Shimano Alivio 4000 - аванс

Модератор: sapuna

Madara
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Пет Окт 19, 2012 10:40 pm

Shimano Alivio 4000 - аванс

Мнение от Madara »

Привет,

Имам въпросната макара и от няколко излета на последък ми прави впечатление, че когато съм на водоема, при закачака или дори рязко дърпане на силикона, шпулата всякаш превърта. Реално навивам, но не прибирам, ако съм закачил на дъното примерно. Аванса в същото време е затегнат на максимум (нарочно, за да тествам) и съответно не се чува и звънене на аванс. Най-интересното е, че когато се прибера и извадя на другия ден макарата, макарата си работи и се настройва нормално. При затегната състояние на аванса е почти невъзможно да изегля влакно, освен ако много не напъна (тогава все пак отпуска, но предполагам е нарочно направена така).. Възможно ли е от влагата на водоема да се получава превъртане на шпула или нещо подобно ?

Мерси предваритлено
CarposGTA
новобранец
новобранец
Мнения: 71
Регистриран на: Чет Юни 02, 2016 1:04 pm
Местоположение: гр.Хасково

Re: Shimano Alivio 4000 - аванс

Мнение от CarposGTA »

Този проблем съм го виждал . Един колега му се въртеше влакното на самата шпула като закачи някоя по-здрава закачка . Макарата която ползваше беше евтина китайка размер 2000 . Той ползваше плетено влакно daiwa j-braid 8 , с което съм и аз на една от макарите , но при мен този проблем го няма . Предполагам че е от макарата , защото не навиваше плътно влакното с леки примамки а някак отхлабено . При мен с Ryobi Zauber 3000 със същото влакно си навивам плътно и стегнато влакното дори , когато скъсам и вадя само плетеняка . При колегата този проблем се появи след около 3 късания и явно от ниско качествената макара която ползваше се получи и проблема . За Shimano Alivio не знам как стоят нещата но предполагам че и то може да има този проблем при навиване с леки примамки или свободна линия . Има и друг вариант. Ако влакното което ползваш попива доста вода то набъбва и след време се отхлабва и това може да доведе до съответното му въртене на самата шпула . Разгледай как се държи макарата с леки примамки и виж дали влакното ти попива вода и сам ще откриеш къде е проблема .
Madara
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Пет Окт 19, 2012 10:40 pm

Re: Shimano Alivio 4000 - аванс

Мнение от Madara »

Определено мисля, че влакното пие доста вода, защото е китайски плетеняк..
Мъро
новобранец
новобранец
Мнения: 77
Регистриран на: Чет Юни 23, 2011 2:00 am

Re: Shimano Alivio 4000 - аванс

Мнение от Мъро »

Всички плетеняци пият вода.
gergi762
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 741
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 6:16 pm
Местоположение: Плевен

Re: Shimano Alivio 4000 - аванс

Мнение от gergi762 »

Да не ти превърта само влакното около шпулата, а не аванса?
Остави само стъпки
CarposGTA
новобранец
новобранец
Мнения: 71
Регистриран на: Чет Юни 02, 2016 1:04 pm
Местоположение: гр.Хасково

Re: Shimano Alivio 4000 - аванс

Мнение от CarposGTA »

Да не ти превърта само влакното около шпулата, а не аванса?

Аз мисля че е това и затова му описах същия случай , но и аз не съм сигурен на какво се дължи . Ако ти имаш представа от какво се поражда съответното въртене на влакното би ли споделил ?
gergi762
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 741
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 6:16 pm
Местоположение: Плевен

Re: Shimano Alivio 4000 - аванс

Мнение от gergi762 »

Получава се,защото няма добро сцепление между влакното и шпулата.За да не се получава този проблем,като си вържеш брейда на шпулата,преди да почнеш да навиваш залепваш малка лепенка върху влакното,която не му позволява да превърта.Доста макари си ги имат в кутията заедно с шайбите за подложка под шпулата.Също подложка от монофил под брейда върши работа.Сега колегата ако му превърта влакното около шпулата,може да закачи края на линията някъде,да разпъне цялото влакно и на първата навивка да го прекара през клипса от страни на шпулата.Ще му свърши работа,но му препоръчвам малка лепенка през първите навивки,мисля че и хартиено тиксо ще стане.
Остави само стъпки
Madara
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Пет Окт 19, 2012 10:40 pm

Re: Shimano Alivio 4000 - аванс

Мнение от Madara »

Мерси за отговорите и аз мисля, че това е случая, но не съм развивал още целия брейд
Limanov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 326
Регистриран на: Пон Юни 30, 2008 1:22 pm
Местоположение: Варна

Re: Shimano Alivio 4000 - аванс

Мнение от Limanov »

Друг вариант е ако не ти се навива подложка да закачиш началото на брейда с обикновен клуп към клипса на шпулата.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”