Дайте съвет за монтаж за сом на язовир

Модератор: sapuna

Ivan9310
новобранец
новобранец
Мнения: 2
Регистриран на: Вто Май 05, 2009 10:44 am
Местоположение: Варна

Дайте съвет за монтаж за сом на язовир

Мнение от Ivan9310 »

Здравейте,

събота мисля да си направя едно излетче за сом, но нямам идея какъв монтаж да използвам(до сега не съм ходил за сом). Ще ловя на язовир, от брега на дъно.
За стръв мисля да използвам земен червей(и да го направя като роза на тройката) или черен дроб.
Моля някой, който е опитен да даде съвет за монтажа.(Разгледах доста теми във този форум, но нищо конкретно не ми хареса или поне не съм намерил добрите теми.)

Поздрави!
Аватар
vantonov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 146
Регистриран на: Вто Дек 06, 2011 4:23 pm

Re: Дайте съвет за монтаж за сом на язовир

Мнение от vantonov »

Има много варианти за монтаж, колега. Основно влакно, надяваш на него олово/аз ползвам 80гр/ с дупка в средата, под него 1-2 стопера, за да не тряска оловото във възела на вирбела, повод 60тина см. капрон или хубаво плетено влакно. Кука....каквато сметнеш за подходяща. Нещо от сорта на Gamakatsu LS 4644- 3/0 4/0, VMC 9299-6/0 7/0 8/0, Sensei F401BN- 4/0 6/0/единични/ и Owner ST-46TN/5646TN 2/0, VMC 9626 3/0 4/0 при тройните. Важно е оловото да не е фиксирано, а свободно да се движи по линията. Може и с долно олово/т.нар. дзамбо/. В този случай разстоянието от оловото до първата кука зависи от дъното. Тука поводите на куките обаче трябва да са значително по-къси/около 20см./, за да избегнеш оплитането им в основното... Разрови се в нета и ще намериш нещо, което да ти допадне. Има доста клипчета youtube. Успех!
Лошият риболовен ден винаги е по-добър от хубавия работен!
Аватар
Fishing_Fan
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 654
Регистриран на: Сря Апр 28, 2004 11:07 am
Местоположение: Шумен

Re: Дайте съвет за монтаж за сом на язовир

Мнение от Fishing_Fan »

Ivan9310 написа:Здравейте,

събота мисля да си направя едно излетче за сом, но нямам идея какъв монтаж да използвам(до сега не съм ходил за сом). Ще ловя на язовир, от брега на дъно.
За стръв мисля да използвам земен червей(и да го направя като роза на тройката) или черен дроб.
Моля някой, който е опитен да даде съвет за монтажа.(Разгледах доста теми във този форум, но нищо конкретно не ми хареса или поне не съм намерил добрите теми.)

Поздрави!
и още нещо от Събота вече само на частно или на разрешени водоеми през забраната,че забраната почва от утре
Ivan9310
новобранец
новобранец
Мнения: 2
Регистриран на: Вто Май 05, 2009 10:44 am
Местоположение: Варна

Re: Дайте съвет за монтаж за сом на язовир

Мнение от Ivan9310 »

Аз ходя само на частни язовири, от доста време се отказах от държавните поради лошо стопанисване и недобросъвестни рибари(бракониери). :)
Аватар
oneillbgm
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 512
Регистриран на: Нед Окт 09, 2011 8:25 am
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

Re: Дайте съвет за монтаж за сом на язовир

Мнение от oneillbgm »

Най-елементарният монтаж е на основно влакно да поставиш подвижно олово. След тях вирбел. Повод 60-80 см и кука, минимум номер 1. Поводът, ако ще гониш дистанция или пък ще ловиш на жива стръв е по-добре да е монофил. А и сомът е най-уловист привечер, през нощта и рано сутрин. Живата стръв си я набави от същият язовир, в който ще ловиш сом. Каракуда, слънчева рибка, рак. Пък не е лошо да се поразровиш в интернет за монтажи или инфо при риболовът на сом. Лично за мен това е моят риболов - сомският и се специализирам главно в него. Ако те интересува нещо, пиши на ЛС.
Fishing gear - Quick Effzett DAM/MAD Madcat
– Ще имаме едно знаме, на което ще пише: „Свята и чиста република“. - Апостолът на свободата
Savoff
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Вто Май 03, 2016 9:40 pm

Re: Дайте съвет за монтаж за сом на язовир

Мнение от Savoff »

В зависимост от стръвта монтажите са различни... За язовир ти препоръчвам ин лайн монтаж за червей, дроб и пиявици.. И хеликоптер за рибка. Наслука
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”