Слуз!

Модератор: sapuna

Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Мнение от Troli Rapala »

И аз,не съм ловил,но твоите шансове са в пъти по-големи от моите да уловиш този деликатес-француский! :D
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Мнение от krokibg »

Има я и във Марица,макар и рядко да се хваща,но скоро някой улови. Във Дунава я има защото се предвижва до там без проблемно. Също така, няма проблем да отиде и по други канали и водоеми. На яз.Овчарица е разселена изкуственно от Нончо и т.н.Гледах специален филм за нея,в който филм показват как змйорките като барометър усещат времето че ще вали продължително /примерно 2-3 дни /и се придвижват през калта и полето и много точно се ориентират къде има водоем в които да се преместят.Целият им живот след раждането е едно предвижване до мястото където са се родили и докато не стигнат до там няма спиране.Звучи много налудничаво но е факт.И наистина е една от най труните за хващане с ръче риба.Вкусовите и качества са ненадминати и това я прави изключителен деликатес.Те Французите да не са балами :lol: :lol: :lol:
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
docenta
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1066
Регистриран на: Съб Фев 11, 2006 6:35 pm
Местоположение: София

Мнение от docenta »

От време на време отивам за по два месеца при семейството ми в Америка. Там, особено в северните щати - змиорки бол. Тази риба хвърля хайвера си в Саргасово море и оттам личинките мигрират до Европа и Америка. Има и австралийска змиорка, която си хвърля хайвера в Индийския океан. Ловил съм змиорки в река Потомак и мога да ви кажа, че няма удържане - затова се ползват специални грапави ръкавици за хващане и не се слага в живарник , а се връзва в яка брезентова торба. Ако искаш да я убиеш на място да не се мъчи трябва да се фрасне яко първо зад главата и после още веднъж - на две трети от дължината в посока от главата към опашката, защото освен мозък има два нервни центъра на тия места.

Според мен слузта на сома, освен изброените от колегите функции му помага особено много през зимата, когато е в дълбоките ями, някога и над 30 метра дълбочина - представете си какво е водното налягане там. Той направо се приплесква, а слузта му помага да се приспособи към дъното и водния стълб. Тя играе роля и при обмяната на веществата и съхраняването на жизнената енергия.
Мъдете здрави,
па другото ще се оправи!


Риболовна академия "Негован"
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Мнение от Troli Rapala »

Благодаря за компетентния отговор! :wink: Как да оспоря,че си доцент? :D То е очевадно! :D Подозирам,че сомът и змиорката са еднакво древни и загадъчни риби!Съществената разлика между тях,са мустаците на сома!Слузта и мустаците са основните предимства на сома.Тези шест сензора/мустачки/,са ми пълна загадка. :roll:
Аватар
D.A.X.S
новобранец
новобранец
Мнения: 15
Регистриран на: Нед Фев 04, 2007 7:54 pm

Мнение от D.A.X.S »

За мен най-хлъзгавата риба е михалеца. Имам чуството, че тази риба никога не мога да я хвана с ръка.
За мен най-слузестата риба е ропека. Като се извади на повърхнустта, над водата слузта потича като сопол.

Лично мое виждане е, че слузта има защитен механизъм при рибите.
Примерно, при ропека, ако те убоде от многото слуз влиза и в кръвта. Който е боден, само той знае как боли и колко изтръпва ръката.

Относно слузта по сома-всеки знае какво дъно обитава. Подмоли, чакъл, камъни. Според мен слузта подпомага сома да не се наранява на острите ръбове на камъните и подмолите-просто се преплъзва. Убеден съм, че дава и отражение в скоростта. Все пак е хищник, и му е нужна скорост при атака.
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Мнение от Troli Rapala »

Чудесно разсъждение,колега!Само не ми е ясно на какво казваш ропек! :?: :roll:
Аватар
D.A.X.S
новобранец
новобранец
Мнения: 15
Регистриран на: Нед Фев 04, 2007 7:54 pm

Мнение от D.A.X.S »

Troli Rapala написа:Чудесно разсъждение,колега!Само не ми е ясно на какво казваш ропек! :?: :roll:
Утрешния ден като погледна в книгата ще мога да кажа точното латинско наименование. Но сега мога само да я опиша- Има прилики с косур и смадок. Нормални размери са около педя (15-25 см.). Има остра глава, бодли на гръбната перка, шип на аналната перка, шипове на хрилните капаци и много, ама много слуз.
Аватар
barutchiata ©
Администратор
Администратор
Мнения: 5592
Регистриран на: Нед Апр 24, 2005 9:35 pm
Местоположение: България & Österreich

Мнение от barutchiata © »

Като чета описанието и гледам книгата трябва да е вретенарка :idea:

Изображение

Изображение

Изображение
Emo-83
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1605
Регистриран на: Сря Ное 29, 2006 11:21 pm

Мнение от Emo-83 »

Рибите в сравнение с нас са досто по богато снабдени с сензори.Те имат такава органи за усещане каквито ние нямаме.Ние имаме 5 канала за информация-зрение,вкус,обоняние,слух и усещане.Рибите в допълнение имат странична линия-позволяваща им да слушат нискочестотни звуци и сигнали и да усещат изместващата се риба във водата.Това при рибите е шестото чувство,но те притежават и седмо-електрическото.Най силно изразено в рибите,които познаваме е в змиорката и сома.Тези възможности на възприятие на чуждите електрически полета дават възможност за анализ за обкръжаващите предмети.Електрочувствителноста се използва за ориентация и откриване на жертвата.Също и за комуникация-то се използва при хвърлянето на хайвер(охрана на територията)А също на синхронизацията на движението на рибите в пасаж.Безотказен такъм,който вече се използва е електровъдицата.Не случайно сома реагира най-много от всички на ток.По тази логика слузта според мен не е случайна и мисля,че най малко е свързана с плуването.Съкратен материал по-препечатки.
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Мнение от Troli Rapala »

Основното ми подозрение е,че слузта има заглушаваща роля.Като при самолетите.Бях забравил за електричеството. :roll: Функциите на слузта изглежда не са една-две.И за това е важно да се подредят по важност! :idea: :wink:
Аватар
D.A.X.S
новобранец
новобранец
Мнения: 15
Регистриран на: Нед Фев 04, 2007 7:54 pm

Мнение от D.A.X.S »

Изображение
Изображение

И трите вида се срещат в р.Дунав, но най-слузеста от тях е третата риба-Ивечестия бибан (Gumnocephalus schraetser )
docenta
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1066
Регистриран на: Съб Фев 11, 2006 6:35 pm
Местоположение: София

Мнение от docenta »

Бибанът го има масово и в някои наши язовири. Около София това са язовир Студена и язовир Веринско. Отвратителна гад е тая риба, налита на всякаква стръв и може да ти скъса нервите. Руснаците му викат ерш и правят от него уха /рибена чорба/, много е вкусна.
Мъдете здрави,
па другото ще се оправи!


Риболовна академия "Негован"
Аватар
D.A.X.S
новобранец
новобранец
Мнения: 15
Регистриран на: Нед Фев 04, 2007 7:54 pm

Мнение от D.A.X.S »

docenta написа:Бибанът го има масово и в някои наши язовири. Около София това са язовир Студена и язовир Веринско. Отвратителна гад е тая риба, налита на всякаква стръв и може да ти скъса нервите. Руснаците му викат ерш и правят от него уха /рибена чорба/, много е вкусна.
Колкото и невероятно да звучи, тази риба има невероятни вкусови качества. Хайвера, разбит е мн вкусен. Проблем е само с чистенето, особенно ако има голямо колиество. Използвам ножица за да изрежа перките и след това отстранявам люспите.
docenta
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1066
Регистриран на: Съб Фев 11, 2006 6:35 pm
Местоположение: София

Мнение от docenta »

D.A.X.S написа:
docenta написа:Бибанът го има масово и в някои наши язовири. Около София това са язовир Студена и язовир Веринско. Отвратителна гад е тая риба, налита на всякаква стръв и може да ти скъса нервите. Руснаците му викат ерш и правят от него уха /рибена чорба/, много е вкусна.
Колкото и невероятно да звучи, тази риба има невероятни вкусови качества. Хайвера, разбит е мн вкусен. Проблем е само с чистенето, особенно ако има голямо колиество. Използвам ножица за да изрежа перките и след това отстранявам люспите.
За чорба /уха/ чистенето е много лесно и бързо. Стискаш коремчето на рибето с пръсти и вътрешностите изхвърчат. Люспите не се чистят и така се насипват рибите във вряща подсолена вода. Ври 7 минути, след това прецеждаш бульона през тензух, а от сварените риби се отделя само месото. В бульона се слагат разнообразни зеленчуци и подправки и като уврят, тогава се добавя изчистеното месо и се прави ,каквато искаш застройка. Ум да ти зайде. При пържене ако не чистиш люспите те стават хрупкави като чипс.
Бибанът е много пъргав и става за стръв за сом!
Мъдете здрави,
па другото ще се оправи!


Риболовна академия "Негован"
Аватар
D.A.X.S
новобранец
новобранец
Мнения: 15
Регистриран на: Нед Фев 04, 2007 7:54 pm

Мнение от D.A.X.S »

Не чистена риба не ям. Аз съм чревоугодник и обичам да си угаждам. Няма риба на която да не и чистя люспите и след това да и цепна корема за да извадя нечистотиите.
Ропека има черна ципа, която ако не се махне и измие после нагарча.

Струва ми се, че се отклонихме от основната тема.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”