Как ловите шарани по Дунава

Модератор: sapuna

Аватар
Венелин Радушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1026
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 6:37 pm
Местоположение: Силистра

Re: Как ловите шарани по Дунава

Мнение от Венелин Радушев »

Обли тежести на реката не ползваме. Тежест плоска, голяма, горна. Горната тежест позволява на шарана да се отдалечи максимално от прага преди да засечем. Затова и не слагам стопер, който да спре изнизването на влакното през тежестта /самозасечка/. Отаам и вдигането му от дъното /за преодоляване на прага/ става по-лесно. Стръв..кубчета качамак или царевица /на косъм/. Откакто започнах да използвам плетени влакна намалих късанията неколкократно. Случва се и да сложа пружина под тежестта.
"Досадното на този свят е, че идиотите са уверени в себе си, а умните са изпълнени със съмнения."
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: Как ловите шарани по Дунава

Мнение от snegk »

Идвам само да тръгне шаро.Иначе най често изплзвания монтаж ми е тръбичка с клипс или вирбел,тежест грипа 150гр.,а отдолу пружина с качамак.На пружината повод на косъм.Тези на снимката ги използвам като няма закачки.Това е за всички реки със силно течение,и на някой места на теца :wink:
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
NITro`bE
фен клуб-скобар
Мнения: 1298
Регистриран на: Вто Ное 04, 2008 10:27 pm

Re: Как ловите шарани по Дунава

Мнение от NITro`bE »

кажете ми какви куки да си взема хубави ! Конец си взех някакъв със покритие и седи като тел :D казаха ми че не се оплитал
  • Изображение
TT България 2011
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: Как ловите шарани по Дунава

Мнение от snegk »

NITro`bE написа:кажете ми какви куки да си взема хубави ! Конец си взех някакъв със покритие и седи като тел :D казаха ми че не се оплитал
Дебели :lol: :lol: :lol:
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
nervaa
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 215
Регистриран на: Пон Ное 27, 2006 10:29 pm
Местоположение: Видин

Re: Как ловите шарани по Дунава

Мнение от nervaa »

Добра вечер ,колеги и честит празник.Защо вече не се използва монтаж с царевица директно на куката а използваме на косъм и тем подпбни.От клиповете гледаме как засмукват зърната когато е на косъм и след туи ги плюят,когато успеят.Та вероятността да се ковнат не е ли по голяма в първият вариянт.Благодаря.
Аватар
Венелин Радушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1026
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 6:37 pm
Местоположение: Силистра

Re: Как ловите шарани по Дунава

Мнение от Венелин Радушев »

Не, именно за да се закачат при "изплюването" се използва "на косъм". Друго на ръка е количеството стръв, която можем да сложим.....
"Досадното на този свят е, че идиотите са уверени в себе си, а умните са изпълнени със съмнения."
nervaa
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 215
Регистриран на: Пон Ное 27, 2006 10:29 pm
Местоположение: Видин

Re: Как ловите шарани по Дунава

Мнение от nervaa »

Един след обяд на Дунава си бях хвърлил пръчките и чаках удар изтегнат на сянката.Бях готов при звън да взема 100 от място когато се появи един дядка.Поздрави стареца и докато разговаряхме запали огън и препече бабърка царевица,тва намерил докато идвал насам.Понеже бях в неговото село,гледах с интерес начина по които ловят.Извади една сълма с влакно около 2мм закачи по пет шест зърна на всяка кука от 5/0 и олово около 0,400гр
и хвърли стареца.Каза ако удари и аз съм там да взема рибата щото тои берял грозде и щял да доиде чак утре ,а ако имало риба тя щяла да избяга.И така изтегнат блаженно чувам хлопатара на стареца и виждам как хвърчи бъв въздуха а аз гледам с увиснало чене.А моите красавици стоят безукорно подредени и с наи добрия монтаж.
Аватар
Венелин Радушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1026
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 6:37 pm
Местоположение: Силистра

Re: Как ловите шарани по Дунава

Мнение от Венелин Радушев »

Стареца ходи всеки ден там и хвърля една и съща стръв и храна. Знае местата, а и е и имал късмет. Никой не спори че и така се хваща риба. Друг е въпроса колко и каква. Едно време и аз съм ловил с тръстики и бамбуци....пребий ме...сега не бих. Ако ловиш на косъм и монтажа ти е направен както трябва....и без да си наблизо/за да засечеш/, пак ще хванеш...
"Досадното на този свят е, че идиотите са уверени в себе си, а умните са изпълнени със съмнения."
iashkata
новобранец
новобранец
Мнения: 44
Регистриран на: Вто Дек 04, 2007 2:07 pm

Re: Как ловите шарани по Дунава

Мнение от iashkata »

Ето и аз как ловя на реката :
-Ранна пролет започвам с захраване от брега с малко количесво топки с царевица и с този монтажецИзображениеза стръв ползвам и купче качамак вместо едната царевичка и изцяло на купче зависи на какво е активна
-летния сезон -след като се затопли водата минавам изцяло на царевичка и експерементирам рядко с топчета на ето това монтажчеИзображение
захранката я вкарвам изцяло с хранилка по 3 пъти на ден до 1500ч
-през летните дни говорим горещините,ловя само нощем като захранвам само веднъж в 1800 с една хранилка
-есента като паднат темтературите отново като летния сезон ,като храня само сутрин в по голямо количество
- и късната есен наблягам повечко на качамачените купченца като захранка и стръв с монтажа който е с пружина :) :) :) :wink:
nervaa
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 215
Регистриран на: Пон Ное 27, 2006 10:29 pm
Местоположение: Видин

Re: Как ловите шарани по Дунава

Мнение от nervaa »

Яшка,искам само да те попитам защо не застопоряваш оловото по някакъв начин.Ловиш на чакълесто дъно доколкото виждам с не много силно течение.И досега на косъм никога не съм ловил.И не мисля.
NITro`bE
фен клуб-скобар
Мнения: 1298
Регистриран на: Вто Ное 04, 2008 10:27 pm

Re: Как ловите шарани по Дунава

Мнение от NITro`bE »

тц неискате да кажете какви куки да си взема :D айде де ще почерпя :drinkers:
  • Изображение
TT България 2011
iashkata
новобранец
новобранец
Мнения: 44
Регистриран на: Вто Дек 04, 2007 2:07 pm

Re: Как ловите шарани по Дунава

Мнение от iashkata »

Рибата се засича от вирбела който влиза в шалуха който е в самото олово неподвижно закрепен.При др. монтаж както ти казваш, рибата не може да се освободи ако се застопори оловото (ако рибата скъса) :) защото повода ми е много по- здрав от основното влакно и нали се сещаш каде ще се къса :wink:
Последно промяна от iashkata на Пон Фев 02, 2009 9:33 pm, променено общо 1 път.
iashkata
новобранец
новобранец
Мнения: 44
Регистриран на: Вто Дек 04, 2007 2:07 pm

Re: Как ловите шарани по Дунава

Мнение от iashkata »

Обратно на колегата :wink: аз предпочитам тънките но здрави куки. Предимството е че усните на Дунавски шаран са по- здрави - пробождат и държат рибата по-добреИзображение :lol: :lol: :lol:
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Как ловите шарани по Дунава

Мнение от sapuna »

Този модел на Оунър отпада!/според горните 5-6 поста де/

И въпрос към Яшката-защо не предложи куката от първата си снимка?/мисля пак е Оwner или G-carp/ :wink:
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
NITro`bE
фен клуб-скобар
Мнения: 1298
Регистриран на: Вто Ное 04, 2008 10:27 pm

Re: Как ловите шарани по Дунава

Мнение от NITro`bE »

мерси колега за бързия отговор :drinkers: утре ще ходя да търся такива
  • Изображение
TT България 2011
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на мирни риби”