за шаран в студените дни

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
rikosheth
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 883
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 12:29 pm
Местоположение: Varna
Обратна връзка:

Re: за шаран в студените дни

Мнение от rikosheth »

Tе така става винаги като се пише "покрай" темата, а имаше потенциал.....
Изображение
LIFE'S A GAME FISHING IS SERIOUS
Аватар
AMUR4ETO
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 187
Регистриран на: Чет Мар 02, 2006 8:17 pm
Местоположение: TARGOVISHTE

Re: за шаран в студените дни

Мнение от AMUR4ETO »

според мен шарана зимата отива по дълбоки води . в студената вода тои не е толкова активен .поради простата пречина ,че шарана топлолюбива риба .зимата не се движе много и поради тази пречина израсходва по малко енергия и оттам следва че му трябва по малко храна да искара зимата...шарана есента трупа мазнина за зимата...но винаги има изключения.....
Аватар
pepi71
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 122
Регистриран на: Пет Сеп 26, 2008 3:12 pm
Местоположение: ВАРНА

Re: за шаран в студените дни

Мнение от pepi71 »

В по големите водоеми водата е около 6-10 градуса на по големи дълбочини.Преди няколко дни влизах със сонар на един такъв язовир.Имаше мирни риби(шаран или амур) на 6м. дълбочина при положение че има и по дълбоки места в порядъка на 9-11метра.Според мен все още има шанс за успешен излет.
INCUBUS
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3795
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 9:20 pm
Местоположение: Смолян

Re: за шаран в студените дни

Мнение от INCUBUS »

Там където преживявате,може и да има таквиз температури в дълбоката вода-некой Ихтиандър с вграден термометър в гъза може и да ги мери редовно,ама в красивата планина шаран ще хванеш с въдица на стръв след м.октомври "на мук"или кога цъфнат например еспадрилите на Антонио Бандерас.
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: за шаран в студените дни

Мнение от snegk »

На река Ебро зимата температурата на водата е 10 градуса и цяла зима ходят шарнджии от цял свят и хващат шарковци,смадоци и сомове :wink:
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: за шаран в студените дни

Мнение от sapuna »

В тази връзка,някой знае ли каква е долната температурна граница,до която Шарановите приемат храна?/ако има такава де/.Все пак се говори за десети от градуса!За реките долу горе варира около 10,5-12 градуса минимум,но в стояща вода и идея си нямам!
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
Аватар
Fat
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 451
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 1:18 pm
Местоположение: Пловдив

Re: за шаран в студените дни

Мнение от Fat »

INCUBUS написа: ... некой Ихтиандър с вграден термометър в гъза може и да ги мери редовно ...
Гледал съм, пускат тармометъра с въженце /на Ихтиандър дупето сухо, но не споделя какво пише на термото .../ ама е интересно колко става за да спре шарана да хапва ... :roll:
... и дали, ако е няколко дни слънчево - отива в по-топъл слой да клъвне нещо!?
"Щастие за всички, щастие даром!"
Аватар
pepi71
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 122
Регистриран на: Пет Сеп 26, 2008 3:12 pm
Местоположение: ВАРНА

Re: за шаран в студените дни

Мнение от pepi71 »

Преди години на Дуранкулак съм взимал риба зимата на 0.5метра до папура.При всеки водоем можеби е различно.
Аватар
камен
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1115
Регистриран на: Пет Юли 22, 2005 4:12 pm
Местоположение: ВАРНА
Обратна връзка:

Re: за шаран в студените дни

Мнение от камен »

sapuna написа:В тази връзка,някой знае ли каква е долната температурна граница,до която Шарановите приемат храна?/ако има такава де/.Все пак се говори за десети от градуса!За реките долу горе варира около 10,5-12 градуса минимум,но в стояща вода и идея си нямам!
Брат,около вашия район има толкова места където да експеремнтираш.Просто към рибарския багаж хвърли и един термометър.Пък ако свирнеш някой път можем заедно да правим научни опити :drinkers:
добрите момчета отиват в рая ,а аз сигурно за РИБА
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: за шаран в студените дни

Мнение от snegk »

При нас проблема не идва толкова от самата температура колкото от липсата на риба(говоря за свободни водоеми)Има малко шарани а голямо количество храна,като се има на изпредвид,че зимата рибата се храни рядко и има наличие на храна около нея,риболова става труден.А пък и много малко хора ходят зимата целенасочено за шаран. :wink:
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
Аватар
AMUR4ETO
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 187
Регистриран на: Чет Мар 02, 2006 8:17 pm
Местоположение: TARGOVISHTE

Re: за шаран в студените дни

Мнение от AMUR4ETO »

в една бългрска книга за спортен риболов ,която е писана далечната 1983г.в нея прочетах че при температура на водата 1 градус шаранът се намира в състояние на покои ,при 10 градуса се двежи но не се храни ,при 15 градуса започва да поема храна ,при около 25 градуса храненето е наи интензивно,а при 30 градуса се преустановява храненето.но според мен тази книга не може да бъде база за сравнение за сегашните шарани.сега по водоемите повечето от шарана хибрит при които чуството му за хранене е много по изострено от тоя на дивият шаран .според мен хибритният шаран може да взима през целята година стига да се намира в по малък водоем.
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: за шаран в студените дни

Мнение от snegk »

Много ми стана интересно.Дай повече подробности по въпроса за леда.Язовира от вътре навънка ли замръзва :?: Обаче ако замръзва нормално,как вадиш тази риба при положение,че има лед и при най малкия добир на влакното до ръба на леда и се къса.Изобщо обясни ми поподробно,че аз много пъти съм искал да ловя,но леда ми пречи. :wink:
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: за шаран в студените дни

Мнение от Бачо Илия »

Като изключим последните две години , предишните 7-8 години съм ловил шарани през целия студен сезон ( имам в предвид месеците декември , януари , февруари и март), на няколко водоема.
Водоемите на които съм ловил имат някои общи, еднакви особености- всички са арендни , неголеми водоеми и с максимални дълбочини не повече от 2.50-3.50 метра. Всичките , добре потдържани и със сравнително добри количества шарани от 1.5 до 5.0 кг.
На водоеми от този тип(на някои от тях), шраните също имат някои характерни особености- хранят се целогодишно и могат да се ловят и през студения сезон По начало шарана, за разлика от доста други видове мирни риби, не спи зимен сън, не се заравя в тинята и не престава да се храни, с изключение на много малки и къси периоди през най-студените зими . Метаболизма ( обмяната на веществата) на шараните е такъв, че през студения период необходимата храна за потдържане нормалните функции на организма, намалява с до десет пъти в сравнение с най-активния перид през топлия сезон . Нямам наблюдения как стоят нещата в големите водоеми и големите реки по отношение на риболова на шаран, зимата, но за сметка на това имам достатъчно наблюдения и практически опит за някой водоеми от типа на тези по-горе!!!!!
Например- в продължение на три години с един мой колега и приятел, всяка година откривахме риболова на шаран първия неделен ден след Нова Година на един водоем между Карлово и Казанлък ( става дума за с. Габарево) и след това сме го посещавали всеки неделен ден ( без изключение), месеците януари ,февруари , март и част от април. През тези периоди имаше по няколко излета на кото водоема беше покрит 90% с лед, имаше и излети при много силен снеговалеж, имаше едната година и такива периоди(около месец), дето не можеше да се лови, щото 100% лед
През тези периоди сме ходили и на още няколко, аналогични на този, водоеми- пак с подобни положителни резултати
Сега , конкретно - отиваме към 9.00 на водоема, няма смисъл по-рано, дълбочини в най-дълбоката част около 2.80 и се настаняваме в противополжната, най-плитка част, с дълбочини 1.30-1.50.м. Да , вярно е че шараните седят повечето време в най-дълбоката част на водоема , но не се хранят там ; хранят се в най-плитката част на водоема и то само в продължение на 1.5-2 часа в периода от 12.00 до 16.00 Следва забъркване на захранка , тъмна , с ниска хранителна стойност , обаче силно ароматизирана с тежки и сладникави аромати- карамел , шоколад , меласа , внилия по някога. Захранване на две петна за плувки, на дистанция 15-18 метра от брега, с не повече от по три топки с големина на яйце , 15-20 зърна царевица от кутийка и по една , две прашки бял червей Ако има лед- още по-добре, захранва се непосредствено на 1-1.5 м пред края на леда. Риболова е с мачове , с неподвижни плувки 1.5гр , линия 0.14 с повод 0.12 , куки N500 номер 14 , стръв - едно средно голямо зърно царевица от кутийка и един или два бели червея. Следва палене на огън , печене на това-онова , хапване -пийване и чакане на шарани Те идват по обяд , около 12.00-13.00 и се "заседяват" до около 15.30-16.00 , кълването е много плахо и с дълги опипвания на стръвта , след което следва бавно и почти хоризонтално потегляне на плувката. След засичането съпротивата е далеч по-слаба от лятната а кълванетата много редки- хващали сме най-малко 3 броя , най-много 11 броя за един излет през тези периоди , но за сметка на това няма никакви каракуди , няма и шаранчета по 700-800гр Дохранване с много малки топчета , колкото едър лешник , по 4-5 зърна царевица и по 4-5 бели червея през двадесетина минути
, значи на тези гьолове специално- те там са четери един над друг , по дължина , леда на всичките е от дълбокото към плиткото. Това е така и на повечето водоеми от този тип Това предполагам е поради причина че се влива вода и се пълнят от към по-плитката част и предполагам че при наличието на лед , водата която се влива сигурно е с 1-2 градуса по-висока температура от тази която е под леда. Не съм се сетил да я премеря
Не случайно писах за петната - на около 1.5м от края на леда и в никакъв случай не трябва да се допуска да се шмугнат под него , щото до там Ако все пак това се случи- моментално вкарвам върха на мача на 50-60см под вода и от там нататък , "на късмет". Шараните са доста вяли и почти не ползвам аванс ( регулиран е " на скъсване") , но от друга страна мача с който ги ловя е с абсолютно параболичен строй и се сгъва до дръжката , 3.90 , фибростъкло , триколенен :idea: :idea: :idea:

8) 8) 8)
Последно промяна от Бачо Илия на Нед Дек 28, 2008 9:41 pm, променено общо 3 пъти.
Изображение
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: за шаран в студените дни

Мнение от snegk »

Благодаря.Етооще малко инфо от "на плувка и дъно"
Тука е обяснено защо рибата се храни на по плиткото.

ВЯТЪР: силен
ТЕМПЕРАТУРА: -1 до 3 градуса
ЦВЯТ НА ВОДАТА: мътна
НЕБЕ: редуват се ниска градоносна облачност и сняг

След една доста мека зима, през която шараните останаха активни, краят на март беше доста студен, с кратки но силни дъждове, често придружени със сняг или град. Наистина най-лошите възможни условия за риболов. Но това не попречи на Жерардикс да се измъкне ловко от затрудненото положение.
Ако има риба която да е особено чувствителна към температурата – това е шаранът, особено по-големите, които при лоши условия могат с дни да стоят без да мърдат и без да се хранят в очакване на по-добри времена. Тази зима имахме малко дни на голям студ и често температурата беше над 10 градуса. Така че рибите бяха относително активни и множество рибари още през януари напълниха живарниците с шарани. Предоверихме се на тези факти и решихме да осъществим месечния си репортаж с Жерар. Оказа се, че не сме се съобразили с капризите на времето! Само за два дни температурата падна с повече от 10 градуса и от север се появи ужасен вятър, който донесе град и сняг в района на Рон-Алп. (Rhone-Alpes). За да успееш да хванеш шаран при такива условия трябва не само фина тактика и добро познаване на навиците на рибата, но и да не те е страх от измръзване!

ИЗБОР НА МЯСТО
Тази задача изглежда доста сложна като се има предвид, че блатото на Tilleuls не може да се нарече шаранодрум. Макар че е частна собственост (картата е 6 евро на ден), никога не е интензивно зарибявано, но разполага с голяма популация шарани, която се развива там вече двайсетина години. Така че има риба и макар и да не е нито пренаселено, но пък има хубави риби (най-хубавите са над 18 кг). Условията за риболов са доста близки до тези на естествени водоеми. Днес Жерар може да се настани близо до шлюза, където дълбочината достига повече от 2 метра, или отсреща под прав ъгъл – близко до голяма камара изсъхнали клони, където дъното е на не повече от 1 м. Изборът е деликатен: при този внезапен студ е възможно рибите да се върнат в по-дълбоките зони, където температурата е най-стабилна, но е и възможно също така да предпочетат да останат в сигурността на клоните. Накрая Жерар избира именно второто решение. Не е сигурен, че е най-доброто, но преценява, че така минимизира риска. Той е убеден, че дори и рибите да са мигрирали към изпускателния отвор на водоема, все пак някои ще предпочетат да останат в естествената си среда.


СКЪПЕРНИЧЕСКО ЗАХРАНВАНЕ
Камарата клони е натрупана на дъното към повърхността, което ви гарантира студената пот по време на битка, още повече, че Жерар смята да ловува до самите препятствия. При тая студена вода рибите са почти неподвижни и не са готови да преплуват дори и метър-два за да търсят храна. Единственият начин да ги уловиш е да им сервираш стръвта направо под носа! Като при това трябва да внимаваш каква е стръвта!
Рибите почти не помръдват, а при ниска температура на тялото нямат никаква нужда от храна. Тогава трябва да си идиот за да разсипваш купички, пълни с големи пелети, богати на царевица и протеини. За начало Жерар решава, че е достатъчна половин малка купичка с ларви на мухи и микропелети с 1 мм диаметър. Те се използват за отглеждане на морски риби, по-специално калкан. Освен, че са с голяма хранителна стойност, малкият им размер дава възможност да се стимулира апетита на шараните без да се нахранят. На кукичката, освен твърда пелета, Жерар слага животинска стръв – ларва или земен червей. Понеже са доста подвижни, те биха могли да предизвикат естествения рефлекс на рибата. С едно изключение – среда на хляб, която е и ще си остане най-добрата стръв през всички сезони. Шаранът трудно устоява на живия й цвят и малка плътност. Що се отнася до монтажа, той е много семпъл. Състои се от плувка Milo Koi 20 до 40 гр, монтирана на директна линия Milo Krepton 22,5/оо . Кукичката е Suehiro S164 No 8. За да закачи средата хляб, Жерар използва същия вид силиконов пръстен Stonfo, като за пелетите или кучешките бисквити. Пръстенът перфектно задържа тази деликатна стръв и така тя може да се използва самостоятелно, без да се омачаква, а във водата набъбва свободно.

СИЛНА ГРАДУШКА
След като стръвта е заложена на дъното, започва периодът на чакането. Със щека, блокирана на опората на столчето, Жерар слага плувката на нивото на клоните. През първите час и половина нищо не издава присъствието на риба, но той продължава да чака с измръзнали ръце. Изведнъж се изсипва невероятна градушка и точно тогава един шаран решава да захапе стръвта.
Жерар дърпа със сила към широкото пространство и тя се измъква от клонака. Спуска се към дъното, а после с рязка сила се плува към широкото. Въпреки излезлите 10 м ластика от 2,1 мм, влакното 22,5/оо се къса! Няма съмнение, че рибата е над 10 кг! Жалко, но това доказва, че Жерар имаше право: някои риби не са напуснали зоната. Той отново хвърля чашка със захранка и продължава да чака. Едва час по-късно вижда, че плувката потъва. Този път, въпреки спринта й към клоната, той успява да измори един хубав 7-8 кг. огледален шаран. През следващите два часа две по-малки риби и един «двулентов» шаран с прекрасна окраска – доста специфична – предната половина на тялото е в светъл цвят, а задната – в тъмен. Както и да е, но въпреки отвратителните условия, Жерар показа, че винаги е възможно да хванеш шаран – стига да имаш правилен подход при избор на място и захранка.

Още една статия


Описаният в тази глава риболов се състоя през февруари и условията, при които протече, са типични за зимния сезон. В Англия по това време на годината духа пронизващ вятър и е неприятно за риболов. Упорстват само най-запалените. Самият аз не смятам, че зимно време шараните не кълват. Основното нещо, за да хванете шаран през зимата, е да се подбере правилен водоем. Първото и най-важно правило е да има, разбира се, шарани във водоема. След това той трябва да отговаря на определени условия – дълбочината му да не надхвърля 3-4 м. Зимно време, когато е слънчево, плитките водоеми се затоплят по-бързо, а при вятър водата се обогатява с кислород. Тези два фактора могат да активизират шарана и да го накарат да изразходва енергия, което пък ще го накара да се храни. На останалите водоеми и най-силното слънце не може да събуди шарана.
5.00 ч - О, не! Вече звъни часовникът..., а аз сякаш току-що легнах да спя. Предното стъкло на колата ми е замръзнало, явно е доста хладно навън. Ако планира продължителен риболов, Лий Джаксън монтира вкъщи своите линии, за да не губи време на водоема и да заметне още преди изгрев-слънце. Дали пък да не ида да ловя днес червеноперка... Съдейки по всичко, денят няма да е благоприятен за риболов на шарани. Впрочем дъжд не вали, кофти е само източният вятър, който пронизва до костите.
6.00 ч - Бррррр… Момчета, обличайте всичко, каквото имате. На този водоем риболовът е разрешен от 7 ч сутринта, но аз винаги пристигам малко по-рано, за да огледам местността и да си планирам риболова. Освен това водоемът е известен и трябва да си хвана място. През деня, ако се окаже, че съм сгрешил в подбора на място, няма да мога да се преместя, тъй като е пълно с хора. Затова правилният подбор е нещо много важно. Ли купува билета за риболов, вече започва да разсъмва. Духа североизточен вятър, който е виновен за студената вода и тръпките по тялото... Замятане, поставяне на въдицата на стойката, подхранване около нея и монтиране на сигнализатора. В такива условия е по-добре да седнете така, че вятърът да ви духа в гърба. В този случай водата в подветрената зона ще бъде поне с един градус по-топла, отколкото в останалата акватория. А това е много важно през зимата. Днес обаче не ми върви, тъй като тези места са заети. Нищо. Избирам си едно място, за което знам, че е доста плитко и смятам да рискувам там.
6.50 ч - Вече е достатъчно светло и мога да се огледам. Ако времето е тихо, щях да огледам внимателно повърхността на водата, за да потърся признаци на живот. Дори едно балонче на повърхността може да издаде хранещите се шарани. Но днес духа вятър и повърхността е накъдрена. В такива случаи е по-добре човек да се довери на предишния си опит. Ако сте ловили и друга зима на този водоем или сте видели, че някой е хващал риби, придържайте се към тези места. Шараните обитават едни и същи зимни стоянки и не ги променят с години. До отварянето на буката за билети остават около 15 мин и аз решавам да сгрея старите си кости. Запалвам своя портативен котлон и си правя един горещ чай.
7.00 ч - Касата отвори, купих си билет и си регистрирах мястото за риболов. Заемам мястото си с готовите в ръка въдици. Така не губя време да си оправям пръчките със замръзнали ръце. Замятам въдиците и докато съседът ми оборудва своите пръчки, аз успявам да изпия още няколко чая. За стръв днес използвам замразени бойли Richworth Tutti-Fratti с диаметър 14 мм. Бойлите са разрязани на две части и са монтирани на косъм. Така ароматите от бойлите по-бързо ще се разтворят във водата. Както казах, днес времето е далеч от идеалното и шаранът едва ли ще се храни много. Затова е излишно да дохранвам с бойли. Въпреки това ми се иска да подхраня малко с прашката, още повече че никой от съседите ми не дохранва, което ще ме изведе една крачка напред. Заради вятъра моите бойли отлетяха леко встрани, но не много. И така вече сме в очакване. Сигнализаторите са глухонеми, пълно затишие. Пълно затишие... Това не ме учудва, понеже дори и при благоприятен ден кълването е от 11 до 15 ч.
9.00 ч - Реших едната пръчка да не я вадя от водата, като регулярно я подхранвам с прашката, а другата я презареждам през 30 минути. Така вие можете понякога да поднесете стръвта под носа на шарана, който дори и да не се храни може да е дошъл, за да види какъв е този шум от падането във водата.
10.30 ч - През последния половин час забелязах няколко риби, които изплуваха на повърхността. Никак не очаквах това, тъй като студеният вятър духаше в тяхната посока. Реших да се поразходя и да поразпитам съседите как върви. На цялото езеро имаше хванат само един дребен шаран.
11.45 ч - Възможно е и двамата обаче да сме се объркали и това да е била щука, тъй като ние риба не видяхме, а чухме само плясъка. Ако това беше шаран, съседът ми щеше да го усети по закачването на влакното, когато шаранът се движи по дъното. Чува се писък на сигнализатор. Срещу мен започва борба. До него стои приятелят ми с кепче в ръката. Суматохата е кратка, следват викове, явно са го изпуснали. Съчувствам им... Чакането е тягостно. Днес моята стръв е съвсем близо до тази на съседите отсреща. Премествам креслото си по-близо до въдиците, за да съм готов да реагирам при нужда.
13.30 ч - Ситуацията на водоема навежда на несбъднати мечти. Макар времето да е неблагоприятно, аз все пак се надявам по това време на деня нещо да се случи все пак. Възможно е шараните да са се вдигнали в средните слоеве на водата. Вадя едната пръчка и отлепям стръвта от дъното. В някои случаи тази тактика ме е спасявала от капо през зимата.
14.30 ч - Вадя замислено едната пръчка, съвсем скоро вратите на езерото ще се затворят и аз ще трябва да се прибирам у дома. Разкомплектовам я и започвам да се подготвям за прибиране. В този момент чувам скъпоценното би-и-и-ип. Тъкмо на финала! Все пак един шаран в това езеро е решил да стане знаменит, като се запечата на снимка с мен. Вадя го изключително внимателно, за да не си отиде. Основното ми влакно е плетено и не се разтяга, така че куката може да му скъса устата, ако го напъна. Рибата поляга настрани и аз внимателно я вкарвам в кепа. Шаранът е около 5 кг, средна риба за този водоем. На лицето ми грее усмивка. Решавам да презаредя и да заметна отново, все пак до затварянето остават още 15 минути, а това е достатъчно време, за да извадя още една риба.
Ето такъв е зимният риболов на шарана. В обикновен зимен ден при по-благоприятни условия можех да хвана 3-4 риби, но ден с ден не си приличат.
още

Когато в онази мразовита зимна сутрин реших да отида за риба, до мен седеше Стив Коул, който ми даваше наставления за задачата ми: да напълня живарника с шарани посред зима и да обясня как трябва да се упражнява човек, за да сe научи да лови по-добре. Първата част ми изглеждаше "мисия невъзможна", докато втората ми хареса. Упражненията с цел обучение са нещо съвсем различно от това да пробвате колко риба можете да уловите. Надявам се, че ще се проявя добре във втората част.
Собственикът на водоема, Майк Мейсън, ни посрещна и след закуската ни заведе при един от новите басейни. Беше кръстен "Призрачният водоем" и тъй като не знаех, че се намира тук, името, което му бяха дали, съвсем му подхождаше. Беше добил популярност и сред клубовете по риболов и затова се надявах, че ще е добър. Беше включен дори в предстоящия полуфинал за южните отбори от Angling Times Van Den Eynde Clubman Super Cup.
Не беше съвсем готов за постоянно ползване. Платформите все още ги нямаше, така че отъпканите кални участъци по брега показваха най-предпочитаните места за риболов. Малката туфа от тръстики съвсем не можеше да се сравни с добре обраслите брегове на съседните по-стари водоеми. Разположих се близо до тръстиките, за да се опитам да се впиша в изискванията на фотографа Лойд. Той е от онзи тип артистични натури, които не се задоволяват само с рибата като елемент от снимката. Затова реших, че тръстиките ще предложат добър фон.
Успешни тактики
Те ни бяха услужливо предложени от Джон, който държеше магазина за такъми към водоема. Според него най-добър резултат дава царевицата при риболов с ваглер без подхранка. Така или иначе предварително очаквах, че ще ловя с ваглер и бях наясно, че тактиката без захранване може да е успешна сега, през зимния сезон. Направех ли само това, резултатът щеше да е една съвсем кратка статия. Реших да установя какви други тактики освен ваглера ще свършат работа. Царевицата лесно може да бъде хвърлена така, че ще захраня с нея в средата на водоема. В същото време смятам да захраня на близка дистанция с червеи, за да направя сравнение.
Разполагах с достатъчно място да замятам и далеч от захранените участъци, да установя дали рибата отбягва захранката и може ли да се лови по-добре без нея.
Такъмът се състоеше от прът с дължина 3,9 м основно влакно с тест - 1 кг (шаранът не е особено борбен на дълбоко през зимата}, повод 0.12 мм и кука № 16, но истинска № 16-ца. А не от онези, изглеждащи повече като № 12. Куката бе компромис, тъй като щеше да свърши работа и при двата вида стръв, а аз бих бил щастлив да се придвижа по-надолу по скалата в случай на нужда.
Ваглерът беше от пауново перо с пълнеж и бе фиксиран с 3 х ААА съчми и още 4 х № 8, разположени надолу по линията Последната № 8 бе на 45 см от куката. Водата беше леко замътена. Ако беше по-бистра, щях да използвам № 10 вместо № 8. Проучването на дъното направих, като отнех една от фиксиращите ваглера съчми. Резултатът бе, че дъното се оказа плоско, като направено с нивелир. Все пак се изненадах, че е съвсем малко по-дълбоко от 1,2 м. Опънах и втори прът с олово с тръбичка. Ако се появят вълни, това щеше да бъде въдицата, с която да ловя. Разположих плувката на разстояние само 2,5 м по-нагоре от реалната дълбочина на водоема и започнах да ловя на линията, захранена с царевица, с едно зърно на куката. Не след дълго закачих първия "заблуден" шаран. Хванах 3-4, преди да започна да замятам далеч от захранения участък. Закачих един шаран, нищо друго. Затова преминах към линията с червей. Резултатът бе само още една риба. Прехвърлих се отново към захранка с царевица. Отговорът бе по-добър. Не беше бързо, но съвсем приемливо, тъй като поднасях стръвта върху захраненото място. Едно от основните предимства на този стил е, че независимо колко лошо замятате, винаги можете да се престорите, че сте искали да обловите точно това място (поне така правя аз).
Следващият набег извън захраненото място донесе само скука, но линията с червея се отблагодари с З шарана за три замятания. Проблемът бе, че бяха под половин килограм. Не че не бяха добре дошли, но царевицата даваше по-добър среден размер, някои риби бяха по кило. Скоро дойде Джон и предложи да починем и да изпием по чаша чай в магазина му. Предложението се прие с З гласа "за", така че Стив, Лойд и аз се възползвахме от възможността да се стоплим.
Когато се върнахме, се беше появил лек вятър и малки вълни. Липсваше кълване и плувката се носеше из водоема. Беше време за оловото с тръбичката. Промяната проработи моментално -четири шарана през следващите четири замятания. Отличен резултат.
Продължете с промените.
Можех да продължа с оловото, но вместо това, се върнах към плувката.
Нещата се развиваха много бавно и затова отново се върнах към оловото, за да проверя дали рибата беше там, но тя предпочиташе неподвижната стръв. Веднага улових още няколко риби. Реших да пробвам какво ще стане, ако намаля дълбочината и поставя плувката на 6,5 см по-нагоре от дълбочината, като закотвя стръвта със съчма към дъното. Проработи и изглеждаше толкова добре, както и с оловото. Връщането към подвижна стръв не даде никакъв резултат. Отново към оловото - и екшънът продължи. Така се упражнявам. Не бих си позволил това, ако съм на състезание, тъй като се пропилява време.

Съветите на Ким Милсъм
1. Отивайки на водоема, не ловете по начин, за който не сте сигурен, че ще проработи.
2. Опитайте друг метод, за който знаете, че ви е нужна още практика, или такъв, които ще ви даде предимство по време на състезание.
3. Опитайте различни начини и видове захранване, за да проверите къде
рибата се храни най-добре.
4. Променяйте стръвта, за да установите моментното желание на рибата.
5. Когато хващате добре, променете метода с друг, за да подобрите резултата. Това ще ви помогне да елиминирате неработещите методи.
5. Вслушайте се в съветите на местните. Може да ви бъдат от полза.
6. Внимателно следете действията на другите риболовци. Може да знаят нещо повече от вас.
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
Аватар
carp-stz
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 123
Регистриран на: Нед Апр 10, 2005 9:24 am
Местоположение: stara zagora

Re: за шаран в студените дни

Мнение от carp-stz »

Нямам опит при зимен риболов на шаран но като се замисли човек язовири като Жребчево толкова големи не може да истине тая вода толкова бързо.. И на 11-12м в някоя дупка или дере шараните се кранят нормално...
Carp Team Vidrax
http://vbox7.com/play:ad8d5931
Хвани и Пусни !!!
http://vbox7.com/play:6321a45a
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на мирни риби”