Вълнение в балове = метри

Модератор: emo vasilev

Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Вълнение в балове = метри

Мнение от КИРО »

Много колеги си купуват нови лодки,които си имат и съответните ограничения относно вълнението,затова пускам тези таблици.
1 бал - 10 см.
2 бала - 10см - 50 см
3 бала - 50см - 125см
4 бала - 1.25м - 2.5 м
5 бала - 2.5м - 4 м
6 бала - 4м - 6 м
7 бала - 6м - 9 м
8 бала - 9м - 14 м
9 бала - над 14 м

А това е от Чуруликпенчо
Характеристика на вълнението
0 бала 0м. Огледално гладка повърхност Няма вълнение.

1 бал 0,1-0,25м. Набръчкана повърхност.Появяват се малки гребени на вълни. Слабо вълнение.

2 бала 0,25-0,75м. Малките гребени на вълните започват да се пречупват.Пяната е стъкловидна. Умерено вълнение.

3 бала 0,75-1,25м. Добре забележими малки вълни. Гребените на някои от тях се пречупват и образуват на места кълбеста пяна /зайчета/. Значително вълнение.

4 бала 1,25-2,0м. Вълните придобиват добре изразена форма и навсякъде се образуват „зайчета”. Значително вълнение.

5 бала 2,0-3,5м. Появяват се гребени с голяма височина и разпенени върхове с големи площи.Вятърът откъсва пяна от гребените на вълните. Силно вълнение.

6 бала 3,5-6,0м. Гребените очертават дълги валове на ветрови вълни.Откъснатата от гребените пчна се разстила на ивици по склоновете на вълните. Силно вълнение
7 бала 6,0-8,5м. Дълги ивици от пяна покриват склоновете на вълните,като на места се сливат и достигат подножията им. Много силно вълнение.

8 бала 8,5-11,0м. Пяната покрива склоновете на вълните с широки,плътни сливащи се линии, от което морската повърхност става бяла и само в падините на вълните има свободни от пяна места. Много силно вълнение

9 бала 11,0 и повече м. Морската повърхност е покрита с плътен слой пяна.Въздуха е примесен с воден прах и пръски. Видимостта е намалена значително. Изключително вълнение.

Наслука на всички и се пооглеждайте за вълнението!
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
chipi_
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 869
Регистриран на: Съб Окт 14, 2006 6:33 pm
Местоположение: Варна

Re: Вълнение в балове = метри

Мнение от chipi_ »

Капитан Киро,това къде си го написал важи за
преобръщане на вълната или самата и амплитуда (горе- долу)
Защото последният път когато драх котките :vom: ,Калиакра ми се скриваше от хоризонта(бях на километър от носа)
и според това което си написал трябва да е било четири бала.Възможно ли е или се бъркам.
Изображение
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Вълнение в балове = метри

Мнение от КИРО »

Важи за амплитудата на вълната,
А при твоя случай,ами напълно възможно е.
Чурулика има друга таблица,очаквам да я публикува,
но разликите са малки,основно в малките балове.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
чуруликпенчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1523
Регистриран на: Съб Ное 18, 2006 7:49 pm
Местоположение: Варна - Враца

Re: Вълнение в балове = метри

Мнение от чуруликпенчо »

Има я от доста време.
http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=48&t=11494
Според мен няма съществена разлика.Важното е да се знаят външните /характерни/ белези на всяка степен на вълнението,защото във водата окото лесно се лъже за разстояния и сантиметри.
Няма дума в българския език,която в множествено число да завършва на "Й".
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Вълнение в балове = метри

Мнение от КИРО »

Мисля,че на 22.04 е било много силно вълнението,защото
на другия ден като се събрахме на стоянката,имаше водорасли
чак до носа на лодката.На практика,водата се е вдигнала тогава
към 30см,голям прилив е направил вятъра.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
zor
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 11:40 am

Re: Вълнение в балове = метри

Мнение от zor »

Здравейте, Вълнението е свързано и се предизвиква от вятъра.
Но при различни условия еднакво силен вятър предизвиква съвсем различни вълни.
Зависи от големината на водния басейн, от продължителността на духане, от дълбочината,
от течения и т.н. Освен това височината на въната не е единственият фактор за плаване,
дори често не е най-важният. Много зависи от дължината и от скоростта на вълната...
Скалата на Буфорд е за условията на Атлантика, но дори за там е доста приблизителна. Точна и универсална
скала просто не е възможна.
Тука има хубаша скала на български : http://bulgaria-yachts.com/guide/library/bufort
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Вълнение в балове = метри

Мнение от КИРО »

Наистина е интересна. :smt023
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
milen kordov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 178
Регистриран на: Сря Окт 08, 2008 8:53 pm
Местоположение: Варна

Re: Вълнение в балове = метри

Мнение от milen kordov »

zor написа:Здравейте, Вълнението е свързано и се предизвиква от вятъра.
Но при различни условия еднакво силен вятър предизвиква съвсем различни вълни.
Зависи от големината на водния басейн, от продължителността на духане, от дълбочината,
от течения и т.н. Освен това височината на въната не е единственият фактор за плаване,
дори често не е най-важният. Много зависи от дължината и от скоростта на вълната...
Скалата на Буфорд е за условията на Атлантика, но дори за там е доста приблизителна. Точна и универсална
скала просто не е възможна.
Тука има хубаша скала на български : http://bulgaria-yachts.com/guide/library/bufort
zor,мисля че тази скала не отговаря на нашите понятия за балова оценка на морето.
В смисъл,че е малко засилена.
Когато дават прогноза за времето и морето пред Варна на 26 канал на УКВ-то,ако сте забелязали,
при един умерен вятър от И,СИ,морето го дават от 1 до 3 бала в открито море.
А когато прогнозата е за умерени до засилени морски ветрове,морето е 3 до 4 бала в открито.
Тук разминаването е вече очевидно,по Буфорт за силен вятър е море 6 бала.
Наистина баловата оценка е нещо много относително,но специално за Черно море сме свикнали с малко по-занижени стойности.
Ще ти дам друг пример.
Преди няколко години работих на РК-тата(риболовни кораби).Прогнозата за морето се следеше много стриктно и на 80% познаваха,
което е достатъчно за да им имаме доверие.Имахме изградена схема,която беше отработена с годините.При една прогноза за 1-3 бала на морето се излизаше.
Ако е обаче 2-3 си оставахме на брега.Имай впредвид,че става дума за риболовни КОРАБИ.Кораби с дължина 24 метра,газене около 3 метра и бруто тонаж 96 тона.
Знам как стоят на вълна 3 бала тия корабчета и да ти кажа 3 бала си е вече сириозно вълнение.
Разбира се рибарите обичат да преувеличават за риба,за вълнение...така е.
Аватар
assen
новобранец
новобранец
Мнения: 50
Регистриран на: Чет Апр 19, 2007 10:52 am

Re: Вълнение в балове = метри

Мнение от assen »

90 часова прогноза на ветровете за Черно море: Black Sea Wind Chart
Друга прогноза със стъпка 3 часа : Wind forecast: Black Sea
От горния сайт за западното крайбрежие (нашето) [24 часа],[1-4 дни],[4-8 дни]: Westcoast (43° 12' N/27° 55' E)
promarine
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 367
Регистриран на: Сря Мар 18, 2009 8:51 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Вълнение в балове = метри

Мнение от promarine »

Ето още един много добър сайт за ветровете по Черно (и не само) море: http://www.dmi.gov.tr/en-US/marine-metu ... p&b=Danube
Нашите реформи са като да ви заменят якето за тениска и да ви кажат: честито ви палто!
Аватар
Тедо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2178
Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 9:32 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Вълнение в балове = метри

Мнение от Тедо »

това колко ли бала е:

Изображение

и тука е малко "изнервено"

Изображение

Изображение
Аватар
Шморхи
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 742
Регистриран на: Пон Сеп 28, 2009 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Вълнение в балове = метри

Мнение от Шморхи »

То до брега, майната му. Ако и навътре обаче е така....9-10 по Бофор. Ужасия!
Днес едни познати бързо, бързо изфирясали с лодката си. Били пред Поморие за чернокоп, ловили, ловили...по едно време вълните станали 3 метра. Надпреварваха се да ми разказват колко висока е 3-4 метра вълна. Аз казах, че ми се иска да бях там, те се развикаха, че съм луд. След няколко часа се прибра и другия. Пасажера му разказва "Ники намали бе, ше ми паднат топките". "Не мога братчед, ако намаля ще спрем. Това са вълните, аз почти не съм дал газ". Първите капитани са с тутраканка с 8 коня Ямаха, смелчагата е с Триумф, с 50 к.с. Ямаха. Лудака даже каза...."Страх ме е, че започнах да свиквам с вълните". :twisted:
Разликата между английските ,руските и българските форуми:
в английския форум задаваш въпрос, отговарят
в руския задваш въпрос ,отговарят ти и на свой ред те питат нещо
в българския форум, като зададеш въпрос всички започват да ти обясняват колко си прост
Аватар
stih
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 318
Регистриран на: Съб Авг 04, 2007 8:58 pm
Местоположение: Балчик

Re: Вълнение в балове = метри

Мнение от stih »

Разбира се, няма как да се покаже нагледно вълната, която вдигна във вторник в Балчик, но беше невероятна каша
Изображение
В това море двама умници влязоха да си спасяват карагьозките мрежи. Излязоха, ама Бог да ги пази...щото им е малко акъла и явно самите те не могат да се пазят.
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Вълнение в балове = метри

Мнение от КИРО »

Шморхи написа:То до брега, майната му. Ако и навътре обаче е така....9-10 по Бофор. Ужасия!
Днес едни познати бързо, бързо изфирясали с лодката си. Били пред Поморие за чернокоп, ловили, ловили...по едно време вълните станали 3 метра. Надпреварваха се да ми разказват колко висока е 3-4 метра вълна. Аз казах, че ми се иска да бях там, те се развикаха, че съм луд. След няколко часа се прибра и другия. Пасажера му разказва "Ники намали бе, ше ми паднат топките". "Не мога братчед, ако намаля ще спрем. Това са вълните, аз почти не съм дал газ". Първите капитани са с тутраканка с 8 коня Ямаха, смелчагата е с Триумф, с 50 к.с. Ямаха. Лудака даже каза...."Страх ме е, че започнах да свиквам с вълните". :twisted:
Променил си мнението,но го оставям така.
Молба към всички.
Да оставим темата колкото се може по-чиста.
Снимките са супер,който има такива,да пуска.
Ако може да каже и горе-долу за какви балове става въпрос,ще е ОК.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
Шморхи
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 742
Регистриран на: Пон Сеп 28, 2009 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Вълнение в балове = метри

Мнение от Шморхи »

Извинявам се, просто се отплеснах. Идеята ми беше, че това е прибоят, а никой нормален човек с лодка не би се наврял там....По-полезни биха били вълни в открито простанство и съответно да се определя силата им.
Разликата между английските ,руските и българските форуми:
в английския форум задаваш въпрос, отговарят
в руския задваш въпрос ,отговарят ти и на свой ред те питат нещо
в българския форум, като зададеш въпрос всички започват да ти обясняват колко си прост
Публикувай отговор

Обратно към “Внимание!”