Има ли лаврак в черно море

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

skalar
новобранец
новобранец
Мнения: 32
Регистриран на: Чет Май 18, 2006 1:53 pm

Има ли лаврак в черно море

Мнение от skalar »

здавейте,
бях на черно море за известно време и разговарях с харпунджии които тръвдят че са виждали под водата лаврак.
ако някой знае нещо по въпроса нека напише нещо
Аватар
az1972
новобранец
новобранец
Мнения: 87
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 11:24 pm
Местоположение: Поморие

Мнение от az1972 »

ИМА НО РЯДКО ПОВЕ4Е УСПЕХ ИМАТ ХАРПУНДЖИИТЕ
И ТУК ТАМЕ НА ВЪДИЦА (1 НА НЯКОЛКО ГОДИНИ)
Аватар
Kitenec
новобранец
новобранец
Мнения: 55
Регистриран на: Съб Май 06, 2006 8:19 am
Местоположение: Китен
Обратна връзка:

Мнение от Kitenec »

Имал съм слука и то почти всяка година като по принцип хвърлям за лефер ,а ме изненадва лаврак и не веднъж си е заминавал с блесната ..... ,защото не съм бил подготвен с такъма. Доколкото до харпунджийството ... също съм запален ,но не съм удрял все още лаврак ..
Цаца ама риба .... :)
Аватар
rumci
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5748
Регистриран на: Вто Окт 31, 2006 4:28 pm
Местоположение: Бургас

Re: има ли лаврак в черно море

Мнение от rumci »

Колега az 1972, определено заинтригува с този екземпляр от аватара. Ако съдя по снимката, рибата е уловена на къмпинг Европа с въдица :shock:
Изображение.
Д.Димитров
новобранец
новобранец
Мнения: 42
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 7:18 am

Re: Има ли лаврак в черно море

Мнение от Д.Димитров »

Миналата година бяхме с един приятел от Варна за лефери на Бяла, деня не беше много спорен, особено за мен, успях да хвана само един, а приятеля се записа с три / на влачене на воблер и замятане на блесна към брега от лодката/. Като се прибирахме в самия залив пред буната, видяхме че гларусите се трупат около нещо във водата и го кълват, приближихме се е видяхме че е умрял лаврак около 4 кг. Не можеше да се разбере причината, защото гларусите вече ряха успяли да то разкъсат на няколко места, но трупът беше още пресен. Имал дъм жестоки удари при влачене на воблер и съответно загуба на воблера с част от влакното /0,15 плетено/, предполагам да е лаврак, но не мога да твърдя със сигурност, но едва ли е друга риба, защото не съм виждал по големи паламуди от 2-3 кг. а и лефери такива не ми се е случвало да ловя, и съдейки по жестокия удар и моменталто скъсване си правя заключение че може би е лаврак.
babushka
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 410
Регистриран на: Сря Ное 12, 2008 6:45 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Има ли лаврак в черно море

Мнение от babushka »

Освен на блесна, с какъв друг такъм може да се хване лаврак?
Виждала съм такива големи риби да гонят сафрида и се чудих какви са, защото бяха много бързи. Направи ми впечатление, че са огромни и всичко живо изчезваше щом тази риба се появяваше на повърхността. Но дали беше лаврак, пак не съм сигурна, може да е друга риба.
Най-добрият начин да запазиш своите приятели е да не ги предаваш!
/Мизнер/
Аватар
Mi7chell
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1645
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2008 8:26 pm
Местоположение: ВАРНА

Re: Има ли лаврак в черно море

Мнение от Mi7chell »

Или лаврак или гофан или малък делфин :)
Зарганолог
babushka
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 410
Регистриран на: Сря Ное 12, 2008 6:45 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Има ли лаврак в черно море

Мнение от babushka »

Mi7chell написа:Или лаврак или гофан или малък делфин :)
Гръбнака на тази риба беше оцветен в сиво и кафяво, перките бяха почти същите като на лаврака, устата широко отворена, а тялото - дълго и закръглено и леко сплескано отстрани. Видях я през месец октомври на пристанището в Несебър.
Най-добрият начин да запазиш своите приятели е да не ги предаваш!
/Мизнер/
Аватар
Mi7chell
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1645
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2008 8:26 pm
Местоположение: ВАРНА

Re: Има ли лаврак в черно море

Мнение от Mi7chell »

babushka написа:
Mi7chell написа:Или лаврак или гофан или малък делфин :)
Гръбнака на тази риба беше оцветен в сиво и кафяво, перките бяха почти същите като на лаврака, устата широко отворена, а тялото - дълго и закръглено и леко сплескано отстрани. Видях я през месец октомври на пристанището в Несебър.
Аха видяла си я от близо, значи изключваме делфина ;),ами най-вероятно е лаврак.
Зарганолог
babushka
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 410
Регистриран на: Сря Ное 12, 2008 6:45 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Има ли лаврак в черно море

Мнение от babushka »

Значи съм видяла лаврак. Така ме хвана яд на тази риба, че ми гони сафридчетата, но после се смях на себе си, че се впрягам толкова лесно. Значи, щом съм го видяла и други като мен може да са го виждали. Тогава видях 5-6 такива риби в период на 1 час.
Най-добрият начин да запазиш своите приятели е да не ги предаваш!
/Мизнер/
SANTIMIR
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 341
Регистриран на: Съб Юни 12, 2010 5:12 am
Местоположение: варна

Re: Има ли лаврак в черно море

Мнение от SANTIMIR »

:D лаврак има , аз имам един ударен с харпун на силистар в дясно до скалите беше около 4,5-5кл. дрябва да кача снимка . много вкусна риба
starcho
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1495
Регистриран на: Съб Фев 07, 2009 7:58 pm

Re: Има ли лаврак в черно море

Мнение от starcho »

В миналото,смятайте средата на миналия век го е имало навсякъде,но сега е оредял и изглежда е по-рахат на дълбоко.
Аватар
shturetc
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 451
Регистриран на: Пон Окт 03, 2011 9:24 am
Местоположение: Бургас

Re: Има ли лаврак в черно море

Мнение от shturetc »

Познати харпунджии твърдят,че макар и рядко,набарват по някой лаврак на мушката около и в(ъв) подводни пещери.
Иначе,само преди около два месеца,за празника на Каварна ,Цонко приготвяше един местен,7 -килограмов,трофеен екземпляр,уловен на мрежа около Калиакра(доколкото разбрах).
4ernomorec50
новобранец
новобранец
Мнения: 23
Регистриран на: Вто Юли 09, 2013 11:14 am

Re: Има ли лаврак в черно море

Мнение от 4ernomorec50 »

skalar написа:здавейте,
бях на черно море за известно време и разговарях с харпунджии които тръвдят че са виждали под водата лаврак.
ако някой знае нещо по въпроса нека напише нещо
Както може би ти е ясно лаврака се движи на пасажи.В черно море се срещат единични екэемпляри,но много рядко :).Преди и в черно море имало пасажи лаврак,но от прекомерния улов иэчеэнали.
Поправете ме,ако греша.
starcho
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1495
Регистриран на: Съб Фев 07, 2009 7:58 pm

Re: Има ли лаврак в черно море

Мнение от starcho »

Като млад е пасажен но с наедряването става домошар и индивидуалист,типичен българин.
Публикувай отговор

Обратно към “Въпроси свързани с морския риболов.”