спари

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Аватар
namaste
новобранец
новобранец
Мнения: 72
Регистриран на: Нед Апр 20, 2008 2:46 pm

Re: спари

Мнение от namaste »

Eeeee :) Браво господин барутчия :) Когато се говори с факти няма място за спор.
Връщам си думите назад за НОВИЯТ ВИД!
Може и да не е нов вид, но пък увеличената и популация е новост :D Дано се запази и понарастнат!
Но пак призовавам колегите да пускат дребните независимо от кой вид! НА мен ми е по хубаво на душата, като знам че съм я пуснал.
Веднъж един колега ловеше от брега... метнал за кефалови и хвана едно попченце, ама попченце, като дебела кибритена клечка, и като извади една торбичка набутана в джоба и го напъха вътре... Цял ден не хвана нищо повече, но уби ненужно рибето.

Наслука на всички и повече големи риби!

ПС
Прочетох пак информацията от книгата която е пуснал Администратора на сайта и там се казва:

Разпространение: В източната част на Атлантическия океан, Средиземно море. Смята се, че в Черно море е постоянен обитател.

Което само по себе си не е категорично, а е предположение "смята се" Така че дали е нов или стар видът си остава спорен въпрос.
Но пък от споровете научаваме много неща стига да са с добър тон и уважение към колегите!
nursi
новобранец
новобранец
Мнения: 97
Регистриран на: Съб Сеп 17, 2011 9:21 pm

Re: спари

Мнение от nursi »

Здравйте колеги ,спарито е много в Мраморно море от колкото Черно море .На последък в мраморно море взе да се виждат видове които са лубители на топла вода тези са мър мър (Lithognathus mormyrus) и акя (Lichia amia) брат ми е водолаз или гмуркач не знам разликата той ми беше казал преди няколко години че нещо странно ставало в Мраморно море спарито бяга от тук това е от мен...
XegouX
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 298
Регистриран на: Пон Окт 22, 2012 4:59 pm
Местоположение: Бургас

Re: спари

Мнение от XegouX »

nursi написа:Здравйте колеги ,спарито е много в Мраморно море от колкото Черно море .На последък в мраморно море взе да се виждат видове които са лубители на топла вода тези са мър мър (Lithognathus mormyrus) и акя (Lichia amia) брат ми е водолаз или гмуркач не знам разликата той ми беше казал преди няколко години че нещо странно ставало в Мраморно море спарито бяга от тук това е от мен...
Не може ги трае тия Гърчоля , да идва насам тука на спокойствие :D :lol: да си хвърля хайверчето на по хладните води.
nursi
новобранец
новобранец
Мнения: 97
Регистриран на: Съб Сеп 17, 2011 9:21 pm

Re: спари

Мнение от nursi »

Аз малко знам БГ гърчоля какво означава...
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: спари

Мнение от КИРО »

namaste написа: .................Което само по себе си не е категорично, а е предположение "смята се" Така че дали е нов или стар видът си остава спорен въпрос.
Но пък от споровете научаваме много неща стига да са с добър тон и уважение към колегите!
Бъди сигурен че не е спорен въпроса.
През началото на 80-те години пълнихме чепарета с тези риби на моста на Златните.
Спарита и змарид винаги е имало в Черно море.
Даже братушките го ловят целогодишно,и то качественни екземпляри.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
barutchiata ©
Администратор
Администратор
Мнения: 5592
Регистриран на: Нед Апр 24, 2005 9:35 pm
Местоположение: България & Österreich

Re: спари

Мнение от barutchiata © »

Батковци аз само изложих факти! Иначе съм далеч от желанието да споря по темата, всеки има право да има собствено мнение и концепции.

Иначе относно поста на колегата namaste ще кажа, че всички сме правили глупости през живота си. И аз съм прибирал някога малки рибета, просто е нямало кой да ми обясни, че това е нещо неправилно. Важна беше бройката тогава, сега гледам на нещата под съвсем друг ъгъл и ако някога видя някой младеж да го прави се опитвам да му обясня, защото няма нищо по-силно от благата дума.
Аватар
namaste
новобранец
новобранец
Мнения: 72
Регистриран на: Нед Апр 20, 2008 2:46 pm

Re: спари

Мнение от namaste »

КИРО написа: защото няма нищо по-силно от благата дума.
Напълно съгласен.
Ако пък с благата дума добавим и пример и тогава започват да се случват чудесата и човек започва да вижда, че все пак нещата могат да се променят към по добро :wink:
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: спари

Мнение от КИРО »

namaste написа:
КИРО написа: защото няма нищо по-силно от благата дума.
Напълно съгласен.
Ако пък с благата дума добавим и пример и тогава започват да се случват чудесата и човек започва да вижда, че все пак нещата могат да се променят към по добро :wink:
Само че,цитираш неправилно......
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
kuins
новобранец
новобранец
Мнения: 65
Регистриран на: Нед Апр 21, 2013 5:16 pm
Местоположение: Бургас, на 2 км. от морето и 1 км. от "Мандра" и "Вая".

Re: спари

Мнение от kuins »

:D Съгласен съм с колегата Киро относно доста разпространената в недалечното минало риба Спари по българското черноморие.
Спомням си, през 1973 год. купих първата си кола Шкода 100С, имах и една полска гумИнетка "Делфин" и любимо място ми бяха скалите, вдясно от Германката, там имаше далян "Юрий Гагарин" и оттам се влизаше най-лесно в морето.Хващах основно попове на чиконта, сафрид/хаймани/ на аланкат, но не на плувка, а на ръка и миди с гагана.Когато стържех мидите, част от тях се чупеха и привличаха доста риба и освен лапината и кучешките,това бяха предимно спари.През стъклото на маската ми се струваха огромни, но всъщност бяха 10-15 сатниметрови, много красиви и бързи рибки.На чипаре рядко съм ги вадил,повече излизаха дракони, но на аланкат съотношението беше 60/40 в полза на сафрида. Да допълня , за стръв на аланкат - белена скарида и 2 куки на тънък бидем.Тежест 15-20 гр.:D
Бъдете здрави и наслука!
Ако работата ти пречи на риболова - остави работата!
Аватар
namaste
новобранец
новобранец
Мнения: 72
Регистриран на: Нед Апр 20, 2008 2:46 pm

Re: спари

Мнение от namaste »

Извинявам се Киро! Не съм видял снощи, че беше късно. Исках да цитирам Барутчията.
Всичко добро!
Публикувай отговор

Обратно към “Въпроси свързани с морския риболов.”