Риболов на лин

Модератор: sapuna

zaribeniq
фен клуб-скобар
Мнения: 111
Регистриран на: Нед Юли 14, 2013 10:03 am

Риболов на лин

Мнение от zaribeniq »

Някой хващал ли е лин през зимата да речем края на февруари началото на март?
Ако, да - дистанция, стръв, такъми ме интересуват
d.n.mihaylov
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 206
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 5:50 pm

Re: Риболов на лин

Мнение от d.n.mihaylov »

zaribeniq написа:Някой хващал ли е лин през зимата да речем края на февруари началото на март?
Ако, да - дистанция, стръв, такъми ме интересуват
През зимата:
20 см. от масата, Сланина, мръвки, суджуци, кис.зеле, ракия/вино!!!!
Тъкмо хванах една голяма и хубава риба и червеят взе, че я изяде!
Аватар
М. Сталев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1176
Регистриран на: Сря Май 18, 2011 5:00 pm
Местоположение: Димитровград

Re: Риболов на лин

Мнение от М. Сталев »

Много рядка риба по нашите водоеми ,истинско чудо е да се улови такава в който и да е сезон през годината.
Аватар
Д.Граховски
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2900
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 8:14 pm
Местоположение: Дупница/София :)

Re: Риболов на лин

Мнение от Д.Граховски »

Лин съм хващал най рано април, при хубаво време. Стръв грозд бял, грозд торен. Аз ползвам директен 5-6 мерта, основно 0.20 повпд 0,16-012, кука 6-8 и я пълня с червей до горе. За лина няма смисъл от малки куки, той си зима и големите, а тях ги ползвам основно заради това че събират много стръв :) плувка от 0,5 грама до 2 грама вонаги я правя недоутежнена, за да може да не потъва при почукване и да избързам. Дестинация не мога да споделя, за съжаление това е доста пазена от мен тайна и въпреки набезите на токаджии и линаджии, все още има места. Търси го в силно обрасли гьолове, като нека червея седи на дъното.
Tell people there’s an invisible man in the sky who
created the universe, and the vast majority believe you.
Tell them the paint is wet, and they have to touch it to be sure.

Изображение

[url]http://maximo.bg/url]
zaribeniq
фен клуб-скобар
Мнения: 111
Регистриран на: Нед Юли 14, 2013 10:03 am

Re: Риболов на лин

Мнение от zaribeniq »

Д.Граховски написа:Лин съм хващал най рано април, при хубаво време. Стръв грозд бял, грозд торен. Аз ползвам директен 5-6 мерта, основно 0.20 повпд 0,16-012, кука 6-8 и я пълня с червей до горе. За лина няма смисъл от малки куки, той си зима и големите, а тях ги ползвам основно заради това че събират много стръв :) плувка от 0,5 грама до 2 грама вонаги я правя недоутежнена, за да може да не потъва при почукване и да избързам. Дестинация не мога да споделя, за съжаление това е доста пазена от мен тайна и въпреки набезите на токаджии и линаджии, все още има места. Търси го в силно обрасли гьолове, като нека червея седи на дъното.
не дестинация колега, а дистанция :D аз знам къде има линове :)
Аватар
Красимир Атанасов
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5903
Регистриран на: Пет Май 01, 2009 4:24 pm
Местоположение: Stockholm

Re: Риболов на лин

Мнение от Красимир Атанасов »

Той човека ти е писал,че лови с директен 5-6 метра!
Според теб на каква дистанция лови-300+ метра ли?
Кой да чете обаче....
Когато хващаш рибата, губиш стръвта. Това е необходима загуба.
zaribeniq
фен клуб-скобар
Мнения: 111
Регистриран на: Нед Юли 14, 2013 10:03 am

Re: Риболов на лин

Мнение от zaribeniq »

Красимир Атанасов написа:Той човека ти е писал,че лови с директен 5-6 метра!
Според теб на каква дистанция лови-300+ метра ли?
Кой да чете обаче....
относително е това може на 5-6 метра от брега, може и на 1-2-3 метра от брега :)
Аватар
Д.Граховски
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2900
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 8:14 pm
Местоположение: Дупница/София :)

Re: Риболов на лин

Мнение от Д.Граховски »

zaribeniq написа:
Д.Граховски написа:Лин съм хващал най рано април, при хубаво време. Стръв грозд бял, грозд торен. Аз ползвам директен 5-6 мерта, основно 0.20 повпд 0,16-012, кука 6-8 и я пълня с червей до горе. За лина няма смисъл от малки куки, той си зима и големите, а тях ги ползвам основно заради това че събират много стръв :) плувка от 0,5 грама до 2 грама вонаги я правя недоутежнена, за да може да не потъва при почукване и да избързам. Дестинация не мога да споделя, за съжаление това е доста пазена от мен тайна и въпреки набезите на токаджии и линаджии, все още има места. Търси го в силно обрасли гьолове, като нека червея седи на дъното.
не дестинация колега, а дистанция :D аз знам къде има линове :)
Четох го с едно око :D значи, дистанцията. Аз облавям три места, почти винаги в зависимост от водоема. Първо залагам два директни единия близо до мен, на около 3-4 метра в близост до водорасли, втория малко по навътре в някоя дупка, като търся задължително резки промени в релефа. Като установя къде е мястото, единия директен го вадя. Дори и един лин да видиш или хванеш това е петното, първия почти винаги е патрул. На това място почвам обилно да захранвам на малки порции, че да не вдигам шум да ги изплаша. За захранка нося около 2 кила жито и 3-5 хляба, като хляба ми е винаги разделен на два вида- силно разкиснат за облак и да пада под формата на трохи и такъв на малки топки за да задържи линовете. В случай, че нямам слука на директните ползвам следната тактика : с прът с макара правя монтаж с пружина и две куки, едната под и едната над пружината и двете на грозд торен или земен червей. Намирам навътре пак място с рязка промяна на релефа на дъното, задължително около водорасли и след това зареждам пружината. Зареждам я като слагам по-стар хляб, който да не седи като тесто, а при падане да се отмива почти целия, като съвсем малко под него слагам по-пресен, който да се задържи. Хвърлям и чакам. В случая може би е хубаво човек да има фидер, не знам аз вече ловя само на спининг, но до преди няколко години търсех активно лин, който остава за мен една от любимите ми риби и съм си запазил две пръчки специално за целта, даже тази година съм решил да направя един два риболова.

Друго важно нещо е активното му търсене, почти никога не съм зачеквал на първото видяно място, винаги обикалям и гледа за признаците, мехурчета, малки и гъсти или преминаващ лин и чак тогава избирам място и тактика. Също така като избера мястото много често оставам да преспя там, защото често се случва на първия ден да хвана един-два лина след яко захранване, а на другия да направя още 30. Важно е да се отбележи също и че лина е риба, която расте много бавно и популацията се регенерира също изключително бавно, за това е желателно да не се взима пълния размер на улова. Взимал съм най-много три риби, за които ми е отнемало около 3 часа чистене за да стане както трябва. Сега вече ми е жал.
Tell people there’s an invisible man in the sky who
created the universe, and the vast majority believe you.
Tell them the paint is wet, and they have to touch it to be sure.

Изображение

[url]http://maximo.bg/url]
kevlar
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 609
Регистриран на: Чет Окт 21, 2010 6:12 pm

Re: Риболов на лин

Мнение от kevlar »

Д.Граховски написа:
zaribeniq написа:
Д.Граховски написа:Лин съм хващал най рано април, при хубаво време. Стръв грозд бял, грозд торен. Аз ползвам директен 5-6 мерта, основно 0.20 повпд 0,16-012, кука 6-8 и я пълня с червей до горе. За лина няма смисъл от малки куки, той си зима и големите, а тях ги ползвам основно заради това че събират много стръв :) плувка от 0,5 грама до 2 грама вонаги я правя недоутежнена, за да може да не потъва при почукване и да избързам. Дестинация не мога да споделя, за съжаление това е доста пазена от мен тайна и въпреки набезите на токаджии и линаджии, все още има места. Търси го в силно обрасли гьолове, като нека червея седи на дъното.
не дестинация колега, а дистанция :D аз знам къде има линове :)
Четох го с едно око :D значи, дистанцията. Аз облавям три места, почти винаги в зависимост от водоема. Първо залагам два директни единия близо до мен, на около 3-4 метра в близост до водорасли, втория малко по навътре в някоя дупка, като търся задължително резки промени в релефа. Като установя къде е мястото, единия директен го вадя. Дори и един лин да видиш или хванеш това е петното, първия почти винаги е патрул. На това място почвам обилно да захранвам на малки порции, че да не вдигам шум да ги изплаша. За захранка нося около 2 кила жито и 3-5 хляба, като хляба ми е винаги разделен на два вида- силно разкиснат за облак и да пада под формата на трохи и такъв на малки топки за да задържи линовете. В случай, че нямам слука на директните ползвам следната тактика : с прът с макара правя монтаж с пружина и две куки, едната под и едната над пружината и двете на грозд торен или земен червей. Намирам навътре пак място с рязка промяна на релефа на дъното, задължително около водорасли и след това зареждам пружината. Зареждам я като слагам по-стар хляб, който да не седи като тесто, а при падане да се отмива почти целия, като съвсем малко под него слагам по-пресен, който да се задържи. Хвърлям и чакам. В случая може би е хубаво човек да има фидер, не знам аз вече ловя само на спининг, но до преди няколко години търсех активно лин, който остава за мен една от любимите ми риби и съм си запазил две пръчки специално за целта, даже тази година съм решил да направя един два риболова.

Друго важно нещо е активното му търсене, почти никога не съм зачеквал на първото видяно място, винаги обикалям и гледа за признаците, мехурчета, малки и гъсти или преминаващ лин и чак тогава избирам място и тактика. Също така като избера мястото много често оставам да преспя там, защото често се случва на първия ден да хвана един-два лина след яко захранване, а на другия да направя още 30. Важно е да се отбележи също и че лина е риба, която расте много бавно и популацията се регенерира също изключително бавно, за това е желателно да не се взима пълния размер на улова. Взимал съм най-много три риби, за които ми е отнемало около 3 часа чистене за да стане както трябва. Сега вече ми е жал.
Колегата е много запознат,можем само да благодарни за споделената информация.Аз лично,Лин в България имам само един на земен червей,преди сигурно 25 години.Иначе в Англия са доста често срещани,предимно ги ловя на метод фидер на царевица от консерва и пелети Робин Ред и Халибут
Прикачени файлове
Този дойде на 8мм Робин Ред<br />тегло:1,400кг
Този дойде на 8мм Робин Ред
тегло:1,400кг
998697_10201063092532946_1576144258_n.jpg (65.44 KiB) Преглеждано 6779 пъти
''Времето е в нас и ние сме във времето,то нас обръща и ние него обръщаме'' - Васил Левски
Аватар
Д.Граховски
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2900
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 8:14 pm
Местоположение: Дупница/София :)

Re: Риболов на лин

Мнение от Д.Граховски »

С един приятел преди около две години пробвахме едни пелети, дребни, дребни създадени специално за лин. Резултата беше почти същия. Не съм отбелязал също и какво се прави когато ви налетят костенурки, защото са страшна напаст. Изяждат всичко и гонят рибата. Ако някой знае тайната как да изгоним тия гадини нека каже. Аз даже имам и на воблер.
Tell people there’s an invisible man in the sky who
created the universe, and the vast majority believe you.
Tell them the paint is wet, and they have to touch it to be sure.

Изображение

[url]http://maximo.bg/url]
kevlar
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 609
Регистриран на: Чет Окт 21, 2010 6:12 pm

Re: Риболов на лин

Мнение от kevlar »

Д.Граховски написа:С един приятел преди около две години пробвахме едни пелети, дребни, дребни създадени специално за лин. Резултата беше почти същия. Не съм отбелязал също и какво се прави когато ви налетят костенурки, защото са страшна напаст. Изяждат всичко и гонят рибата. Ако някой знае тайната как да изгоним тия гадини нека каже. Аз даже имам и на воблер.
Колега,явно костенурките се развиват в същата среда като и Лин-а,по пресявните трябва да го има,не знам.Тези които съм уловил,забелязах,че като наближат брега и започват да набиват надолу,докато Шарко си бяга настрани.Аз се кефех че моя е най-голям,но един приятел румънец заби 2.5кг.Но риба като Лин-а,направо си е грехота да се прибира,всяка друга риба мога да си взема,но Лин,аз не бих взел никога.Много хубава риба.
''Времето е в нас и ние сме във времето,то нас обръща и ние него обръщаме'' - Васил Левски
zaribeniq
фен клуб-скобар
Мнения: 111
Регистриран на: Нед Юли 14, 2013 10:03 am

Re: Риболов на лин

Мнение от zaribeniq »

Д.Граховски написа:
zaribeniq написа:
Д.Граховски написа:Лин съм хващал най рано април, при хубаво време. Стръв грозд бял, грозд торен. Аз ползвам директен 5-6 мерта, основно 0.20 повпд 0,16-012, кука 6-8 и я пълня с червей до горе. За лина няма смисъл от малки куки, той си зима и големите, а тях ги ползвам основно заради това че събират много стръв :) плувка от 0,5 грама до 2 грама вонаги я правя недоутежнена, за да може да не потъва при почукване и да избързам. Дестинация не мога да споделя, за съжаление това е доста пазена от мен тайна и въпреки набезите на токаджии и линаджии, все още има места. Търси го в силно обрасли гьолове, като нека червея седи на дъното.
не дестинация колега, а дистанция :D аз знам къде има линове :)
Четох го с едно око :D значи, дистанцията. Аз облавям три места, почти винаги в зависимост от водоема. Първо залагам два директни единия близо до мен, на около 3-4 метра в близост до водорасли, втория малко по навътре в някоя дупка, като търся задължително резки промени в релефа. Като установя къде е мястото, единия директен го вадя. Дори и един лин да видиш или хванеш това е петното, първия почти винаги е патрул. На това място почвам обилно да захранвам на малки порции, че да не вдигам шум да ги изплаша. За захранка нося около 2 кила жито и 3-5 хляба, като хляба ми е винаги разделен на два вида- силно разкиснат за облак и да пада под формата на трохи и такъв на малки топки за да задържи линовете. В случай, че нямам слука на директните ползвам следната тактика : с прът с макара правя монтаж с пружина и две куки, едната под и едната над пружината и двете на грозд торен или земен червей. Намирам навътре пак място с рязка промяна на релефа на дъното, задължително около водорасли и след това зареждам пружината. Зареждам я като слагам по-стар хляб, който да не седи като тесто, а при падане да се отмива почти целия, като съвсем малко под него слагам по-пресен, който да се задържи. Хвърлям и чакам. В случая може би е хубаво човек да има фидер, не знам аз вече ловя само на спининг, но до преди няколко години търсех активно лин, който остава за мен една от любимите ми риби и съм си запазил две пръчки специално за целта, даже тази година съм решил да направя един два риболова.

Друго важно нещо е активното му търсене, почти никога не съм зачеквал на първото видяно място, винаги обикалям и гледа за признаците, мехурчета, малки и гъсти или преминаващ лин и чак тогава избирам място и тактика. Също така като избера мястото много често оставам да преспя там, защото често се случва на първия ден да хвана един-два лина след яко захранване, а на другия да направя още 30. Важно е да се отбележи също и че лина е риба, която расте много бавно и популацията се регенерира също изключително бавно, за това е желателно да не се взима пълния размер на улова. Взимал съм най-много три риби, за които ми е отнемало около 3 часа чистене за да стане както трябва. Сега вече ми е жал.
Слагаш една тенджера с вода на котлона и като заври топиш лина вътре и чистиш става много бързо и лесно. По същия начин се чисти и щука :)
Аватар
GoriLLaz
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 406
Регистриран на: Нед Юли 25, 2010 8:38 pm
Местоположение: Бургас/София
Обратна връзка:

Re: Риболов на лин

Мнение от GoriLLaz »

Темата е старичка ама може някой да и обърне внимание, та чудя се каква захранка за лин за подбера? Засега съм се насочил към варен коноп, кастери и хляб. Като кастери и хляб ще пробвам и за стръв. Четох някъде че братушките ги ловят като захранват с извата омешана с хляб, някой пробвал ли е? Откъм готовите захранки на пазара са доста оскъдни и съм скептично настроен към тях, но някой ако има наблюдения нека сподели.
Хващайте и ловете, ама повече отколкото можете да изядете не носете!
От десет риби осем върни, за да има следващият път пак какво да се лови.
:fishing1:
Изображение
stoik
новобранец
новобранец
Мнения: 42
Регистриран на: Нед Авг 25, 2013 5:43 pm

Re: Риболов на лин

Мнение от stoik »

Обезсолена извара !!, не е по- добро от нещо друго. Не мисля, че въобще е необходима някаква захранка, но ако много се иска на някой- трябва да е на много малки топчици, много нарядко и точно подадена . Лина е плашлив, доста....,и много често е в краката ти, буквално.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на мирни риби”