Костур на тежко

Модератор: sapuna

Crucian23
новобранец
новобранец
Мнения: 45
Регистриран на: Вто Авг 02, 2016 12:15 pm

Костур на тежко

Мнение от Crucian23 »

Здравейте, колеги! Имам въпрос относно улова на по едри екземпляри от порядъка на 200 до 400 грама костури.Става дума за един не много голям язовир до Пордим. Има доста костур и други хишници (щука, бяла риба). Ходя там от малко време и хвърлях на дъно за шаран и каракуда, излизаха хубави каракуди около 400-500 грама а,пък и по-хубави! Хвърлях на дъно докато един ден хвърлената дънна въдица на на пружина с един дебел торен се угъна със страшна сила и излезна от стойката.Извадих рибата и беше сулка със тегло 1,800 грама.Разбира се не беше нищо особено, но просто очаквах каракуда и беше изненадващо, защото не знаех че има бяла риба в този водоем.Оттогава имах няколко въдици за каракуда, обаче другите бяха направени с монтажи за бяла риба и щука.Опитвах много дни обаче без резултат. Та така се върнах към риболова на мирни риби на дъно. Докато един ден си ловях на дъно и реших да извадя една пръчка за презареждане, чух как на друга звънеца рязко се удари в пръчката и падна, обърнах се и видяах как пръчката се скриваше във водата. Изкарах риабата трудно не защото беше много голяма, а защото има закач в края.Беше костурче 300 грама уловено на зелено топче стериопор. Естесвено зарадвах се защото там ловях костурчета колкото пръста ми на плувка. На куките на потопената пръчка имаше:1-вата (зелен стериопор);2-рата (Торен за плувка, който беше мнгого умрял).Вкъщи удрах костурчето и в хранопровода намерих едно попче и то доста прясно (на втората кука също имаше едно).Та сега главния ми въпрос е КАКЪВ МОНТАЖ БИХТЕ МИ ПРЕДЛОЖИЛИ за риболов на таккива парчета.Обмислям да си наловя такива попчета пък и други рибки и да направя монтаж с едно олово най-отгоре (фиксирано) надолу едно булдо, а преди него един троен вирбел на когото ще закача и повода с куката и рибето (konockout) както го е кръстил колегата от форума.Ако може опитни колеги да кажат и други монтажи и съвети за костурите в такива затворени водоеми! Мерси много :)
Последно промяна от Crucian23 на Вто Авг 02, 2016 2:48 pm, променено общо 1 път.
Аватар
Bigmarlin
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2251
Регистриран на: Чет Сеп 15, 2011 2:06 pm
Местоположение: Плевен

Re: Костур на тежко

Мнение от Bigmarlin »

А какъв е в момента статута на този язовир Апропо имам много добри спомени от там от моето детство Беше пълен със шаран ,плащаще се мисля по 3 лв на човек ,или по-малко не съм сигурен точно и ставаше такава навалица ....Язовира не е толкова малък ,ако говорим за един и същ де - за този който се вижда от Русенският път ли иде реч ? Бяла риба има със сигурност и доста раци,та това трябва да се има впредвид,ако ловиш на дъно на рибе

Според мен като за начало обикновен монтаж с подвижно олово и по -дълъг повод 40-50 см и/или подвижна плувка с размер да може да издържи рибетата ,с които ще ловиш и да можеш да замяташ добре с нея,но не с размер на щукарска тапа , или неподвижна ,ако работиш с по-дълга въдица и дълбочината на мястото където ловиш не е много голяма Препоръчвам района около стената но внимавай че може да има зъм
Crucian23
новобранец
новобранец
Мнения: 45
Регистриран на: Вто Авг 02, 2016 12:15 pm

Re: Костур на тежко

Мнение от Crucian23 »

Язовира се намира близо до ЖП линията и е чува влака като минава,Много хора са ми казвали че от пордим са пускали много бяла риба, щука, толстолоб и амур! И сега има много риба! НЕ Е ТОЗИ КОЙТО СЕ ВИЖДА ОТ РУСЕНСКОТО! На него му икат садината, а на този който аз ходя му викат Свинския! На този за който ти говориш (садината) ходих преди и вървеше таранка по-дребна около 100 грама, и хващах по3,4 кила общо. Обаче преди 2 седмици исках да ловя на плувка и отидох там, имаше хора, но никой не хващаше. Аз хванах 10 дребосъка и ги пуснах и 2 таранки малко по-голем които също пуснах.УКЛЕЙ И КОСТУР ИМА ТАМ ДОСТА!Обаче костур едър не съм хващал докато на другия язовир върви дребен и от време на време и по едър на плувка и на дъно. А за първия ''обикновен'' монтаж който ти каза повода къде и какви куки и стръвта къда да я бода и каква да е :drinkers:
Crucian23
новобранец
новобранец
Мнения: 45
Регистриран на: Вто Авг 02, 2016 12:15 pm

Re: Костур на тежко

Мнение от Crucian23 »

Ако някой друг може да даде някакъв съвет за риболов на костур в такъв затворен водоем на дъно, ще бъда много благодарен
Аватар
Bigmarlin
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2251
Регистриран на: Чет Сеп 15, 2011 2:06 pm
Местоположение: Плевен

Re: Костур на тежко

Мнение от Bigmarlin »

Ако няма закачки,повода може да е и 0.18- 0.20 Ами нещо такова е монтажа- повода с куката ,вирбелче,гумено мънисто между него и оловото, което се движи свободно по линията Ако рибките за стръв са малки ,слагаш съответно и по -малко олово и по - малка кука и обратно Според мен кука 4-5 номер бяла и тънка ще ти свърши работа,с по дълго стъбло и олово макс 20-25 гр,ако рибките са ти малки,може и още надолу Рибките се забождат точно под гръбната перка,като внимаваш да не засегнеш гръбнака,като острието на куката се показва

Между другото има доста изписано във форума в тази viewtopic.php?f=149&t=15355&start=135 и доста други теми https://www.google.bg/search?q=%D0%BA%D ... 8wfpka3ICw
Hills
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 772
Регистриран на: Нед Окт 27, 2013 11:42 pm

Re: Костур на тежко

Мнение от Hills »

Колега след като има щука във водоема риболова на костур с жива рибка как ще стане ?
Минава щуката и си отнася рибката с кордата и куката .

А в линковете по горе има вируси и антивирусната ми ги засича на всяка страница .
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2271
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Костур на тежко

Мнение от bobopeli »

Bigmarlin написа:Ако няма закачки,повода може да е и 0.18- 0.20 Ами нещо такова е монтажа- повода с куката ,вирбелче,гумено мънисто между него и оловото, което се движи свободно по линията Ако рибките за стръв са малки ,слагаш съответно и по -малко олово и по - малка кука и обратно Според мен кука 4-5 номер бяла и тънка ще ти свърши работа,с по дълго стъбло и олово макс 20-25 гр,ако рибките са ти малки,може и още надолу
С монтажа посочен от колегата но с по малко олово около 10 грама и закачане на
рибката за устата с успех може да ловиш костури на '' крушум '' системата е същата
но периодично придърпваш(през 10-тина секунди)За тоя риболов тъй наречените
щипоци са незаменима стръв.

Hills-е според руските автори ако 3 пъти щука ти отмъкне костурски такъм и Венера
е в фазата на Меркурий -слагаш повод(вида на повода -стоманен,волфрамов,флуро
или Титаниев е плод на друго сложно изчисление включващо и фазите на луните
на Юпитер за което още не си готов.

Поздрави!
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
Crucian23
новобранец
новобранец
Мнения: 45
Регистриран на: Вто Авг 02, 2016 12:15 pm

Re: Костур на тежко

Мнение от Crucian23 »

Hills написа:Колега след като има щука във водоема риболова на костур с жива рибка как ще стане ?
Минава щуката и си отнася рибката с кордата и куката .

А в линковете по горе има вируси и антивирусната ми ги засича на всяка страница .
Колега и да удари щука такъма ми не е чак толкова калпав пък дори и да скъса един път няма да се сбърка. Като видя че дава резултат щуката ще правя монтажите същите но с метален повод и готово! Мерси все пак за отзива!
Crucian23
новобранец
новобранец
Мнения: 45
Регистриран на: Вто Авг 02, 2016 12:15 pm

Re: Костур на тежко

Мнение от Crucian23 »

Ще съм също благодарен ако някой сподели някакъв комбиниран монтаж на който е хващал бяла риба и щука в затворени водоеми.Идейте за монтажите за костур независимо какви са също ще са ми от полза.Мерси много!
Hills
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 772
Регистриран на: Нед Окт 27, 2013 11:42 pm

Re: Костур на тежко

Мнение от Hills »

Това дето му го предлагаш се нарича ултра лайт джиг.
При риболов на тежко въдицата се оставя на стойка и си ловиш на перо или си бараш макарите -риболовните !
Hills
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 772
Регистриран на: Нед Окт 27, 2013 11:42 pm

Re: Костур на тежко

Мнение от Hills »

Ето ти дънен монтаж с поплавък - всичко е подвижно и поводите се сменят за секунди със стръвта .
Вирбелите ограничават дълбочината над дъното с поплавъка и рибката,жабката (стръвта) . Олово 20-30 грама.
Монтажа лети много добре - компактен е и понякога дистанцията от брега има значение .
За щука само качествени поводи и карабинки с тройка или двойка кука специална .
[img][youtube]https://www.youtube.com/watch? ... [/youtube][/img]
Hills
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 772
Регистриран на: Нед Окт 27, 2013 11:42 pm

Re: Костур на тежко

Мнение от Hills »

Подвижни черешки от олово за дъно .
Черешките се правят лесно и бързо от стоманизирана тел и оловни топчета .
Ето видео на монтажа универсален е и по-лесен.
За костур само торен нарязан и е при теб с повод около 0,10-0,16
Захранка с прашка през 20 минути с торен нарязан на по сантиметър два.
[img][youtube]https://www.youtube.com/watch? ... [/youtube][/img]
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2271
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Костур на тежко

Мнение от bobopeli »

Crucian23 написа: Колега и да удари щука такъма ми не е чак толкова калпав пък дори и да скъса един път няма да се сбърка. Като видя че дава резултат щуката ще правя монтажите същите но с метален повод и готово! Мерси все пак за отзива!
Когато щука удари на такъм за костур(монофил)и налапа добре късането е безапелационно
независимо от качествата на такъма.Монтажа който ти предложи колегата Bigmarlin е класически за костур и бяла с метален повод и за щука.На плувка-кука тънка 4-ти до 8-ми номер, повод 0,18 .вирбел , силиконов стопер ,тежест 8-10 грама,30 сантиметра нагоре още един стопер,подвижна плувка 10 грама и последен стопер над нея. С тоя последният регулираш дълбочината.
Hills написа:Това дето му го предлагаш се нарича ултра лайт джиг.
При риболов на тежко въдицата се оставя на стойка и си ловиш на перо или си бараш макарите -риболовните !
Hills-е
Освен че ти личи не-ходенето за риба нещо и слабо четем,я провери пак в дебелите буквари за ултра лайта и за джига :wink:
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
Hills
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 772
Регистриран на: Нед Окт 27, 2013 11:42 pm

Re: Костур на тежко

Мнение от Hills »

Те хората показват монтажи. И твойто мнение въобще не ме интерисува добавил съм та в списъка ПП .
Покажи и ти някъв различен от тези дотук монтажи ползвай видео,снимки,схеми.
Ползвай жокер - Обади се на приятел с бан ! :lol:
Костур на рибка във водоем със щуки е като да хвърля кебапче на котка ,а до нея ротвайлер...
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2271
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Костур на тежко

Мнение от bobopeli »

Hills написа:Те хората показват монтажи. И твойто мнение въобще не ме интерисува добавил съм та в списъка ПП .
Покажи и ти някъв различен от тези дотук монтажи ползвай видео,снимки,схеми.
Ползвай жокер - Обади се на приятел с бан ! :lol:
Костур на рибка във водоем със щуки е като да хвърля кебапче на котка ,а до нея ротвайлер...
О, неразумни юроде Преди 6 дни бях на язовир Ал. Стамболийски където има и щуки и костури за 5часа, двама човека часа около 20-тина раирани и едно късане.Изкуството изисква жертви,изисква и ходене и......................................все неща които липсват на някой от нас.

Изображение

пп И кадърна антивирусна ти липсва :wink:
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”