Малко за шарана...

Модератор: sapuna

Константин-Динков
новобранец
новобранец
Мнения: 27
Регистриран на: Вто Авг 04, 2015 2:26 pm
Местоположение: Русе

Малко за шарана...

Мнение от Константин-Динков »

Здравейте,ще ходя за риба и си мислех да отида за шаран. Въдиците ми стават долу горе но това което ме притеснява е влакното куките тежестите и захранката. Там където ще ходя е закрито езеро, не много голямо. Има много големи риби което е хубаво затова мися да отида за 2 дни. Мисля да бъде събота и неделя. Събота вечерта ще отида и неделя цял ден. Ще захраня с хляб,царевица и мислех да слагам малай и качамак, интересното е, че видях шарани които се хвашат на бял червеи. Затова мисля в цялата смес да сложа и червеи и малко семена от птици. Това цялото ще го объркам и се чудя дали да слагам степче или не,защото на Дунава са предлагали да сложа и степче. Ако се сетите още нещо което шарана обича и ще го привлече ще е супер. Това ще го правя на големи топки и мисля да ги мятам,тей като не е много голямо мога да мятам някъде в средата и там и ще хвърлям.Езеро е което е добре защото захраненото ще стои там и няма течението да го махне. За една вечер мисля,че ще се съберат хубави риби, тей като искам да хвана нещо хубаво нещо към 5 килца. Следващото което ме тревожи е влакното, мисля да си купя и да сложа и на двете въдици Jaxon, Satori Feeder 0.30mm достатъчно дебело ли е? Мисля да хвърлям на пружина но съм чувал ,че някои слагат 2 куки в пружината за да може като чокат от това което е на пружината и да се забият кукичките. Ако имате някакво друго предложение кажете. Имам царевица с чесън и мед и се чудя да ги слагам ли като стръв или да сложа със стиропор? Другото което шах да питам е колко големи кукички ще ми трябват?

Благодаря за отделеното време и НАСЛУКА!!!
milenminds
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 231
Регистриран на: Пон Юни 30, 2014 4:40 pm

Re: Малко за шарана...

Мнение от milenminds »

Колега, не мога да отговоря на голяма част от въпросите ти, но на някои имам отговор. Колкото до захранката - много зависи от водоема, дълбочината и куп други фактори. Мога да кажа, че царевица със сигурност ще свърши работа. Допълнителна захранка от типа на коноп и прочие със сигурност няма да навреди. Можеш да се огледаш и за нещо с повечко бетаин, обикновено действа доста примамващо особено за по-големите шарковци.
Колкото до влакно , аз лично бих ти предложил като вариант трабуко или колмик. 0.30 е ОК, а даже може да вземеш и по-тънко, защото не би трябвало да имаш проблеми с риби до 5кг, дори да използваш 0.22. Хубаво е да ползваш флорокарбон, като и там варианти има - бих препоръчал варивас, ако има откъде да се сдобиеш с него.
Куки - лично аз бих използвал номер 10, но това вече е въпрос на познаване на водоема и рибите, които ще ловиш.
delio-haidutin
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1116
Регистриран на: Пет Юли 02, 2010 8:17 pm
Местоположение: шумен град

Re: Малко за шарана...

Мнение от delio-haidutin »

Константин-Динков написа:мисля да си купя и да сложа и на двете въдици Jaxon, Satori Feeder 0.30mm достатъчно дебело ли е?
Изображение136.jpg
Изображение136.jpg (457.07 KiB) Преглеждано 1306 пъти
тази я тествах с кантарче и издържа на около 6 кг тежест.недей да гледаш какво пише по опаковките.рибите ако не са нещо над 10 кг ,и с аванс ,би трябвало да нямаш проблеми.но знай ,метража и май не отговаря.на шпула за 0,30 ,където събира 100 м ,с тая не можах да я запълня :idea: :evil:
ВАСИЛ ЛЕВСКИ: "...Ако допуснете утре, когато сте вече свободни да ви управляват днешните турски мекерета и разните му лихвари и чорбаджии, които и днес ви грабят най-безжалостно, то по-добре да си останем под сянката на султана....."
Аватар
a4koy
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Нед Сеп 06, 2015 11:48 am

Re: Малко за шарана...

Мнение от a4koy »

Аз съм начинаещ в шаранджийството ,но знам ,че всичко зависи от водоема.Шарана винаги взима на царевица или жито ИЛИ не взима въобще.На яз.Пясъчник примерно взима на царевица и бял,на други водоеми които се обучавам на бял не пипа хич.Аз ловя на куршум с 2 куки 10ки ,30корда поводи около 10см и по 2-3 царевички.Зависи от дъното и от това с какво захранват язовира.На царевица с чесън не кълвеше,а на много вкисната царевица.Почти винаги иска яко захранка поне 6-7 кила ,но не всеки има възможност или няма лодка (на водоема) за да изпълни задачата.На слука,дано съм бил полезен.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на мирни риби”