Кефал в малки рекички

Модератор: sapuna

Crucian23
новобранец
новобранец
Мнения: 45
Регистриран на: Вто Авг 02, 2016 12:15 pm

Кефал в малки рекички

Мнение от Crucian23 »

Здравейте колеги! Искам да попитам за съвети при улова на кефал в малки реки.Става дума за река Чернялка в село Горталово.Там реката е доста слаба( поне на местата, на които аз ходя) и широчината й е около 3 до 4 метра. Отидох там за първи път с прост монтаж на плувка. Хванах около 20-тина малки кленчета. Ходя от 2 години вече и резултата е само такъв. Има доста хубави места който са с изумителна дълбочина от 2,3 метра.Опитвам на всички места които знам. Съседи и познати от Горталово също ходят и вадят парчета по 800 грама и до 1.500.Не съм ги разпитвал къде и на какво,защото не съм ги засичал скоро.Моя монтаж е плувка 1 грам, повод 25 см, кука 16, основно влакно 0,18, повод 0.12 и 3м телескоп с макара.За стръв използвам пилешко дробче или месо, кокален ( на който излизат по-малките), торен и много рядко скакалец (на който съм имал удар на малко по голямо кефалче).Бихте ли споделили къде трябва да го търся( на подълбоките места, на по плитки, избор има голям само кажете къде е добре :D ) правя ли някакви грешки и на каква друга стръв да опитвам, на воблери и на блесни не съм пробвал? Благодаря много!!! :fishing1:
Аватар
vantonov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 146
Регистриран на: Вто Дек 06, 2011 4:23 pm

Re: Кефал в малки рекички

Мнение от vantonov »

Колега, монтажът ти е ок, но заложи на естествена стръв, която има покрай реката - скакалци, мухи, оси, всякаква гад, дето лети наоколо. През различните сезони, ако покрай реката има сливи, зрели шипки, глог и тн, може да опитваш на тях. Ручейникът и пиявицата са задължителни, а опашката от рибка или цяло рибенце до 3-4см. от реката, неминуемо ще донесат успех, ако рибата е гладна. В горещините и когато водата е малка можеш на "изтичане" да опитваш на вливането във вира или в края му, където се изтича. Имай предвид, че клена е хитра риба, а трофейните екземпляри са хитри и мнителни и трябва да се криеш - гледаш да не мине сянката ти през вира, да си по-далече от водата.... Воблерите и блесните са друга работа...има изписано много за марки, модели, цветове, проводки и тн... Обикаляне и търпение му е майката! Успех.
Лошият риболовен ден винаги е по-добър от хубавия работен!
asn
новобранец
новобранец
Мнения: 41
Регистриран на: Сря Юни 17, 2015 11:58 am
Местоположение: Габрово

Re: Кефал в малки рекички

Мнение от asn »

Здравей, ако искаш да се пробваш с изкуствени примамки, една лайтова или ултра лайтова спининг въдичка до към 1,5m ще е идеална за целта. А тези железца (1,5g и по-леки)

http://spinningfish.bg/catalogue/brand/forest-spoon/18

и тези воблерчета, плиткогазещи и в малкия им размер,

http://shop.fishing-tackle.bg/pontoon21-cheerful.html

са доказано уловисти. Обаче има голяма вероятност да зарежеш плувките и живата стръв! От мене толкова засега. Наслука!
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2271
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Кефал в малки рекички

Мнение от bobopeli »

Гледах снимки на реката много интересна изглежда.Пробвай на скакалец ,малка рибка,пиявица През лятото и пролетта кефалите обичат плодове -череши, джанки и черници Куката може да е по голяма за по едри,които обикновено се придържат в по дълбоките места.

И аз да попитам ако се тръгне от Горталово надолу може ли да се върви покрай реката?

Поздрави!
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
Аватар
Bigmarlin
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2251
Регистриран на: Чет Сеп 15, 2011 2:06 pm
Местоположение: Плевен

Re: Кефал в малки рекички

Мнение от Bigmarlin »

Като малък съм я обикалял цялата от Горталово през хижа Капчука до Къртожабене,доколкото имам спомен,когато е много пълноводна е по- трудно минаването през бродовете,но не е невъзможно В този сезон би трябвало де не е проблем Мисля,че даже има и екопътека и навеси с дърва по пътя
Много е красив каньона ,особено през пролетта
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2271
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Кефал в малки рекички

Мнение от bobopeli »

Bigmarlin написа:..............................................................................
Благодарим!
Иначе като риби как е?
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
Аватар
Б-група
новобранец
новобранец
Мнения: 21
Регистриран на: Пон Апр 26, 2010 12:55 pm
Местоположение: Плевен

Re: Кефал в малки рекички

Мнение от Б-група »

Crucian23
новобранец
новобранец
Мнения: 45
Регистриран на: Вто Авг 02, 2016 12:15 pm

Re: Кефал в малки рекички

Мнение от Crucian23 »

bobopeli написа:
Bigmarlin написа:..............................................................................
Благодарим!
Иначе като риби как е?
Колега като риби нали ти казвам дребнички СЕГА колкото пръста ми които веднага са пуснати, на дробче и на кокален.Сега бях на друго мято по дълбоко и доста по-тихо, друг път съм на едно малко вирче на дробче излизат кленчета по 10-тина см, но нищо по-едро.Съседи ходят на определени места явно и си ги знаят на моменти вадят парчета по кило,кило и половина, иначе основния им улов пак не е от дребни като тези които аз ловя.Рекичката е хубава и има доста риба, но трябва да се разучва а аз ходя има няма 1 път в месеца и нямам време. :shock:
bulgarian
новобранец
новобранец
Мнения: 98
Регистриран на: Сря Авг 29, 2012 8:02 pm

Re: Кефал в малки рекички

Мнение от bulgarian »

Crucian23 написа:
bobopeli написа:
Bigmarlin написа:..............................................................................
Благодарим!
Иначе като риби как е?
Колега като риби нали ти казвам дребнички СЕГА колкото пръста ми които веднага са пуснати, на дробче и на кокален.Сега бях на друго мято по дълбоко и доста по-тихо, друг път съм на едно малко вирче на дробче излизат кленчета по 10-тина см, но нищо по-едро.Съседи ходят на определени места явно и си ги знаят на моменти вадят парчета по кило,кило и половина, иначе основния им улов пак не е от дребни като тези които аз ловя.Рекичката е хубава и има доста риба, но трябва да се разучва а аз ходя има няма 1 път в месеца и нямам време. :shock:
Колега на малка рекичка едрата риба се държи в коренищата на върби, тополи и вирчетата които се образуват около тях. Пробвай да ловиш кефал и на варено жито, като е добре преди това и да захраниш с него. Едно време на р.Стряма преди безбройните корекции и преди да изсекат всички дървета разстящи по коритото и съм хващал килограмови кефали.
chema154
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 329
Регистриран на: Пон Дек 22, 2008 1:24 am
Местоположение: плевен

Re: Кефал в малки рекички

Мнение от chema154 »

на тази река най големият ми клен е към 400 гр стратегията ми е следната хващам си малки рибки от самата река тя изобилства от такива.Използвам основно пападурки аз така ги знам слагам ги в кофичка с вода да са живи и се запътвам към по дълбоките вирове през треви и коприви където нормален човек не би отишъл без основателна причина.Замятам по отдалеко никога не доближавам водата защото веднага ме усещат и се изпокриват.Когато ходия на затънтени места рибата е по спокоина и ако не те забележи атакува доста настървено.Монтажа които използвам е прът с макара жилка 0,14 без повод връзвам кука от 2 до 5 номер зависимост големината на рибките за стръв.Плувката мие ръчно изработена от дърво което я прави достатъчно тежка да замятам само с нея без тежест иначе другият вариант е малка плувка от студиопор дето ги има в секи рибарски магазин с залепени 2-3 оловни съчми на нея.Другият ти вариант е да потърсиш информация от местните майстори от селото но трябва да е някой по близък защото едва ли ще развържат езика.Наслука
заимало са е едно немане
Аватар
m65
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 285
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 7:22 pm
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Кефал в малки рекички

Мнение от m65 »

Crucian23 написа:Здравейте колеги! Искам да попитам за съвети при улова на кефал в малки реки.Става дума за река Чернялка в село Горталово.Там реката е доста слаба( поне на местата, на които аз ходя) и широчината й е около 3 до 4 метра. Отидох там за първи път с прост монтаж на плувка. Хванах около 20-тина малки кленчета. Ходя от 2 години вече и резултата е само такъв. Има доста хубави места който са с изумителна дълбочина от 2,3 метра.Опитвам на всички места които знам. Съседи и познати от Горталово също ходят и вадят парчета по 800 грама и до 1.500.Не съм ги разпитвал къде и на какво,защото не съм ги засичал скоро.Моя монтаж е плувка 1 грам, повод 25 см, кука 16, основно влакно 0,18, повод 0.12 и 3м телескоп с макара.За стръв използвам пилешко дробче или месо, кокален ( на който излизат по-малките), торен и много рядко скакалец (на който съм имал удар на малко по голямо кефалче).Бихте ли споделили къде трябва да го търся( на подълбоките места, на по плитки, избор има голям само кажете къде е добре :D ) правя ли някакви грешки и на каква друга стръв да опитвам, на воблери и на блесни не съм пробвал? Благодаря много!!! :fishing1:
Пилешкият дроб е стръв която се харесва на кефала, но предимно в студените месеци, от годината. От друга страна това е рехава стръв, лесно пада от куката.
Относно линията: с повод 0,12 да ловиш едър кефал, в такива малки реки, е като да вържеш куче с канап. На такива ограничени, като пространство, места нямаш много възможност да "мориш" едрият кефал. Много не можеш да разчиташ и на аванса на макарата, защото ако разчиташ на това той неминуемо ще се навре в коренищата. По принцип куката се избира според стръвта, но 16 номер кука, освен ако не ползваш бял червей или варено жито, е твърде малка. За този период на годината можеш да се ориентираш към плодовете. В къщи си приготви няколко куки тройки, вързани на повод не по-малко от 0,16. На тройката, през повода, нанизваш плод на вишна, джанка, или череша (може и от компот), като преди това си махнал внимателно костилката. При така направеният монтаж тройката е напълно скрита в плодчето. Уловените кефали по този начин се налага, доста често да им се прави хирургическа интервенция, за вадене на куката.
Кефал вече може да се търси и на жабче, попова лъжичка, рибка, конощип (попово прасе). За тези видове стръв куката трябва да е от порядъка на 5-7 номер, права с ясно изразена контра. http://riboco.com/index.php?lng=EN&mod=product&show=355
Ако искаш да ползваш по тънки влакна трябва да се ориентираш към качествени такива. Например tubertini gorilla uc-4 (има много ментета) за основно влано. D.A.M tectan premium за повод. Ако можеш да връзваш флуоро карбон на кукичка с лопатка, за повод можеш да ползваш и D.A.M Tectan Superior Flourocarbon.
При използване на стръв насекоми: щурци, скакалци, оси, търтеи, мухи кука 16 номер също е твърде малка. 6-7 номер са напълно пригодни за целта.
Ако има от къде да си събереш търтеи, ще имаш стръв целогодишно, при следният начин на приготвяне за съхранение: Намираш си някакъв пластмасов съд (примерно шише от боза). Пробиваш с шило навсякъде множество отвори. Търтеите се ловят живи (не жилят, за разклика от пчелите) от кошера. Това е най-добре да се извърши когато се роят пчелните семейства (май-юни месец). Шишето с уловените, ЖИВИ, търтей се слага в хладилника, за 2-3 дни, докато умрат от студ. След това увиваш шишето в хартия, и го слагаш във фризера. Ако сложиш търтеите директно във фризера ще мухлясат. Когато тръгнеш за кефал, вземаш си малко търтей от шишето, и се отправяш на любимото място. На търтеи кефалът кълве от ранна пролет, до късна есен.
Кефалът е всеяден, така, че спокойно можеш да експериментираш. Аз съм го хващал и на шпек салам, но това бе преди демокрацията, когато саламите се правеха от месо. :D
Пак се връщам на кукичките, и отново ще повторя, че 16 номер е твърде малка. Можеш да си позволиш 12 номер, ако тенденциозно използваш бял червей, но тогава ще трябва да храниш като ония от Хоби ТВ. За мен в такъв начин на риболов на кефал няма тръпка, защото трябва да стоиш на едно място, а аз обичам да търся кефалът.
"Ние можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо." К. Иричек
ivailo_ivanov_1
новобранец
новобранец
Мнения: 20
Регистриран на: Пон Юли 20, 2015 9:31 pm

Re: Кефал в малки рекички

Мнение от ivailo_ivanov_1 »

като експерт по темата мога да ти кажа да заложиш на риболов на полутежко.ориентираи се към по-дълбоките места на реката с паднали върби и около големи скали,пещери и подмоли това са местата където се спотаиват по-големите риби.монтажът е прост влакно от 0.16 до 0.20 безцветно и кука 5или6 бяла тънка права.тежест 1 стоперна съчма и 1 оливетка на поне 2 педи над стръвта.заложи на японските куки те са прецизни и здрави.ловиш малки жабки и ру4еиници,пиявици,земни 4ервеи и ларви на водни кон4ета.зимата се лови на пилешки 4ерва и свински далак на същия монтаж.друг метод-киснеш в една кофа 2 до 3 кила царевица от предния ден намираш си прилично вирче което е дълбоко захранваш вечерта а отиваш на другата сутрин по тъмно още на сладка царевица или от киснатата за да отсееш дребните риби ще хванеш 2 или 3 риби но ще са големи.лошото на малките реки е че минат ли бракониерите с точеца особено ако е от някоя жица не остава и жаба.така,че съм почти сигурен в капото и вече ги избягвам.има ли жици или нещо влак наблизо да минава направо събираи въдиците и надалече
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”