Кога тръгват различните морски риби?

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
Аватар
Bastardo
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 133
Регистриран на: Сря Май 23, 2007 10:59 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Кога тръгват различните морски риби?

Мнение от Bastardo »

Здравейте колеги,

имам въпрос, който може да се стори лаишки на запознатите но все пак...
Кога тръгват по-масовите видове черноморски риби, къде да ги търсим първо и има ли някакви особености
при риболова им докато водата е още студена. (сафрид, илария, заргана, кая, чернокоп, карагьоз и тн...)

Интересувам се главно от региона около Варна.
Знам че на юг е малко по-различно, но и мнения на колеги от Бургас са
повече от "добре дошли".

Благодаря предварително за мненията Ви!


Наслука!
Не е важно да влагаш чувства, важно е да чувстваш влага!!!
иванко
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 308
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 8:16 pm
Местоположение: Варна

Re: Кога тръгват различните морски риби?

Мнение от иванко »

сафрида излиза през пролетта и през есента(не знам точно кои месеци,струва ми се доста относително това), каята най добре е пролетта (края на март до края на април,тогава хвърля хайвера и е като полудяла) лови се успешно през цялата година(без зимата де-тогава е по дупките),но по време на горещите летни месеци е на дълбоко,където водата е по-хладна.Иларията лично аз я ловя цяло лято и есен(имам си едно място) :lol:За карагъоза не знам.Клакан лових за първи път тая година от началото на октомври до средата на декември.Пролетта излиза към брега,за да си хвърля хайвера,предполагам че и тогава ще дава.Заргана мисля че се лови главно есенно време.То другите риби в нашето море май не стават много за спортен риболов.А сетих се за меджита.Той май беше през юни месец някъде.То това е от мене,за други масови риби не мога да се сетя,засега.Виж и някои други мнения на колеги и си направи изводите.
Аватар
Камбата
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2378
Регистриран на: Нед Ное 26, 2006 6:05 pm
Местоположение: Варна,Морето,сините вълни...
Обратна връзка:

Re: Кога тръгват различните морски риби?

Мнение от Камбата »

Колегата Иванко,забравяш най-атрактивния вид спинингов риболов-риболова на лефер и чернокоп с блесна и воблер.Това е любимата ми риба и риболовът й ми е любимият.За колегата ще кажа,че той може да удари почти винаги,но най-често се лови,когато се завърти сафрида и водата е по-топла.Можеш да потърсиш във вофура темите за чернокопа и лефера,вътре има и статии.Надявам се тая година да има повече зъбатковци. :lol: Аз лично в началото на април ще почна да мятам блесните и няма да спра до първия голям студ в началото на следващата зима.Сам прецени защо. :lol:
"Риболовът на дивите риби е твърде ценен, за да бъдат те улавяни само веднъж!"

- Лий Улф - 1939 г.
Аватар
Моряка
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2969
Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 8:06 pm
Местоположение: Иван Димитров-Варна

Re: Кога тръгват различните морски риби?

Мнение от Моряка »

Ти си следи Морски риболов и ще имаш информация.Има доста колеги ,които ще пускат статии.
А сега де? :roll:
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Кога тръгват различните морски риби?

Мнение от КИРО »

иванко написа:сафрида излиза през пролетта и през есента(не знам точно кои месеци,струва ми се доста относително това), каята най добре е пролетта (края на март до края на април,тогава хвърля хайвера и е като полудяла) лови се успешно през цялата година(без зимата де-тогава е по дупките),но по време на горещите летни месеци е на дълбоко,където водата е по-хладна.Иларията лично аз я ловя цяло лято и есен(имам си едно място) :lol:За карагъоза не знам.Клакан лових за първи път тая година от началото на октомври до средата на декември.Пролетта излиза към брега,за да си хвърля хайвера,предполагам че и тогава ще дава.Заргана мисля че се лови главно есенно време.То другите риби в нашето море май не стават много за спортен риболов.А сетих се за меджита.Той май беше през юни месец някъде.То това е от мене,за други масови риби не мога да се сетя,засега.Виж и някои други мнения на колеги и си направи изводите.
Май си много начинаещ рибар.
1-сафрид.Тръгва около 20 май,и се лови до края на септември-октомври,при температура на водата до 15-17 градуса.
Поверие-когато щъркелите си заминават,и сафрида си тръгва.
2-Каята.Тръгва да хапе при температури 8-10 градуса на водата.Женските когато наближи да си хвърлят хайвера,не полудяват,по-точно въобще не кълват.Има изключения разбира се.А като се стопли водата,отива по-надълбоко защото обича по-хладните води.
3-Карагьоз.В момента се лови само на мрежи.На чепаре след средата на юни.Може да има и сега удари,но епизодични.Там бати Милен е спец.
4-Зарган.Прочети подфорума за зарган,ще разбереш много неща.
5-Калкан.Почвай пробите в началото на март,Камбата ти писа по-професионално.
6-Меджит.Тръгва по-рано от сафрида,няколко дена.Той ми е лампичката,че идва сафрида.
Късмет на всички.
Аватар
Моряка
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2969
Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 8:06 pm
Местоположение: Иван Димитров-Варна

Re: Кога тръгват различните морски риби?

Мнение от Моряка »

И друго поверие:като цъфне люляка тръгваш за кая :)
А сега де? :roll:
Аватар
Bastardo
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 133
Регистриран на: Сря Май 23, 2007 10:59 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Кога тръгват различните морски риби?

Мнение от Bastardo »

Благодаря много на всички за информацията, много полезно ми беше.
Сетих се че съм чувал за сафрида че мигрира от юг на север на пролет и обратно през есента.
Това вярно ли е и за кои други риби важи?

Още веднъж благодаря и на слука!
Не е важно да влагаш чувства, важно е да чувстваш влага!!!
иванко
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 308
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 8:16 pm
Местоположение: Варна

Re: Кога тръгват различните морски риби?

Мнение от иванко »

Колега "Киро" извинявам се за некомпетентното си мнение,ни лично аз когато съм ходил за кая,и когато след това я чистя 2/3 от рибата е с хайвер, не се заяждам просто изказвам мнение.И не съм толкова начинаещ рибар>Сигурно нямам твоя стаж,но.
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Кога тръгват различните морски риби?

Мнение от КИРО »

Така е,защото хайвера още не е узрял.Последната седмица преди хвърлянето,престава да яде "като луда",затова има забрана от края на април,мисля че беше,за един месец.
А на Bastardo отговарям,че другите риби са лефер,паламуд,зарган,змарид,хамсия,скумрия.Имаше още,нека други да допълнят,сега не се сещам.
Тук си остават дънните риби,кефала,карагьоза,
VPK
новобранец
новобранец
Мнения: 17
Регистриран на: Съб Ное 26, 2005 5:00 pm
Местоположение: sofia

Re: Кога тръгват различните морски риби?

Мнение от VPK »

Мисля, че е по лесно да отговорите кои риби остават тука. Повечето мигрират.
За всички кефалови не сте прави, те също мигрират, данните не си ги измислям, а са от определителя (не съм много морски риболовец), за кефаловите пише, че трудно понасят температури от 2-3 С.
До колкото знам остават попчета (кая), калкан, карагьоз , галя, меджит (за последните не е изрично написано).
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Кога тръгват различните морски риби?

Мнение от КИРО »

Галята си е вид кая,а кефала цяла зима го тралят в езерото,за температурата не съм наясно,но под 4 градуса температурата на морската вода много рядко пада,и то в горния слой на водата,по-надълбоко си поддържа тази 4-6 градусова температура даже и през лятото.
Меджита също е мигрираща риба,не съм го засичал след август,може би по-рано си ходи,но не споря.
VPK
новобранец
новобранец
Мнения: 17
Регистриран на: Съб Ное 26, 2005 5:00 pm
Местоположение: sofia

Re: Кога тръгват различните морски риби?

Мнение от VPK »

Абе как да го срещнеш Меджита като за него пише, че е придънна риба, образува малки ята на дълбичина от 50-100м през пролетта и лятото подхожда в крайбрежната зона за отхранване, това е от "Рибите в България" 2000г. Пак казвам не съм морско чадо, но вярвам на литературата.
За Галята да пишеш, че е попче е все едно да пишеш, че шарана е кустър. Те се две различни семейства, нищо общо нямат.
Галя сем Трескови - Gadidae към него спадат и Мерлуза, Меджит, Налим навиците им са сходни (с изключение на Налима).
Сем попчета - Gobidae.
За кефала пише "За зимуване се оттеля в дълбочина и на юг", ако в езерото му е топло може да остава незнам, но това е по скоро изключение. Нека неспорим за глупости, а направим една "карта" на морските ни риби и да се знае кога и какво може да се очаква. Аз за тези риби видях, че остават всички други са на юг може и да има още някой вид, ако не сте сигурни за някой питайте, ще проверя.
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Кога тръгват различните морски риби?

Мнение от КИРО »

Може VPK,ти си чел,аз наистина тези работи не съм ги чел.
Ама много съм обикалял морето,и съм ги хващал.
executor
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 561
Регистриран на: Пет Юли 02, 2004 8:33 am
Местоположение: Varna

Re: Кога тръгват различните морски риби?

Мнение от executor »

Само една много малка част от кефал,илария,платерина остава да зимува по нашето крайбрежие...Основните количества мигрират.Още малко и пак ще дойдат насам :)
Stand and fight
Аватар
Камбата
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2378
Регистриран на: Нед Ное 26, 2006 6:05 pm
Местоположение: Варна,Морето,сините вълни...
Обратна връзка:

Re: Кога тръгват различните морски риби?

Мнение от Камбата »

За кефалите сте прави донякъде.Рибите,които зимуват тук,зимуват в топлите води на пристанищата,езерата по крайбрежието и около електроцентралите.Когато примерно даден пасаж попадне не където трябва/в ледените води покрай буните и в открито море/,им пада "перде" на очите,следователно риболова им на стръв е невъзможен.
VPK написа: това е от "Рибите в България" 2000г. Пак казвам не съм морско чадо, но вярвам на литературата.
Ще се отклоня малко от темата.


Колега,аз също вярвах на литературата,обаче след като прочетох,че на латински Falco subbuteo било видът малъс сокол/ние му викаме чучулигар/,се убедих,че по-голямата част от литературата е с комерсиални цели и се пише от хора,които си нямат хал хабер от това,което пишат.Някой от колегите беше пуснал тема за писанията,поместени в страниците на учебниците за 3-4клас.Потърси я и ще разбереш,че морето било солено,щото в него било разтворено голямо количество готварка сол,че растенията били производители,а животните потребители,или нещо от сорта.

В енциклопедията с птиците пишеше също,че в България имало постоянни и стабилни популации на далматински соколи,морски орли,средиземноморски соколи и т.н.Четох това,което ме интересуваше и търсех и открих толкова простотии,че ако някой прочете цялата книга и за всеки описан в нея животински вид,ще стане простак.Сам преценявай дали да вярваш на литературата,или не.

Сега за междита.Това е преходен вид,който обитава придънните водни слоеве,но това не означава,че е дънна риба,каквито се калканът,писията и попчетата.Меджита,за разлика от дънните риби,образува доста обемни пасажи.Това,че слизали по дъното под 50-100метра е смехотворно поради доста причини.Достатъчно е,че на дъното на Черно море,както всички знаем,има огромно количество сероводород,който възпрепятсва развитието на какъвто и да е животински вид/поне аз незнам за сероводородо-дишащи/.Преди 20 години сероводорода е стигал до 80метра дълбочина,но сега на места чистата вода е на не повече от 50метра.Като пресметнем разиката от обема на сероводорода и чистата морска вода,ще разберем,че всъщност малък процент от Черно море може да бъде среда за живот.

Айде да се придържаме към заглавието на темата. :lol:
"Риболовът на дивите риби е твърде ценен, за да бъдат те улавяни само веднъж!"

- Лий Улф - 1939 г.
Публикувай отговор

Обратно към “Рибите, навици, особености и как да ги ловим.”