Дънен монтаж за щука и др. хищници (бета версия)

Модератор: sapuna

Аватар
ribarq
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1424
Регистриран на: Съб Фев 17, 2007 12:38 am
Местоположение: Хасково/Бургас

Re: Дънен монтаж за щука и др. хищници (бета версия)

Мнение от ribarq »

Монтажа според мен е за къси дистанции , поради голямата вероятност от заплитане при мятане ! ! !
Другото което е , не е за водоеми с обрасла разтителност ! ( поради опасноста булдото да остане между тревите на дъното и какво правим тогава ? )
Предимството му е ,че може евентуално да регулираш дълбочината на стръвта !
zdravko82
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 134
Регистриран на: Вто Ное 06, 2007 8:37 am
Местоположение: Русе

Re: Дънен монтаж за щука и др. хищници (бета версия)

Мнение от zdravko82 »

С този монтаж съм ловил доста щуки, но всичко е в обратен ред- имам предвид, че в края е оловото. Линията се оставя леко хлабава, то се усеща колко.
Да уважаваме природата, за да ни уважава и тя !!!
Аватар
MITKO70
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2830
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 10:37 pm
Местоположение: София

Re: Дънен монтаж за щука и др. хищници (бета версия)

Мнение от MITKO70 »

zdravko82 написа:С този монтаж съм ловил доста щуки, но всичко е в обратен ред- имам предвид, че в края е оловото. Линията се оставя леко хлабава, то се усеща колко.
А , ето този вариант е изпробван,върши работа.От последните две на Чепинци,едната се хвана на такъв монтаж.Тогава поплавъка може и да е потопен при по-голяма дълбочина,а може и да се вижда ,ако е по-близо до брега,като тапа.Правя го подвижен,ограничен със стопер ,от шоколадово яйце и го боядисвам в подходящ цвят.Не, че и при него няма оплитане чат пат ,но при другия ,първия предложен ще има доста оплитания и напразни чакания :)
Всичко може,но не всеки го можe.
Изображение
knockout
новобранец
новобранец
Мнения: 80
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:34 pm
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

Re: Дънен монтаж за щука и др. хищници (бета версия)

Мнение от knockout »

sapuna написа:Я го построй този монтаж,снимай го,след това го пробвай и ни го покажи на живо! :wink:
Sapuna прав си! Трябва да св сглоби и да се пробва. Ще взема да го направя това. Сглобяването е лесно, ама пробването ще отнеме време щото съм на работа.
Изображение
knockout
новобранец
новобранец
Мнения: 80
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:34 pm
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

Re: Дънен монтаж за щука и др. хищници (бета версия)

Мнение от knockout »

zdravko82 написа:С този монтаж съм ловил доста щуки, но всичко е в обратен ред- имам предвид, че в края е оловото. Линията се оставя леко хлабава, то се усеща колко.
Ако може да го нарисуваш или опишеш по-подробно zdravko82 обратния монтаж, ще сме ти благодарни много.
Изображение
Аватар
MITKO70
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2830
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 10:37 pm
Местоположение: София

Re: Дънен монтаж за щука и др. хищници (бета версия)

Мнение от MITKO70 »

knockout написа:Ако може да го нарисуваш или опишеш по-подробно zdravko82 обратния монтаж, ще сме ти благодарни много
Ще се пробвам и аз да ти го обясня.От горе на долу-на основното влакно силиконов стопер,след това поплавък подвижен с тръбичка през него ,вирбел с карабина /може и за подвижна плувка/, гумено топче/буфер/и пак вирбел.От този вирбел по-тънко влакно 1-1,5м и на края тежеста.По някога го правя и без това парче по-тънко влакно ,направо тежест с вирбел и над нея гуменото топче.Вярно при вадене всичко слиза до тежеста и е добре,но закачи ли -къса и всичко заминава.Със стопера регулираш до къде да се движи поплавъка ,от там рибето-1,2,3 и т.н. метри от тежеста.А и не е проблем при хвърляне ,като при фиксиран поплавък.И линията трябва да е охлабена малко.
Всичко може,но не всеки го можe.
Изображение
knockout
новобранец
новобранец
Мнения: 80
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:34 pm
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

Re: Дънен монтаж за щука и др. хищници (бета версия)

Мнение от knockout »

Построен монтаж: :arrow: в по-голям размер: http://store.picbg.net/pic.php?u=29215K ... &file=.jpg
Изображение

Монтажа преди замятане: :arrow: в по-голям размер: http://store.picbg.net/pic.php?u=29215K ... &file=.jpg
Изображение

Според мен няма как да се оплете. Пробвах да го оплета, но не става. Все пак ще видим като го пробвам.
Изображение
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Дънен монтаж за щука и др. хищници (бета версия)

Мнение от Бачо Илия »

Английски дънен монтаж с мъртва рибка:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

В тялото на рибката се монтира ( през устата ) балзова пръчица с монтиран на нея вирбел ( става и подходящо тяло от стара плувка) 8)
Изображение
joco

Re: Дънен монтаж за щука и др. хищници (бета версия)

Мнение от joco »

Колега,идеята е добра,но съжалявам че ти го казвам,но не става.Ще карам по реда на забележките.
1.Преди поплавъка трябва да има голям вирбел,защото при вадене на рибата цялата тежест ще се носи от възела на поплавъка.Вероятността да изтърве е....
2.Дължината на линията между вирбела(този преди оловото)и поплавъка едва ли може да бъде повече от 1,50 метра и то с мъка при пръчка около 4м.Т.е.хвърлянето ще е доста трудно.
3.Събират се три възела(един на поплавъка и два на вирбела при оловото),а дължината на влакното е 1,50-2м.Т.е.много слаба линия,а тя носи всичко-риба,водорасли,олово.
4.И може би най-важното-при атака на щуката е възможно основното ти влакно(от вирбела надолу до оловото) да бъде захапано или уплетено от нея.Тогава губиш всичко.
Ще ти кажа два монтажа които ползвам и до момента нямам проблеми:
1.Дъно:На основното(поне 0,35) нанизвам металния повод с тройка.На края на основното връзвам голям вирбел.Т.е.повода с рибката е абсолютно свободен нагоре към въдицата и ограничен отдолу с вирбела.От другата страна на вирбела връзвам 1-1,50 м.влакно 025,завършващо с тежест около 40гр.Целта е ако оловото се закачи да се къса само тънкото,а нагоре линията с рибата си излиза.И също служи да държи рибката високо, а не във водораслите.След хвърляне(тука си трябват упражнения,че рибката понякога падо в краката ти)линията се изпъва а пръта се слага почти вертикално на стойката.Оставя се поне 2м.аванс със звънче и чакаш.
2.Тапа на дъно:От горе на долу-стопер,мънисто,тапа(20гр.)манисто,теления повод с тройката,вирбел(голям).Отдолу-1-150м. по-тънко влакно с тежест до 30гр,която опира на дъното.Ако искаш да виждаш тапата,трябва да хвърлиш поне един,два пъти за да нагласиш дълбочината.Хубавото на тоя монтаж е че вятъра не му влияе.Лошото е че е за близки дистанции.Същото може да го направиш и само на дъно-просто тапата я заменяш с голямо,прозрачно булдо,но го фиксираш на дази дължина на основното(1,50-2м.Хвърляш,тежеста пада на дъното,булдото(празно,а не с вода)се издига и опъва линията.Въдицата на стойката,пообираш влакното,но не много,защото ще наклониш и булдото и може рибката да отде във водораслите.Малко аванс и звънче.
Дано да съм бил ясен. :oops:
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: Дънен монтаж за щука и др. хищници (бета версия)

Мнение от аксел »

Ако пък толкова искаш да ползваш подвижно олово най-отпред ти предлагам да направиш опростен монтаж в следната последователност:
1.олово 40-60гр.-подвижно
2.коркова тапа и след нея силиконов стопер.
3.вирбел
4.повод с две последователно през 2-4см монтирани единични,двойни или тройни куки,като първата се монтира на главата, а втората под гръбния плавник.
при този начин пръчката е разположена водоравно,като линията е охлабена в зависимост от това колко приблизително искаш до повдигнеш рибката от дъното.
При монтажът посочен от колегите,ползвам/освен подвижната плувка/,още една коркова тапа под вирбела за оловото.
валатът не най-лошото нещо на света
chlen
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 237
Регистриран на: Чет Сеп 20, 2007 2:59 pm
Обратна връзка:

Re: Дънен монтаж за щука и др. хищници (бета версия)

Мнение от chlen »

евалла колега.още ашколсум.добър е монтажа,не ги слушай критиците.още таз седмица ще го пробвам :supz:
knockout
новобранец
новобранец
Мнения: 80
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:34 pm
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

Re: Дънен монтаж за щука и др. хищници (бета версия)

Мнение от knockout »

joco написа:Колега,идеята е добра,но съжалявам че ти го казвам,но не става.Ще карам по реда ......
аксел написа:Ако пък толкова искаш да ползваш подвижно олово.....[/quotе]

Момчета, ще си принтирам вашите мнения и ще ги прочета по пътя че ставам от компа. :)
chlen написа:евалла колега.още ашколсум.добър е монтажа,не ги слушай критиците.още таз седмица ще го пробвам
сложи поне един силиконов стопер след булдото, че съм го забравил. Аз ще ползвам плетено влакно за тази линия - Lazer - Elite Braid 0,18 мм.
Изображение
Бат Ицо
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 504
Регистриран на: Вто Яну 01, 2008 6:01 pm
Местоположение: Исперих
Обратна връзка:

Re: Дънен монтаж за щука и др. хищници (бета версия)

Мнение от Бат Ицо »

Хайде и аз да кажа :wink: Един приятел на име Младен\Манджо\, цяло лято лови костур на свободна плувка - за какво става въпрос :?:
Около метър 0,20 повод за 20гр. конусовидна, или капковидна тежест, след нея Т-образен вирбел и 30см. повод на единична кука 2ри номер и преди да върже основното влакно нанизва плувка 6-10гр.,връзва основното влакно за вирбела и това е :wink: :smt079
За стръв ползва рибка пръскач, но интерекното е , че един ден кълве на жива рибка, а друг на мъртва - рибешка работа :lol: :lol: :lol:
Дано да сте ме разбрали :wink:
П.С. Плувката служи само като сигнализатор и съвсем свободна, замята се без проблем 15-20м. :smt079
БЪДИ ДОБЪР ДО СМЪРТ!
knockout
новобранец
новобранец
Мнения: 80
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:34 pm
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

Re: Дънен монтаж за щука и др. хищници (бета версия)

Мнение от knockout »

joco написа:Колега,идеята е добра,но съжалявам че ти го казвам,но не става.Ще карам по реда на забележките.
1.Преди поплавъка трябва да има голям вирбел,защото при вадене на рибата цялата тежест ще се носи от възела на поплавъка.Вероятността да изтърве е....
2.Дължината на линията между вирбела(този преди оловото)и поплавъка едва ли може да бъде повече от 1,50 метра и то с мъка при пръчка около 4м.Т.е.хвърлянето ще е доста трудно.
3.Събират се три възела(един на поплавъка и два на вирбела при оловото),а дължината на влакното е 1,50-2м.Т.е.много слаба линия,а тя носи всичко-риба,водорасли,олово.
4.И може би най-важното-при атака на щуката е възможно основното ти влакно(от вирбела надолу до оловото) да бъде захапано или уплетено от нея.Тогава губиш всичко....
Благодаря ти колега, че си ми написал такава дълга рецензия.
Ще се опитам да ти отговоря точка по точка:
1. Прав си за вирбела преди поплавъка. Ще го монтирам, но преди него ще сложа силиконов стопер.
2. Монтажа съм го проектирал с разстояние от вирбела до поплавъка 25-30 см. Може би трябва да го удължа до 50 см.
3. Тука пак си прав, но този недостатък още в началото мислех да го избегна с едно здраво плетено влакно, в което съм 100% сигурен.
4. Този недостатък съществува по принцип, но според мен е малко вероятно да се случи, и въпреки всичко плетеното влакно е много устойчиво на прегризване.
Благодаря и за споделените линии.
Изображение
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Дънен монтаж за щука и др. хищници (бета версия)

Мнение от Бачо Илия »

Плетеното влакно изобщо не е устойчиво на прегризване :idea: Ето това е устойчиво , външно е точно като плетено:

Изображение

8) 8) 8)
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”