риболов на шаран с протеинови топчета

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
Kostaki
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Чет Сеп 15, 2005 1:52 pm
Обратна връзка:

риболов на шаран с протеинови топчета

Мнение от Kostaki »

здравейте колеги,
въпроса ми е следния понеже гледам тука темите, пише за риболов на шаран с протеиново топче, но никъде неможах да прочета как точно става това нещо т.е. техниката на ловене каква е, такъми и т.н.
ще съм ви благодарен ако ми обясните как става това чудо
atanasov2004
новобранец
новобранец
Мнения: 98
Регистриран на: Пет Апр 22, 2005 1:38 pm
Местоположение: DIMITROVGRAD

отговор...

Мнение от atanasov2004 »

Това е т.н. модерен шаранджийски риболов :D Който се препоръчва
от повечето собственици на магазини за риболовни принадлежности :wink: ,чити тук: http://WWW.CARPBG.COM УСПЕХ :D
kiilsp
новобранец
новобранец
Мнения: 30
Регистриран на: Пет Авг 19, 2005 10:14 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Мнение от kiilsp »

колега.давай на царевица не че съм против портейна но досега по голям успех имам на царевицата но това е мое мнение
Аватар
Skorpi
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1226
Регистриран на: Чет Яну 27, 2005 1:28 pm
Местоположение: St -Zagora

Мнение от Skorpi »

Да доста спорове станаха в предишната тема която админа заключи с протеиновите топчета Вярно е че навлизат последните години по масово у нас монтажите са по съвременни въпреки че мотажи на косъм съм ползвал и с царевица ,жито които са близки до монтажите на протеинови топчета Правил съм си топчета Въпросът е че трябва и да приучиш рибата към тая стръв т.е. да подхранваш переспективно място с тая стръв Затова и някои колеги нямат слука с протеиновите топчета на водоеми където не е подхранвано с тях :P :P :P
www.***.com
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 518
Регистриран на: Пет Юни 25, 2004 10:06 am

Мнение от www.***.com »

Дали е подхранвано или НЕ няма никакво значение. За 2-3 дни рибите свикват в повечето случаи. Аз както знаете ловя изключително на топчета. ГОВОРЯ ЗА ТОПЧЕТА СОБСТВЕНО ПРОИЗВОДСТВО. На купешки топчета НИКОГА не съм хващал риба. Сега се връщам от 4 дневен излит и мога да кажа само, че от 7 кълванета 6 бяха на топчета. Извадихме с моя приятел 6 от рибите. Най-малката бе 5кг, а най-голямата 10.

По темата ще систематизирам теми от шаранския форум и ще ги пусна като линкове тук за тези които се интересуват.
ХВАНИ, СНИМАЙ И ПУСНИ!!!
www.***.com
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 518
Регистриран на: Пет Юни 25, 2004 10:06 am

Мнение от www.***.com »

Ето и конкретно по темата.

С ловенето на топчета няма нищо магическо. Единственето важно е, че стръвта се поставя извън куката. За риболов на шаран това си е основно правило. По този начин куката е свободна и много по лесно се закача в устата на рибата. Общо казано това е МОНТАЖ ТА КОСЪМ.

Дали ще ползваш царевица, топчета, картофи или други семена нещата са идентични.

Ето един класически начин за мотиране на топче.
Изображение

Ето и един от най-ползваните монтажи.
Изображение


За такъмите нещата стоят по друг начин.
Шарана гледа това което е във водата, а не това което е на брега.
Моето мнение разбира се е за нови и скъпи такъми, защото удоволствието да се лови с тях е несравнимо. Една съвременна въдица за риболов на шаран много по-бързо изморява шарана и изхвърля тежест много по-далеч. Това са само някои от нещата.
ХВАНИ, СНИМАЙ И ПУСНИ!!!
rimohit
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1391
Регистриран на: Пет Май 13, 2005 9:04 pm
Местоположение: Бургас-Стара Загора-в каяка

Мнение от rimohit »

браво за успеха.Завиждам ти искрено ,че можеш да отделяш толкова дни за излет. :oops:
татовамомченценаучибезбройнещаотмоитерепортажидобисмелостоттяхвидячеивБългарияможедаселовирибаскаяккопираабсолютновсичкитемимаршрутиирепортажиипослегипредставикатосвоивМаниятаинаРиба
Аватар
vali.67
новобранец
новобранец
Мнения: 71
Регистриран на: Нед Окт 17, 2004 3:57 pm
Местоположение: Straldja
Обратна връзка:

Мнение от vali.67 »

http://www.***.com......След като ти прочетох мненията за протеиновите топчета и за това че си отхвърлил ,вече отдавна другите методи и успехте ти са поразителни с протеинови дай една рецепта за направата им ,че и аз да опитам,ако бъдеш така любезен разбира се :)
Mnogo i vse .....EDRI
-------------------------------
Аватар
Skorpi
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1226
Регистриран на: Чет Яну 27, 2005 1:28 pm
Местоположение: St -Zagora

Мнение от Skorpi »

Влез в carpbg.com има описание на направата на пр. топчета и какви продукти да смесваш и как да ги смесваш 8)
www.***.com
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 518
Регистриран на: Пет Юни 25, 2004 10:06 am

Мнение от www.***.com »

www.carpbg.com написа: Рецепти за протеинови топчета

1. Рецепта:

Продукти:
Храна за канарчета (съставена от много различни семенца, които са превъзходно лакомство за шарковците).
яйца
сухо мляко
печено царевично брашно
типово брашно
соево брашно

Приготвяне:
Птичата храна се накисва във вода за една вечер да набъбне. На сутринта се кипва за около 5 мин да се спукат семената и се охлажда. После се слагат яйцата, сухото мляко, царевичното брашно и соевото брашно (горе долу на равни части). След като се омеси хубаво и хомогенно се добавя типовото брашно на малки порции то добиване на тестена консистенция. Меси се тестото докато ти се изпоти гъзо и се оформя на топчета. Аз правя два вида - -малки (12 мм) и големи (18-20 мм). Готовите топчета се пускат във вряща вода за 2-3 минути. След това се разделят на две порции - едните в хладилника, а другите в един найлонов плик на топло за да се вкиснат добре.

2. Рецепта

Продукти:

Грубо царевично брашно – 15%
Фино царевично брашно – 17%
Грис - 13%
Соево брашно -17%
Fishmeal – 10%
Мляна храна за птици – 10%
Млян коноп – 10%
Млян “FROLIC” – 8% (храна за кучета)
Ароматизатор+оцветител -
Яйца – не по-малко от 6-8 за килограм

От тази рецепта могат да се измислят поне 10 вида комбинации...

3.Рецепта ( оригинална )

Продукти:

3oz Whole Egg Powder
4oz Soya Flour
2oz Semolina
1oz Whey Protein Concentrate 80%
2oz Maize Flour
3oz Vanilla Extract Meal
1oz Sodium Caseinate



Ето и няколко полезни съвета:
1. При добавка на яйца има един ориентир - на 500 гр. се добавят 5 яйца.
2. През зимата се избягва слагането на мазни съставки, а се набляга на аромати на алкохолна основа или директно амарето, малина, яйчен ликиор.
3. Колкото по-голямо е протеиновото топче толкова по-голяма трябва да е куката. Горе долу важи следната зависимост:
14 мм - Nо 8
16 мм - Nо 6
18 мм - Nо 4
20 мм - Nо 2
4. Тръбичката на монтажа трябва да е по-дълга от повода за да няма преплитания с основното влакно.
5. Ако вържете повода с малко ПВА шнур за тръбичката на монтажа може да хвърлите надалече без да се оплете повода.
6. Косъмът се прави с дължина 3/4 от дължината на топчето - така винаги ще са заедно в устата на шарана.
7. Косъмът трябва да се закрепи по средата на куката - така при изплюване куката се забива по-лесно в устата на рибата.


Ето няколко рецепти за желаещите да си направят сами:

1.
Грис - 30%
Царевично брашно - 25%
Сухо мляко - 15%
Соя - 30%

2.
Мелени орехи - 40%
Грис - 30%
Царевично брашно - 20%
Сухо мляко - 10%

3.
Царевично брашно - 30%
Сухо мляко - 30%
Типово брашно - 20%
Грис - 10%
Мед - 5%
Пудра захар - 5%

4.
Сухо мляко - 40%
Царевично брашно - 25%
Пшенично брашно - 20%
Грис - 10%
Пудра захар - 5%

5.
Кучешка храна (суха, смляна) - 35%
Грис - 35%
Пшенично брашно - 20%
Пудра захар - 10%

6.
Царевично брашно - 40%
Пшенично брашно - 40%
Грис - 10%
Пудра захар - 10%

Макар че това са само базовите миксове! Но те в повечето случаи са по-важни и от допълнителните компоненти!



Приготвяне-печене:

Взимаш 20 топчета и ги слагаш в микровелето за 2 минути. Гледаш дали са загоряли /100% няма да са/. Пускаш ги за още 15 секунди и така няколко пъти по 15 секунди докато загорят. Вадиш ги тия 20 топченца и ги хвърляш в кофата, защото са изгоряли и са се жертвали за добрата кауза. Слагаш вече подбраната бройка топчета, които ще ги правиш плуващи и от цялото време на предишните изваждаш последните 15 секунди. Настройваш микровелето и след малко получаваш перфектни плуващи топченца.

Пример!
- първите 20 топчета изгарят за време 2мин +15сек + 15 +15 = 165 секунди общо.
- топчетата за стръв ги пускаш на 165-15=150 секунди
ХВАНИ, СНИМАЙ И ПУСНИ!!!
Аватар
Stefko
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1526
Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 12:58 pm
Местоположение: Sofia

Мнение от Stefko »

Чудесно :!: :!: Получаваш най-искреното ми уважение колега, http://www.***.com!!! Предполагам, че просто си я копирал и сложил тук, но и това не е малко - аз например не съм влизал в carpbg да чета, поради ограниченото си време (а съм си и малко за'лупен :oops: ), но тук влизам редовно и ти благодаря. Много полезна базова информация, за всеки, който има желание да се занимава със сериозен шаранолов. От тук нататък всичко е въпрос на опити и нагаждане на рецептите към конкретните условия и водоеми.
Знам, че скептицизма на доста хора е огромен по отношение на топчетата, но на мен идеята страшно ми допада и знам, че с упоритост и правилен подход ще има резултати... Жалко че не разполагам с нужното време за подготовка и опити по водоемите :cry:
Ако не виждаш изход от ситуацията... огледай се за вход!
Аватар
Щуката
новобранец
новобранец
Мнения: 76
Регистриран на: Нед Май 01, 2005 9:25 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Щуката »

www.***.com написа:...
ЕВАЛА :!:
Изобщо не предполагах,че някой ще даде рецептата си :shock:
Още веднъж Евала и успех :wink:
kiilsp
новобранец
новобранец
Мнения: 30
Регистриран на: Пет Авг 19, 2005 10:14 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Мнение от kiilsp »

1. При добавка на яйца има един ориентир - на 500 гр. се добавят 5 яйца.
2. През зимата се избягва слагането на мазни съставки, а се набляга на аромати на алкохолна основа или директно амарето, малина, яйчен ликиор.
3. Колкото по-голямо е протеиновото топче толкова по-голяма трябва да е куката. Горе долу важи следната зависимост:
14 мм - Но 8
16 мм - Но 6
18 мм - Но 4
20 мм - Но 2
4. Тръбичкана на монтажа трябва да е по-дълга от повода за да няма преплитания с основното влакно.
5. Ако вържете повода с малко ПВА шнур за тръбичката на монтажа може да хвърлите надалече без да се оплете повода.
6. Косъмът се прави с дължина 3/4 от дължината на топчето - така винаги ще са заедно в устата на шарана.
7. Косъмът трябва да се закрепи по средата на куката - така при изплюване куката се забива по-лесно в устата на рибата.

Върнете се в началото .това е съвет от колегата ЕДИ
:lol:
Аватар
Skorpi
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1226
Регистриран на: Чет Яну 27, 2005 1:28 pm
Местоположение: St -Zagora

Мнение от Skorpi »

http://www.***.com"
С тия рецепти приятно изненада всички бравос
А иначе има доста вярно в това че голяма част от маисторите не си казват рецептите :P :P :P
www.***.com
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 518
Регистриран на: Пет Юни 25, 2004 10:06 am

Мнение от www.***.com »

Skorpi написа: А иначе има доста вярно в това че голяма част от маисторите не си казват рецептите :P :P :P
Не се съмнявай :wink: На мен на готово никой нищо не ми е казал. Чел съл, чел съм, чел съм и съм гледал като мурук в ръцета на разни чужденци. Но всичко това е само началото. От тук насетне много риболов и нещата си идват на място :wink:
Не е случайно, че някои хващат, а други само гледат :!:
ХВАНИ, СНИМАЙ И ПУСНИ!!!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на мирни риби”