Избор на макара за морски спининг

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

radeto
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Нед Ное 23, 2008 7:37 pm

Избор на макара за морски спининг

Мнение от radeto »

Здравейте уважаеми колеги! Изпаднал съм в дилема за избор на макара за морски спининг. Двоумението ми е между Shimano Rarenium Ci4+ 4000 и Daiwa Caldia 3000. Моля, за вашите компетентни мнения, като изтъкнете плюсовете и минусите на двете макари! Благодаря предварително!
svetlio80tm
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 103
Регистриран на: Нед Апр 09, 2006 9:16 pm
Местоположение: Varna

Re: Избор на макара за морски спининг

Мнение от svetlio80tm »

radeto написа:Здравейте уважаеми колеги! Изпаднал съм в дилема за избор на макара за морски спининг. Двоумението ми е между Shimano Rarenium Ci4+ 4000 и Daiwa Caldia 3000. Моля, за вашите компетентни мнения, като изтъкнете плюсовете и минусите на двете макари! Благодаря предварително!
Независимо каква макара ще вземеш като марка и размер, гледай да е бърза- с високо предавателно число, от 5,8:1 нагоре, с един оборот да обира над 90 и няколко санта влакно. Иначе резултатите ти ще са по- скромни :fishing7: В морето, особено в тези на юг, рибите се движат и хранят с по- големи скорости, няма нищо общо със сладководния спининг :D
radeto
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Нед Ное 23, 2008 7:37 pm

Re: Избор на макара за морски спининг

Мнение от radeto »

Това всъщност е едно от нещата, които наклоняват везната ми към шиманото. Шиманото е по-леко, с по-високо предавателно число, по-висок драг и по-ниска цена. Единствено ме притеснява, че Дайвата я препоръчват повече за морски риболов, което означава, че е по защитена от въздействието на солената вода. То е ясно, че миенето със сладка след употреба е задължително, но все пак.
Аватар
paynera
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 229
Регистриран на: Пон Апр 11, 2005 12:07 pm
Местоположение: Варна

Re: Избор на макара за морски спининг

Мнение от paynera »

svetlio80tm написа:
radeto написа:Здравейте уважаеми колеги! Изпаднал съм в дилема за избор на макара за морски спининг. Двоумението ми е между Shimano Rarenium Ci4+ 4000 и Daiwa Caldia 3000. Моля, за вашите компетентни мнения, като изтъкнете плюсовете и минусите на двете макари! Благодаря предварително!
Независимо каква макара ще вземеш като марка и размер, гледай да е бърза- с високо предавателно число, от 5,8:1 нагоре, с един оборот да обира над 90 и няколко санта влакно. Иначе резултатите ти ще са по- скромни :fishing7: В морето, особено в тези на юг, рибите се движат и хранят с по- големи скорости, няма нищо общо със сладководния спининг :D
Абсолютно погрешно мислене (лично мнение) - за морето НЕ ти трябва бърза макара - тя е за реките.Аз работя само с Shimano 4.8/1 и 5.2/1.Вземаи смело Shimano Rarenium Ci4+ 4000 - няма да сгрешиш.
Наи обичам , зъби на бели риби да събличам
radeto
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Нед Ное 23, 2008 7:37 pm

Re: Избор на макара за морски спининг

Мнение от radeto »

paynera написа:
svetlio80tm написа:
radeto написа:Здравейте уважаеми колеги! Изпаднал съм в дилема за избор на макара за морски спининг. Двоумението ми е между Shimano Rarenium Ci4+ 4000 и Daiwa Caldia 3000. Моля, за вашите компетентни мнения, като изтъкнете плюсовете и минусите на двете макари! Благодаря предварително!
Независимо каква макара ще вземеш като марка и размер, гледай да е бърза- с високо предавателно число, от 5,8:1 нагоре, с един оборот да обира над 90 и няколко санта влакно. Иначе резултатите ти ще са по- скромни :fishing7: В морето, особено в тези на юг, рибите се движат и хранят с по- големи скорости, няма нищо общо със сладководния спининг :D
Абсолютно погрешно мислене (лично мнение) - за морето НЕ ти трябва бърза макара - тя е за реките.Аз работя само с Shimano 4.8/1 и 5.2/1.Вземаи смело Shimano Rarenium Ci4+ 4000 - няма да сгрешиш.
А за Stradic Ci4+ 4000 какво мислите, освен, че е по-тежка от рарениума, сравнявайки ги двете коя е по-добрата в повечето отношения?
Lupo
новобранец
новобранец
Мнения: 52
Регистриран на: Пет Фев 22, 2008 9:40 pm

Re: Избор на макара за морски спининг

Мнение от Lupo »

Аз имам три" Страдика",с които работя вече доста години и не са дали нито един проблем,някога по време на риболов по невнимание съм ги потапял в морето.Разбира се когато се прибера винаги ги измивам.Вярно е,че и трите са японско производство.Предавателното им число е 6:1.Това е за "Шимано",което мога да кажа,за "Дайвата"нека да дадат мнения колеги ,които работят с тях.Успех с покупката.
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3646
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: Избор на макара за морски спининг

Мнение от dantho.mihov »

Отклонявам се от конкретните въпроси на колегата и за това моля за извинение.
Разгледай И ето тази макара : https://akvasport.com/product/9472/maka ... -4000.html
Типично морска е и описанието е достоверно.
Тъй като имам и двата размера - 4 000 и 2 500, го потвърждавам. Доста колеги по южното ни Черноморие я използват с години.
Аватар
paynera
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 229
Регистриран на: Пон Апр 11, 2005 12:07 pm
Местоположение: Варна

Re: Избор на макара за морски спининг

Мнение от paynera »

къде го хлъзна бе колега - макара от нисък клас - 360 грама?Stradic Ci4+ 4000 или рарениум - нямат разлика , освен ако не потърсиш нещо "дръпнато" от вън.
Наи обичам , зъби на бели риби да събличам
radeto
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Нед Ное 23, 2008 7:37 pm

Re: Избор на макара за морски спининг

Мнение от radeto »

Lupo написа:Аз имам три" Страдика",с които работя вече доста години и не са дали нито един проблем,някога по време на риболов по невнимание съм ги потапял в морето.Разбира се когато се прибера винаги ги измивам.Вярно е,че и трите са японско производство.Предавателното им число е 6:1.Това е за "Шимано",което мога да кажа,за "Дайвата"нека да дадат мнения колеги ,които работят с тях.Успех с покупката.
Благодаря колега!
radeto
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Нед Ное 23, 2008 7:37 pm

Re: Избор на макара за морски спининг

Мнение от radeto »

dantho.mihov написа:Отклонявам се от конкретните въпроси на колегата и за това моля за извинение.
Разгледай И ето тази макара : https://akvasport.com/product/9472/maka ... -4000.html
Типично морска е и описанието е достоверно.
Тъй като имам и двата размера - 4 000 и 2 500, го потвърждавам. Доста колеги по южното ни Черноморие я използват с години.
Колега, аз търся макара за туичване, искам да е лека. Затова и везната много натежава към рарениума, която е 240 гр., а калдията и страдика са по 260 гр. Тази е евтина, но си е много тежка. Благодаря ти все пак!
Аватар
RAAZIEL
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1436
Регистриран на: Чет Яну 31, 2008 5:16 pm
Местоположение: Варна

Re: Избор на макара за морски спининг

Мнение от RAAZIEL »

В другия форум бях прочел в подобна тема,че Shimano Rarenium Ci4+ на втория риболов оронила зъбите на короната-колегата писа,че никога повече няма да си купи такава,което е разбираемо.Не знам дали е истина,но...?
ПАЗЕТЕ ЧИСТОТА НА ВОДОЕМИТЕ
Аватар
radoadvokat
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 389
Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 5:05 pm
Местоположение: Варна

Re: Избор на макара за морски спининг

Мнение от radoadvokat »

paynera написа: Абсолютно погрешно мислене (лично мнение) - за морето НЕ ти трябва бърза макара - тя е за реките.Аз работя само с Shimano 4.8/1 и 5.2/1.Вземаи смело Shimano Rarenium Ci4+ 4000 - няма да сгрешиш.
Пайнер, съгласен съм с теб, но само ако става дума за чипарене, дънен и тролинг. За водене на искуствени примамки, особенно за южните ни съседки, минимума на макарата трябва да е хайгиър. Казвам го от опит. Особенно при риболов в прибоя. Най добрия вариянт е на предавателно число 6 и нагоре - екстрахай. При последните ми два риболова, аз лових с хайгиър а колегата с екстрахайгиър на Шимано и разликата беше голяма. Затова и макарата ми вече е екстрахай. И новата тоже.

Аз съм за Рарениум, по лек и по бърз.

Поздрав!
Аватар
radoadvokat
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 389
Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 5:05 pm
Местоположение: Варна

Re: Избор на макара за морски спининг

Мнение от radoadvokat »

RAAZIEL написа:В другия форум бях прочел в подобна тема,че Shimano Rarenium Ci4+ на втория риболов оронила зъбите на короната-колегата писа,че никога повече няма да си купи такава,което е разбираемо.Не знам дали е истина,но...?
Ако я е ползвал за тролинг може и това да се случи, макар че звучи сериозно оронена корона.
Аватар
RAAZIEL
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1436
Регистриран на: Чет Яну 31, 2008 5:16 pm
Местоположение: Варна

Re: Избор на макара за морски спининг

Мнение от RAAZIEL »

radoadvokat написа:
RAAZIEL написа:В другия форум бях прочел в подобна тема,че Shimano Rarenium Ci4+ на втория риболов оронила зъбите на короната-колегата писа,че никога повече няма да си купи такава,което е разбираемо.Не знам дали е истина,но...?
Ако я е ползвал за тролинг може и това да се случи, макар че звучи сериозно оронена корона.
Абе беш ли мама му,кво е правил...и ако трябва да бъда точен,май беше писал оронени зъби където и да са те,което пак звучи сериозно-но не е невъзможно.Но като цяло всеки знае,че тенденцията при новите неща са да изглеждат по-добре,по-леки материали,по-ниско качество и по-често купуване...
ПАЗЕТЕ ЧИСТОТА НА ВОДОЕМИТЕ
radeto
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Нед Ное 23, 2008 7:37 pm

Re: Избор на макара за морски спининг

Мнение от radeto »

RAAZIEL написа:В другия форум бях прочел в подобна тема,че Shimano Rarenium Ci4+ на втория риболов оронила зъбите на короната-колегата писа,че никога повече няма да си купи такава,което е разбираемо.Не знам дали е истина,но...?
Аз също съм чел изказването на колегата, но ми се струва, че или макарата е била много добра реплика, преимерно правена от trulinoya или просто е била правена в петък късния следобед и на малайзиеца не му се е бачкало. Аз освен това мнение друго негативно за рарениума не съм чувал. Мисля, че двоуменето ми поприключва :)
Публикувай отговор

Обратно към “Въпроси свързани с морския риболов.”