За "дунавската" мряна

Модератор: sapuna

Аватар
Stefko
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1526
Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 12:58 pm
Местоположение: Sofia

За "дунавската" мряна

Мнение от Stefko »

За "дунавската" мряна или по-правилно бялата мряна не веднъж е ставало дума, но подтикнат от колегата Локал в един друг под-форум реших да отворя тук специална тема за тази рибка. Не че съм някакъв неин голям познавач и експерт, но ще взема да кажа "а", пък дано останалите колеги кажат "б" и "в" :lol: :lol: Не претендирам за изчерпателност и ще кажа само за неща познати ми от Дунав :oops: :oops: :
Бялата мряна поне за мен си остава една от най-красивите и най-борбени риби, обитаващи Днава. Тук тя достига сериозни размери като не бе отдавна времето, когато се вадеха екземпляри от порядъка на 5-6кг. Естествено вече все по-рядко може човек да разчита на подобна слука, като най-често улавяните риби са между 0,5 и 2 кг.
Любимите й места са участъците със средно или силно течение и чакълесто или каменисто дъно (по мои впечатления с достатъчна дълбочина - над 3 м). По-рядко се среща в места с талог или тиня по дъното и в спокойните участъци без течение. Има разбира се и изключения, особено, когато става въпрос за места, където в Дунав се изливат отпадъчни води - канализационни, от предприятия за преработка на мляко, месо и др.
Стръв: по р. Дунав най-популярни и ефикасни видове стръв за бялата мряна са кубче кашкавал (узрял или неузрял), попово прасе, рача опашка, качамак, качамак с кюспе, стиропор. Могат да се пробват и различни видове омесен хляб или сирена, както и бял червей на грозд (според старите колеги - най-добрата стръв във миналото за дънен монтаж за мряна, която поради размножаването на попчетата вече е почти неизползваема). Аз лично съм виждал уловена мряна (3,5 кг.) на парче салам, но предпочитам да използвам установените примамки... Като че ли поповото прасе, стиропорът и качамакът са по-удачен избор за летните месеци на годината, докато през есента - кашкавал, плочки кюспе с качамак, опашка от рак.
Поради това че мряната е типично дънна риба, основния монтаж използван за нейния улов в Дунав е дънният (чувал съм и за улавяни мрени на плувка - "возене", или на разни едри насекоми оставени да плуват свободно по течението навътре в реката, но си мисля че такива улови са по-скоро инцидентни). Монтажите са известни: крайно олово с 2 куки над него; олово с една кука под него и една над него; капан с 2 плочки кюспе и качамак м/у тях; хранилка с една или две куки стиропор.
Желателно е да се използват тежки и плоски олова, поради силното течение на местата, където се търси рибата, както и бели остри и здрави куки с номера между 4 и 6. Основното влакно трябва да е с добра здравина, защото мряната има доста рязък и силен първоначален удар, след което с удивителна борбеност поема срещу течението в опит да избяга(да не говорим за разни изненади от риби като сом, амур, шаран или толстолоб). Добре нагласения аванс е задължителен!!!
Най-подходящото време за улов на едра мряна в Дунава е през късна есен - рано сутрин или през деня, докато през лятото най-активна е нощем или в часовете преди изгрева.
Въпреки че месото е сравнително сухо и има доста неприятни кости, улова на бяла мряна, особено с размери на д 1 кг. е страхотна и незабравима емоция. Пожелавам на всички ви подобна слука, а тези които вече са я изпитали - да добавят мненията си по-нантатък в темата :wink:
Аватар
pet55
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 125
Регистриран на: Вто Юли 20, 2004 11:19 am
Местоположение: Sofia

Мнение от pet55 »

браво Стефко много добре си го написал само да допълня че след буни или места където се получава нещо като водовъртеж наречен " анафор " е удачно да се търси бялата мряна - това го знам от стари рибари аз лично мряна на Дунав не съм хващал :?
Аватар
Local
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6874
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 1:31 pm
Местоположение: Асеновград/Пловдив

Мнение от Local »

Благодаря за инфото колега . Е , остава на есен да посетим този Дунав и да видим каква слука ще ни споходи. :D
Клавиатура риба не лови!!!
Аватар
kriki
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 145
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 2:33 pm
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Мнение от kriki »

Браво Стефко, мисля че си доста изчерпателен и няма какво толкова да се добави.
pet55 написа:браво Стефко много добре си го написал само да допълня че след буни или места където се получава нещо като водовъртеж наречен " анафор " е удачно да се търси бялата мряна - това го знам от стари рибари аз лично мряна на Дунав не съм хващал :?
Това е абсолютно вярно ! Много често мряната се върти около големи и дълбоки въртели, но дъното задължително да е твърдо - или чакъл или глина и дълбочината поне 4-5м. Идеалното място е да се хвърля стръвта точно от външната страна на въртела, където течението си е нормално.
Аватар
Stefko
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1526
Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 12:58 pm
Местоположение: Sofia

Мнение от Stefko »

Сещам се да добавя още нещо: в големите притоци на р. Дунав като р. Огоста, р. Искър и др. също може да се лови бяла мряна, но там вече за предпочитане е риболовът на плувка. Излишно е да казвам, че трябва добре да се познава реката и мряната да се търси на подходящите за нея места. Нужно е да се захрани добре, като за стръв се използва основно бял червей. Периодичното подхранване с бял червей (с прашка) е повече от полезно! Такъмите трябва да са подбрани така, че да можем да търсим рибата в средната част на реката, където течението е най-силно (отново задрави влкна и куки, защото противника е буен :wink: :lol: ).
В тази връзка да кажа, че един колега вчера се похвали за добър улов на бяла мряна на Огоста. Използвал е следната тактика: Щека, добра захранка, подхранване с бял червей и отново бял червей за стръв. Имал е 2-3 мрени около килограм и една по-голяма (не запомних с какво тегло :oops: ).
Аз лично не съм хващал сериозна бяла мряна на плувка, но си представям емоцията и адреналина при подобна слука :wink:
Ще е интересно колегите да кажат повече за плувковия риболов на тая твар :roll:
rimohit
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1391
Регистриран на: Пет Май 13, 2005 9:04 pm
Местоположение: Бургас-Стара Загора-в каяка

Мнение от rimohit »

:D Да се пробвам да позная-плувка "близалка" :D

А да пиатам северняците и по точно болярите :D от вливането на реките Росица и Янтра ,нагоре по течението има ли я тази риба ?
И до къде се изкачва ::)))
татовамомченценаучибезбройнещаотмоитерепортажидобисмелостоттяхвидячеивБългарияможедаселовирибаскаяккопираабсолютновсичкитемимаршрутиирепортажиипослегипредставикатосвоивМаниятаинаРиба
Аватар
Stefko
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1526
Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 12:58 pm
Местоположение: Sofia

Мнение от Stefko »

На плувка, макар и рядко, излиза на язовир Огоста и емоцията вярно е страхотна. Естествено, лови се в придънния слой.
Сериозно ли говориш - бяла мряна в яз. Огоста :?: :shock: :shock: Честно да си кажа за пръв път чувам за водоем различен от река, в който да вирее такава риба. :roll:
Аватар
pet55
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 125
Регистриран на: Вто Юли 20, 2004 11:19 am
Местоположение: Sofia

Мнение от pet55 »

Относно поповото прасе като стръв за мряна честно казано имам доста резерви и ще се обоснова защо :
96-97 година имах по около 20 че и повече излета на река Дунав като на двете дънни въдици едната е винаги на попово прасе и съм вадил или сом или нищо , вярно че куките за сом са доста по големи от 4 - 6 номер както пише колегата та може заради това да не се е закачала мряната дори да е кълвяла на него - обикновенно откъснатото дупе на прасето си го обяснявах с попчетата но може и да съм грешал :roll:
Аватар
Stefko
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1526
Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 12:58 pm
Местоположение: Sofia

Мнение от Stefko »

И съм виждал, и съм хващал - и аз друг затворен водоем с бяла мряна не познавам. Всъщност, в Огоста има всякаква "речна" риба, включително скобар. Виждал съм мрени до 0.5 кг., а ако познаваш язовира, на потъналия багер ловели и над кило
За скобара и аз знам, че го има, но за мряната не бях чувал.
За съжаление язовира не го познавам и честно да си призная никога не съм го посещавал, въпреки че имам огромно желание :oops: :oops:
Аватар
Stefko
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1526
Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 12:58 pm
Местоположение: Sofia

Мнение от Stefko »

Относно поповото прасе като стръв за мряна честно казано имам доста резерви и ще се обоснова защо :
96-97 година имах по около 20 че и повече излета на река Дунав като на двете дънни въдици едната е винаги на попово прасе и съм вадил или сом или нищо , вярно че куките за сом са доста по големи от 4 - 6 номер както пише колегата та може заради това да не се е закачала мряната дори да е кълвяла на него - обикновенно откъснатото дупе на прасето си го обяснявах с попчетата но може и да съм грешал
Колега "Петици", няма лъжа, няма измама!! Поповото прасе е страхотна стръв за мряната, като особено през лятото е дори по-ефикасна от кашкавала и рачата опашка. Истината е да се ползва само през нощта (денем нямаш никакъв шанс срещу попчетата) и с по-нормални куки. Надявам се не мислиш, че на сомските 3/0 или 4/0 ще се закачи бяла мряна, особено ако е в диапазона 1-2 кг. :shock: Дори старите 5-6 килограмови баби мрени ще се поозорят с тях :wink:
Аватар
pet55
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 125
Регистриран на: Вто Юли 20, 2004 11:19 am
Местоположение: Sofia

Мнение от pet55 »

:oops: така е прав си за куките за сом ползвам 2/00
:roll: кой знае колко мрени съм изтървал
Аватар
Stefko
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1526
Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 12:58 pm
Местоположение: Sofia

Мнение от Stefko »

така е прав си за куките за сом ползвам 2/00
кой знае колко мрени съм изтървал
Е да, ама кой знае колко пък сомове си хвнал за сметка на това :wink: :lol: :lol:
kashalota
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 146
Регистриран на: Чет Май 19, 2005 3:23 pm

Мнение от kashalota »

Изображение
Аватар
kriki
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 145
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 2:33 pm
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Мнение от kriki »

kashalota написа:Изображение
Красавица ... е такава и пред 18 годишна булка бих предпочел :D :D :D
Аватар
pet55
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 125
Регистриран на: Вто Юли 20, 2004 11:19 am
Местоположение: Sofia

Мнение от pet55 »

Супер е мряната
кашалоте къде я хвана и на какво /ако си ти това на снимката де /
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на мирни риби”