Какви са подходящите места и техники за риболов на сом от брега?

Модератор: sapuna

driskobeats
новобранец
новобранец
Мнения: 19
Регистриран на: Сря Май 18, 2016 9:32 am

Какви са подходящите места и техники за риболов на сом от брега?

Мнение от driskobeats »

Здравейте и тук! Понеже другата тема би разкрила тайните места на сомаджиите, реших да направя малко по различна такава :) Ще се пробвам на Копринка, та ме интересува как трябва да изглежда мястото, на което ще се лови сома-дълбочина, близо до устието на р. Тунжда, по средата или по към стената. Скалист, пясъчен, отвесен или равен да е брега, по-обрасъл или не и т.н. както и такъмите, които ще се ползват какви да бъдат като прът, макара и т.н. Колкото ви се откъсне от душата ;)
driskobeats
новобранец
новобранец
Мнения: 19
Регистриран на: Сря Май 18, 2016 9:32 am

Re: Какви са подходящите места и техники за риболов на сом от брега?

Мнение от driskobeats »

Старата тема я изтрийте, явно там няма да пише никой :)
Петър Недев
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 590
Регистриран на: Сря Май 04, 2005 10:01 am
Местоположение: Кърджали
Обратна връзка:

Re: Какви са подходящите места и техники за риболов на сом от брега?

Мнение от Петър Недев »

Ти ако си мислиш че в тази ще си счупят пръстите.
Когато няма риба.......не кълве!
driskobeats
новобранец
новобранец
Мнения: 19
Регистриран на: Сря Май 18, 2016 9:32 am

Re: Какви са подходящите места и техники за риболов на сом от брега?

Мнение от driskobeats »

Петър Недев написа:Ти ако си мислиш че в тази ще си счупят пръстите.
Явно само от лодки я ловят :)
hristo94
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 132
Регистриран на: Нед Фев 13, 2011 1:01 pm
Местоположение: България

Re: Какви са подходящите места и техники за риболов на сом от брега?

Мнение от hristo94 »

Колега,според мен за сом от брега най добре пробвай на река Тунджа някъде по долното и течение около Елхово или по нядолу.
Аватар
AlexMunro
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 152
Регистриран на: Чет Авг 07, 2008 7:56 pm

Re: Какви са подходящите места и техники за риболов на сом от брега?

Мнение от AlexMunro »

Здравейте колеги ! Моя скромен опит за риболов на сом от брега, съм получил от дядо си (светла му памет) от времето когато не е имало такива такъми като сега ( лодки, мултипликатори и др. ) . То сигурно е имало но са били недостъпни за бедните хора. Ловяло се е предимно от брега.
Такъми който използвам в момента :
1. Две пръчки Tokoz Lipno 2.80м - Тези пръчки са ми много удобни, защото не са твърди като колци и позволяват замятане на по големи дистанции. За здравина няма какво да кажа освен, че до сега не съм видял счупена такава пръчка. Сменил съм водачите със сикови. Прогресивен гъвкав строй. Приятелите ми казват че са вибростъклови, но според мен са от някакво дърво, много яко, жилаво и явно допълнително обработено.
2. Две макари Line Winder Eugene Eu 7000 - Евтини яки макари, като лебедки са. До сега нямам счупвания и проблеми, пък и да стане нещо, много важно - купувам друга същата и толкоз.
3. Влакно - Предпочитам монофил но използвам и плетеняк - 0.40-0.50 на река и 0.50-0.70 на затворен водоем. Съображението ми да не използвам по дебели влакна идва от това, че сом от брега рядко излиза над 40 кг, пък и на брега имаш възможност да лавираш със дължината на влакното, Докато от лодка разстоянието от теб до сома прогресивно намалява, освен ако не го теглиш на буксир до брега :lol:
При мен конкретно сом дето ми е излизал от брега е до 30 кг, най често м/у 6-16 кг.
4. Куки - ковани 4/0-7/0 в зависимост от стръвта която използвам.
5. Стръв - според мен тук е най тънкия пениз :) Пролет - попово прасе. Лято и жеги - рибе, голяма пиявица, грозд земен червей. Есен - предимно на жабе.
6. Монтаж - поплавък пред куката или след оловото в зависимост от релефа на дъното, течението, река или язовир. Неподвижно олово - 130 - 150 грама.
7 Места - подмоли и особено канари през деня на река, през ноща - плитчини на не голямо разстояние от брега.

Това е в общи линии колеги. Нямам опит и наблюдения със блесни, воблери, туистъри..Може да се напише и коментира още много ! Както се казва - всичко си е според зависи :)
Ако има нещо - питайте. Това което знам, ще го споделя..
Всеки умира, но не всеки живее!
Не ползвайте Шимано, води до пристрастяване!!!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”