Начини за закачане на жива рибка

Модератор: sapuna

Аватар
Pedro
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 904
Регистриран на: Вто Мар 20, 2007 5:27 pm
Местоположение: Русе

Re: Начини за закачане на жива рибка

Мнение от Pedro »

Диканаров,
Караш ме да си ровя компа за капацитетите..Ето едно твърдение наблюдавано на живо.
Многократно.
Ще изровя и другите и ще ги преведа-не са на руски.Скоро ми пострада Харда и маса неща се загубиха -каквото възстанових възстанових - дано ги намеря..
Това мисля, че няма нужда от превод поне за тебе.
Что примечательно, все рыбы были атакованы и захвачены поперек туловища и всегда за первую треть тела, ближе к голове. После этого следовало полуминутное – минутное удержание и обязательный разворот хвостом вперед. Хотя, казалось бы, с головы и глотать удобней, и ближе повернуть, и по ходу чешуи (люспи) проходить должно легче, тем не менее, всегда только так – с хвоста.
Иначе и ти сигурно си прав - аз не кормя рибата, а свалям филето без изкормване и т.н,
така че не съм виждал какво има в коремите.
Аватар
Кърцата
фен клуб-скобар
Мнения: 2590
Регистриран на: Чет Авг 04, 2005 1:46 pm
Местоположение: София

Re: Начини за закачане на жива рибка

Мнение от Кърцата »

Винаги откъм главата!!!!
И аз съм наблюдавал същото като Диканаров. Абсолютно винаги рибетата в стомаха са с главата напред.
Помислете малко: с тая тясна глътка, ако ги гълта откъм опашката нали люспите и перките ще се обърнат обратно и ще зацепят!!!
само русалки НЕ ловя и то защото не им знам мезето

http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=25&t=18972- ПАК ЩЕ ДОЙДЕМ!!!!!!!!!

http://standartparket.com/
Аватар
Pedro
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 904
Регистриран на: Вто Мар 20, 2007 5:27 pm
Местоположение: Русе

Re: Начини за закачане на жива рибка

Мнение от Pedro »

Не споря.
Това което сте виждали в коремите си е доказателство.
Просто го предложих като пример за друго мнение.Може и да не е така.
Аватар
чпс
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 397
Регистриран на: Чет Мар 22, 2007 5:03 pm
Местоположение: сред село

Re: Начини за закачане на жива рибка

Мнение от чпс »

Pedro написа:Диканаров,
Караш ме да си ровя компа за капацитетите..Ето едно твърдение наблюдавано на живо.
Многократно.
Ще изровя и другите и ще ги преведа-не са на руски.Скоро ми пострада Харда и маса неща се загубиха -каквото възстанових възстанових - дано ги намеря..
Това мисля, че няма нужда от превод поне за тебе.
Что примечательно, все рыбы были атакованы и захвачены поперек туловища и всегда за первую треть тела, ближе к голове. После этого следовало полуминутное – минутное удержание и обязательный разворот хвостом вперед. Хотя, казалось бы, с головы и глотать удобней, и ближе повернуть, и по ходу чешуи (люспи) проходить должно легче, тем не менее, всегда только так – с хвоста.
Иначе и ти сигурно си прав - аз не кормя рибата, а свалям филето без изкормване и т.н,
така че не съм виждал какво има в коремите.
Осмислен превод на посочения руски текст :
След като хищникът е захапал напряко рибката за първата третина на тялото и я е удържал в това положение половин-една минута - следва задължително обръщане с опашката напред.

Хищникът (най-вероятно щука) обръща рибката обикновено без да я изпуска от устата си и след това започва да я поглъща.
Ако в този момент хищникът бъде изваден - от устата му ще стърчи опашката на жертвата.
Виждал съм на живо.

Теоретично са възможни изключения, които може би някой някъде някога е описал, но аз все още не съм ги срещал в internet.

По темата - в зависимост от мястото на риболов и в зависимост от големината на стръвта в литературата са посочени повече от 10 различни начина на закачане на жива рибка :
- с една, с две, с три куки;
- с единични куки, с двойки, с тройки;
- под гръбната перка, за главата, с прошиване и др.
cfk
новобранец
новобранец
Мнения: 53
Регистриран на: Нед Авг 31, 2008 8:21 pm

Re: Начини за закачане на жива рибка

Мнение от cfk »

Пробвах да зашия рибката, както каза Кроки. Използвах каракудка около 6-7 см., първо прекарах куката през опашката, а после я закачих под гръбната перка и хванах две сулки, по около 30 см, после ги пуснах естествено. В случая интересното беше, че и при двете рибета не куката а перките на каракудката ги държаха,понеже имат тясно гърло и мине ли риба връщане назад няма, интересно дали на това може да се разчита по-принцип ако стръвта е примерно костур и каракуда или при по-големи екземпляри погълнатата рибка може спокойно да се върне на заден :roll:
Изображение
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2583
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: Начини за закачане на жива рибка

Мнение от Диканаров »

Педро, не споря какво има написано в някои руски сайтове! Това, че братушките имат и отлични водоеми и превъзходна и изобилна риба и дълговечни традиции е факт с който се съобразявам не само аз, но и там има хора дето пишат за неща от които нищо не разбират. Чавдар и Краислав са дали абсолятно точната причина за нелепоста на това твърдение! Да щуката азхапва странично, после стиска и дъвче и накрая гълта!В руският има израз, който може да се преведе: -с опашката напред, но " на хаду". Тоест с опашката на стръвта, напред по посоката на плуване на щуката или с главата напред към стомаха на щуката! Просто е невъзможно да е вкарана рибката срещу перките и люспите, освен ако не е много, много малка за глътката на щуката или бялата риба. Бе всички хищници и в морето така налапват. Имам в галерията си един скат с налапан кефал. Стърчи му от устата опашният плавник! Перките се наежват и задират в стените на лигавицата на глътката и стомаха. Има и един изключителен по своята первезност случай станал на яз. Пясъчник с една известна пловдивска кака преди години. Пъхнала си или са и пъхнали една каракуда в "едното" място и след два дни непосилни опити да я извадят , отишли в пловдивската болница за хирургическа намеса. Просто по люспите и перките се плъзга, а срещу тях няма мърдане, камо ли движение. :lol:
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
Аватар
Pedro
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 904
Регистриран на: Вто Мар 20, 2007 5:27 pm
Местоположение: Русе

Re: Начини за закачане на жива рибка

Мнение от Pedro »

Човешката логика не е рибешката логика !
Всичко дето си го посочил като аргументи е така, ако искаш да вкараш свинска опашка
в кучи гъз с космите напред, и съм съгласен - но не и за рибешките маниери.
Сигурно знаеш какво е бибан, колко е бодлив, но според много риболовци (не нашите експерти, а другите тъпанари..), е една от любимите рибки на бялата риба.
Това обаче , което съм пуснал като цитат е наблюдавано многократно.
Не го приемате - ваша си работа.

Ще ти преведа края на историята:в скобите е моя добавка на базата целия цитат
..полуминутно - минутно удържане (за тялото близо до главата) и обезателно обръщане с
опашката напред.Макар че,оказва се,че откъм главата да се глътне е по-удобно, и по близко за обръщане, и при движение (при гълтане) по посока на люспите (а не срещу тях) рибката трябва да премине по-леко, въпреки това винаги само така - с опашката наред.
Написаното е толкоз ясно и думите са почти на български, че да го манипулираме текста
..па "на хаду"..няма смисъл.
Нека не звучи нескромно но от руски,немски и английски грешка няма да допусна - не обичам да се излагам..
Аз го приемам щото имам нюх за хората които са го писали.
Излишно е да спорим - кой както иска...така да си ги гълта...може и сурови.
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2583
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: Начини за закачане на жива рибка

Мнение от Диканаров »

Педро, наборе, това "на хаду" съм го написал аз! В цитирания от теб текст , това го няма! Да имам представа от бибан /ерш/ и знам как изглежда. Като дребен костур, но малко по-наежен! Та ми е повече от чудно за това, което се твърди в цитираната статия! Наистина нямам никакво намерение да променям нечие, в това число и твоето мнение! Изказал съм си моето и толкова! Ако има някой колега, който е в състояние дададе други аргументи съм готов да ги обсъдя. В природата противоестествени неща не стават! Все пак наборе, опитай веднъж и провери, как стоят в стомаха на хищниците погълнатите рибетата . :wink:
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
Аватар
Pedro
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 904
Регистриран на: Вто Мар 20, 2007 5:27 pm
Местоположение: Русе

Re: Начини за закачане на жива рибка

Мнение от Pedro »

O.K наборе,
Ще проверя, ама дали ще хвана, че бялата риба ми е нещо трудничка тука на Дунав.
Уж и е сезона, ама хич не я нацелвам.тези дни ще се пробвам пак.
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2583
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: Начини за закачане на жива рибка

Мнение от Диканаров »

На добра слука Педро! Както знам, сега почва активният сезон по Дунав! И пиши за успехите! :lol:
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
River50
новобранец
новобранец
Мнения: 23
Регистриран на: Нед Фев 08, 2009 9:59 am

Re: Начини за закачане на жива рибка

Мнение от River50 »

Здравеите!Искам да попитам от извесно време закачам каракудката за устата.Не,че вече ще ходя за щука ама есента ще я почвам пак.Значи по този начин за устата по-не ги истървам..
Аватар
dalgia
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 265
Регистриран на: Чет Апр 10, 2008 9:35 pm
Местоположение: ВИДИН

Re: Начини за закачане на жива рибка

Мнение от dalgia »

River50 написа:Здравеите!Искам да попитам от извесно време закачам каракудката за устата.Не,че вече ще ходя за щука ама есента ще я почвам пак.Значи по този начин за устата по-не ги истървам..
много добър вариант е да закачиш рибето за устата но при кълване трябва да чакаш по-дълго време за да си сигурен че щуката е погълнала рибето с главата навътре,използвай не много големи куки (единични),разбира се визирам монтажа на плувка...също голема гяволия е преди да закачиш рибето на куката да му резнеш с ножица опашната перка и гръдните за да неможе да мести плувката на голямо разтояние а същевременно да мърда
River50
новобранец
новобранец
Мнения: 23
Регистриран на: Нед Фев 08, 2009 9:59 am

Re: Начини за закачане на жива рибка

Мнение от River50 »

Аз не ги чакам по много.Като видя,че тапата я няма дърпам.На почти сички щуки които съм хванал така се се закачат за остата само едната се закачи за гърлото.Днес тате извади 3 щуки 2 те по 500 гр другата 1.500 кг и една около 3-4 кг щупила троиката и краиния водач.Ся се раздвижи щукарката 7 щуки за 2 дена ;)
Аватар
dalgia
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 265
Регистриран на: Чет Апр 10, 2008 9:35 pm
Местоположение: ВИДИН

Re: Начини за закачане на жива рибка

Мнение от dalgia »

River50 написа:Аз не ги чакам по много.Като видя,че тапата я няма дърпам.На почти сички щуки които съм хванал така се се закачат за остата само едната се закачи за гърлото.Днес тате извади 3 щуки 2 те по 500 гр другата 1.500 кг и една около 3-4 кг щупила троиката и краиния водач.Ся се раздвижи щукарката 7 щуки за 2 дена ;)
оо браво за улова,много добро начало...еми щом е почнала давай смело...успех
stich
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2708
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 4:44 pm
Местоположение: "Резерват Северозапад"
Обратна връзка:

Re: Начини за закачане на жива рибка

Мнение от stich »

Изображение

За стръв-каракуда.

Успех!
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”