спари

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

nikilaaa
новобранец
новобранец
Мнения: 74
Регистриран на: Съб Юли 09, 2011 8:00 pm

спари

Мнение от nikilaaa »

колеги вчера хванах едно спари и искам да питам да го ям ли,да не го ли ям :drinkers:
power123
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 119
Регистриран на: Нед Ное 20, 2011 8:46 am

Re: спари

Мнение от power123 »

На мен лично ми е една от любимите риби :)
nursi
новобранец
новобранец
Мнения: 97
Регистриран на: Съб Сеп 17, 2011 9:21 pm

Re: спари

Мнение от nursi »

Мазна риба е жена ми казва че е била хубава тук в Мраморно море не се ловеше много но сега вече въдичарите и нея е търсят щото не остана нищо
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: спари

Мнение от КИРО »

nursi написа:Мазна риба е жена ми казва че е била хубава тук в Мраморно море не се ловеше много но сега вече въдичарите и нея е търсят щото не остана нищо
Като няма препинателни знаци - какво ли не чете човек. :D
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
nursi
новобранец
новобранец
Мнения: 97
Регистриран на: Съб Сеп 17, 2011 9:21 pm

Re: спари

Мнение от nursi »

:)
Аватар
namaste
новобранец
новобранец
Мнения: 72
Регистриран на: Нед Апр 20, 2008 2:46 pm

Re: спари

Мнение от namaste »

Хапвай я щом си я прибрал, нямам какво да се чудиш след, като вече няма как да я пуснеш обратно.

Колеги бих ви помолил, като хващате спарита да ги пускате обратно. Спарито е нов вид в нашето море и от около 2 години може би и малко повече се забелязва в нашите води. Но всичките рибки са дребни по не повече от 20-40 гр... живеят на групи по 5-6, поне в нашето море колкото пъти съм ги срещал под водата са били все така по 5-6 .
Иначе до колкото знам е вкусна риба, но нека им дадем шанс да се заселят и поотраснат.


п.с. Пропуснах да кажа, че молбата ми е насочена към риболовците в нашето море:)
Но и за другите би било хубаво, ако са дребни рибките...
XegouX
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 298
Регистриран на: Пон Окт 22, 2012 4:59 pm
Местоположение: Бургас

Re: спари

Мнение от XegouX »

:shock: Нов вид ?От 2 години ? :axe: Колега влез в час!!!
Аватар
namaste
новобранец
новобранец
Мнения: 72
Регистриран на: Нед Апр 20, 2008 2:46 pm

Re: спари

Мнение от namaste »

XegouX написа::shock: Нов вид ?От 2 години ? :axe: Колега влез в час!!!
Колега няма да споря с теб кое е нов вид и колко време е нужно на един вид за да бъде той определен като нов или стар. Ако имаш информация как преди 10 години и повече или преди година примерно са се ловили купища по 300-400 гр. Спарита в Черно море -дай да я видим тая информация преди да ме съветваш да влизам в час!
Заселване на Спари се наблюдава в нашите води от скоро -ФАКТ! Възможно е да е имало единични екземпляри забелязани и преди това влезли през Босфора, но не и популация.

Само не разбрах тоя емотикон с брадвата за какво е? И внимателно с нея да не се нараниш...

Със здраве!
XegouX
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 298
Регистриран на: Пон Окт 22, 2012 4:59 pm
Местоположение: Бургас

Re: спари

Мнение от XegouX »

:lol: Спари е имало в Черно море преди мен и теб да ни има на този свят . :axe: тая иконка я харесвам затова си я слагам :) Пък ако очакваш популацията да им стане толкова колкото на попчетата , няма да стане скоро
Аватар
namaste
новобранец
новобранец
Мнения: 72
Регистриран на: Нед Апр 20, 2008 2:46 pm

Re: спариXegouX

Мнение от namaste »

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Колега XegouX
в Черно море се срещат и тунци и минокопи, доради, салпи защото има от къде да дойдат.
Целта на поста ми беше съвсем друга, не да влизам в конфликти с когото и да било. Ако ти не уважаваш опазването на рибните богатства е друг въпрос. Ако не си съгласен с нещо изложи факт, а не празни приказки, емотикони, които ти харесвали... защото иначе няма смисъл!
Те хората разправят че има и извънземни, ама ти виждал ли си ?
Всичко добро и без лоши чувства!


пс колега кажи вкусно ли беше Спарито:)
Последно промяна от namaste на Пет Май 31, 2013 2:40 pm, променено общо 1 път.
XegouX
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 298
Регистриран на: Пон Окт 22, 2012 4:59 pm
Местоположение: Бургас

Re: спари

Мнение от XegouX »

Колега не съм тръгнал да се яда с теб.Бъди сигурин че и аз както много други милея за рибните популации.Знаеш кои са виновниците за безрибието в глобален мащаб не само тук при нас.
Аватар
namaste
новобранец
новобранец
Мнения: 72
Регистриран на: Нед Апр 20, 2008 2:46 pm

Re: спари

Мнение от namaste »

Всичко е наред колега
XegouX

Но освен ония, за които говориш сме важни и ние и нашето самосъзнание най-вече. То в днешно време да го е страх човек да си каже че е хапнал рибка дето е хванал, че веднага ще скочат да го лаят че бил месар.
Както казва един много уважаван от мен рибар:
"Няма нищо лошо в това да си хапваме уловена рибка, то иначе в някакъв момент прекаленото хвани и пусни изключва идеята на самия риболов, като такъв"(изключвам хората които не ядат риба)

:wink:
XegouX
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 298
Регистриран на: Пон Окт 22, 2012 4:59 pm
Местоположение: Бургас

Re: спари

Мнение от XegouX »

Ще ти кажа само че често се карам с приятелите ми , с които ходим на рибовол обикновенно на морето(Сладковдния рибов някак си последните години съм спрял да практикувам), да пускат маломерните рибета, било зарган било граца и прочие....да не говорим за малки чернокопчета.Но прекрасно знаеш каква грозна гледка е да видиш натръшкани зародиши по паубите на РеКе-тата.А граничните мазно-мазно се изнасят с някое кило едра риба аванта, пък кво им пука .А ИАРА-та както един от форума беше казал да не мислиш че не похапват малонерно :) Наслука нека има повече Спарита тази година поне за снимка, ако не за хапка :)
Аватар
fishermann2
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 230
Регистриран на: Сря Апр 24, 2013 10:34 am
Местоположение: Добрич

Re: спари

Мнение от fishermann2 »

Да се пуска маломерната риба в морето от нас въдичарите е добра и хуманна постъпка,която аз също прилагам,но от друга страна ефекта от това е доста съмнителен.Траловете ежедневно вадят такива количества маломерна риба и без оглед на улавяните видове,че всички въдичари взети заедно няма да възстановим сигурно и една милионна част от това което те похабяват.
Въпреки всичко,аз пак си ги пускам.Ей така,за душевен комфорт. :wink:
Аватар
barutchiata ©
Администратор
Администратор
Мнения: 5592
Регистриран на: Нед Апр 24, 2005 9:35 pm
Местоположение: България & Österreich

Re: спари

Мнение от barutchiata © »

Книгата „Рибите в България“ издадена 1995 год. е написана от Мария Карапеткова и Младен Живков. За създаването и е използвана и литература на други издатели, като един от източниците е - Световидов, А.Н. „ Рибите в Черно море“ Москва-Ленинград, Наука от 1964 год.

В книгата пише :arrow: :arrow: :arrow:

Сем. Спаридови-SPARIDAE
В Средиземно море живеят 30 вида, а в Черно море-11, повечето от които са случайни пришълци от съседни морета.
Зъбар(Синегрид),Кантар,Мерджан,Коца(Ципура),Обикновена морска каракуда,Ивичеста морска каракуда(Саргус),Морска каракуда(Спари,Спарид), Меланура, Гопа, Сарпа (Златоретица), Морска хиена.

По специално за морската каракуда(Спари, Спарид) пише :arrow: :arrow: :arrow:
Морска каракуда, Спари, Спарид-Diplodus annularis
Размери: Дължина до 22-23 см.(рядко до 45 см.), Тегло до 200-300 гр.(Рядко до 400-600 гр.)
Отличителни белези:Тялото е яйцевидно,късо, странично сплеснато, в сравнение с останалите от този род- по-ниско(височината му е 36-38% от дължината. Външно от другите каракуди се различава главно по: по–малкия брой разклонени лъчи в аналната перка(11-12), по-малкия брой люспи в страничната линия(48-55), по отсъствието на ясно изразени странични ивици отстрани на тялото (понякога се очертавата само няколко (3-4) черно сиви ивици) и по наличието на голямо черно петно върху опашното стебло. Разпространение: В източната част на Атлантическия океан, Средиземно море. Смята се, че в Черно море е постоянен обитател.
Биология: Крайбрежен, морски вид, предпочитащ да се придържа около водорасли. Край нашия бряг се среща през пролетно-летните и есенните месеци. Размножава се порционно от юни до септември. Малките водят придънен начин на живот. Възрастните се хранят с водорасли, морски гъби, ракообразни и червеи. Стопанско значение: Незначително


По написаното в тези книги ясно се вижда, че рибата е много отдавна позната в Черно море и не може да се твърди, че е нов вид.
Публикувай отговор

Обратно към “Въпроси свързани с морския риболов.”