Кога тръгват различните морски риби?

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
Аватар
kiril_bulgaria
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 404
Регистриран на: Съб Дек 01, 2007 9:56 pm
Местоположение: Царево
Обратна връзка:

Re: Кога тръгват различните морски риби?

Мнение от kiril_bulgaria »

От Вашите постове 9стр, направих систематична информация. Ако има някаква корекция, пишете:

МЕДЖИТ - Тръгва по-рано от сафрида, няколко дена. Той е лампичката, че идва сафрида.

САФРИД - Тръгва около 20 май до краят на юни. Юли и август е разпръстнат. И като започне септември, та чак до краят на ноември, при температура на водата до 15-17 градуса.
Поверие - за есента - когато щъркелите си заминават, и сафрида си тръгва.

КАЯТА - Тръгва при температури 8-10 градуса на водата. Започва от средата на март. Лови се успешно през цялата година(без зимата - тогава е скрита по дупките). По време на горещите летни месеци е на дълбоко, където водата е по-хладна.
Поверие: като цъфне люляка тръгваш за кая

КАРАГЪОЗ - Карагьоз след 15 март, но на мрежи. На чепаре след средата на юни.

ЗАРГАН - Зарганът,който обитава нашето крайбрежие идва от Азовско море. Лови се предимно през есента - Септември, Октомври и Ноември на бомбарда, булдо и на плувка. По мои лични наблюдения тази година заргана имаше дори и през декември. Движи се от север на юг по нашето черноморие.

КАЛКАН - Пробите за тази вкусна риба започват в началото на март. Пролетта излиза към брега,за да си хвърля хайвера.

КЕФАЛ, ИЛАРИЯ - цяло лято и есен

ПИСИЯ - се лови, когато се лови кефала

МОРСКА КОТКА - Щом стане над 20градуса,трябва да почне да излиза към брега и да яде.

БАРБУН - няма някакъв специалитет. Хвърлям си за кая, като има барбун,и той си идва на въдицата. Добри са вкусовите ѝ качества.Върви на скарида и червей, на рапан не съм го забелязал. Но и навътре не ми е удрял,а само до брега,на пясъка.
Барбун съм хващал от май месец, а относно такъма едва ли има някаква рецепта, въпроса е да преминат покрай нашата въдица. Наблюдавал съм ги като се гмуркам, движат се на големи пасажи по пясъчното дъно и постоянно ровят пясъка търсейки храна.

За тези риби само е споменато, но не са дадени точни месеци.
ПАЛАМУД, ЦИГАНКА -
СКОРПИТ -
ДРАКОН -
ХАМСИЯ -
ЗМАРИД –
ЛЕФЕР -
ЧЕРНОКОП -
СКУМРИЯ -
Изображение
starcho
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1495
Регистриран на: Съб Фев 07, 2009 7:58 pm

Re: Кога тръгват различните морски риби?

Мнение от starcho »

За писията да допълня-почва от април в плиткото,после бяга в дълбокото като калкана,остава езика но е дребен .Лефер има и сега,но е пръснат,хващал съм инцидентно когато е имало дребна рибка на куката,най-добре гюмюш.
Публикувай отговор

Обратно към “Рибите, навици, особености и как да ги ловим.”