Морска болест?

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

mickata
новобранец
новобранец
Мнения: 92
Регистриран на: Съб Авг 18, 2007 1:39 pm

Re: МОРСКА БОЛЕСТ???????

Мнение от mickata »

Аз тоя синдром на клатенето на сушата съм го полуЧавал след няколко дневно последователно далдисване в бурно море. Даже ми е ставало смешно от тъпото усещане... та морска болест се хваща и под водата.
kuku
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 333
Регистриран на: Пон Май 01, 2006 10:39 pm
Местоположение: varna

Re: МОРСКА БОЛЕСТ???????

Мнение от kuku »

chipi_ написа: Обаче повръщам и фащам,повръщам и фащам лабаво няма.
Ами ти затууууй фащаш!Захранка ползваш значи :D :D .
На мен ми действаше още по зле - заклати ли и огладнявам.Като ни закарат на рейд на Калиакра и плъховете по корабът се криеха като ме видят.
Очевидно е че се свиква - щом военните горяха маса гориво лятото за поддържане формата на екипажът.
Но пък имаше хора които така и не свикнаха - всяко правило си има изключения.
Jackomo
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 129
Регистриран на: Нед Мар 16, 2008 7:04 pm
Местоположение: Бургас

Re: МОРСКА БОЛЕСТ???????

Мнение от Jackomo »

VGS написа:Аз лично проблеми във водата нямам, но като изкарам повече от 2-3 дена на лодката и после на сушата 2 дена се клата.
Седя си пред компа и се усещам, че се поклащам в ритъма на вълните и не ми минава докато не минат поне две големи спанета.
На някой случвало ли му се е подобно нещо или с мен нещо не е на ред ?
Не се притеснявай, при всички хора е така. Това е от инерцията, която мозъкът ти е поел при клатушкането. Проявява се не само при плаване с лодка, но и при по-продължително шофиране на кола например. И при космонафтите е така, колкото и да са тренирани. Това е предпазна реакция на мозъка при рязката промяна на околната среда/движението/.
Иван Събев
bokooll
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Ное 14, 2007 8:59 pm
Местоположение: Бургас

Re: МОРСКА БОЛЕСТ???????

Мнение от bokooll »

VGS Това си е нормално като свикнеш с валнението после на брега тои продалжава да го възприема така докато не се пренастрои пак кам нормалния си режим.
Дели
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 538
Регистриран на: Вто Окт 26, 2004 4:48 pm

Re: МОРСКА БОЛЕСТ???????

Мнение от Дели »

Я колко лодкари станахме! И форума стана по цветен, а и с тази тема по миризлив ...
Аз като не съм влизал от неделя само тук мога да пиша. А така ми се ходи ... Сега е златното време на морския риболов.
...
По темата ще ви разкажа какво ми се случи в неделя. Уговорихме се да ходим на калиакра с един приятел, който от миналата година започна да повръща със и без вълни. Толкова се уплаши, че си закача чепарето още на брега и не го сваля докато не слезе от лодката. Духне ли вятър и започва да се оглежда за вълни. Сигурен съм че от страха му става лошо насила. Преди година нищо му нямаше.
Та ставам аз сутринта , пия кафе и нещо ме интерпретира в корема и ме задължава до тоалетната. Това нормално, но след малко пак и пак . Започна и да ми се гади. Точно си мислех да се обадя на аверчето да отложим и той звъни. Запечатах с два имодиума и натоварихме. То сезона свърши. Няма за кога да боледувам.
По пътя малко се успокоих, имаше моменти по завоите да се почувствам като на мъртево вълнение. Стигнахме до Болата
към 11 часа и само като видях морето ми се обърнаха червата, обаче толкова път ... Авера вика хайде да стягаме лодката, аз обикалям и се боря със себе си. Накрая се престраших и я подкарахме . Докато влезем и забравих за всичко.
И гаденето и стомашните колики се изпариха. Намерихме и сафрида къде е и започнахме да пълним кофичките.
Но не за дълго. Колегата ми се кротна, и докато го усетя да му дам дъвка и да го поощипя, започна да захранва. Един, два пъти и хайде обратно на брега. Толкова с риболова за днес, но...
Още докато стъпя на брега ме втресе и всички сили изчезнаха от ръцете ми. С неистови усилия пребрахме лодката и сега трети ден съм с температура на антибиотик.
Написах това за тези, които ВЯРВАТ че винаги им става лошо в морето . Аз пък вече ВЯРВАМ , че като съм болен морето ще ме излекува.

Ходете за паламуд и заради мене, че до следващата сряда не мога да избягам от работа.
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Морска болест?

Мнение от КИРО »

Мен ме клатеше цяла седмица.През ден в морето,и все хубава вълна хващах,как не можах хубава риба да хвана.
Абсолютно нормално явление.След дълъг престой в морето,и малко по добра вълна,на брега още 4-6 часа усещаш люлеенето.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
zuzko_
новобранец
новобранец
Мнения: 35
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 9:28 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Морска болест?

Мнение от zuzko_ »

Намене нищо ми няма нито морска нито океанска ма хваща нито осещам валнение като сляза на брега :D :D :D
/излъгах/
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Морска болест?

Мнение от КИРО »

zuzko_ написа:Намене нищо ми няма нито морска нито океанска ма хваща нито осещам валнение като сляза на брега :D :D :D
/излъгах/
Аз да мога пак да те излъжа да влезеш с мене,такъв хубав репортаж ще направя...... :D
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
runner
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 339
Регистриран на: Пет Юни 22, 2007 9:57 am
Местоположение: Варна

Re: Морска болест?

Мнение от runner »

Нема свикване с това,кофти си е. Има да му хванеш цаката. Стоиш ли на закрито, да гледаш стена - гориш ярко. Майката му е да гледаш на далеч. Съвсем като се сговнярят нещата на мен ми помага повече да гледам непосредствените вълни преди да ти дойдат на главата (до борда). Това ме подготвя предварително и така не се лашкам безконтролно. Но сте прави за това, че с времето става по-малък. Всеки сам си намира начините да си помага според как му влияе персонално. При всеки е различно. При неколкодневна качка аз, например, ставам като прасе - при едни е позив за повръщане, а аз го усещам сякаш ми свири стомаха от глад, та чак ми премалява. Хапвам - ОК, и след час - пак така. А относно походката - на професионалните моряци може и да им остане до живот такава патрава.
M.S.M
новобранец
новобранец
Мнения: 47
Регистриран на: Вто Авг 19, 2008 7:03 pm
Местоположение: Бургас

Re: Морска болест?

Мнение от M.S.M »

Сега виждам тази тема, имам от 2-3години проблем с вистибуларния апарат, и незнам на какво се дължи, гмуркам се от 15години и едва по миналата година ми стана лошо за първи път,и така ме държя цяло лято, :shock: миналата година още от първия път като влязах пак ми стана лошо,и пак цяло лято, :shock: не ми се гади,просто ми е замаяна главата и няма оправия с месеци,ходил съм по какви ли не доктори,нищо не помага пил съм какви ли не хапове,ама ядец докато не захладнее времето съм като патка в калчища а най интересното е че като влизам с лодката за риба ми няма нищо,а съм бил вътре часове на голяма мазна вълна,(сологан) само като се гмуркам ми се завърта главата. Ако някой е имал подобен проблем, и се е отървал, и може да ми помогне ще го черпя докато е жив колкото пъти го видя. :drinkers:
не спори с глупак ще те свали на нивото си и ще те бие с опит
Аватар
Моряка
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2969
Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 8:06 pm
Местоположение: Иван Димитров-Варна

Re: Морска болест?

Мнение от Моряка »

M.S.M написа: само като се гмуркам ми се завърта главата. Ако някой е имал подобен проблем, и се е отървал, и може да ми помогне ще го черпя докато е жив колкото пъти го видя. :drinkers:
Баце питай в Подводен риболов спецовете,аз не съм чувал досега твоя проблем :oops: :?
А сега де? :roll:
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Морска болест?

Мнение от Булти »

с неопрен ли гмуркаш колега :?:
deathwalker
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 174
Регистриран на: Пет Ное 14, 2008 11:53 am

Re: Морска болест?

Мнение от deathwalker »

сефте чувам за такъв проблем...дано се намери някой да ти помогне,странно е че в лодка не ти прилошава а само като гмуриш и те държи толкова време :shock:
"Only after the last tree has been cut down, Only after the last river has been poisoned, Only after the last fish has been caught, Only then will you find that money cannot be eaten."
mickata
новобранец
новобранец
Мнения: 92
Регистриран на: Съб Авг 18, 2007 1:39 pm

Re: Морска болест?

Мнение от mickata »

Може да прозвучи тъпо... ама да нямаш проблеми с очите... това че при гмуркане се получава не е от клатенето.. в лодката клади също не малко. Възможно ли е просто да имаш голям диоптер и да ти трябва диоптрична маска .. звучи абсурдно .. ама да не е просто от изкривеното зрително възприятие и по този начин някак си мозъка да се опитва да компенсира това... и поради тази причина да продължава на сушата. Другият момент е, че вестибуларния апарат е в непосредстевна близост до/в вътрешното ухо... при което може би се получава натиск и от там да произхождат проблемите.... дезориентация се получава и при механична травма да вътрешното ухо доколкото знам. Предполагам, че щом се гмуркаш от толкова години ... следователно и изравняваш като хората... и пълниш ушите като гмуриш.
Това са просто разсъждения по темата... ако има някой по запознат да си каже...

Поздрави и дано да се отстрани порблема
M.S.M
новобранец
новобранец
Мнения: 47
Регистриран на: Вто Авг 19, 2008 7:03 pm
Местоположение: Бургас

Re: Морска болест?

Мнение от M.S.M »

Булти написа:с неопрен ли гмуркаш колега :?:

Да винаги съм с неопрен. Проблеми с очите изобщо нямам.Изравнявам както трабва и всичко ама проблема си остава.
диагнозата от докторите ми е вистибуларно ветриго, каквото и да означава :cry: изписаха ми бетасерк и ми казаха че на много моряци им било ставало така и пиели това лекарство с години :shock: аз го пих няколко месеца ама не ми помага.Ако и това лято ми се получи така ще се разделям с обурудването за гмуркане ще си оставя само лодчицата :cry: на нея като си седя нищо ми няма колкото и да има вълни.
не спори с глупак ще те свали на нивото си и ще те бие с опит
Публикувай отговор

Обратно към “Въпроси свързани с морския риболов.”