Да излъжем пасивната щука

Модератор: sapuna

Ludia Shekspir
новобранец
новобранец
Мнения: 91
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 2:29 pm

Re: Да излъжем пасивната щука

Мнение от Ludia Shekspir »

ПавкатаКТМ написа:Днес второ поредно капо. Смених всичко възможно без Драшкович - живо рибе, мъртво рибе, блесни Мепс, големите чинии на Абу Гарсия, клатушки, воблери, дъно, дъно с пружина и НЕ. Интересното е, че и костури нямаше, на нищо, един се хвана около 200гр на дъно на Кубинка на метален повод до пружината.

Не знам с какво и да я лъжем.
На кои гиол ги пробва колега?
Jet_Li
новобранец
новобранец
Мнения: 2
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 3:27 pm

Re: Да излъжем пасивната щука

Мнение от Jet_Li »

Знаех си че има смисъл да се регистрирам във форума :D
Благодаря за идеите колеги , супер сте. Аз от скоро ловя щука , преидмно по Марица . Не мога да се похваля с големи успехи , но ще го пробвам този метод и ще постна ако има резултат
Аватар
stapos
новобранец
новобранец
Мнения: 15
Регистриран на: Пет Май 20, 2011 9:09 pm

Re: Да излъжем пасивната щука

Мнение от stapos »

Здравейте и от мен. Казвам се Стефан и съм от Пловдив. От много време наблюдавам и чета форума, но никога не съм писал в него...просто не съм много комуникативен. Искам да изразя и моето скромно мнение по темата. Интересно е названието което колегата е използвал за да назове "Пасивна" Щука. Предполагам се има в предвид тази, която по-малко атакува през по-студеното време поради по-забавени реакции и жизнени функции. Аз не съм съгласен напълно с това. Според мен, а и според много хора запалени по риболова на хищник (в случая говорим конкретно само за щука) сезона на щуката е Зимата както и края на есента. Тогава плячката става по-трудна за откриване защото голяма част от по-дребната риба се скрива, и дори изчезва (мигрира). Щуката налита на почти всичко което според нея става за ядене. Дори понякога е бясна от глад заради липсата на храна. Естествено тогава тя е по-мудна и с по-забавени жизнени функции, заради студа и затова предпочита да стои в засада, а не както през пролетта и лятото когато е по-активна и по-подвижна (но тогава пък е по-сита заради по-голямото изобилие от храна). Също така през студеното време тя лесно разпознава болна, ранена мудна и мъртва риба. Следва и мигновена и непоколебима атака. Именно и тук се крие малката тайна на успешния риболов през Зимата. МЪРТВА РИБКА или ПАРЧЕ от по-голяма риба. Аз лично използвам за стръв морска риба - СКУМРИЯ. Колкото по-мазна и миризлива - толкова по-добре. Този метод е познат и признат от много хора главно извън територията на България. Ползвам 10-15 см. парченца от цели малки скумрии разрязани на 2 леко по диагонал. Този метод е един от най-успешните за улов главно на Едри екземпляри. Това е моя съвет за любителите на така наречената "тапа". Естествено Важни са и др. фактори. Никога не пропускам и възможността да повъртя блесна и дори понякога няма разлика дали е блесна или естествена примамка - ефекта е един и същ. През ранна и късна есен и ранна пролет риболовът на Блесна и др. Изкуствени примамки може да се окаже много, много по-ефективен. Както каза колегата "Кърцата" хищникът обича да му бляска, да се движи и то в нетрадиционно за здрава рибка плуване .... както се държат изкуствените примамки. Дано съм бил малко полезен и не съм породил доста въпроси у някои от вас. Готов съм да споделя и др. подробности.
Изображение
Аватар
P-etkan
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 580
Регистриран на: Вто Авг 23, 2011 10:24 am
Местоположение: България, гр. София

Re: Да излъжем пасивната щука

Мнение от P-etkan »

Привет,

Да си кажа, до сега нямам щука на мъртва рибка, а доста пъти съм пробвал (на дъно) точно по описания метод :? . На тапа не съм пробвал с мъртва рибка - има ли смисъл :?: На истина, по "северните" страни гледам, че само така ловят, но в Бг не мога да я излъжа така. Седмицата преди Нова година ще имам възможност за поредна проба и може да пиша за резултата. Ако се сетите за някой "специфичен" и различен "чалъм" да пише. Ще пусна тема: "За Щука през зимата" 8)

Поздрави

:drinkers:
Аватар
Д.Граховски
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2900
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 8:14 pm
Местоположение: Дупница/София :)

Re: Да излъжем пасивната щука

Мнение от Д.Граховски »

P-etkan написа:Привет,

Да си кажа, до сега нямам щука на мъртва рибка, а доста пъти съм пробвал (на дъно) точно по описания метод :? . На тапа не съм пробвал с мъртва рибка - има ли смисъл :?: На истина, по "северните" страни гледам, че само така ловят, но в Бг не мога да я излъжа така. Седмицата преди Нова година ще имам възможност за поредна проба и може да пиша за резултата. Ако се сетите за някой "специфичен" и различен "чалъм" да пише. Ще пусна тема: "За Щука през зимата" 8)

Поздрави

:drinkers:
Земи една уклейка и я настъпи и после я сложи на куката така имам 3 2 от които 6,800 и 4 кила :)
Tell people there’s an invisible man in the sky who
created the universe, and the vast majority believe you.
Tell them the paint is wet, and they have to touch it to be sure.

Изображение

[url]http://maximo.bg/url]
Аватар
stapos
новобранец
новобранец
Мнения: 15
Регистриран на: Пет Май 20, 2011 9:09 pm

Re: Да излъжем пасивната щука

Мнение от stapos »

Абе и аз съм на мнение, че няма пасивна щука. Хващал съм през висички месеци без размножителния и период, като именно през Горещите Юлски дни съм заловил най-големия си екземпляр на клатушка. Просто се иска постоянство в деня който сте избрали за риболов и обикаляне.
Изображение
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14805
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Да излъжем пасивната щука

Мнение от G.Petkov »

diksan133 написа:... хванах една красавица малко над килограм .Забелязах ,че вече си е сменила зъбите и естествено ми прегриза живарника и си замина ...
Щуките могат да прегризат живарник само случайно.
Иначе виждам, че ловиш добри щуки, разбираш им, затова ме учуди това изречение.
Наслука!
nabeden ribar
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 298
Регистриран на: Съб Фев 28, 2009 4:28 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Да излъжем пасивната щука

Мнение от nabeden ribar »

Кърцата написа:

До ранния следобед, когато реших да си ходя имах седем удара, от които успях да извадя шест щуки между 0.700 и кило и половина. Но по важното е, че четири от тях извадих точно на монтажа с блесната. Явно наистина работеше.
Аз пък нещо не съм убеден в уловитостта на въпросния монтаж, според това което е писал колегата може да се каже че монтажа е равностоен с обикновенния. От 7 удара 4 са на монтажа с блесна и 3 са на обикновения монтаж. Една щука повече може да се дължи на други фактори като специфичност на самото място, или чиста случайност.
fedoracore
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 187
Регистриран на: Чет Яну 20, 2011 5:40 pm
Местоположение: столицата
Обратна връзка:

Re: Да излъжем пасивната щука

Мнение от fedoracore »

некьв ми ги прьска с некьв спеи рибетета за щука на тапа :lol: :lol: :lol: :lol:
ентусиясти много ,иначе ми се смееше пьрвите 30 мин.. че хвьрлям на блесна
nabeden ribar
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 298
Регистриран на: Съб Фев 28, 2009 4:28 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Да излъжем пасивната щука

Мнение от nabeden ribar »

stapos написа:Абе и аз съм на мнение, че няма пасивна щука. Хващал съм през висички месеци без размножителния и период, като именно през Горещите Юлски дни съм заловил най-големия си екземпляр на клатушка. Просто се иска постоянство в деня който сте избрали за риболов и обикаляне.
Всеки път когато си капо щуката е била пасивна!
aleksandari
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Пон Яну 23, 2012 3:14 pm

Re: Да излъжем пасивната щука

Мнение от aleksandari »

GODzillata написа:Браво, Славчо, браво, Кърца! :smt023

Още през уикенда бас ловя, че поне 300 човека ще пробват този метод! :wink:
Тъкмо ще има повече инфо за анализ. :drinkers:
какво ли не!!!!!!!!!!!!!и това не съм правил но , ще пробвам! :rolleyes:
Аватар
radost_in7
новобранец
новобранец
Мнения: 97
Регистриран на: Сря Ное 10, 2010 9:15 pm
Местоположение: Ямбол Ст Загора

Re: Да излъжем пасивната щука

Мнение от radost_in7 »

fedoracore написа:ето този монтаж ми стана много интересен .
няма ли някои колега някоя снимка как става.



radost_in7 написа:
radost_in7 написа:хитро колега-продължаай в същия дух и на слука
преди седем осем години имах подобен случай...не ще да кълве и това е...имаше колеги около мен и сигурно 50 тапи-но не и удар...бях хвърлил за шаран на пружина...като изкарвах въдицата леко ми се завъртяха малко фантасмагории из главата-взех и вместо оловото за
щука най отдолу сложих пружина и я натъпках добре...явно дребосък се събра около пружината и вибрациите на любопитната и станаха в повече....но три удара имах на същата въдица и три щуки на брега за около 2 часа-от тогава често го практикувам и резултат има-и поздрави на миро ..той беше с мен тогава и ме бъзикна ...че не е виждал шаран на метален повод да се лови-след това млъкна де :)
[/quote]
доста късно ти видях въпроса колега-снимка поне сега не мога да ти пусна защто въдиците са ми в ямбол-там ходя само за риба-но няма нищо сложно че и от снимка да имаш нужда-...както ти е монтажа за щука-основно влакно -троен вилбел-на страничното ухо металния повод-а на долното уше където трябва да ти е оловото-просто слагаш пружина и я натъпкваш добре-тва е
Селянията не е белег за произход...това е състояние на душата
__________________________________________________________
Изображение
gecata22
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Вто Май 03, 2016 8:42 pm

Re: Да излъжем пасивната щука

Мнение от gecata22 »

Здравейте на всички , може да не ми повярвате на това, което ще ви споделя ,защото съм още малък ,но съм решил да ви го кажа. Относно това което прочетох на Кърцата ще ви споделя моята слука. Един ден отидох на риболов за щука с моя приятел който е на моята възраст. Хвърлихме тапите за щука и седнахме , стояхме , стояхме повече от три часа , сменяхме рибките но нищо. Хрумна ми че може да клъвне и на дъното, взех една блесна закачих я на металния повод ,на тройката на блесната закачих една каракуда 10 см и хвърлих. Минаха се 20-30 минути и се чу дззз от макарата , засякох аз и почнах да вадя рибата. Не бях много сигурен дали е щука или сом , но като я извадих беше щука ( 2.100 кг) и от тогава да сега този метод работи. Пробвайте ако искате .
Аватар
dannySvishtov
новобранец
новобранец
Мнения: 60
Регистриран на: Пон Ное 23, 2015 11:22 am

Re: Да излъжем пасивната щука

Мнение от dannySvishtov »

10387696_848637025167983_7033098688713593988_n.jpg
10387696_848637025167983_7033098688713593988_n.jpg (138.56 KiB) Преглеждано 4786 пъти
10300972_848636811834671_3180521769268579138_n.jpg
10300972_848636811834671_3180521769268579138_n.jpg (136.04 KiB) Преглеждано 4786 пъти
734930_543049682393387_20731870_n.jpg
734930_543049682393387_20731870_n.jpg (85.55 KiB) Преглеждано 4786 пъти
598976_543031602395195_2008334130_n.jpg
598976_543031602395195_2008334130_n.jpg (94.27 KiB) Преглеждано 4786 пъти
Здравейте колеги ето някои от моите улови на тапа аз на дъно щука не ловя :) а и чесно казано не ходя много често за тази риба само есенно време и то по 2-3 пъти на година без блесни на повода и тем подобни правя монтажа така нанизвам тапа, после най отдоло олово след това вдигам тапата до главата ми и на нивото на кръста ми си правя клуб за който нанизвам металния повод и тройката това е относно по горните постове имам щука 2,500 кг на мъртва рибка , толстолобче около 300 грама :) като въпросната щука ми взима 3 пъти подред докато я хвана рибите са с големина 6.000 кг , 4,500 и 2,500 кг
Аватар
dannySvishtov
новобранец
новобранец
Мнения: 60
Регистриран на: Пон Ное 23, 2015 11:22 am

Re: Да излъжем пасивната щука

Мнение от dannySvishtov »

а относно метода честно казано ме заинтригува и бих го пробвал много скоро :) а колкото за едрата щука голяма риба и голяма тройка аз лично ще изпробвам метода с голяма блесна и голяма рибка пък каквото ще да става до скоро и наслука колеги :)!!!!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”