Активна ли е щуката веднага след като се стопи леда ?

Модератор: sapuna

Lusi_vg
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 500
Регистриран на: Съб Юли 11, 2009 5:38 pm
Местоположение: Велинград

Активна ли е щуката веднага след като се стопи леда ?

Мнение от Lusi_vg »

Моля за съвет :roll: Днес се разкарах до близкото арендовано язовирче да видя дали има лед все още ... В началото си помислих, че риболовът в събота ще е обречен, но за моя радост в опашката имаше място около 50 метра широко и 100 дълго на което може да се мята без проблем ... тоест няма лед ;д . И въпроса ми е дали сега ще е активна щуката веднага след разтопояването на леда и на какво да я търся .. Мога на воблерчета тапа, дънна и драшко но разполагам само с мъртви рибки . Разбирасе ще се опитам да хвана някое живо костурче за тапата но това е до късмет :)
Изображение
1 Боклук не е навредил на никой....Така мислиш ти и още 7 милиона българи :!:
boki speca
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1136
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 1:03 pm
Местоположение: Пловдив и Ямбол
Обратна връзка:

Re: Активна ли е щуката веднага след като се стопи леда ?

Мнение от boki speca »

Щуката е активна със сигурност,но за да я прилъжеш с наличните видове примамки пробвай на мъртва рибка със спининга.Монтажа (дано не се повтарям) е едно средно меко телче с една или 2 тройки,като телчето е забито по оста на рибката от устата до опашката,а тройката или 2-те са забити с по едно жило във врата и отстрани на опашката.Отпред на телчето е добре да има утежнение.То предполага по далечно замятане и по разнообразно водене на рибката в стремежа ти да изглежда и да се движи като жива, но ранена.Вирбела е задължителен,повода също.Успех.
Късмета е резултат от много добро планиране !!!
stich
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2708
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 4:44 pm
Местоположение: "Резерват Северозапад"
Обратна връзка:

Re: Активна ли е щуката веднага след като се стопи леда ?

Мнение от stich »

Изображение
Аватар
radost_in7
новобранец
новобранец
Мнения: 97
Регистриран на: Сря Ное 10, 2010 9:15 pm
Местоположение: Ямбол Ст Загора

Re: Активна ли е щуката веднага след като се стопи леда ?

Мнение от radost_in7 »

Lusi_vg написа:Моля за съвет :roll: Днес се разкарах до близкото арендовано язовирче да видя дали има лед все още ... В началото си помислих, че риболовът в събота ще е обречен, но за моя радост в опашката имаше място около 50 метра широко и 100 дълго на което може да се мята без проблем ... тоест няма лед ;д . И въпроса ми е дали сега ще е активна щуката веднага след разтопояването на леда и на какво да я търся .. Мога на воблерчета тапа, дънна и драшко но разполагам само с мъртви рибки . Разбирасе ще се опитам да хвана някое живо костурче за тапата но това е до късмет :)
колега...щуката си е активна целогодишно-тя си е хищник-и трябва да папа-просто в различните сезони и на различните водоеми я търси по различни начини-на дъно на тапа повърти ако трябва-90 процента ходя само за щука и сом-особено при щуката е важно налягането и температурата да не се се променяли драстично мин 4-5 дни-просто трябва да я търсиш-но най резултатното си остава живата примамка-успех
Селянията не е белег за произход...това е състояние на душата
__________________________________________________________
Изображение
VGS
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 858
Регистриран на: Чет Мар 23, 2006 4:09 pm
Местоположение: Wildau

Re: Активна ли е щуката веднага след като се стопи леда ?

Мнение от VGS »

Щуката в момента хвърля хайвер и може да не е много активна. Зависи кой момент ще хванеш. Преди и веднага след хвърлянето на хайвер е сравнително активна, но трябва да се има в предвид, че през студено време наите предимно на сравнително големи и бавно движещи се примамки или риби. Друг е въпроса, че докато се върне на обичайните си ловни места(близо до брега, и в сравнително обрасли или пресечени брегове) трудно се намира. Щуката хвърля хайвер всяка година на едно и също място, и ако не го знаеш де е трудно ще я намериш.
chlen
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 237
Регистриран на: Чет Сеп 20, 2007 2:59 pm
Обратна връзка:

Re: Активна ли е щуката веднага след като се стопи леда ?

Мнение от chlen »

Щуката не хвърля хайвера сега.Хвърлянето на хайвера при нея не е задължително да е точно определен месец(чувал съм много хора даказват,че го хвърля януари-февруари) Всичко зависи от температурата на водата-а за всеки водоем тя е различна.Мисля,че беше от 6-8 градуса.А за активноста и по това време мисля,че най-добре да се търси на естествена примамка и на по-дълбоко. Храни се целогодишно-не обича да е гладна :)
VGS
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 858
Регистриран на: Чет Мар 23, 2006 4:09 pm
Местоположение: Wildau

Re: Активна ли е щуката веднага след като се стопи леда ?

Мнение от VGS »

В Германия риболова на щука е забранен от Януари до края на Март. Там е значително по-студено от колкото в при нас в БГ, направи си извода. Ако е топло може и Декември да започне. И за активността и не съм съгласен. След забраната , демек след март в Германия е доста по активна и 90% от уловените от мен щуки са с чисто празни кореми и доста отслабнали причината може да се търси в това, че по време на размножителния период рибата инстиктивно гледа да си пази енергията и не ловува активно(предполагам би налитала най-добре на мъртва стръв), по-дребните риби които служат за храна са на привършване или пораснали и трудни за улов. И точно след хвърлянето на хайвер са много гладни, но и изтущени, следователно налитат само на сигурно(и едро) за да не хабят не нужно енергия. В този период често щуките атакуват жертви с големина до 1/3 от собственния си размер(най-често болни или изнемощяли от зимата риби).
Преди време и аз се интересувах от темата и доста почетох по разни форуми и от мои лични наблюдения си правя тези изводи, не е нужно да се съгласявате с тях.
vladi gtv
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 143
Регистриран на: Чет Фев 18, 2010 10:06 am
Местоположение: София

Re: Активна ли е щуката веднага след като се стопи леда ?

Мнение от vladi gtv »

VGS написа:В Германия риболова на щука е забранен от януари до края на март.
Не е зле и тук да оставим щуката да си свърши работата дори и да няма забрана иначе ще си ловиме д.....я след време.
Lusi_vg
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 500
Регистриран на: Съб Юли 11, 2009 5:38 pm
Местоположение: Велинград

Re: Активна ли е щуката веднага след като се стопи леда ?

Мнение от Lusi_vg »

VGS написа:Щуката в момента хвърля хайвер и може да не е много активна....

Да, но щуката в това язовирче все още не е достатъчно зряла за да хвърля хайвера все пак е на около година с тегло до 2.5 кг :) а тя започва да се размножава на 3 годишна възраст ако не се лъжа :P
Изображение
1 Боклук не е навредил на никой....Така мислиш ти и още 7 милиона българи :!:
ivo Vratsa
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 389
Регистриран на: Пон Фев 28, 2005 4:36 pm
Местоположение: Враца

Re: Активна ли е щуката веднага след като се стопи леда ?

Мнение от ivo Vratsa »

Lusi_vg написа:
е на около година с тегло до 2.5 кг ...
:shock: :shock: :shock:
Аватар
refab
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 205
Регистриран на: Пон Яну 17, 2011 2:13 pm

Re: Активна ли е щуката веднага след като се стопи леда ?

Мнение от refab »

Lusi_vg написа:.................................................................................

Да, но щуката в това язовирче .................. е на около година с тегло до 2.5 кг :) а тя започва да се размножава на 3 годишна възраст ако не се лъжа :P
Да не би наистина да мислиш, че за 1 год. щуката ще стигне посочените килограми?... 200-300 гр. са едногодишните щуки, според мен!
mimi750830
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 850
Регистриран на: Чет Апр 01, 2010 9:22 pm

Re: Активна ли е щуката веднага след като се стопи леда ?

Мнение от mimi750830 »

е на около година с тегло до 2.5 кг ...
Тез са маломерни ве... :lol:
И сега се размножава под леда,ама ЯКО.:rolleyes:
Виждал съм в БГ и април да се съвукопляват щуки,така че, требе по половин година да е забраната и не само на нея :)
На къса плувка,в репея...
stich
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2708
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 4:44 pm
Местоположение: "Резерват Северозапад"
Обратна връзка:

Re: Активна ли е щуката веднага след като се стопи леда ?

Мнение от stich »

Големи развратници са ей! 8)
Изображение
badema
новобранец
новобранец
Мнения: 50
Регистриран на: Чет Сеп 02, 2010 9:26 pm
Местоположение: Кричим
Обратна връзка:

Re: Активна ли е щуката веднага след като се стопи леда ?

Мнение от badema »

Щуката на една година е 200-900 гр мъжки и 300-1500 гр женски,втората година ако е над 1400гр може да хвърли малко хайвер.Няколко години подред съм наблюдавал че в Марица -Пловдив се бие точно около 5-20 февруари и не се храни!
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14819
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Активна ли е щуката веднага след като се стопи леда ?

Мнение от G.Petkov »

badema написа:Щуката на една година е 200-900 гр мъжки и 300-1500 гр женски,втората година ако е над 1400гр...
Тези данни са твои наблюдения или цитираш нещо?

В свободните водоеми няма тъкъв прираст, според мен!!!
По-скоро 200 гр мъжки и 300 гр женски риби на една година е отличен резултат за климатичните условия на България.
За 1400 гр на втората година - силно се съмнявам!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”