риболов на шаран с протеинови топчета

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
Аватар
Skorpi
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1226
Регистриран на: Чет Яну 27, 2005 1:28 pm
Местоположение: St -Zagora

Мнение от Skorpi »

Skorpi написа:
А по-повод това ,че големината на топчетата в мм, определят и големината на рибата не съм ,много съгласен,мисля че шарко дори и да е килограм и ако си хареса протеина образно казано той ши си го налапа ,като се има предвид гълтачните му способности


Това не беше мое мнение а на vali.67 просто аз неправилно дадох
цитата http://www.***.com и точно това се опитах да му обясня което си написал че има значение големината на топчетата+големината на куката :P :P :P
Аватар
Sharky
новобранец
новобранец
Мнения: 22
Регистриран на: Пет Сеп 30, 2005 1:41 pm

Мнение от Sharky »

Извинете за глупавия вапрос но протеинови топчета продават ли се в риболовните магазини!!!
Изображение
Аватар
Skorpi
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1226
Регистриран на: Чет Яну 27, 2005 1:28 pm
Местоположение: St -Zagora

Мнение от Skorpi »

Продават се вчера гледах по 40ст наилоново пликче с около 10бр
Но по добре е да се научиш да си ги правиш сам :P :P :P
Аватар
lifestyle_987
новобранец
новобранец
Мнения: 73
Регистриран на: Съб Авг 06, 2005 1:32 pm
Местоположение: София,(в язовирите :) )

Мнение от lifestyle_987 »

Ето и още полезна информацийка за направата топчета:
Зада ти станат топчетат плаващи можеш да им добавиш малко от тази химическата мая - "бакпулвер" мисля че се казваше, ама в малки дози около 2 чаени лъжички на кило микс иначе се надуват прекалено при варенето и се пукат... Не стават като купешките но за по малки дълбочини работят.

Има няколко основни правила ако топчетата ти стават меки : като например че на 100 грама сух продукт се слага едно яйце /от тези от супера 45-50 гр. не от тези дето ги има баба в кокошарника от по 70гр/После е много важно да не слагаш никакви течности от рода на мляко или тем подобни.Ако все пак е наложително трябва да намалиш със толкова колкото са ти есенциите ,в случай че са течни количеството на яйцата Също така е добре след като замесиш тестото да го увиеш във найлон и да го оставиш 20-30 минути за да попият равномерно течностите.Ако все пак няма оправя , ти самият си преценяваш на око и добавяш малко брашно , ако брашното е соево дава на тестото отпускащ ефект но това е в определени граници . Тестото се пробва дали е добре като се добавя винаги към яйцата сухата смеска и се бърка непрекъснато и когато е горе долу добре се пробва дали лепне по ръката ,като за целта е най добре областта над китката която все още не е омазана от месенето. И накрая но не последно място най важното е личният опит така че меси смело и винаги по половин доза зада му свикнеш пък и да не прахосваш много материал в случай на грешка.


Сетих се също че зада ти станат по твърди "топчетата" им добави "БЕТАЙН" това е чистото състояние на захарта -97%,като се продава като мощен овкусител за приготвяне на боилиес, но в този си вид е зверски скъпо .Можеш да го намериш по аптеките ,но е "само за лабораторни цели",така че ще трябва да говориш със аптекарката на " четири очи и две сърца " зада ти го даде .По принцип го използват за лекуване на черния дроб при цероза - в случай че те питат.Цената му в Испания е 4,75 $ за 250 грама, продава се както течно така и на прах, като по принцип няма кой знае каква разлика между тях .B сухо състояние е малко по"чисто" но това за приготвянето на стръв не е от значение . Дозировката му е 2 чаени лъжички на кило тесто ,като както вече се досещаш ще трябва да го разбиеш още от начало със яцата и ароматизаторите . В крайна сметка получаваш двоен ефект -доста по твърди топчета ,и в същото време един от най мощните "атрактори" за шаран.
Не рибата къса влакното, а търпението на човека зад въдицата.
Аватар
ribarq
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1424
Регистриран на: Съб Фев 17, 2007 12:38 am
Местоположение: Хасково/Бургас

Мнение от ribarq »

Да не отварям нова тема ще пиша тука ! ето една рецепта за топчета която сатворих и хваща не само на платени язовири !
1.захранка ванилия с коноп (Andoel mix)- прекарана през мелачката -1600гр
2.сухо мляко 900гр.
3.пълномаслено соево брашно 700гр.
4.течен подсладител 20мл=284гр захар
5.30мл сланчогледово олио
6.15 гр сол
забърквам яицата(30бр) и ароматизатор шокобан +подсладитела и почвам да сипвампо по-малко от сместа, като съм объркал всички продукти предварително ! сместа стана лепкава и добавих 100гр пшенич. брашно + 100гр царевичен качамак .Сместа стана идеална !
направих 2 партиди едните натурални без никакъв ароматизатор , другите със шокобан ! и на двата вида имам извадени шарани ! но първия бе на топчетата с аромат на шокобан !

И НАЙ ВАЖНОТО 50-70 мл водка савойче + чаша кола около 200мл Инцидентно(неволно) изсипани в сместа :D :D :D

Рецептата е напълно аматьорска -написъл съм така както съм я правил ,без пропуски ! но вече е изпитана ...... ще чакам отзиви .......
УСПЕХ !
BwMaster
новобранец
новобранец
Мнения: 49
Регистриран на: Пон Юли 30, 2007 5:19 pm
Местоположение: stara zagora
Обратна връзка:

Мнение от BwMaster »

мисля че успеха на рецептата ти се дължи И на ВИК-то - водка с кола :D :D :D
boki
новобранец
новобранец
Мнения: 77
Регистриран на: Нед Апр 01, 2007 6:29 pm
Местоположение: Варна

Мнение от boki »

Могат ли протеиновите топчета да се използват със същия успех при БЕЛИЯ АМУР, нали и той е от сем. Шаранови?
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Мнение от sapuna »

Ако има топчета с аромат на царевица вероятно може! :lol: :lol: :lol:
Майтап разбира се!Не съм чувал за резултат!
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

риболов на шаран с протеинови топчета

Мнение от rap66 »

Силата на топчето според мен е в това че в него можеш да сложиш ВСИЧКО което ти хрумне и то пак ще е удобно са монтаж и със съответната големина за търсената риба. Но предпочитанията на рибите се променят със сезоните, възрастта на рибата и вида водоем(може би в зависимост от естествената храна). Така че няма универсална рецепта. А и никой майстор няма да каже кое е онова "нещо", дето го капва/изсипва преди/след варенето, защото то е резултат на години експерименти и капота. Пък и не е коректно да се иска това от тях. И къде е тръпката, ако всичко ти кажат ?Благодаря на АРК за труда да систематизира базовите миксове и монтажи.

Рибата знае вкуса на храната и ако не е вкусна (не говорим за аромат) за НЕЯ, изобщо няма да я опита. Ароматът във водата няма нищо общо с аромата във въздуха. Това което на нас ни мирише вкусно за рибата може да е отврат и ОБРАТНОТО. Не са мои открития, но мисля че са много важни за тия, които решат да търкалят топчета.
Аватар
nasco2
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1743
Регистриран на: Съб Сеп 02, 2006 10:51 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от nasco2 »

Я да добавя и аз нещо за тези топчета. Един мой братовчет от Ботевград не знам на кой язовир около града ( платен ) преди две-три години извади шарко на топче 22кг. като сподели, че е монтирал топчето на супер тънак косъм на 5 сантиметра от куката. Каза, че това е начинът да излъже наплашения от куки и олова шарко.
Аватар
ribarq
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1424
Регистриран на: Съб Фев 17, 2007 12:38 am
Местоположение: Хасково/Бургас

Мнение от ribarq »

nasco2 написа:Я да добавя и аз нещо за тези топчета. Един мой братовчет от Ботевград не знам на кой язовир около града ( платен ) преди две-три години извади шарко на топче 22кг. като сподели, че е монтирал топчето на супер тънак косъм на 5 сантиметра от куката. Каза, че това е начинът да излъже наплашения от куки и олова шарко.
мм Дам прав си и аз съм виждал такова нещо със дългия и тънак косъм ! но не съм го практикувал никога така ! много вероятно е да се заплете косъма във повода и около куката :roll:
rikosheth
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 883
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 12:29 pm
Местоположение: Varna
Обратна връзка:

Мнение от rikosheth »

ribarq написа:... много вероятно е да се заплете косъма във повода и около куката :roll:
Купувай пяна и го мятай...ти поне знаеш за какво става дума! :wink:
Изображение
LIFE'S A GAME FISHING IS SERIOUS
Аватар
ribarq
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1424
Регистриран на: Съб Фев 17, 2007 12:38 am
Местоположение: Хасково/Бургас

Мнение от ribarq »

ако намериш пяна ! имаш почерпка от мен ! немога никаде да намеря !
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Мнение от butnik »

аз мисля че на тая дълбочина на която ловим шарана,куката не се вижда.всичко е монтаж и стръв,и най вече слука.аз съм ловил с бойлета 26мм и то по три на косъм и съм хващал дребен шаран,около1,5кг,но големите по-често атакуват голямата стръв.при нас не може да се правят много изводи,понеже ни са редки ударите и рибите.ц
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
ribarq
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1424
Регистриран на: Съб Фев 17, 2007 12:38 am
Местоположение: Хасково/Бургас

Мнение от ribarq »

Рецепта за безяйчни протейнови топчета !

1.300гр. грис
2.200гр.царевично брашно
3.100гр пълномаслено соево брашно
4.200гр обезмаслено соево брашно
5.250гр рибено масло
6.50гр брашно от скариди
7.100гр яичен албумин
8. 1 ч.л. чеснов прах
9. 1чл. robin red(храна за птици)или къри на прах
10. 2 чл. сухи дафнии(от зоомагазините)
11. малко рибено масло,разредено със зехтин !


бр.8/2007г Списание На риба !
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на мирни риби”