Подходяща ли е макара с двоен аванс при

Модератор: sapuna

Аватар
чпс
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 397
Регистриран на: Чет Мар 22, 2007 5:03 pm
Местоположение: сред село

Re: Подходяща ли е макара с двоен аванс при

Мнение от чпс »

Използвал съм успешно байтрънер при риболов на щука - на полутежко (виж книгата "Финтовете в риболова" на Доцента) и при дънен риболов на бяла риба - става дума за Негован и Чепинци, т.е. риболов в доста дълбок близо до брега водоем, достатъчно далеч от брегова растителност и предполагаеми подводни храсти.
И при улов на полутежко, и при улов на дъно - при задействане на задния аванс (а то се чува и вижда) обикновено изчаквам хищника да издърпа поне 5-6 м влакно и тогава с половин оборот включвам предния аванс и засичам.

Същият подход е и при отворен бигел на макарата (която може и да не е байтрънер), но ако искам да ми е изпънато влакното (при вятър или при видимо движение на водата) - трябва да го закрепвам към дръжката на въдицата с ластик.

Използвал съм успешно байтрънера и при тролинг. За някои воблери (Tail dancer, Alex, Ruzno pace) - краткото задействане на задния аванс (а то се вижда и се чува) е сигнал, че скоростта на влачене може би превишава оптималната или че някой опитва да захапе воблера.
За мен оптималната скорост на влачене е все още субективно понятие, засега без ясни обективни критерии.
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: Подходяща ли е макара с двоен аванс при

Мнение от snegk »

Хората са го измислили отдавна,няма да мислим топлата вода :wink:
Изображение
Сигнализатора е отпред,суйнгера отзад.А дали ще е с байт или не е въпрос на личен избор :wink:
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
geryv
новобранец
новобранец
Мнения: 4
Регистриран на: Пон Авг 29, 2011 9:29 am

Re: Подходяща ли е макара с двоен аванс при

Мнение от geryv »

Колеги, надявам се, че питам на правилното място ?
За първи път ползвам такава макара и явно нещо не се ориентирам !? Става въпрос, затова, че не мога да разбера точно каква е ролята на задния аванс ? Когато лоста над него е в долно положение, шпулата се върти свободно, т.е. авансът е освободен, във връзка с основното предназначение на въпросната система. При завъртане на ръкохватката, лостчето застава в горно положение и се задейства авансът на макарата до степен, която е настроена предварително. До тук добре, ама въртейки задния аванс, в която и да е посока, не намирам никаква промяна в натегнатостта на шпулата от първоначалните настройки, които са зададени с предния аванс. Та питането ми е каква точно е идеята на този аванс, след като няма ефект при задействането му ........... или аз нещо не правя, като хората, поради невежеството си :oops:
makara-fl-da-6000l-691855617-900x800.jpg
makara-fl-da-6000l-691855617-900x800.jpg (56.88 KiB) Преглеждано 3107 пъти
!?
Макарата е FL DA 6000L (на снимката)
geryv
новобранец
новобранец
Мнения: 4
Регистриран на: Пон Авг 29, 2011 9:29 am

Re: Подходяща ли е макара с двоен аванс при

Мнение от geryv »

В същност разбрах, като си поиграх малко се оказа, че задният аванс работи, само когато е активирана системата за освобождаване на аванса, т.е. въпросното лостче е в долно положение. Та същият този заден аванс служи за фина настройка на освободения от задействането на системата аванс. В крайно ляво положение на врътката шпулата превърта абсолютно свободно. Въртейки на дясно шпулата се натяга (минимално разбира се), т.е. регулира свободният аванс в по хлабаво и малко по натегнато положение.
Извинявам се за спама :oops:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”