Има ли аномалии?

Модератор: emo vasilev

Публикувай отговор
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Има ли аномалии?

Мнение от Митко Кирилов »

Уважаеми колеги,
Редовно и отдавна следя мненията и темите на форума, но не разполагам с много време за по-активно участие.
Като кореняк варненец с риболов се занимавам повече от 25 години (морски риболов, с лодка и въдичарски, от брега, вълнолома и буните във и около Варна и малко по руското черноморие).Много случки, събития и такъми съм видял и изпробвал, но винаги съм следял и се интересувал от новостите като техника и методи на риболов: преди 20 години имаше все още достатъчно риба, въпреки че у нас имаше глад и недостиг на най-новата риболовна техника за разлика от сега.
Темата, която искам да обсъдим и обменим мнения и наблюдения е следната: за аномалиите, които струва ми се,се проявяват и може би още ще се проявяват във връзка с глобалното изменение на климата и в частност как според Вас това се отразява вече и наблюдава при упражняване на нашето любимо занимание.
Преди години риболовният календар (това е мое и незаангажиращо мнение) изглеждаше примерно така:
-от средата на март до началото и средата на м. май основно ловяхме попчета (кая).
-големите пасажи сафрид чакахме и те се появяваха в периода 17-24 май и ловяхме активно до 15-20 юни.След това той чувствително намаляваше, но продължаваше уловът на граца и епизодично появил се пасаж, предимно надвечер.
-следваше един относително “мъртав” период до към началото, средата на август, когато се започваше редовния и активен риболов на кефаловите риби и чернокопа, който продължаваше понякога и до началото на ноември.
-от средата, края на септември започваше отново сезона на есенния сафрид до средата, края на октомври.
Това беше масовия, любителски въдичарски риболов (не се спирам на техниката на улов), който се практикуваше тогава, но не мога да не отбележа, че майсторите и профилираните в лова на заргана бяха рядкост.
Бих искал да обсъдим и обменим мнения за настъпилите “промени”?Това би ни помогнало и ние да променим нашата нагласа и поведение съобразно реалните условия. Очаквам да споделите Вашите наблюдения и факти.
Митко Кирилов
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
fakir
новобранец
новобранец
Мнения: 57
Регистриран на: Сря Май 23, 2007 10:21 am

Мнение от fakir »

смятай се за късметлия щом си заварил времената, когато е имало толкова много риба в Ч. море. Аз също хванах малко от този период когато по чепаретата брояхме празните а не пълните куки и спирахме да ловим защото не можехме да изкачим стъпалата до Галата с пълна кофа. а попчета съм ловил дори на конец и поплийка.... ех времена.

идеята ти няма да помогне. риба в морето няма. турците я изловиха. според последните статистики (на някаква Евро комисия) улова в Ч. море се осъществява 94% от Турция от Бг по-малко от 3%, от румънци, украинци и т.н. останалите няколко %. И въпреки благоприятните екологични условия (било се прочистило морето) в последните години, популацията на рибите намалява за сметка на това зверски се увеличава популацията на рапани, и някакъв планктон с който изчезващите риби се хранят. много красноречиво е това, че рибите които се ловят са предимно и все по-дребни (не успяват да пораснат). любителския риболов (с въдица) не може да повлияе по никакъв (нито положителен нито отрицателен) начин на тази еволюция. ако някой наистина иска да лови риба нека отиде до средиземно море. там има бол. бъдещето на любителския (а и на промишления) риболов в Ч. море се очертава доста мрачно за съжаление - гьола си е гьол.
...когато няма риба, и жабата е рак...
skalar
новобранец
новобранец
Мнения: 32
Регистриран на: Чет Май 18, 2006 1:53 pm

Мнение от skalar »

Какво да си говорим за риба.Тази година цената на цацата стигна 30 лв. за тон. Това е 3ст. за килограм. Хващат се тонове цаца, която е храна за другите риби и се продава за смешни стотинки/ ако се продаде /, след което по-големите риби изчезват - няма храна.
Публикувай отговор

Обратно към “Внимание!”