За Щука през зимата

Модератор: sapuna

Аватар
antivik
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3454
Регистриран на: Нед Сеп 12, 2010 10:01 am
Местоположение: Кърджали

Re: За Щука през зимата

Мнение от antivik »

:evil:
" Размножаване [редактиране]

Женската в зависимост от размерите си хвърля 40 000 - 250 000 хайверени зърна на килограм от теглото ѝ. Те имат размер около 3 мм. Инкубационния период е 10-30 дни. Полова зрялост настъпва на около 3-4 годишна възраст. Обикновено самката се придружава от 3-4 мъжки, при по възрастните екземпляри, броят на самците достига 6-7 дори и 8.Рибите плуват групово,като мъжките се трият постоянно в женската.Щуката хвърля хайвера си в плитчините върху водната растителност, обикновено на места наводнени от пролетните пълноводия. Периода на размножаване е по рано от този на другите риби във водоема, в зависимост от георграфската ширина започва от края на февруари-началото на март и продължава до края на март, началото на април.".http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A9%D1%83%D0%BA%D0%B0
Когато рибата не ще - НЕ ЩЕ!
Д-р Флекс
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3044
Регистриран на: Нед Яну 02, 2011 6:04 pm

Re: За Щука през зимата

Мнение от Д-р Флекс »

Уикипедия е полезен източник на информация, но не пречи човек да има собствени практически наблюдения върху рибите като цяло, и щуката в частност.
Аватар
P-etkan
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 580
Регистриран на: Вто Авг 23, 2011 10:24 am
Местоположение: България, гр. София

Re: За Щука през зимата

Мнение от P-etkan »

Привет,

Радвам се, че темата "тръгна" и става все по-интересна :wink:

Искам да питам. :roll:

Ловя предимно в тихи води, защото реките са ми доста далеч :? Имам 90% хванати риби на спининг и 10% на "тапа", като тези на тапа са на жива стръв.
stapos написа:...за тихи води или много бавно течение вдигам стръвта над дъното
Как извършваш повдигането :?: С регулиране на дълбочината, чрез плувката :wink: или с поставяне на "повдигач"-не знам как точно се казва - в тялото на стръвта :idea: ...и запазва ли се описаната от теб поредност при построяване на линията :roll:
Това, което съм пробвал с мъртва стръв е пак със скумрия, същата подредба на линията, такъв разрез на стръвта, като използвах за повдигане на стръвта начина с повдигача, като повода след оловото го правя около 50см. - на толкова се повдига стръвта.
За индикатор на кълването използвам плувката, но до сега такова не е имало :D
Пробвах няколко пъти и само на тежко-пропускам плувката-и с повдигната и лежаща стръв, но резултата беше същия - :( и за това в последно време само спининга нося с мен :wink:
Дайте на разнищим риболова на щука през зимата с мъртва рибка ...и не само :drinkers:

:drinkers:
Бат Стан
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1333
Регистриран на: Нед Май 15, 2005 11:17 am

Re: За Щука през зимата

Мнение от Бат Стан »

stapos написа:Моят рекорд за най-голям екземпляр е хванат през месец Юли през ранния следобед на спининг. Също така на спининг съм хващал и най-много щука, но най-успешен улов визирам поредни едри екземпляри съм правил на Мъртва стръв. Ако се опитам да го кажа в цифри на спининг имам повече риби м/у 1 и 3,5 кг. а на мъртва риба повече риби между 3 и 7 кг. Понеже темата е за щуката през зимата ще споделя няколко много ефикасни метода, които усвоих от рибари във Великобритания и които успешно съм използвал и у нас. Главно аз ходя само за щука. Ловя почти винаги на река. За метода с Мъртва рибка прилагам следните неща:
1) През зимата използвам морска стръв. Малки замразени скумрии около 20-30 см., които разрязвам на място преди да се закачат. По ефикасни са парчетата с опашката. Разрезът се прави малко по диагонал. Някои вманиачени дори ползват ножици за да могат мигновено да срежат рибата без да я съдират или нараняват драстично както се получава понякога с нож.
2) За бързо течащи реки и по-силно течение пускам стръвта да легне на дъното и да се самозаконтри някъде (случва се и да се оплете). Не отпускам обаче колкото ми дойде на око ами преценям каква е приблизителната дълбочина. Такъмите поставям в следната последователнос: Първо е плувката (по възможност е подвижна) , след нея е тежестта (тя е в по-долната част на влакното по-близо е до повода), накрая стои повода с куките 2 или 1 и закачена стръв. За тихи води или много бавно течение вдигам стръвта над дъното, но пак е по-долу, а не както традиционно ловят доста хора - на 50 см. от повърхността.
3) Стръвта било то цяла или парче закачам винаги с опашката към тежестта - демек нагоре. Ползвам ако бюджета ми позволява 2 куки тройки като едната е по голяма и стои най-долу на повода. Там се закача по-месестата част, а втората е по-малка и е закачена към опашката. Стръвта се закача по възможност само с едната част на тройката, а другите 2 са свободни.
4) Може би най-важното при риболова на хищник като цяло е да си мобилен. Щуката е добре да се търси. Аз лично повече от 30-40 минути на едно място не се задържам освен ако условията не позволяват да се движа. Също така след замятане изчаквам около 5-6 минути и придърпвам стръвта назад. Така имате по-голям шанс тя да се забележи. Придърпването е много важно ! Ако смятате да кибичите на 1 място цял ден шанса е доста по-малък.
Понякога ползвам и разни малки джаджи м/у отделните компоненти като стопери, вирбели и прочее но съм фен на риболова с примитивни средства и малко повече познания .... това е от мен за Мъртвата сръв.
Eвала колега, точно и изчерпателно! Бих желал да четем повече такива теми във форума, написани от компетентни хора, с практически опит в това, което споделят, както е в твоя случай. Имам една питанка - според теб дали тази схема ще работи при риболов от дупка на лед, в смисъл дали си я пробвал. Поздрави и наслука!
Jet_Li
новобранец
новобранец
Мнения: 2
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 3:27 pm

Re: За Щука през зимата

Мнение от Jet_Li »

Здравейте колеги,
наистина чудесна тема , би било чудесно ако повече споделят натрупания опит.
Ето моите впечатления от зимния риболов на щука.
Практикувам само спинингов риболов предимно на р. Марица , от 9-ти км. до моста на Адата.
Добре познавам този район на реката и зимните ми излети са , почти винаги резултатни.
Обикновено съм на реката от 11 до 16 часа , използвам добре познатите на всички щукари блесни и воблери , нищо нестандартно , и много много ходене. Смело мога да твърдя , че при мен риболовът на блесна през зимата е доста по резултатен от този на воблер. Старая се да облавям дълбоките места ,където предполагам че има групирани риби. В периода от края на ноември до средата на януари , ако не е много студено , 80% от излетите хващам щука. Като немога да твърдя че скоростта на водене е от значение зимата , тъй като , имам удари и на бързо и на бавно водене.
Нооооо това беше до тази зима.
Тази зима нямам нито една риба на Марица , нищо.Напуках си подметките от обикаляне и нищо.Воблер , блесна , плитко , дълбоко , тясно , широко - нищоооо.
Затова , моето мнение към темата е , че зимният риболов на щука е чудесен ,ако има какво да се лови.
Аватар
stapos
новобранец
новобранец
Мнения: 15
Регистриран на: Пет Май 20, 2011 9:09 pm

Re: За Щука през зимата

Мнение от stapos »

Jet_Li написа: Тази зима нямам нито една риба на Марица , нищо.Напуках си подметките от обикаляне и нищо.Воблер , блесна , плитко , дълбоко , тясно , широко - нищоооо.
Затова , моето мнение към темата е , че зимният риболов на щука е чудесен ,ако има какво да се лови.
Рибата по Българските реки и др. естествени и изкусвени водоеми е на изчезване. Това е факт за съжаление. Имам наблюдение, че голяма част от Българските риболовци задържат всичката риба, която хванат. За щуката това е пагубно. 80% от големите екземпляри над 4-5 кг. са женски. 95% от рибите с тегло над 7 кг. са женски. Женските щуки са много по-малко от мъжките, а те раждат поколенията. Ако например убиете 7 кг. женска Вие убивате 1 голямо бъдещо поколение, а и да помислим реално това същество се е борило със зъби за уцеляването си няколко години. Ето какво правят във Великобритания:
Строго забранено е да се взима Щука с тегло над 3,5 кг. Тя трябва да се връща във водоема. След снимки с трофея тя трябва да бъде върната в рамките на 5-6 минути. Ако се държи в живарник максимума престой е 6 часа. Екземпляри под 35 см. и 1 кг. също се връщат обратно. Накратко и в България трябва да е така. Може да се убиват само щуки м/у 1 и 3,5 кг.

На дупка в лед не съм пробвал да ловя, но предполагам че с тапа ще има ефект ако има и щука. Тук бих ползвал жива рибка, защото самата дупка те ограничава от към движение, а живото рибе пак поне се движи насам натам. Също бих го държал на 30-50 см. от дъното.

Стръвта в плитки води се повдига чрез регулация на дълбочината посредством плувката. Ако мястото е 2 м. аз пускам стръвта на около 1,7 м. Когато придърпвам изпробвам и 3-те метода. Плавно набиране и оставяне в покой за няколко минути, по-рязко но с малка дължина на придърпването или постоянно придърпване. Постоянното придърпване (спининг, но с мъртво рибе) се прави с цяла рибка и то по-голяма. Удачно е дори ползването на малка нечистена пъстърва от магазина.
Когато реката е по-бърза също може да се изпробва и на изтичане с тапа, като стръвта е повдигната над дъното за да не се опира във растителността и камъните. За предпочитане е мъртва риба. За съжаление нашите реки са заприличали на Тропически Джунгли и се поддържат по-слабо. За сметка на това може да се открие щука в най-буренясали и затрупани с клони места. Трябва да се рискува. Ако се търси наслада от заловени бройки щуки и сте на бърза река то по-добре да въртите спининг. Макар и по-малки екземпляри шанса е по-голям, а може и някое по-голямо кустурче да се залови.
Изображение
Аватар
Д.Граховски
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2900
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 8:14 pm
Местоположение: Дупница/София :)

Re: За Щука през зимата

Мнение от Д.Граховски »

колеги как е тая зима?Някой спинингува ли за щука или всички са на топло
Tell people there’s an invisible man in the sky who
created the universe, and the vast majority believe you.
Tell them the paint is wet, and they have to touch it to be sure.

Изображение

[url]http://maximo.bg/url]
Аватар
Д.Граховски
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2900
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 8:14 pm
Местоположение: Дупница/София :)

Re: За Щука през зимата

Мнение от Д.Граховски »

колеги как е тая зима?Някой спинингува ли за щука или всички са на топло
Tell people there’s an invisible man in the sky who
created the universe, and the vast majority believe you.
Tell them the paint is wet, and they have to touch it to be sure.

Изображение

[url]http://maximo.bg/url]
Аватар
VaSiL228
новобранец
новобранец
Мнения: 21
Регистриран на: Пет Ное 05, 2010 8:06 pm

Re: За Щука през зимата

Мнение от VaSiL228 »

А можете ли да покажете някакъв монтаж на дъно за щука с рибка :) Ако може снимки..
Човек се учи докато е жив ! :)
batistuta
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 114
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 6:59 pm
Местоположение: с.Малчика обл.Плевен

Re: За Щука през зимата

Мнение от batistuta »

Вчера едно щукле към килото на яз.Йовковци.Стръвта беше малка каракудка на дистанция около 20 метра и дълбочина 1.5 при средна дълбочина на мястото 2 метра.Стандартен монтаж на тапа с долна тежеста.Прабвах и на воблери и на силикони,но нямъх успех имаше доста водорасли по дъното.
C.BEROV
новобранец
новобранец
Мнения: 17
Регистриран на: Пон Дек 10, 2012 8:42 pm

Re: За Щука през зимата

Мнение от C.BEROV »

Ето това е добро клипче за такъв монтаж в течение.
http://www.youtube.com/watch?v=beq3LQLrRXs
ivo.conkov
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Юни 06, 2011 10:36 pm

Re: За Щука през зимата

Мнение от ivo.conkov »

а може ли да покажеш снимка на точния монтаж които правиш, защото немога точно да си го представя? казваш че куката е последна а оловото е преди нея, оловото трябва да лежи на земята ли? и рибката да си плува сободно, нешто такова. аз слагам уловото последно а рибка малко по нагоре.
ivo.conkov
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Юни 06, 2011 10:36 pm

Re: За Щука през зимата

Мнение от ivo.conkov »

ivo.conkov написа:а може ли да покажеш снимка на точния монтаж които правиш, защото немога точно да си го представя? казваш че куката е последна а оловото е преди нея, оловото трябва да лежи на земята ли? и рибката да си плува сободно, нешто такова. аз слагам уловото последно а рибка малко по нагоре.
ivo.conkov написа:а може ли да покажеш снимка на точния монтаж които правиш, защото немога точно да си го представя? казваш че куката е последна а оловото е преди нея, оловото трябва да лежи на земята ли? и рибката да си плува сободно, нешто такова. аз слагам уловото последно а рибка малко по нагоре.
ivo.conkov написа:
Заглавие: Re: За Щука през зимата Отговори с цитат
а може ли да покажеш снимка на точния монтаж които правиш, защото немога точно да си го представя? казваш че куката е последна а оловото е преди нея, оловото трябва да лежи на земята ли? и рибката да си плува сободно, нешто такова. аз слагам уловото последно а рибка малко по нагоре.
stapos написа:Моят рекорд за най-голям екземпляр е хванат през месец Юли през ранния следобед на спининг. Също така на спининг съм хващал и най-много щука, но най-успешен улов визирам поредни едри екземпляри съм правил на Мъртва стръв. Ако се опитам да го кажа в цифри на спининг имам повече риби м/у 1 и 3,5 кг. а на мъртва риба повече риби между 3 и 7 кг. Понеже темата е за щуката през зимата ще споделя няколко много ефикасни метода, които усвоих от рибари във Великобритания и които успешно съм използвал и у нас. Главно аз ходя само за щука. Ловя почти винаги на река. За метода с Мъртва рибка прилагам следните неща:
1) През зимата използвам морска стръв. Малки замразени скумрии около 20-30 см., които разрязвам на място преди да се закачат. По ефикасни са парчетата с опашката. Разрезът се прави малко по диагонал. Някои вманиачени дори ползват ножици за да могат мигновено да срежат рибата без да я съдират или нараняват драстично както се получава понякога с нож.
2) За бързо течащи реки и по-силно течение пускам стръвта да легне на дъното и да се самозаконтри някъде (случва се и да се оплете). Не отпускам обаче колкото ми дойде на око ами преценям каква е приблизителната дълбочина. Такъмите поставям в следната последователнос: Първо е плувката (по възможност е подвижна) , след нея е тежестта (тя е в по-долната част на влакното по-близо е до повода), накрая стои повода с куките 2 или 1 и закачена стръв. За тихи води или много бавно течение вдигам стръвта над дъното, но пак е по-долу, а не както традиционно ловят доста хора - на 50 см. от повърхността.
3) Стръвта било то цяла или парче закачам винаги с опашката към тежестта - демек нагоре. Ползвам ако бюджета ми позволява 2 куки тройки като едната е по голяма и стои най-долу на повода. Там се закача по-месестата част, а втората е по-малка и е закачена към опашката. Стръвта се закача по възможност само с едната част на тройката, а другите 2 са свободни.
4) Може би най-важното при риболова на хищник като цяло е да си мобилен. Щуката е добре да се търси. Аз лично повече от 30-40 минути на едно място не се задържам освен ако условията не позволяват да се движа. Също така след замятане изчаквам около 5-6 минути и придърпвам стръвта назад. Така имате по-голям шанс тя да се забележи. Придърпването е много важно ! Ако смятате да кибичите на 1 място цял ден шанса е доста по-малък.
Понякога ползвам и разни малки джаджи м/у отделните компоненти като стопери, вирбели и прочее но съм фен на риболова с примитивни средства и малко повече познания .... това е от мен за Мъртвата сръв.
Изображение
C.BEROV
новобранец
новобранец
Мнения: 17
Регистриран на: Пон Дек 10, 2012 8:42 pm

Re: За Щука през зимата

Мнение от C.BEROV »

Щуката зимата мързелува в дупките и ямите.Пести енергията си с кратки движения на сигурна и едра плячка.Въпросът е да се разбере "Къде през зимата е тяхната стоянка?".
За спининга ако няма ред най удобно е тези места да бъдат облавяни бавно със изкушението драшкович и всичките спининг ригове от типа мор мание.В Русия,Англия и Скандинавските страни използват част от скумрия както описва колегата и както съм постнал клипчето по горе.когато има дълбок лед и сте на затворен водоем въпросът е да знаете къде са те под леда?и там да разположите пръчките.

http://www.youtube.com/watch?v=B6kEH6cvSSA

http://www.youtube.com/watch?v=YZOy_WQxi_g

http://www.youtube.com/watch?v=UwXFrj_O1v4
Аватар
eroucma
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 691
Регистриран на: Съб Мар 14, 2009 7:23 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: За Щука през зимата

Мнение от eroucma »

Някой ще се похвали ли с уловена щука близките дни на изкуствена примамка, че мисля да направя едно излетче преди да падне забраната.
Изображение Изображение
Първата щука и първата кака винаги се помнят, независимо колко са големи и какви зъби имат
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”