Подходяща ли е макара с двоен аванс при

Модератор: sapuna

Аватар
dimitar_
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1603
Регистриран на: Чет Дек 07, 2006 7:58 pm
Местоположение: Razgrad

Re: Подходяща ли е макара с двоен аванс при

Мнение от dimitar_ »

Колега , tomik , аз ловя предимно на "тапа"и в повечето случай "тапата" е в дупка на храсталаци , или плътно край папур . Атаката на щуката , особено по - едрите екземпляри е светкавична и ако не се реагира бързо всичко отива някъде из храстите . Когато няма храсталаци , вече е друго , и може човек да работи с каквито си иска аванси. При мен линията не е изпъната , защото си работя на "тапа", така че при първото "повеждане" щуката си взема спокойно рибенцето .
Но пак казвам , не винаги теорията се връзва с практиката ...!
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Подходяща ли е макара с двоен аванс при

Мнение от sapuna »

maycal написа:
sapuna написа:Може ли някой да разясни точното предназначение на системата Super Stopper?Защото все ми се струва,че не става въпрос за допълнителен аванс в случая!
Не знам каква е тази система, но допускам, че няма съществено (или никакво?) отношение към случая.
Има! :wink: Като постваш снимка и говориш за втори аванс е редно да се аргументираш!Super Stopper2 е финната настройка на задния аванс!Т.е.,настройваш си аванса,а от лостчето плавно го регулираш при изтегляне на рибата.При изцяло охлабен аванс и ляво положение на лоста е достатъчно преди засечка с палеца да удариш едно "дясно" и засичаш!Веднага в "ляво" и започва надлъгването!Super Stopper си е лостчето отдолу,за което говори tomik!
Та...това отгоре,не е втори аванс,а допълнителни дискове към вече съществуващия!

Изображение

За мен тази макара е точно пригодена за риболов на щука на близко разстояние!
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
tomik
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 281
Регистриран на: Пон Юли 30, 2007 4:10 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Подходяща ли е макара с двоен аванс при

Мнение от tomik »

sapuna написа:
maycal написа:
sapuna написа:Може ли някой да разясни точното предназначение на системата Super Stopper?Защото все ми се струва,че не става въпрос за допълнителен аванс в случая!
Не знам каква е тази система, но допускам, че няма съществено (или никакво?) отношение към случая.
Има! :wink: Като постваш снимка и говориш за втори аванс е редно да се аргументираш!Super Stopper2 е финната настройка на задния аванс!Т.е.,настройваш си аванса,а от лостчето плавно го регулираш при изтегляне на рибата.При изцяло охлабен аванс и ляво положение на лоста е достатъчно преди засечка с палеца да удариш едно "дясно" и засичаш!Веднага в "ляво" и започва надлъгването!Super Stopper си е лостчето отдолу,за което говори tomik!
Та...това отгоре,не е втори аванс,а допълнителни дискове към вече съществуващия!

[img]http://shop.fishing-mania.co%20m/pics/SH_EXG2500RA.jpg[/img]

За мен тази макара е точно пригодена за риболов на щука на близко разстояние!
Аз мисля, че колегата maycal е постнал тази снимка за да покаже разликата между двоен аванс и байтрънър, защото на долната снимка е макарата за която говорим. Така си мисля де.
А това, което каза и sapuna е така, но аз залагам на Байтрънъра, а не на тази.
Аватар
maycal
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 546
Регистриран на: Пон Сеп 10, 2007 10:40 pm
Местоположение: София

Re: Подходяща ли е макара с двоен аванс при

Мнение от maycal »

:) Изначално аз не говоря за "втори аванс", а за макари с двоен аванс, известни още като байтрънъри! Снимката, която постнах, е илюстрация относно предполагаемото недоразумение, в което е изпаднал dimitar_, както смята Stront (Мисля че тук става въпрос за две съвсем различни неща. Двойния аванс при макарите на Шимано като Ексейдж и по горните модели няма много общо със системата байтрънер. Мисля че не трябва да се бъркат двете понятия. Нека и други колеги се изкажат по въпроса.) :)
Добре е, че обясни за фината настройка, но не се произнесе какво мислиш за използването на байтрънър при риболов на щука! :)
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Подходяща ли е макара с двоен аванс при

Мнение от sapuna »

Поясних -> под снимката! :wink:
Подобна макара е удобна,но не е задължителна!
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
Аватар
maycal
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 546
Регистриран на: Пон Сеп 10, 2007 10:40 pm
Местоположение: София

Re: Подходяща ли е макара с двоен аванс при

Мнение от maycal »

sapuna написа:Поясних -> под снимката! :wink:
Подобна макара е удобна,но не е задължителна!
Нещо не се разбрахме, ама карай...!... :D
Ето снимка на байтрънър:
Изображение
Аватар
dimitar_
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1603
Регистриран на: Чет Дек 07, 2006 7:58 pm
Местоположение: Razgrad

Re: Подходяща ли е макара с двоен аванс при

Мнение от dimitar_ »

Няма "недоразумение" , ето ги двата вида "аванси" ... , всичко по - горе написано си е вярно .
Изображение
Разберете , понякога теорията се разминава с практиката !
Абе , това си го добавям сега , явно "говорим" за едни и същи неща , ама важното е да сме край водата и да сме живи и здрави !!!
Последно промяна от dimitar_ на Вто Ное 25, 2008 9:11 pm, променено общо 1 път.
Аватар
Koleff
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 10001
Регистриран на: Пет Сеп 29, 2006 3:41 pm

Re: Подходяща ли е макара с двоен аванс при

Мнение от Koleff »

dimitar_ написа:Няма "недоразумение" , ето ги двата вида "аванси"
Не съм съгласен. Байтрънъра го виждам в случая, ма двойния аванс (системата Super Stopper) ми се губи???

ПП: Темата май се отдалечи от заглавието си и раздела в който се намира. :oops:
„Хората цяла седмица чакат да стане петък, цяла година - да стане лято и цял живот - да са щастливи."
Умберто Еко
Аватар
Koleff
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 10001
Регистриран на: Пет Сеп 29, 2006 3:41 pm

Re: Подходяща ли е макара с двоен аванс при

Мнение от Koleff »

В крайна сметка, ефекта от двете системи може би е един и същ, но начина на постигането му (системата на макарата) е различен. (Признавам си че никога не съм ползвал байтрънър :oops: Ползвал съм доста обаче бързия аванс на Шимано Ексейдж)
„Хората цяла седмица чакат да стане петък, цяла година - да стане лято и цял живот - да са щастливи."
Умберто Еко
Аватар
dimitar_
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1603
Регистриран на: Чет Дек 07, 2006 7:58 pm
Местоположение: Razgrad

Re: Подходяща ли е макара с двоен аванс при

Мнение от dimitar_ »

Аз се отказвам ... , оставям си по- лесното , да чета , пък човек се учи докато е жив , още повече когато има от кого , това е което винаги съм ценил в този форум !!!!!!
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Подходяща ли е макара с двоен аванс при

Мнение от Бачо Илия »

Бе кви байтрънъри за щуки са ви подгонили :D :D :D Разхлаба се нормалния аванс , като потегли и в зависимост от ситуацията на кълване и изчакване , хваща се с ръка едновремено пръта и влакното ( това е "байтрънъра" :D ) и се засича с падане по гръб , за две -три секунди, без да се пуска влакното и пръта с подскачащата на другия край щука, се затяга аванса и работата е наред :D :D :D
Изображение
Аватар
maycal
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 546
Регистриран на: Пон Сеп 10, 2007 10:40 pm
Местоположение: София

Re: Подходяща ли е макара с двоен аванс при

Мнение от maycal »

IDA написа:Бе кви байтрънъри за щуки са ви подгонили :D :D :D Разхлаба се нормалния аванс , като потегли и в зависимост от ситуацията на кълване и изчакване , хваща се с ръка едновремено пръта и влакното ( това е "байтрънъра" :D ) и се засича с падане по гръб , за две -три секунди, без да се пуска влакното и пръта с подскачащата на другия край щука, се затяга аванса и работата е наред :D :D :D
Прекалено динамичен е за мен този метод! :D Ти , може би използваш кожени ръкавици и предварително си подлагаш зад теб нещо меко за падането! :wink:
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Подходяща ли е макара с двоен аванс при

Мнение от sapuna »

Супер Стопер2 е финната настройка на задния аванс!Бейтрънъра е ключа на аванса!Предназначението им е що годе еднозначно,но изпълнението им е коренно различно.Коя в случая е макарата с двоен аванс?От тук тръгнаха недоразуменията.И за да се придържам към темата,а и да отговоря на Майки ще кажа - макара с двоен аванс може и да е подходяща при риболов на щука,но според мен е ненужна екстра!/ако приемем,че двоен аванс е бейтрънъра/ :D
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
Аватар
maycal
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 546
Регистриран на: Пон Сеп 10, 2007 10:40 pm
Местоположение: София

Re: Подходяща ли е макара с двоен аванс при

Мнение от maycal »

sapuna написа:Супер Стопер2 е финната настройка на задния аванс!Бейтрънъра е ключа на аванса!Предназначението им е що годе еднозначно,но изпълнението им е коренно различно.Коя в случая е макарата с двоен аванс?От тук тръгнаха недоразуменията.И за да се придържам към темата,а и да отговоря на Майки ще кажа - макара с двоен аванс може и да е подходяща при риболов на щука,но според мен е ненужна екстра!/ако приемем,че двоен аванс е бейтрънъра/ :D
Тази позиция вече я приемам за точна и изчерпателна! :)
Аватар
nasco2
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1743
Регистриран на: Съб Сеп 02, 2006 10:51 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Подходяща ли е макара с двоен аванс при

Мнение от nasco2 »

Ползвам макари с двоен аванс от миналата година и на яз. Искър дават резултат с бялата риба, хващал съм и сомчета на тях но си мисля, че и с обикновените макари пак бих ги хванал ( сомчетата ). За бялата са перфектни и работят. Дали са някакъв вид рънери или нещо друго не знам, имат горен и долен аванс като долният се изключва автоматично при навиването. За щука също съм ги ползвал но не съм имал случаи да се задеиства аванса за съжаление.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”