Млад шаранджия

Модератор: sapuna

bobioooo
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Сря Сеп 21, 2016 6:11 pm

Млад шаранджия

Мнение от bobioooo »

Хора четох много теми за монтаж на косъм пробвах на доста места но все още удар няма .
Направил съм един повод искам да разбера дали ще има ефективност и какво трябва да променя. Благодаря предварително ! :fishing12:
20160921_191559.jpg
Аватар
oneillbgm
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 512
Регистриран на: Нед Окт 09, 2011 8:25 am
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

Re: Млад шаранджия

Мнение от oneillbgm »

Здравей колега. Първото, което ще те попитам е, на какви водоеми ловиш с монтаж на косъм и по-точно с тази стръв - бойлита? Ако ловиш с бойлита на дивите водоеми, то или се откажи, или захранвай с колосални количества. В частните водоеми, и то не във всички, шараните вече познават бойлитата и са навикнали на тях. Подбирай ги внимателно и знай, че те са нож с две остриета. Бих ти препоръчал на Дайнамайт байтс или Бъркли гълп карп карп. Захранвай в малки количества с тях на равномерни интервали. В колеми количества всъщност шаранът се засища с тях.

За монтажа... халката е хубаво да е на нивото на контрата или малко под нея. За мен лично предназначението на шлауха е да пази безвъзловият възел, но аз не слагам. От опит видях, че не е необходим. Ако си го сложил, за да държи куката под по-малък ъгъл, добре.
Fishing gear - Quick Effzett DAM/MAD Madcat
– Ще имаме едно знаме, на което ще пише: „Свята и чиста република“. - Апостолът на свободата
Димитър Чаушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 639
Регистриран на: Чет Мар 28, 2013 10:02 am

Re: Млад шаранджия

Мнение от Димитър Чаушев »

oneillbgm написа:Здравей колега. Първото, което ще те попитам е, на какви водоеми ловиш с монтаж на косъм и по-точно с тази стръв - бойлита? Ако ловиш с бойлита на дивите водоеми, то или се откажи, или захранвай с колосални количества. В частните водоеми, и то не във всички, шараните вече познават бойлитата и са навикнали на тях. Подбирай ги внимателно и знай, че те са нож с две остриета. Бих ти препоръчал на Дайнамайт байтс или Бъркли гълп карп карп. Захранвай в малки количества с тях на равномерни интервали. В колеми количества всъщност шаранът се засища с тях.

За монтажа... халката е хубаво да е на нивото на контрата или малко под нея. За мен лично предназначението на шлауха е да пази безвъзловият възел, но аз не слагам. От опит видях, че не е необходим. Ако си го сложил, за да държи куката под по-малък ъгъл, добре.
Опаааа ....... опаааа . Не се излагайте колега , от 5 години ловя на така наречините "бойлита " на държавни водоеми и то с голям успех, почнаха да ги ядът след третото кило (просто трябва време рибата да хапне веднъж ) , "бойлитата " карат шарана да яде и сере , не го засищат .
За монтажа : махни рингчето и направи намотките на равнението на върха на куката (само това ) , махни алайнера (нещото което е на ухото на куката и на повода ), затваря атаката на куката .
пп. А да ! Намали една идея косъма ,от снимката много не личи но се старай топчето да е на не повече от 5 мм.от куката при този размер на топчето (мисля че е 16 мм.) , при по-голям размер на сръвта увеличаваш и разтоянието между куката и топчето ......... на там става сложно :lol:
Аватар
oneillbgm
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 512
Регистриран на: Нед Окт 09, 2011 8:25 am
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

Re: Млад шаранджия

Мнение от oneillbgm »

Димитър Чаушев написа:
oneillbgm написа:Здравей колега. Първото, което ще те попитам е, на какви водоеми ловиш с монтаж на косъм и по-точно с тази стръв - бойлита? Ако ловиш с бойлита на дивите водоеми, то или се откажи, или захранвай с колосални количества. В частните водоеми, и то не във всички, шараните вече познават бойлитата и са навикнали на тях. Подбирай ги внимателно и знай, че те са нож с две остриета. Бих ти препоръчал на Дайнамайт байтс или Бъркли гълп карп карп. Захранвай в малки количества с тях на равномерни интервали. В колеми количества всъщност шаранът се засища с тях.

За монтажа... халката е хубаво да е на нивото на контрата или малко под нея. За мен лично предназначението на шлауха е да пази безвъзловият възел, но аз не слагам. От опит видях, че не е необходим. Ако си го сложил, за да държи куката под по-малък ъгъл, добре.
Опаааа ....... опаааа . Не се излагайте колега , от 5 години ловя на така наречините "бойлита " на държавни водоеми и то с голям успех, почнаха да ги ядът след третото кило (просто трябва време рибата да хапне веднъж ) , "бойлитата " карат шарана да яде и сере , не го засищат .
За монтажа : махни рингчето и направи намотките на равнението на върха на куката (само това ) , махни алайнера (нещото което е на ухото на куката и на повода ), затваря атаката на куката .
пп. А да ! Намали една идея косъма ,от снимката много не личи но се старай топчето да е на не повече от 5 мм.от куката при този размер на топчето (мисля че е 16 мм.) , при по-голям размер на сръвта увеличаваш и разтоянието между куката и топчето ......... на там става сложно :lol:
Ха! Явно нищо не знаеш за бойлитата като цяло и още повече за анатомията на шарана. Научи си уроците, няма да ти преподавам.
Fishing gear - Quick Effzett DAM/MAD Madcat
– Ще имаме едно знаме, на което ще пише: „Свята и чиста република“. - Апостолът на свободата
Аватар
hshopov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1130
Регистриран на: Нед Дек 22, 2013 6:57 pm
Местоположение: гр. Пещера

Re: Млад шаранджия

Мнение от hshopov »

[/quote]

Ха! Явно нищо не знаеш за бойлитата като цяло и още повече за анатомията на шарана. Научи си уроците, няма да ти преподавам.[/quote]
Баш тука си в мнооого сериозна грешка хахах :lol:
Malemi написа:коркоман принципно са хубава марка , вярвам им
Аватар
oneillbgm
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 512
Регистриран на: Нед Окт 09, 2011 8:25 am
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

Re: Млад шаранджия

Мнение от oneillbgm »

Може. От поста останах с друго впечатление.
Fishing gear - Quick Effzett DAM/MAD Madcat
– Ще имаме едно знаме, на което ще пише: „Свята и чиста република“. - Апостолът на свободата
Аватар
hshopov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1130
Регистриран на: Нед Дек 22, 2013 6:57 pm
Местоположение: гр. Пещера

Re: Млад шаранджия

Мнение от hshopov »

Чичо Митко ги лови отдавна на домашни топчета и хваща доволно. Рецепта не казва ама е пич и ми навъртя някое кило. Говорим за диви шарани :drinkers:
.
Malemi написа:коркоман принципно са хубава марка , вярвам им
Димитър Чаушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 639
Регистриран на: Чет Мар 28, 2013 10:02 am

Re: Млад шаранджия

Мнение от Димитър Чаушев »

oneillbgm написа:Може. От поста останах с друго впечатление.
Кое от поста ми те накара да си направиш тия изводи ? Аз знам какво пиша и мога да се аргоментирам , ти ме обори па ще видим кой от какво разбира :wink:
Аватар
oneillbgm
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 512
Регистриран на: Нед Окт 09, 2011 8:25 am
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

Re: Млад шаранджия

Мнение от oneillbgm »

Димитър Чаушев написа:
oneillbgm написа:Може. От поста останах с друго впечатление.
Кое от поста ми те накара да си направиш тия изводи ? Аз знам какво пиша и мога да се аргоментирам , ти ме обори па ще видим кой от какво разбира :wink:
Топчета, протеинови топчета, бойлита - наречи ги както искаш, но са ключът към успеха. От години правя бойлита и експериментирам с тях. В началото бяха базови миксове с рецепти от интернет. След това и до днешен ден се задълбочих. В момента имам рецепти на топчета, с които на див водоем успях да хвана дори и европейски сом. Това е успех. Но... как се стига до топ успех. Четене, четене, четене и проби - включващи ровене в базите данни на ******* за установяване на нутриентите на всеки вид животински и растителни брашна, плод или гадинка. Изчитане трудовете на д-р Зайков и други като него, навиците на шарана и сома, нуждата им от ******* нутриенти, особенностите при храненето им и средата на обитание, но най-важната част - потребността на съставките. Ставайки дума за тях, открих, че фирмите производителки или по-голямата част от тях ги правят на конвеир просто с цел печалба плюс излишни съставки с цел по-дълга консервация, подлагайки ги на топлинна обработка, която до известна степен убива съставките в топчето. Но пък го прави по издръжливо за разпад. Ако ще се прави бойли, нека да върши работа. Доста учих за маслата, получаването им, при кой метод се запазват нутриентите. В крайна сметка получих каквото желаех - топче, напълно задоволяващо нуждата на шарана с подбор на микроелементите, запазващо ги в себе си. Затова се спрях на пресните бойлита, с минимална топлинна обработка (защото печенето или варенето убиват микро и нутри елементите), без консерванти, замразени с малка трайност и винаги направени дни преди риболов. Но всеки пази тайните си, както знаеш. Може да пропускам много, но общо взето е това. Ровене , учене и експериментиране. А и не използвам само растителни и рибни брашна, има и други. Шаранът ги приема добре.

И за шаранът. Труден е все още на дивите водоеми с бойлита. Трябва време и хранене. Тайната един път да опита и да усети потребността на топчетата. Набавяйки си всичко от тях, ще се научи, дори ще свикне с тях. Дълго е, но общо взето той ще знае какво да търси, миризмата и вкусът ще му станат любими пред останалите топчета. Той няма стомах и затова се пренасища заради физиологията си. И отминава, затова е добре да се храни регулярно на интервали.

И толкова... Когато пиша, бързайки, се получава хаотичен текст с пропуски от моя страна навярно. Нещо друго!?!
Fishing gear - Quick Effzett DAM/MAD Madcat
– Ще имаме едно знаме, на което ще пише: „Свята и чиста република“. - Апостолът на свободата
Аватар
plamen57
новобранец
новобранец
Мнения: 23
Регистриран на: Съб Ное 23, 2013 1:03 am
Местоположение: Haskovo

Re: Млад шаранджия

Мнение от plamen57 »

браво колега евала за споделеното!
Димитър Чаушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 639
Регистриран на: Чет Мар 28, 2013 10:02 am

Re: Млад шаранджия

Мнение от Димитър Чаушев »

oneillbgm написа:
Димитър Чаушев написа:
oneillbgm написа:Може. От поста останах с друго впечатление.
Кое от поста ми те накара да си направиш тия изводи ? Аз знам какво пиша и мога да се аргоментирам , ти ме обори па ще видим кой от какво разбира :wink:
Топчета, протеинови топчета, бойлита - наречи ги както искаш, но са ключът към успеха. От години правя бойлита и експериментирам с тях. В началото бяха базови миксове с рецепти от интернет. След това и до днешен ден се задълбочих. В момента имам рецепти на топчета, с които на див водоем успях да хвана дори и европейски сом. Това е успех. Но... как се стига до топ успех. Четене, четене, четене и проби - включващи ровене в базите данни на ******* за установяване на нутриентите на всеки вид животински и растителни брашна, плод или гадинка. Изчитане трудовете на д-р Зайков и други като него, навиците на шарана и сома, нуждата им от ******* нутриенти, особенностите при храненето им и средата на обитание, но най-важната част - потребността на съставките. Ставайки дума за тях, открих, че фирмите производителки или по-голямата част от тях ги правят на конвеир просто с цел печалба плюс излишни съставки с цел по-дълга консервация, подлагайки ги на топлинна обработка, която до известна степен убива съставките в топчето. Но пък го прави по издръжливо за разпад. Ако ще се прави бойли, нека да върши работа. Доста учих за маслата, получаването им, при кой метод се запазват нутриентите. В крайна сметка получих каквото желаех - топче, напълно задоволяващо нуждата на шарана с подбор на микроелементите, запазващо ги в себе си. Затова се спрях на пресните бойлита, с минимална топлинна обработка (защото печенето или варенето убиват микро и нутри елементите), без консерванти, замразени с малка трайност и винаги направени дни преди риболов. Но всеки пази тайните си, както знаеш. Може да пропускам много, но общо взето е това. Ровене , учене и експериментиране. А и не използвам само растителни и рибни брашна, има и други. Шаранът ги приема добре.

И за шаранът. Труден е все още на дивите водоеми с бойлита. Трябва време и хранене. Тайната един път да опита и да усети потребността на топчетата. Набавяйки си всичко от тях, ще се научи, дори ще свикне с тях. Дълго е, но общо взето той ще знае какво да търси, миризмата и вкусът ще му станат любими пред останалите топчета. Той няма стомах и затова се пренасища заради физиологията си. И отминава, затова е добре да се храни регулярно на интервали.

И толкова... Когато пиша, бързайки, се получава хаотичен текст с пропуски от моя страна навярно. Нещо друго!?!
Ми не , нищо , достатъчно ми е :wink: :wink: Какво каза "трябва да ги опита " а аз какво съм написал :wink: " правилните" топки шарана ги намира на 15 тата минута ама трябва да знаеш къде да му ги предложиш , и след като си чел толкова трябва да знаеш ,че има съставки в топките които ако не минат през топлинна обработка шарана няма да ги помирише дори , а след като знаеш ,че няма стомах ,полезните съставки от топчетата шарана ги извлича много бързо а "арматурата " я изхвърля и пак чувства глад и яде отново ,виж от царевицата се засища защото му трябва повече време да разгради полезното в нея , топчето е пълноценна храна предварително "зготвена " ...... ама аз не съм чел , само с един гол опит съм . Стига че осрахме темата на момчето :drinkers:
Аватар
oneillbgm
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 512
Регистриран на: Нед Окт 09, 2011 8:25 am
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

Re: Млад шаранджия

Мнение от oneillbgm »

Димитър Чаушев написа:Ми не , нищо , достатъчно ми е :wink: :wink: Какво каза "трябва да ги опита " а аз какво съм написал :wink: " правилните" топки шарана ги намира на 15 тата минута ама трябва да знаеш къде да му ги предложиш , и след като си чел толкова трябва да знаеш ,че има съставки в топките които ако не минат през топлинна обработка шарана няма да ги помирише дори , а след като знаеш ,че няма стомах ,полезните съставки от топчетата шарана ги извлича много бързо а "арматурата " я изхвърля и пак чувства глад и яде отново ,виж от царевицата се засища защото му трябва повече време да разгради полезното в нея , топчето е пълноценна храна предварително "зготвена " ...... ама аз не съм чел , само с един гол опит съм . Стига че осрахме темата на момчето :drinkers:
Ами първо бяха елементарни проби, после четене и отново проби. Покрай нас някой ще понаучи нещо. Последно ще споделя, че за да не се налага някои съставки да минават през топлинна обработка, те предварително са екструдирани. Така не се налага да ги сготвям на висок градус. И ензимният процес на разграждането им при шарана е по-бърз и не изхвърля арматура. А ако въпросните съставки са просто смлени, те просто не вършат ефективна работа.
Fishing gear - Quick Effzett DAM/MAD Madcat
– Ще имаме едно знаме, на което ще пише: „Свята и чиста република“. - Апостолът на свободата
v1ppers0nn
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Чет Май 26, 2016 9:55 pm

Re: Млад шаранджия

Мнение от v1ppers0nn »

Ето как можеш да си направиш безвъзлов възел на косъм: https://www.youtube.com/watch?v=wVWswFFtZBY
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на мирни риби”