Умира ли балканската пъстърва пусната с кука в уста?

Модератор: sapuna

Аватар
misho_tsakov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 415
Регистриран на: Чет Юли 17, 2008 4:17 pm
Местоположение: София

Умира ли балканската пъстърва пусната с кука в уста?

Мнение от misho_tsakov »

Сефте пиша, макар одавна да съм регистриран. Просто до сега нямах време, но от месец съм безработен и реших да се престраша. Почвам от далеко - запален съм от дете, но от около 6-7 години захвърлих почти всичко останало и ходя основно за хищници, като най-вече за пъстърва по планинските реки – навсякъде в страната. В Петък вечер проучване на поредната страница от един подробен (много стар) военен атлас, малко „гугъл ърт” и в Събота рано съм изчезнал, като гледам до ранния следобед да съм се върнал, че съм с малко дете. Хем страшна разходка и физкултура, хем красотата на природата. Блесни, воблери, малки туистъри, мухарки и т.н. Нали съм без работа – преброих ги оня ден – 563 блесни и воблери, туистърите са две кутии натъпкани яко, мухите отделно.... (със сигурност още една кола можех да имам)
Лични:
Пиене – всякакво, стига да е с другари.
Риболов – хищници всякакви и навсякъде и риболов на река
Най-обичам – планински реки и пъстърва.
Най-мразя бракониери, рибоядци некоректни – такива дето не пускат маломерните и мърлячи, които правят боклук.
За пускането – почти не взимам риба, жената мрънка, че много и миришело а и мерните балканки напоследък не са кой знае колко.
Та на въпроса – който ходи за балканки знае, че ще не ще, когато се лови с единична кука, много често се хващат маломерни, понякога много нагълтали и ако решиш да вадиш куката, в 90% от случаите рибата умира. От стар апаш знам, че няма проблем да срежеш влакното максимално близко и да я пуснеш, естествено като първо си си темперирал ръката в реката за около 20-30 секунди. Често ходим с един приятел, който споделя моите ценности (пуска рибата) но вечно спорим, че е глупаво това дето пускам рибата с куката, щото 100% умирала.
След 3-4 годишен спор, накрая решихме да проверим кой крив, кой прав. Речено сторено. Човека има селски имот, през който минава поточе – мъничко, в което няма риба, но е чисто и пресъхвало много рядко, евентуално Август. Един уикенд, с лопати, кирки и два куфара инструменти решихме да направим заграждения от двете страни. „Затапихме” баричката като се получи около 60 метра завардено място. Изкопахме и 4-5 мини вирчета – 1 м в диаметър, да има къде да се крие рибата. Бата мата – разбрах, че Труд, не е само вестник – мамата ни се разказа от копане, укрепване на метални мрежи, носене на камъни и т.н. Точно на тоз уикенд хубавото бе само софрата вечерта.
Май месец тази година, двамата заедно с един бидон 200 литра, кислородна бутилка, и некви маркучи, отиваме на една известна река, в която макар и известна държи балканки, а и двамата миналата година биахме пускали зарибителен материал и знаем че има маломерни. Каръкът бе с нас, но след 3 часа ходене успяхме да хванем два миндила – и двете около 15 см, налапали сериозно. Казуса е следния – режа влакното и реално в устата на рибата остава 2 - 3 см влакно и куката. Рибките в бидона и газ към експерименталното поле. Пуснахме ги в поточето напълно живи и енергични. Решихме да ги оставим поне месец на мира, като колегата всеки уикенд хвърлял по кутия, две червеи и останали от излети ручейници. Реално минаха два месеца преди да отидем да регистрираме резултата. На второто хвърляне едното рибе атакува и го извадихме. Жал, не жал, ножа и пълна дисекция. Нито следа от влакно и кука.
Четох много по темата стомашни сокове на пъстървата, но за подобни казуси няма писано. Абсолютен факт. Някак си рибата бе разтворила или изсрала и куката и влакното. Оказах се прав!!! Второто рибе не успяхме да го хванем, може и да е умряло... но не го намерихме закрепено в мрежата на изхода. Както и да е! Колеги, дори 50% да оцеляват, ПУСКАЙТЕ нагълталите маломерни риби, че да има с годините на какво да се кефим и за какво да си говорим.
Който ходи в мола - умира!
Риболовен клуб Балканка http://www.balkanka.bg
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Умира ли балканската пъстърва пусната с кука в уста?

Мнение от chirusa_bg »

Здравей колега,
супер експеримент!
Щом рибето е оцеляло не само след хващането, но и след стреса по преместването и аклимтизацията в новото "жилище", значи спокойно можем да приемем, че процента оцеляващи при нормални условия е дори по-висок. Пъстърва на стръв не ловя, но също режа кордата и пускам нагълталите риби с убеждението, че оцеляват след инцидента.
Ще се радваме да споделяш и излетите си, риболова на пъстърва е сред най-красивите!
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
bobir
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 457
Регистриран на: Пон Фев 19, 2007 3:36 pm
Местоположение: София

Re: Умира ли балканската пъстърва пусната с кука в уста?

Мнение от bobir »

Колега на един излет на Жребеца хванах щука към кило и половина с половин хрило.Не знам как но беше като одрязано.Беше ми интересно дали си хапва бели рибки!След дисекцията в нея имаше 2 костурчета и една тройка с влакно закачена на опашката на костурчето.То беше леко разложено а тройката само ръждичка.
И рибар съм и ловец съм:):):) От тая риба не мое да си платим парното:):):):)
Аватар
misho_tsakov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 415
Регистриран на: Чет Юли 17, 2008 4:17 pm
Местоположение: София

Re: Умира ли балканската пъстърва пусната с кука в уста?

Мнение от misho_tsakov »

Пъстърва на стръв не ловя, но също режа кордата и пускам нагълталите риби с убеждението, че оцеляват след инцидента.
Принципно и аз, но не може да не ти се е случвало на реки като Струма, да си ловиш мряна и да хванеш пъстърва. За тези случаи говоря. Още съм нов, в галерията си качих няколко снимики - пъстърви на блесна от тази година и то на Заводна, дето ходи куцо и сакато.
Който ходи в мола - умира!
Риболовен клуб Балканка http://www.balkanka.bg
esox_hunter
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 380
Регистриран на: Сря Мар 17, 2004 1:06 am
Местоположение: Sofia

Re: Умира ли балканската пъстърва пусната с кука в уста?

Мнение от esox_hunter »

misho_tsakov написа: След 3-4 годишен спор, накрая решихме да проверим кой крив, кой прав. Речено сторено. Човека има селски имот, през който минава поточе – мъничко, в което няма риба, но е чисто и пресъхвало много рядко, евентуално Август. Един уикенд, с лопати, кирки и два куфара инструменти решихме да направим заграждения от двете страни. „Затапихме” баричката като се получи около 60 метра завардено място. Изкопахме и 4-5 мини вирчета – 1 м в диаметър, да има къде да се крие рибата.
Интересен експеримент :roll: и на мен винаги ми е било интересно особено за пъстървите, ако се оставят с кука в уста дали оцеляват. Ако имате възможност продължете експеримента би било полезно да се знае повече по случая, защото една риба не е резултат. Така повече колеги, ще знаят какво да правят защото аз съм виждал как в старанието си да пуснат рибката доста я мъчат докато я откачат и след това съм убеден, че 90% не оцелява след толкова мачкане. Дори и на мен ми се е случвало в редките случаи, когато съм ловил на стръв. Винаги обаче съм си мислел, че пъстървата не оцелява с кука в уста (корем) но явно има шанс... :roll:
Виж щуките са "друга бира" там доказателстава много :wink:
Впрочем вече има доста марки, които прадлагат саморазпадащи се куки след определн период във водата, така че които лови на стръв спокойно може да се ориентира и към тях :wink:

Поздрави и наслука!
"Sometimes люл, sometimes win"
/Стоичков/
Бат Стан
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1333
Регистриран на: Нед Май 15, 2005 11:17 am

Re: Умира ли балканската пъстърва пусната с кука в уста?

Мнение от Бат Стан »

Да споделя и аз нещо от не толкова скромния си опит. Участвал съм на десетки състезания по риболов на пъстърва, които реално са тест именно за това. Тъй като в състезанията по риболов на стръв регламентът е да се реже влакното, ако рибата е нагълтала дълбоко, често пъти при излавянето й след това (тя е зарибена американка специално за състезанието) има риби с по 3-4 куки в тях. Някои са закачени за устата, други са й в стомаха. След време рибата ги изхожда, или изплюва по някакъв начин.
Миналата година оставих поне пет куки Оунър в устата на една балканка около 60 см в рамките на четири поредни риболовни излета. Единия път ми удари два пъти, през един час. Поради мои грешки тази риба не успях да я уловя и вероятно си живее още там. Така че единичната кука според мен не е проблем.
Според мен най-големи поражения върху пъстървите се нанасят при риболов с блесна или воблер, ако контрите не са смачкани. Особено при маломерните риби пораженията са много лоши. Затова на река, в която има гъсти дребосъци или преобладават маломерките, е добре да се лови с блесни без контри, или с единични куки. Тая година имах излет с повече от 50 уловени балканки, добре че бях с блесни без контри. Воблерът пък може да нанесе сериозно поражение върху окото на балканката.
Ловя и на муха, там няма проблеми. Пъстървата много рядко гълта мухата навътре, почти винаги закачването е в челюстта и няма проблеми да я върна обратно във водата, дори ако се лови с контра. По тази причина в Сърбия, Босна и Словения има доста реки, на които е позволен само мухарският риболов, макар че не виждам разлика между изкуствената муха и блесната с единична кука и сплескана контра.
Ачо ♣

Re: Умира ли балканската пъстърва пусната с кука в уста?

Мнение от Ачо ♣ »

Поздравления за повдигнатата тема,колега!Ето това е нещо стойностно и заслужаващо да се дискутира.Надявам се повече колеги с опит да вземат участие,за да получи един полезен дебат,от който всички да се поучим !!!
vladoto
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 580
Регистриран на: Пет Сеп 22, 2006 9:41 pm
Местоположение: Mонтана
Обратна връзка:

Re: Умира ли балканската пъстърва пусната с кука в уста?

Мнение от vladoto »

Аз пък имам уловен костур с 2 куки четвърти номер бели в ,,гърлото,,.Дръжките бяха обърнати към стомаха.Влакно нямаше.Бидях ги като го чистех,иначе щях да го пусна.Голям късмет трябва да е имало това рибе ,да скъса 2 пъти ,че и трети път да се хване.Куките не бяха ръждясали или покритието е добро ,или са от скоро в рибата.Явно е оправдано да се пускат рибите с глътнатите куки.Все пак костура е едно друго животно. :D
Риболовът не е слука,а наука!
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14819
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Умира ли балканската пъстърва пусната с кука в уста?

Мнение от G.Petkov »

Телескоп написа:Поздравления за повдигнатата тема,колега!Ето това е нещо стойностно и заслужаващо да се дискутира.Надявам се повече колеги с опит да вземат участие,за да получи един полезен дебат,от който всички да се поучим !!!
Колегата Телескоп ме и е изпреварил и е дал мнение, което вярвам, че много членове от форума споделят!!!Връщането на наранена риба, винаги е било проблем, вкл. и пред мен.
Аватар
jorro11
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Пет Яну 15, 2010 9:42 pm
Местоположение: Samokov/Sofia

Re: Умира ли балканската пъстърва пусната с кука в уста?

Мнение от jorro11 »

Темата наистина е доста интересна на фона на останалите напоследък!Според мен много зависи дали рибата ще оцелее от размера на рибата.При малка риба със сравнително голяма кука шансът според мен е по-малък.Обратното при по-едра риба с по-дребна кука е по-голям.Колкото по-малка кука толкова по-голям шанс да оцелее и същевременно по-голям риск от дълбоко налапване.Много зависи и от нашият опит с откачането на рибите,ако е налапала дълбоко по-добре да се среже влакното без рибата да се вдига от водата.Иначе съм хващал няколко пъстърви с куки,но всички едри(естествено защото са били късали на колеги преди мен).Според мен ако се закачи където и да е в устата или дори чак в стомахът, рибата има голям шанс за оцеляване,ако се закачи за хрилете малък(камо ли пък да ги нараним при откачане)
Аватар
cvetan_zashev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 515
Регистриран на: Вто Апр 21, 2009 2:54 pm
Местоположение: гр.София
Обратна връзка:

Re: Умира ли балканската пъстърва пусната с кука в уста?

Мнение от cvetan_zashev »

Темата ми е доста интересна и на мен,доста неща научих и ви благодаря за това.
Само да попитам дали това с куките и влакното се отнася за хишничите или и при мирните ефекте е същият. :?: :?: :?:
Рибата и циците се разбират колко са големи едва след като се хванат!
Аватар
misho_tsakov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 415
Регистриран на: Чет Юли 17, 2008 4:17 pm
Местоположение: София

Re: Умира ли балканската пъстърва пусната с кука в уста?

Мнение от misho_tsakov »

Експеримента го правих специално за балканки. Съгласен съм, че ако куката е в хрилете - край. Нямам идея за мирните риби или други хищници - освен че от опит знам, че на щуките им няма нищо. На сома предполагам, че и тел да е няма да му пречи и ще я "абсорбира" някак.
Най-вече идеята бе за маломерни балканки със сравнително големи куки. Така или иначе големите пъстърви рядко някой ги пуска, но с малките за мен поне е задължително и за това го писах - колегите да пускаме маломерните със спокойно сърце, че куките ни, не ги убиват.
Искам да ви питам още нещо - доколкото виждам има фенове на пъстървата (може би не чак толкова много). Възможно ли е да създадем или да се създаде отделен подфорум/тема или както там се казва и да бъде "Риболов на пъстърва" по подобие на този в който пишем сега "Риболов на хищник", защото всеки хищник си е с "башкъ" навици и различни техники? Питам по опитните колеги и модераторите. Видях страхотен репортаж на Кърцата за пъстърви с малките туистерчета и си помислих, че има какво да се пише по темата, а и ще е по лесно отколкото да ровиш във всички постове.
Който ходи в мола - умира!
Риболовен клуб Балканка http://www.balkanka.bg
Бат Стан
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1333
Регистриран на: Нед Май 15, 2005 11:17 am

Re: Умира ли балканската пъстърва пусната с кука в уста?

Мнение от Бат Стан »

Аз съм абсолютно "за" да се направи такъв подфорум! Във Фишинг-мания бях предложил, обаче сещо много народ се развика, че не трябвало. Плюс това една част от тях бяха хора, които нито ходят за пъстърва, нито нищо, обаче пък не знам защо имаха нещо против. Накрая направих една тема в раздела "Спинингов риболов" за риболов на пъстърва, която обаче беше оплескана с някакви дебати, които излязоха извън темата за риболова, примамките, техниките и т.н. Така че ако тук се направи подфорум за пъстървов риболов, ще е екстра. Впрочем на мен от доста време ми минава през главата идеята да се направи един клуб, специализиран в риболова на пъстърва, ама това по-нататък.
mojach
новобранец
новобранец
Мнения: 42
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 11:19 pm

Re: Умира ли балканската пъстърва пусната с кука в уста?

Мнение от mojach »

Здравейте, и моето мнение е че ако куката е в устата, рибата не умира, но ако е в стомаха оцеляването й става много трудно, но при всички случаи ние сме длъжни на маломерките да дадем шанс да пораснат. Веднъж хванах една балканка около 20см с излизащо влакно (около 15см) от устата й. Погледнах в устата й, влакното излизаше чак от към стомаха а куката изобщо не се виждаше. Изрязах влакното максимално късо и я пуснах обратно. Това рибе явно се справяше с кука в стомаха, но докога.... само господ знае. Друг случай, замерям с разни железца едно вирче, а зад мен чувам плясък, обръщам се оглеждам не видях нищо. След няколко минути пак нещо изпляска, тогава отидох кам долния край на вирчето и зачаках пак да изшляпа. И то се случи, видях пъстърва която явно не беше в кондиция и от време на време излизаше към брега в плиткото и с шляпане се връщаше във вирчето, малко след това течението понесе рибата към разлива където я хванах с ръце, рибата явно умираше. Беше около 28-30см от дупето й илизаше влакно около 20см. Задържах я за хапване и при аутопсията установих, че в стомаха й има кука около N6 много ръждясала и влакно което михаваше през всичките й вътрешности и илизащо от дупето. Рибата бая време е поживяла с куката в стомаха, но явно нямаше да го прежвее. Та затова си правя извод, че с кука в стомаха мн трудно оцеляват, все пак това е тънко и остро желязо и причинява наранявания.
INCUBUS
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3795
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 9:20 pm
Местоположение: Смолян

Re: Умира ли балканската пъстърва пусната с кука в уста?

Мнение от INCUBUS »

Не знам къде и как ги ловите и какво представляват пусканите с куки в устата,но аз за вече близо 7 години не съм имал случай да хвана пъстърва,свободна нашенска балканка или натурализирана американка,която да е нагълтала така дълбоко в гърлото или в корема,че да не може да се извади куката без смъртоносни поражения за рибата.За това,въпроса ми е непонятен.Или да попитам-кога ги засичате тия риби,че да стават такива сакатлъци?
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”