Сиромашки неволи !

Модератор: sapuna

varvarina_h
новобранец
новобранец
Мнения: 52
Регистриран на: Съб Мар 28, 2009 11:34 pm

Сиромашки неволи !

Мнение от varvarina_h »

Възможно е да бъркам за разпространението на кефала и клена тъй като практикувам един МНОГО СТАР и забравен метод на улова им, който залага ИЗКЛЮЧИТЕЛНО на хищническите им заложби !!! За сега спирам,НО веднага ще продължа и с коментара и със снимков материал стига да има интерес ! :)
varvarina_h , без да искам ти изтрих почти цялото мнение, наместо "цитирай" съм натиснал "промени" и вместо да цитирам само долната част на мнението ти батисах поста, сори за което, ако можеш пак да си напишеш цялото мнение от първия пост, а аз ще ти го сложа в началото! :oops:
В.Ж.
Аватар
Поморийския
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 519
Регистриран на: Пон Мар 03, 2008 9:10 pm
Местоположение: Поморие Чикаго

Re: Сиромашки неволи !

Мнение от Поморийския »

Какво знам аз - тези които познавам са 3 вида : речен кефал, клен и кара балъМ

Мисля че само разликата е в имената а рибата е една и съща
Румен Рудев

Re: Сиромашки неволи !

Мнение от Румен Рудев »

Кефала/клен , може да се лови както с плувка , така и с мухарка ( за предпочитане ) зависи през кой сезон ловиш ползваш различна стръв . Взима добре на бял червей , мухи , скакалец и жабка . Успех с риболова .
ivo_bsl
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 163
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 9:39 pm
Местоположение: на Барата или Дунава

Re: Сиромашки неволи !

Мнение от ivo_bsl »

Според мен от избороените видове разликата е в имената и в цвета на перките. В южна България са с черни перки, а в северна са с оранжеви(с редки изключения).
Колега, защити теорията си! Да не би да съм аз в грешка? :shock:
Аватар
Поморийския
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 519
Регистриран на: Пон Мар 03, 2008 9:10 pm
Местоположение: Поморие Чикаго

Re: Сиромашки неволи !

Мнение от Поморийския »

Зависи от сезона взима на сливи ;дуди ;черен дроб; далак .Преди години ходехме до Родопа да взимаме съсирана кръв беше луд като я надушеше
Jechev
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1968
Регистриран на: Пон Дек 11, 2006 1:36 pm
Местоположение: София

Re: Сиромашки неволи !

Мнение от Jechev »

varvarina_h написа:Възможно е да бъркам за разпространението на кефала и клена тъй като практикувам един МНОГО СТАР и забравен метод на улова им, който залага ИЗКЛЮЧИТЕЛНО на хищническите им заложби !!! За сега спирам,НО веднага ще продължа и с коментара и със снимков материал стига да има интерес ! :)
Колега, има интерес, моля доразвий тема обаче! 8)
..."хищническите заложби" на тази риба са по-скоро от всеядност и лакомия, както при всички шаранови![/quote]
Ако цял живот се взираш в едно лайно, то цял живот ще ти мирише!
Джоко Росич

Алкохола не решава проблемите....млякото също.
Изображение
varvarina_h
новобранец
новобранец
Мнения: 52
Регистриран на: Съб Мар 28, 2009 11:34 pm

Re: Сиромашки неволи !

Мнение от varvarina_h »

varvarina_h написа:Възможно е да бъркам за разпространението на кефала и клена тъй като практикувам един МНОГО СТАР и забравен метод на улова им, който залага ИЗКЛЮЧИТЕЛНО на хищническите им заложби !!! За сега спирам,НО веднага ще продължа и с коментара и със снимков материал стига да има интерес ! :)
varvarina_h , без да искам ти изтрих почти цялото мнение, наместо "цитирай" съм натиснал "промени" и вместо да цитирам само долната част на мнението ти батисах поста, сори за което, ако можеш пак да си напишеш цялото мнение от първия пост, а аз ще ти го сложа в началото! :oops:
В.Ж.
НЯМА СТРАШНО !!! Повдигнах един недискотирен проблем: - колко ВИДА речни кефалови риби познавате у нас ?Имам сериозни основания да мисля че те са, най малко 3 !На второ место МНОГО ме интересува по колко Н А Ч И Н А ги ловят колегите ? И това К А К и К Ъ Д Е - ??? (говоря за местата където търсят рибата). Искам първо да попитам за да мога после да споделя неща, които никъде не съм видял да се практикуват нито да се говори за такива неща! МНОГО моля обаче да вникнете точно какво питам,защото е много важно за дискусията да се разграничат отговорите !!!
varvarina_h
новобранец
новобранец
Мнения: 52
Регистриран на: Съб Мар 28, 2009 11:34 pm

Re: Сиромашки неволи !

Мнение от varvarina_h »

Моля да ме извините, но заглавието на темата никак не е случайно!! Ще се аргументирам в процеса на дискусията и особенно ако има конкретен въпрос !!! По принцип обаче става въпрос за едно бунтарство срещу все по- нарастващата мания от желание да притежаваме маркови такъми - до такава степен,че се чудя за въдичарство и за майсторлък ли ще си говорим или ще правим модно изложение на последните писъци на риболовната индустрия !!!ОПАЗИЛ МЕ ГОСПОД да отричам новите технологии !!!Дано да съм се изразил ясно, без да засягъм когото и да било !!!!!!!!! За да съм съвсем разбран - спомнете си ВЕЛИКИЯ Луй Дьо Фенес във филма - "Ни чул, ни видял " ! И имам още един аргумент- МНООООГО голям аргумент- чисто финансовия !!!За някои може би ще е смехотворен (да са живи и здрави ) и именно за това отворих Т А З И тема! Пък и не искам да съм на местото на този - " хвани и пусни " , който на масата или пред приятели ще ОБЯСНЯВА - колко голяма риба е хванал !Знаем какво става от близкия план на снимачката !! ОЩЕ ПО ДАЛЕЧ СЪМ И ОТ МЕСОЯДСТВОТО !!! Просто това е друга тема.....!!! Дано да се развие хубава дискусия !!! Мисля,че накрая всички ще останат доволни ! ДАНО !!!
varvarina_h
новобранец
новобранец
Мнения: 52
Регистриран на: Съб Мар 28, 2009 11:34 pm

Re: Сиромашки неволи !

Мнение от varvarina_h »

ivo_bsl написа:Според мен от избороените видове разликата е в имената и в цвета на перките. В южна България са с черни перки, а в северна са с оранжеви(с редки изключения).
Колега, защити теорията си! Да не би да съм аз в грешка? :shock:
Благодаря за отзивчивостта колега ! Това е само една от разликите. Кленовете са по- плоски и широки,по- скоро по телосложение приличат на каракуди ,имат друга структура на месото - по- здраво и плътно е и има друг вкус.Ще стане по - ясно като кача снимков материал !
varvarina_h
новобранец
новобранец
Мнения: 52
Регистриран на: Съб Мар 28, 2009 11:34 pm

Re: Сиромашки неволи !

Мнение от varvarina_h »

varvarina_h написа:
ivo_bsl написа:Според мен от избороените видове разликата е в имената и в цвета на перките. В южна България са с черни перки, а в северна са с оранжеви(с редки изключения).
Колега, защити теорията си! Да не би да съм аз в грешка? :shock:
Благодаря за отзивчивостта колега ! Това е само една от разликите. Кленовете са по- плоски и широки,по- скоро по телосложение приличат на каракуди ,имат друга структура на месото - по- здраво и плътно е и има друг вкус.Ще стане по - ясно като кача снимков материал !
Карабалъците са вретеновидни,издължени,с тъмни перки ,тъмен отенък на гарбъ от където идва и името им ( по нашия край ).Кефала е много близък по структура до карабалъка,но има една МНОГО същественна разлика - люспите му са подредени в прави редици - досущ като на морския кефал!!!
varvarina_h
новобранец
новобранец
Мнения: 52
Регистриран на: Съб Мар 28, 2009 11:34 pm

Re: Сиромашки неволи !

Мнение от varvarina_h »

Румен Рудев написа:Кефала/клен , може да се лови както с плувка , така и с мухарка ( за предпочитане ) зависи през кой сезон ловиш ползваш различна стръв . Взима добре на бял червей , мухи , скакалец и жабка . Успех с риболова .
Благодаря колега !
Много точно, кратко и ясно !!! Ако може да разшириш малко - на кои места подаваш стръвта,имам пред вид - къде във водоема ? За какви мухи става въпрос ( сухи ) ? И за какви мухарки , (за какъв тип )? За тези от типа - ( на хлост-камшик, "шип шип" или имаш друго в предвид ?
Аватар
jean11
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 269
Регистриран на: Вто Фев 27, 2007 3:56 pm
Местоположение: В.Търново

Re: Сиромашки неволи !

Мнение от jean11 »

Ловя кефал от много години.Абсолютно същата риба,само 50 км на запад(Севлиево) я наричат клен и даже клЯн.Така ,че съм съвсем сигурен-няма разлика.Виж,за рибата с турско име "карабалък" не мога да дам мнение.
Дърпай и не му отпускай!
varvarina_h
новобранец
новобранец
Мнения: 52
Регистриран на: Съб Мар 28, 2009 11:34 pm

Re: Сиромашки неволи !

Мнение от varvarina_h »

nikiiliew написа:Колега според мен са еднакви, само имента са различни!
Лятото ги ловя със спининга и махарката!
На спининг с воблери, блесни...
Зимата на плувка!
:drinkers: :drinkers: :drinkers: :drinkers: :drinkers: :drinkers:
Благодаря !!!
Извинявай колега, но имам по- различно виждане за това дали са еднакви кефаловита рибки ! .Конкретно ме интересува с каква - какъв тип мухарка ловиш и с каква стръв ,на какви водоеми,и по конкретно как подаваш стръвта? Нека въпроса ми не ти се струва - лаишки ?
Аватар
-Тони-
новобранец
новобранец
Мнения: 68
Регистриран на: Вто Мар 29, 2011 3:47 pm
Местоположение: София

Re: Сиромашки неволи !

Мнение от -Тони- »

Според учените в България има два вида речен кефал.
единя е разпространен във всички реки и язовири, и е този който го ловим :) Другия (малък речен кефал) е по-рядко срещан само около морето и е дребен. Достига до 15 см. дължина и до 50-80гр.
docenta
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1066
Регистриран на: Съб Фев 11, 2006 6:35 pm
Местоположение: София

Re: Сиромашки неволи !

Мнение от docenta »

Няма да се включвам в дискусията с имената на тази риба и оцветяванията й. Ще разкажа за хищния нрав и също древен метод на ловене. Видях го за пръв път преди 20 години на вировете на река Искър при Синьо бърдо , село преди Роман. Там ме заведе местен въдичар Краси. Беше август месец голяма жега, а ние се курдисахме с първия пътнически влак от Мездра за Роман още по тъмно на реката. Ползвахме дънни въдици с дунавско плоско олово, повод 30 сантиметра и куки № 4, руски с дълго рамо. Стръв - конска пиявица срязана на две. И нанизана като обърнат чорап на куката, така че кървавата й вътрешност да е отвън. Направо го избихме клена буквално на метър от брега. Докато накрая като напече жегата и решихме да си тръгваме към 10,30 часа, видях че за близката джанка е вързано въженце и потъва във водата. Краси каза да си запуша носа, дръпна въжето и изкара едно умряло и полуизкормено куче, цялото облепено с пиявици. Намерил го предния ден, смачкано от автомобилите на шосето и го пуснал вързано с въжето за захранка в реката. Ами това е от мен. Едрите кленове през есента много добре се ловят и на жабче, закачено на едра кука, по метода "чип-чип" или на пляс, дори с директен телескоп над 5 метра. Кой не вЕрва - да го пробва през септември :D :D
По-сиромашки, но не бракониерски метод за захранка и ловене на клен не съм виждал, поне у нас.В Русия обаче има и други още по-сиромашки финтове за клена, които не смятам да споделям, заради гадните ни бракониери. :D

ПП. Уважаеми колега varvarina, ако твоят метод има допирни точки с бракониерството, моля не го споделяй, щото на нас, гладясалите и осиромашели българи ни е много слаб ангелът. :D
Мъдете здрави,
па другото ще се оправи!


Риболовна академия "Негован"
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”