Амурът-стръвта като храна или от любопитство?

Модератор: sapuna

Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Амурът-стръвта като храна или от любопитство?

Мнение от sapuna »

Безкрайно много е изписано по тази тема,но в краен случай всичко се свежда до царевицата.Знаете за увлечението ми по амура и не мисля да излагам досегашните си възгледи,а да насоча дискусията към рибното възприятие на различните видове стръв!Вниманието ми в тази посока бе изострено от една статия на Peter Boughton,в която той прави обзорен анализ на понятието "ХРАНА" и по точно тези цитати:
Рибите улавят местоположението на храната с помощта на хеморецепция - определени сигнали, които им казват че храната е близко ,но за да заработи това,трябва да разберете какви точно сигнали възприемат или не възприемат и каква е ефективността на тези сигнали.
..............
Сигналът за проверка включва промяната на pH, промяната на солеността, и някой други,но всички ги обединява промяната на вече съществуващите във водата условия. Промените може да са позитивни или негативни - т.е. да привличат или да отблъскват рибите. А хранителните сигнали привличат винаги, те не могат да бъдат пресилени, те могат само да станат по-силни.
..............
Рибите са много любопитни и авантюристични и ако това което е закачено на косъма ви не подава хранителен сигнал, единствената възможност да се провери дали става за ядене е да се вземе в устата - отсъствието на ръце и пръсти е сериозен недостатък за тях.
...............
Това ни довежда до въпроса за използването на единична стръв с излишък на концентрация на аромати и защо това работи. Много просто - вие предлагате изключително силен стимулатор на любопитството! Това е много по-различно от хранителният сигнал.


Според него големият шаран се плаши от силна и концентрирана захранка,но сигналът любопитство в повечето случаи надделява.Подкрепям напълно това становище,обаче за шарана!Как стои въпросът при белия амур?
Моите наблюдения са следните:
Амурът е риба,която не се задоволява с малко-тръгне ли да яде...яде здраво!При множеството си излети съм забелязал следното-на горна кука взема от любопитство,на косъм от глад!В случая на "любопитство" презентацията на стръвта и ароматизацията играят основна роля.При такава ситуация,в повечето случаи рибите са единични и случайни.Реши ли да се храни обаче,косъмът върху купчинка храна е на преден план!В такъв момент дори си мисля,че всякаква добавка към стръвта е противопоказна!Пресен пример от скоро...храня с топчета и ловя на топчета-нямам удар.На следващата сутрин захранвам с царевица и ловя на топчета-две бързи риби!Или друг ... зареждам за стръв царевица дипната в една моя бърканица-никой не лови,а аз съм пак с няколко риби!След време всички ловят,а аз нямам бутване!
Ловим го постоянно,но винаги е по различен начин!Не са малко случаите,при които улавяме риби само на някаква изкуствена стръв-пластмасова царевичка,корк,фибран и т.н.Ароматизирани или не,те не са събудили апетита,а любопитството!Имам амурлета на бойли скопекс,ванилия и тути фрути,но никога не съм имал индикация на сюит корн/сладка царевица/!За мен миризмата на това топче и прясно сварената царевица е една и съща,но явно рибите не мислят така!
Интересно ми е вашето мнение по въпроса,като не акцентираме само върху царевицата,а се помъчим да вникнем в рибното възприятие и понятието "храна"!И по точно,дали сладкото или соленото,дали мазнини,въглехидрати,аминокиселини и т.н. са важни за успеваемостта при риболов на амур или се самозалъгваме и всичко е въпрос на настроенията му?А също и влияе ли върху поведението на хранене зрителното възприятие?
Очаквам аргументирани мнения,а не такива от рода на "царевичка със степче ягода" или "малко доматче"!Стръвта като цяло не ме интересува.Интересуват ме вашите наблюдения за поведението на рибите около и върху стръвта!Кога сигналът е "опознавателен" и кога "хранителен"?
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
kalcho
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 285
Регистриран на: Вто Мар 21, 2006 7:46 pm
Местоположение: Враца
Обратна връзка:

Re: Амурът-стръвта като храна или от любопитство?

Мнение от kalcho »

sapuna написа: ,но никога не съм имал индикация на сюит корн/сладка царевица!
Абсолютно си прав ,предпочитанията му са вкиснати царевица и жито.Особенно налита на джибри -пращина, които по-някога използвам за захранка.Според мен се получава така,защото тези ЕСТЕСТВЕНИ храни ги има в изобилие по водоемите,(наблюденията ми са върху Дунав).Знаеш ,че освен любопитен е и страхлив,така че всяка една нова храна за него би била подозрителна,в сравнение със старата замирисала царевица.
Nedeltcho Delev

Re: Амурът-стръвта като храна или от любопитство?

Мнение от Nedeltcho Delev »

Не искам да си давам мнението като специалист,защото не съм такъв,но мойто наблюдение като риби изцяло/не говоря само за амура/е,че храната влияе на рибата различно в различните водоеми.Всеки един водоем си е спицифичен за него си и рибата в него.Ако водоема е свободен напълно нормално е всеки да търси шарана и амура на царевица,хвърлят се огромни количества захранка и рибата привиква на тях.Бих склонен да мисля,че атакува царевицата повече от любопитсво отколкото за храна.Винаги съм си мислил,че изобилното захранване прогонва рибата,мал шанс е тя да е гладна и от четирсет кила царевица да избере твоя косъм :roll: Малкото хвърлена захранка води до любопитство и шанса да ти намери косъма или горната кука е далеч по-вероятно.Слушал съм и други тези,че ято амури са като прохусмокачки и целта да ги задържиш на петното е обилното хранене,тогава съм склонен,че рибата взема от глад,не от любопитство,но да улучим този момент кога е любопитна и кога гладна е все едно да улучим шестица от тотото.В другите водоеми платените,нещата стоят по по друг начин.Рибата се храни за огояване и и се поднася храна в огромни количества но такава каквато има собственика на водоема,вий ми се смеете за кренвиршито но си е чиста истина,как една риба не иска да вземе на хиляди царевици с различни аромати а на подаден кренвирш веднага,това за мен си е чист глад на рибата свикнала с определен аромат а не любопитсво.
На ТЕЦа оня ден тръгнах целенасочено за амур но излезе шаран,захранката беше много оскъдна,една шепа царевица на пусната въдица а на косъма бях сложил варена царевица с лек аромат на ванилия.Като я варих сложих във водата една чаена лъжичка ванилия/Поборника ми е беше дал/и после като се поовари малко я изплакнах със студена вода.По мой мирис почти не усещах аромата на вънилия но знам ли за рибата какво е усещала :smt102

Много интересна тема Митак,ще я следя с интерес!
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Амурът-стръвта като храна или от любопитство?

Мнение от sapuna »

Nedeltcho Delev написа:....вий ми се смеете за кренвиршито но си е чиста истина,как една риба не иска да вземе на хиляди царевици с различни аромати а на подаден кренвирш веднага,това за мен си е чист глад на рибата свикнала с определен аромат а не любопитсво.
Разбира се,че не съм се смял!Дори се помъчих да го подчертая:
sapuna написа:...дали мазнини,въглехидрати,аминокиселини и т.н. са важни за успеваемостта при риболов на амур или се самозалъгваме и всичко е въпрос на настроенията му?
Да се помъчим все пак да обсъждаме поведението на амура!Шараните са избистрени до последната им люспица! :wink:
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
kaloyan Mladenov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 794
Регистриран на: Пон Авг 10, 2009 11:05 pm
Местоположение: Видин

Re: Амурът-стръвта като храна или от любопитство?

Мнение от kaloyan Mladenov »

Амура е риба която много бързо надава на килограми ,а това се постига с яко хранене.Защо след като той по принцип пасе ще дойде и ще се задържи и дори ще идва следващите дни на предложената му от нас захранка ,според мен точно заради това,че е подушил нещо обещаващо да бъде вкусно.А защо ще налапа косъма ,в едно ято със сигурност има борба и леко издигащия се косъм е лесна за поглъщане плячка която ще ти донесе предимство пред другите от ятото.До тук с непрофесионалните ми изказвания ето и един пример, преди около седмица както си ловях бабушки на около 2 метра хванах амур 3.5 кг на жито според мен дребосъка си беше изгладнял здравата за да дойде на захранка при другите дребни рибки.Любопитството също не е за изключване но със сигурност е по рядко и го проявяват в платените гьолове здраво захранвани за угояване .Но все пак мойто мнение, на амура си му трябва храна не забавление.
Иво Ломски
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 188
Регистриран на: Нед Фев 17, 2008 11:31 am
Местоположение: София

Re: Амурът-стръвта като храна или от любопитство?

Мнение от Иво Ломски »

Здравейте, моето мнение, е че когато стръвта е естествена - например червей, поднесен на дъното в близост до брега, особенно след дъжд, то рибата го приема като храна. Какво става обаче ако поднесем червея навътре...., да речем почти на повърхността? В този случай, приближаващата се риба първоначално проявява любопитство, а чак след наколко захода и то при условие че не открие нищо смущаващо, може и да го опита/изяде.
Въпросът е дали можем да направим поднесения на повърхността червей да изглежда като храна...., естествено че можем! Как - като захранваме с червей, които да се задържат дълго време в повърхностния слой на водата, колкото време е необходимо.... Рибата трябва да си създаде навика да търси червейте на повърхността.
Червейте в случая са само пример, но същото важи и за царевицата като стръв на Дунав. Преди години никои не захранваше с царевица (на Дунав) и да търсиш амур на царевица си беше загуба на време. Възможно е колеги да са хващали, но за мен това също е пример на удар от любопитство! Сега положението е доста по-различно. В реката ежедневно се изхвърлят тонове царевица и рибата целенасочено търси царевицата. Защо - защото е приема като храна. Какво става обаче ако на същото място, на същата царевица и със сщия монтаж, но с помоща на повдигач вдигнем стръвта над петното с 20 см.? В този случай може да чакаме удар провокиран от любопитството на рибата!
На мястото на човек можеш да седнеш, но не и на късмета!!!
Secret Carp
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1144
Регистриран на: Пет Ное 21, 2008 12:30 pm
Местоположение: Сливен

Re: Амурът-стръвта като храна или от любопитство?

Мнение от Secret Carp »

Специално стръвта Митаче мисля,че я взима,не като любопитство а става нещо като хищническа реакция т.е,Всички знаем,че се слага повдигач,на теца специално има подводно течение и това кара стръвта да се клати наляво-надясно и това имам чувство,че го дразни,ще го подложа с пример,че съм хващал,както на царевица,така,на топче,и колкото и смешно да звучи на малко доматче имам изкарана риба...Всичко се свежда до това да я докараш на петното-оттам нататък и фас да повдигнеш имам чувство,че ще го вземе.Аргументирам се веднага,че след като съм имал изкарани 3 риби на царевица,смених на топчета мое производство с 30% съдържание на царевица-даде убииствен резултат,След това реших да се избъзикам и сложих само повдигач за да видя дали ще вземе-имах риба...И така,според мен след като събереш пасажа-повдигай стръвта(каквато и да била)и има резултат.Дано съм помогнал и успех Митак :wink:
Все пак е роднина на кефала-не мислите ли,че трябва да се замислим и над това :roll:
MECHOLIN
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 380
Регистриран на: Нед Авг 10, 2008 4:22 pm

Re: Амурът-стръвта като храна или от любопитство?

Мнение от MECHOLIN »

Преди време видях един човек на Теца как вкара един чувал накисната царевица и вкара въдици с куки 9 нули на който беше сложил над 10 зърна .На другия ден с изненада видях как бяха извадили 6-7 амура над 10 кг. Точно преди да доида при тях бяха извадили амур и куката беше огромна.Пробвах тази зима и рибата вземаше на кука 2 нули с по 6-8 зърна.Амура пренебрегваше космите с повдигач и без повдигач и атакуваше голямата кука.Друг път се запознах с един пич който доиде при мен и ме попита може ли да хвърли до мен .Извади две плувки на който на 6 номер куки запълни със сладка замразена царевица. Взе да храни с прашката със сладка царевица и през 3-4 минути презамяташе.За 2 часа хвана 2 амура и един голям шаран а аз бях хванал само две малки шаранчета за цял ден.Та той ми обясни че амура вижда идеално във водата и се цели в по голяма цел.Дразни се от постоянно подаване на храна във водата и атакува и преследва царевицата до земята.Моя опит е предимно от тец-2.Когато храня за амур захранвам солидно примерно 5-6 кг царевица още от начало и на всеки удар пет ракети веднага ако не кълве на два часа по едно кило.
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Амурът-стръвта като храна или от любопитство?

Мнение от sapuna »

Всички до тук залагате на "апетита",а не на "любопитството"!Добре,съгласен съм!
Да разгледаме тогава следния случай-ятото е на петното и се храни здраво!В този момент сменяме тотално захранка и стръв!Наблюдава се затишие,активиране на каракуди и други дребни риби и след време сериозните или започват отново фиестата си или не се чуват изобщо повече!Като казвам различна стръв и захранка,все пак тя е такава,която се е доказала на самия водоем и сме ловили на нея!В случая рибата е настървена,но въпреки всичко пресича храненето си!Ароматът,който я е побърквал при предишния ни риболов,сега рязко я отблъсква!Продължавам да си мисля,че всеки един удар е предопределен от любопитство и опипване и чак тогава следва настървеното хранене.Дали пък всички тези цветове и аромати в повечето случаи ни пречат,от колкото ни помагат?
От вчера ми поддържат петно на малък и спокоен водоем.Захранката е царевица.Рибите там не са и помирисвали протеин,гранули,пелети.За пръв път тръгвам,като няма да си взема нито едно зърно за стръв.За да нямам и съмнения относно различните топчета ще си взема само един вид!Твърдо съм решил да направя второ петно с протеини,като и на двете разположа въдица с топче!Все си мисля,че любопиството спрямо "мазното" топче ще възбуди апетит,но...а бе ще проверя становището си!
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
Аватар
carpsliven2
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1746
Регистриран на: Нед Окт 05, 2008 9:52 pm
Местоположение: Васил Николов - Сливен

Re: Амурът-стръвта като храна или от любопитство?

Мнение от carpsliven2 »

Любопитството на амура не е за подценяване.. резултатите са фрапиращи .. открихме това преди години .. понеже хапвахме всички амури .. проверяваме винаги какво са яли и дали е по много.
След обилно хранене и безброй удари .. извадените риби и вечерните пресконференции.. временно установяваме че сме намерили правилната захранка и захранването трябва да е обилно. НО !! ... какво става на другия ден .. след аутопсията установяваме че, в коремите на амурите няма и половин зрънце от наща захранка .. как е възможно това .. след доста сбирки и тълкувания от риболова .. открихме силното любопитство на амура. Това веднага ни даде едно рамо пред другите. Несме станали още специалисти .. но продължаваме с експериментите.
Изображение
Колата да върви и рибата да кълве - друго неме интересува
strijok
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5343
Регистриран на: Чет Юли 27, 2006 4:26 pm
Местоположение: Иван Котаков - Бургас

Re: Амурът-стръвта като храна или от любопитство?

Мнение от strijok »

Аз със моя мноооого малък опит искам да споделя това което видяхме със Заргански при хващането на амурите на яз. Ясна поляна.Обилно захранване на петното с царевица почти 10-на кила на два пъти вечерта и сутринта и резултата бяха повръщащи царевица риби. Естествено не мога да твърдя, че това е закономерност и дано да имам още случаи за да разбера отговора на въпроса.
Когато ловиш риба, е спорт. Когато разказваш за това, е изкуство.
kalcho
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 285
Регистриран на: Вто Мар 21, 2006 7:46 pm
Местоположение: Враца
Обратна връзка:

Re: Амурът-стръвта като храна или от любопитство?

Мнение от kalcho »

strijok то е същото като при аквариумните рибки. Ако си забелязал ,колкото и храна да и даваш,те постоянно ядат,докато накрая умрат от преяждане
Secret Carp
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1144
Регистриран на: Пет Ное 21, 2008 12:30 pm
Местоположение: Сливен

Re: Амурът-стръвта като храна или от любопитство?

Мнение от Secret Carp »

carpsliven2 написа: Несме станали още специалисти .. но продължаваме с експериментите.
Именно :idea:
ma3xa1993
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 284
Регистриран на: Съб Мар 28, 2009 8:41 pm
Местоположение: София "Хаджи Димитар"

Re: Амурът-стръвта като храна или от любопитство?

Мнение от ma3xa1993 »

Аз съм с доста малък опит но преди около месец бях на водоем където амура взимаше от любопитство не от глад...Храних с топчета(3 вида),гранули,пелети и по малко кюспе...Бях хвърлил 3 въдици,и трите на топчета...2дни без удър.На третия ден на едната въдица сложих царевица дипната в мед,за около 15 часа хванахме 4 амура,най големия беше около 7 кг...След това веднага сложихме всички въдици на царевица и за 24 часа още 7 амура....Според мен това е доказателство че понякога амура взима от любопитство а не защото е гладен.


Да подчертая че на този язовир бяхме главно за шаран но така и не хванахме...
Аватар
nikikati
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 326
Регистриран на: Нед Окт 19, 2008 1:01 pm
Местоположение: София/Бургас/Русе

Re: Амурът-стръвта като храна или от любопитство?

Мнение от nikikati »

С какво това доказва, че е от любопитство? Може въобще да не се е докоснал преди това до топчетата с които сте хранили или да ги е опитал и да не са му харесали!
Шаранът не ти гледа такъмите!

CATCH & RELEASE
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на мирни риби”