КАК ДА ЛОВИМ СКОБАРА(АЛАЯ) И КОГА???

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
kekerence
новобранец
новобранец
Мнения: 30
Регистриран на: Нед Окт 19, 2008 12:12 pm
Обратна връзка:

Re:

Мнение от kekerence »

:lol:
Vesko1 написа:Аз пък да ви издам по нашия край как го хващаме.Взема се средата на хляб слага се едно парче в устата и се дъвчи хляба докато стане на кашичка хвърля се след това във въдата и се захранва периодично с него.Става и с кускус ,като в него има ситно нарязан червен червей.За стръв ползваме дълъг и тънък торен червей.
Тея мурафети ги видях от един циганин преди години ,а те ги разбират тея работи. :wink:
дъвче се и червея ли? :lol:
INCUBUS
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3795
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 9:20 pm
Местоположение: Смолян

Re: КАК ДА ЛОВИМ СКОБАРА(АЛАЯ) И КОГА???

Мнение от INCUBUS »

Наистина има такъв метод на захранване - това де,с дъвченето на хляба,не на червеи :lol:Обаче,тези които го практикуват тук при нас това,си ловят със стръв босненски хляб,не с червеи,но пак повтарям-това през студеното време не става,ако ще да издъвчеш цяла фурна.
zahari85
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Сря Юни 06, 2012 9:20 pm

Re: КАК ДА ЛОВИМ СКОБАРА(АЛАЯ) И КОГА???

Мнение от zahari85 »

Аз лично ходя на скобар по р. Струма и както повечето ( в района на Благоевград ) го ловя на троха, и то без да захранвам. Наистина емоцията е много голяма, но предпочитам черната мряна.
INCUBUS
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3795
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 9:20 pm
Местоположение: Смолян

Re: КАК ДА ЛОВИМ СКОБАРА(АЛАЯ) И КОГА???

Мнение от INCUBUS »

zahari85,а знаеш ли каква тръпка те държи отвътре,когато ловиш на троха :) /независимо дали си захранвал или не/и засечеш кълване - не знаеш за каква риба става въпрос,докато след всички операции по изваждането,не се окаже някой от следните варианти : 1/"Литров"скобар;2/Дебела и голяма черна мряна;3/Много едър кефал;4/Доста едър морунаж.Имаме си на Арда два такива участъка,където на троха кълват такива,предимно едри риби и емоцията е голяма,независимо,че по принцип там ходя за скобар :lol:
stich
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2708
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 4:44 pm
Местоположение: "Резерват Северозапад"
Обратна връзка:

Re: КАК ДА ЛОВИМ СКОБАРА(АЛАЯ) И КОГА???

Мнение от stich »

Лебеца е незаменим! :-D
И на фидер си го ползвам:
Изображение
Изображение
Wikstil
новобранец
новобранец
Мнения: 80
Регистриран на: Нед Сеп 28, 2008 11:33 am

Re: КАК ДА ЛОВИМ СКОБАРА(АЛАЯ) И КОГА???

Мнение от Wikstil »

Да разбутам темата.Тази година противно на очакванията на Тунджа в Ямбол риболовите ми през юни и септември бяха основно на алай при положение че предните години повече беше кефала.Сега дори и в горещите дни основно кълвеше алай.Екземплярите средни и едри до килограм.Стръвта основно бял но имах и ден в който полудяха на царевица от консерва.На всяко изтичане имаше кълване.През юни под канала най много кълвеше на грах.Там имах и кефали на грах и алаи на грах и царевица.Червеноперката също вземаше на грах.Обяснението е че от канала по течението изтичаше грах.Така че по отношение на стръвта вариантите за алая а и другите риби са според сезона,мястото и намиращите се във водата хранителни частици.
Аватар
fishing.ivo6a.com
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 450
Регистриран на: Пон Яну 05, 2009 9:15 pm
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: КАК ДА ЛОВИМ СКОБАРА(АЛАЯ) И КОГА???

Мнение от fishing.ivo6a.com »

Това което казваш е много интересно аз лично лятото по тунджа го ловя само на бял и то в бързеите
Изображение
Wikstil
новобранец
новобранец
Мнения: 80
Регистриран на: Нед Сеп 28, 2008 11:33 am

Re: КАК ДА ЛОВИМ СКОБАРА(АЛАЯ) И КОГА???

Мнение от Wikstil »

И аз ловя в бърза вода.За граха подходих с недоверие но след десетина изтичания без пипане на бял при първото пробване на грах ми свали стръвта и след това стана интересно.Иначе имах дни в които реших да наблегна на голите мъниста и резултата беше задоволителен.Винаги в топлото време когато рибата е капризна мънистата са давали резултат.Теорията за зимния риболов на мъниста съм я оборвал многократно и при 30 градуса.Алая и всички други риби които споделят с него бързата вода се изкушават от интересните цветове които преминават покрай тях.
Аватар
prodigy666
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 665
Регистриран на: Чет Юли 28, 2011 1:55 pm
Местоположение: Благоевград

Re: КАК ДА ЛОВИМ СКОБАРА(АЛАЯ) И КОГА???

Мнение от prodigy666 »

Колеги искам да попитам 1 въпрос понеже от 2 години основно ходя за скобар но тая зима ми е 1ва сериозна та въпроса ми е мога ли с захранка да дръпна рибите които са на 100 150 метра под мен мах под 1 мост но там постоянно ги помпат на 3ки ... там където искам да ги ловя е около 1.5 метра дълбочината като надолу до преди моста става и до към 2 и нещо като леко истичало става ...
Аватар
pojara28
фен клуб-скобар
Мнения: 301
Регистриран на: Сря Окт 07, 2009 12:29 pm

Re: КАК ДА ЛОВИМ СКОБАРА(АЛАЯ) И КОГА???

Мнение от pojara28 »

с ИАРА и да идеш там където е рибата
иначе с много хляб и бял червей постоянно и ритмично
скобара е риба проклета
Изображение
Аватар
germana74
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 312
Регистриран на: Чет Ное 10, 2011 9:41 pm
Местоположение: Бургас

Re: КАК ДА ЛОВИМ СКОБАРА(АЛАЯ) И КОГА???

Мнение от germana74 »

Здравей колега prodigy 666 ! :) Изпробвай метода на лепенето на червея с по- едър речен пясък. Отиваш на реката където има такъв, вземаш си трите сита за захранката и започваш с процедурата. Първо ситиш с най-едрото, като едрата структура е изхвърляш. Интересува те събраното от средното и ситното сито в зависимост от течението и си правиш правилната консистенция за лепене. Използвай също Bay Dropper дава много добър резултат знаеш, че червея ще ти е точно призентиран на района в който изтичаш. Стрелбата на бял е също много ефикасна най-вече, ако в района има кефали, а с Ивоша кво сме ги правели рибите на Тунджа в бързия, нямам думи за какъв кеф става въпрос! :wink: Пожелавам ти успех... :)
Поздрави!
“Отмъщението е блюдо, което е най-добро студено”
svetliojelev
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Съб Фев 23, 2013 8:53 pm

Re: КАК ДА ЛОВИМ СКОБАРА(АЛАЯ) И КОГА???

Мнение от svetliojelev »

По нашия край му викаме "уклей" ако не бъркам рибата за която е темата.Днес бях на излет за такава риба,ловим го края на февруари началото на март тогава му е силата не беше много едър но като количество е добре.Кълве на бял червей и на пинки, захранка с аромат на ягода както и номера с хляба както колегата писа по горе,но не го дъвчем ами хвърляме средата той като се напои и пада.
Аватар
Bai Dobri
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 310
Регистриран на: Вто Сеп 22, 2009 8:52 am

Re: КАК ДА ЛОВИМ СКОБАРА(АЛАЯ) И КОГА???

Мнение от Bai Dobri »

svetliojelev написа:По нашия край му викаме "уклей" ако не бъркам рибата за която е темата.Днес бях на излет за такава риба,ловим го края на февруари началото на март тогава му е силата не беше много едър но като количество е добре.Кълве на бял червей и на пинки, захранка с аромат на ягода както и номера с хляба както колегата писа по горе,но не го дъвчем ами хвърляме средата той като се напои и пада.
Доста съм обикалял, ама никъде в България на скобара не казват "уклей" - вероятно си сбъркал темата?!!!
Аватар
antivik
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3454
Регистриран на: Нед Сеп 12, 2010 10:01 am
Местоположение: Кърджали

Re: КАК ДА ЛОВИМ СКОБАРА(АЛАЯ) И КОГА???

Мнение от antivik »

svetliojelev написа:По нашия край му викаме "уклей" ако не бъркам рибата за която е темата.Днес бях на излет за такава риба,ловим го края на февруари началото на март тогава му е силата не беше много едър но като количество е добре.Кълве на бял червей и на пинки, захранка с аромат на ягода както и номера с хляба както колегата писа по горе,но не го дъвчем ами хвърляме средата той като се напои и пада.
Нещо си объркал - уклея си е уклеи, а скобара/алая, бойника/ е съвсем друга риба. :?
Когато рибата не ще - НЕ ЩЕ!
markov
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Пет Фев 25, 2011 9:57 am

Re: КАК ДА ЛОВИМ СКОБАРА(АЛАЯ) И КОГА???

Мнение от markov »

Това с тройката е вярно.И скобара кълве по настървено на гола тройка от колкото на стръв.Само леваците търмъчат с тройки с олово без плувка ....
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на мирни риби”