Капитанско право за море

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Аватар
ivanomir
новобранец
новобранец
Мнения: 89
Регистриран на: Пет Дек 28, 2012 1:23 pm
Местоположение: София/Синеморец
Обратна връзка:

Re: Капитанско право за море

Мнение от ivanomir »

може със медицинско от всякъде...смениха правилата...те от транспортна в София яко се заяждаха...изкараха ме с 12 диоптъра....после бързо смениха на 2...
Compass 470 GT + Mercury 40efi, Raymarine Dragonfly 7
www.avant.bg
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Капитанско право за море

Мнение от КИРО »

ivanomir написа:може със медицинско от всякъде...смениха правилата...те от транспортна в София яко се заяждаха...изкараха ме с 12 диоптъра....после бързо смениха на 2...
Добра новина - че когато го сменях,Транспортна Варна ме обръсна с 60 кинта,
отделно ме прати на другия край на Варнево за психопечат - пак едни 10 + таксито.
Абе за мен си беше сериал от 7 сабалян до към 14 и кусур часа.
Много майки задоволих него ден.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
ivanomir
новобранец
новобранец
Мнения: 89
Регистриран на: Пет Дек 28, 2012 1:23 pm
Местоположение: София/Синеморец
Обратна връзка:

Re: Капитанско право за море

Мнение от ivanomir »

преди време по телевизията мисля че имаше информация че вече може с медицинско от всякъде.....ама трябва да го проверим все пак това разпореждане....
тия в транспортна в София са яко корумпирани...
Compass 470 GT + Mercury 40efi, Raymarine Dragonfly 7
www.avant.bg
Аватар
evgeni jordanov
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 257
Регистриран на: Вто Сеп 07, 2010 9:48 pm
Местоположение: Варна

Re: Капитанско право за море

Мнение от evgeni jordanov »

ivanomir написа:преди време по телевизията мисля че имаше информация че вече може с медицинско от всякъде.....ама трябва да го проверим все пак това разпореждане....
тия в транспортна в София са яко корумпирани...

Вече не може с медицинско от всякъде.
за Варна може само от ДКЦ-то в Аспарухово и в Транспортна болница, за другите черноморски градове само от транспортните болници и от 1-2 ДКЦ-та най-много.
Това, което не ни убива, ни прави по-силни!
Аватар
kiril_bulgaria
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 404
Регистриран на: Съб Дек 01, 2007 9:56 pm
Местоположение: Царево
Обратна връзка:

Re: Капитанско право за море

Мнение от kiril_bulgaria »

И аз си поднових мойто капитанско, че беше с 36годишна давност. Никъкъв проблем!
Kiril Elevterov 10 BRT 1.JPG
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Изображение
Аватар
Тедо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2178
Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 9:32 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Капитанско право за море

Мнение от Тедо »

kiril_bulgaria написа:И аз си поднових мойто капитанско...
Стига бе, на тая снимка имаш ли 18г :wink:

На моето капитанско никъде няма писан срок на валидност - това аз го разбирам като "безсрочно"!
Аватар
kiril_bulgaria
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 404
Регистриран на: Съб Дек 01, 2007 9:56 pm
Местоположение: Царево
Обратна връзка:

Re: Капитанско право за море

Мнение от kiril_bulgaria »

Снимката е вероятно от седми клас. :roll:
Защото след това, от осми клас, пет години бях стригана глава в ССУМОР-Бургас.
Изображение
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Капитанско право за море

Мнение от КИРО »

Тедо написа:.....На моето капитанско никъде няма писан срок на валидност - това аз го разбирам като "безсрочно"!
Така си беше Тедо,ама от няколко години,пак намериха начин да събират манги от населението.
Задължиха ни да си ги сменим документите,а медицинското важеше само от Транспортна -Варна.
Ако не се лъжа (писал съм някъде в този форум),излезе ми към 80 кинта.
И сега обаче е,международно - уж важи в цялото море на планетата.
Ама след 10г,пак наново почваш да кихаш манги - подновява се.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
evgeni jordanov
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 257
Регистриран на: Вто Сеп 07, 2010 9:48 pm
Местоположение: Варна

Re: Капитанско право за море

Мнение от evgeni jordanov »

КИРО написа: Задължиха ни да си ги сменим документите,а медицинското важеше само от Транспортна -Варна.
Ако не се лъжа (писал съм някъде в този форум),излезе ми към 80 кинта.
Вече е 40 лева, а най-добре ги изкарвайте в ДКЦ-то в аспарухово (който е от Варна). Там е 25.
И документа важи във ВСИЧКИ СТРАНИ по света, лично мога да ви го потвърдя.
Това, което не ни убива, ни прави по-силни!
Аватар
Тедо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2178
Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 9:32 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Капитанско право за море

Мнение от Тедо »

То и за старата казваха, че важи навсякъде...
Аватар
evgeni jordanov
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 257
Регистриран на: Вто Сеп 07, 2010 9:48 pm
Местоположение: Варна

Re: Капитанско право за море

Мнение от evgeni jordanov »

Тедо написа:То и за старата казваха, че важи навсякъде...
Един приятел, който изкара при нас, Галин се казва, сега е в Испания капитан на 12-метрова яхта, бачка си без проблеми на заплата там с нашето капитанско право вече от 6 месеца,
Братовчеда на един мой приятел от детство - Боби, кара си яхтата около света вече 2-ра година заминава пак и няма никакви проблеми,
Братовчед ми Светлин, ходи до Гърция с приятели, имаше капитанско право в себе си, на 4 места го провериха, а може и на повече да е било - никакви проблеми ;)
вече не е както преди
Това, което не ни убива, ни прави по-силни!
Аватар
evgeni jordanov
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 257
Регистриран на: Вто Сеп 07, 2010 9:48 pm
Местоположение: Варна

Re: Капитанско право за море

Мнение от evgeni jordanov »

evgeni jordanov написа:
Тедо написа:То и за старата казваха, че важи навсякъде...
Един приятел, който изкара при нас, Галин се казва, сега е в Испания капитан на 12-метрова яхта, бачка си без проблеми на заплата там с нашето капитанско право вече от 6 месеца,
Братовчеда на един мой приятел от детство - Боби, кара си яхтата около света вече 2-ра година заминава пак и няма никакви проблеми,
Братовчед ми Светлин, ходи до Гърция с приятели, имаше капитанско право в себе си, на 4 места го провериха, а може и на повече да е било - никакви проблеми ;)
вече не е както преди
Като казвам света - ЮАР, Ангола, Великобритания, Норвегия, Австралия... и много други
Това, което не ни убива, ни прави по-силни!
Аватар
noemis
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 162
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 10:25 pm
Местоположение: на юг от Бургас и на север от Тюленово
Обратна връзка:

Re: Капитанско право за море

Мнение от noemis »

В сайта на МА има два очевидно противоречащи си текста:
Наредба за плаването и граничния режим във вътрешните морски води, в териториалното море и във вътрешните водни пътища на Република България на български и чуждестранни яхти, лодки и други плавателни средства за спорт, туризъм и развлечение, както и извършване на водноатракционни услуги с тях, обн. ДВ бр. 99 от 15 Декември 2009 г., посл. изм. и доп. ДВ бр. 33 от 27.04.2012 г.

Чл. 1.
................
(2) Плавателните средства за спорт, туризъм и развлечение са:
1. моторни плавателни средства;
2. моторно-ветроходни плавателни средства;
3. ветроходни плавателни средства;
4. плавателни средства, задвижвани с човешка сила.
............................

Раздел ІІ
Правила за плаване във вътрешните морски води, териториалното море и вътрешните водни пътища на Република България на български и чуждестранни яхти, лодки и други плавателни средства за спорт туризъм и развлечение

............................

Чл. 13. (1) Джетове, както и други моторни плавателни средства, независимо от вида и наименованието им, трябва да бъдат снабдени с 2 (два) червени ръчни димни сигнала, сигнално огледало и свирка.
............................
(5) Максималното допустимо отдалечаване от брега или кораба, на който плавателното средство е базирано, е 1 морска миля.

ДОПЪЛНИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА
....................
6. „Скутер” е моторно плавателно средство за спорт, туризъм и развлечение, способно да развива скорост по-голяма от 5 възела или 9 км/ч.
Разпореждане № 68 - изисквания към корабите, които не попадат в обхвата на международните конвенции (13.06.2014)

2.4. За малките кораби, с надводен борд по-малко от 0,5 м., а също и за плавателните съдове, неподлежащи на задължителна регистрация и нерегистрирани по смисъла на "Наредба № 1 за вписване на корабите в българските пристанища" се определя район на плаване, с отдалечаване от брега до 500 метра през светлата част на денонощието, при вълнение на морето до 2 бала (0,60 м). Същите трябва да бъдат снабдени със спасителни ризи за всички лица на борда;
Първият текст е наредба и има по голяма сила от втория, които е разпореждане - това ще ви го каже всеки адвокат.

Според наредбата: "Максималното допустимо отдалечаване от брега или кораба, на който плавателното средство е базирано, е 1 морска миля.", но според разпореждането: отдалечаването от брега е "...до 500 метра през светлата част на денонощието..."

Тъй като наредбата има, грубо казано, по-голяма сила от разпореждането, то следва, че максималното отдалечаване по смисъла на наредбата за плавателните средства за спорт, туризъм и развлечение е 1 морска миля, а не 500 м.

Ако някой ви санкционира за това, че сте се отдалечили на повече от 500 м от брега, можете да му цитирате наредбата, а ако не се съобрази с нея и все пак ви глоби (на основание Разпореждане № 68) , имате пълното право и всички изгледи за успех да заведете дело и да го спечелите.
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Капитанско право за море

Мнение от КИРО »

Не виждаш ли разликата в оборудването на двата документа?
До 1 миля - два червени факела,огледало и свирка.
До 500м - само спасителни жилетки,
Миналата година беше съвсем друго.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
noemis
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 162
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 10:25 pm
Местоположение: на юг от Бургас и на север от Тюленово
Обратна връзка:

Re: Капитанско право за море

Мнение от noemis »

Това е най-малкият проблем!
Недопустимо е такова разминаване и противоречие в два официални документа на МА!
Ако си направите труда да прочетете официалния тест за капитани на 40 БТ, ще видите колко очевадни грешки има в отговорите, които са маркирани като верни. За това също многократно е сигнализирано, но не са взеимани никакви мерки и действия за поправянето на тези грешки. Сега който и да се яви на изпит, ще му се наложи да наизустява въпросите с грешните отговори, в противен случай (ако маркира верния отговор) кандидат капитанът може и да не издържи изпита.
Невероятно, но факт!

ПП. Според наредбата, стига да има в лодката два червени факела, огледало и свирка (две жилетки също няма да са излишни), това е достатъчно за отдалечаване до 1 морска миля от брега. За повечето любители на риболова разстоянието е повече от приемливо. Е, Саврова банка е по-далече, но ... какво да се прави, няма пълно щастие! :)
Публикувай отговор

Обратно към “Въпроси свързани с морския риболов.”