Кога тръгват различните морски риби?

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
Аватар
chipi_
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 869
Регистриран на: Съб Окт 14, 2006 6:33 pm
Местоположение: Варна

Re: Кога тръгват различните морски риби?

Мнение от chipi_ »

на таквиз аз им викам мишоци
колко време,ще си ловиш там сам
а и какво ти пречат хората.
стоите си на ващи места
ама ако дойдете на буната
недейте да ловите.
Вълци единаци,отидете на Амазонка да ловите
там с сигурност няма да доиде никой да ва претеснява. 8)
п.п кадей туй място дето никой не го знай
на луната сигурно. :finga:
Изображение
Аватар
чуруликпенчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1523
Регистриран на: Съб Ное 18, 2006 7:49 pm
Местоположение: Варна - Враца

Re: Кога тръгват различните морски риби?

Мнение от чуруликпенчо »

Chipi,ама ти си пак като навита пружина. Що не вземеш да уважиш и някои по-различни възгледи за риболова.Ако искам да съм сред хора,ще отида на Колхозния пазар или на трета буна.Там има достатъчно много образи и бих могъл да си комуникирам /или не/колкото си искам,да ме преплитат,да ми бърборосват на главата , да ми досаждат ,да видя караници,идиотщини ......и въобще каквото ти дойде на ум. Много често ,когато ходя на вълнолома ,на 3-та или 4-та буна въобще не си нося въдица.Ако обаче искам да си ловя риба на спокойствие,защо да си нямам такова местенце и да го пазя само за себе си? Да не говорим,че на този етап си е доста обикаляне докато се намери такова . Трябва ли някой мишок ,'дето само дебне из форума да го получи на готово ?
Може и да не ми отговаряш.Досещам се какво би казал,но все пак си помисли и за моите /нашите/ разбирания за почивка по време на риболов.
Няма дума в българския език,която в множествено число да завършва на "Й".
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Кога тръгват различните морски риби?

Мнение от КИРО »

Чипи,от теб не очаквах такова подскачане.Ама туй за Амазонка е добра идея.Абе Чурулика писа един път защо не си казва местата,там беше прав.Знаят се основните места,какъв е проблема.Ако ти се изкачват стълбите на Галата,по камъните ще си намериш място,Шабла до паметника,хубава скала,нос Атия-чудесно място.
Към VPK.Това за сафрида и медузата от теб го чувам,може и така да е.Но преди имаше много по-малко медузи и много повече сафрид.А в Черно море се срещат два вида сафрид,със син гръб и с малко по-жълт гръб.Жълтия става малко по- едър,но от онези по 2-3 кг,тук ги няма.
За популацията на дракона и скорпида,това са епизодични случаи за мен,нормално е през сезона да изкараш някой,но не заемат мястото на каята.Каята всеки сезон трябва да и търсиш мястото.Е има някои постоянни места като Аладжа банка на Зл.Пясъци,малко преди там са "изворите",на километър - два пред х-л Журналист,но година с година не си приличат,а иначе си я има каята.От х-л Журналист до Кранево има скала,която е като "подкова",там са основните места на каята.Има и няколко разхвърлени скали по този район,ако ги набараш,може да направиш добър улов.Пред Галата не им знам местата,предстои ми тази година да ги търся.Интересното тук е,че случайно попадаш на дупката,засичаш си я,и това лято си там.Ако работиш със сонар,по-лесно е,виждаш къде е камъка и пускаш.
Зарганата както казах не я коментирам,на чепаре доста е излизала,но за мен това са случайности.
Сега видях,че и Чурулика е писал,но вече не си променям мнението.
Аватар
чуруликпенчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1523
Регистриран на: Съб Ное 18, 2006 7:49 pm
Местоположение: Варна - Враца

Re: Кога тръгват различните морски риби?

Мнение от чуруликпенчо »

За сафрида, никой не каза необходима ли му е медузата за укритие на малките, тоест без медуза има ли популация?
За едрата и дребна форма, аз го разбирам така веднъж започнал да расте бавно, тоест нямоло е достатъчна храна сафрида си остава дребен завинаги, тоест дори възрастните пак са по-малки от едрата форма.
Колега VPK ,нямам идея какво се случва с растежа на сафрида,но е факт,че миналата година ,в началото на сезона той беше дребен /с размер на граца/ , но вътре беше пълен с хайвер.Това значи , че е полово зрял и не е граца.Явно някакъв дребен вид -недорасляк. По-интересното е ,че в края на сезона се появи един доста едър вид с размери 20-22 см.Мисля , че в галерията ми има няколко такива по снимките.Не поглеждаше чепарето,но пък за сметка на това здраво лапаше морски червеи на такъм с бомбарда.За връзката сафрид-медузи не бях чувал до този момент.Може би сега е момента да се включи и Бат Милен в темата.Той си е корифей в морския риболов.
Няма дума в българския език,която в множествено число да завършва на "Й".
Аватар
chipi_
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 869
Регистриран на: Съб Окт 14, 2006 6:33 pm
Местоположение: Варна

Re: Кога тръгват различните морски риби?

Мнение от chipi_ »

където искате там се криите,
не мога да го разбера това и това е

на мене пък не ми пречи да споделям
дори с кеф ще кажа на всички .
Другият път като отидеш и видиш един хотел кацнал там,
да не та видя на вълнолома.

или ако споделиш сигурно всички ше са юрнат към твоето дащно място,
баси морето зе да става тясно. :evil:
Изображение
Аватар
чуруликпенчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1523
Регистриран на: Съб Ное 18, 2006 7:49 pm
Местоположение: Варна - Враца

Re: Кога тръгват различните морски риби?

Мнение от чуруликпенчо »

където искате там се криите,
не мога да го разбера това и това е
Ето ти един добър повод да разбереш,че не е необходимо да оплюваш нещо,което не разбираш.
на мене пък не ми пречи да споделям
дори с кеф ще кажа на всички .
Ето още една добра причина да не споделям местата си.
Другият път като отидеш и видиш един хотел кацнал там,
да не та видя на вълнолома.
Никога не съм казвал,че не ходя на вълнолома.И аз обичам да слушам от време на време рибарски лакърдии,така че го посещавам често.
или ако споделиш сигурно всички ше са юрнат към твоето дащно място,
баси морето зе да става тясно. :evil:
Убеден съм,че точно това ще се случи.Не ми е за първи път,така че няма да се изненадам. Имах си на времето едно местенце ,където ходехме с жена ми всеки ден в проължение на 2 месеца.Никога не видяхме никой да лови там.След като споделих с няколко колеги вече не можем да се вредим там от народ,дори и в 5,00 ч. да сме там.Морето наистина стана тясно.
Нека всичко това да не е повод за караници и дразги.Всеки си има някакви разбирания и ако ги приемаме като някаква даденост,ще е добре за всички.
Поздрави!
Няма дума в българския език,която в множествено число да завършва на "Й".
Аватар
chipi_
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 869
Регистриран на: Съб Окт 14, 2006 6:33 pm
Местоположение: Варна

Re: Кога тръгват различните морски риби?

Мнение от chipi_ »

Те такива като тебе
рано започват сами да си говорят.
Защото все някой,някъде им пречи. :lol:
Изображение
Аватар
чуруликпенчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1523
Регистриран на: Съб Ное 18, 2006 7:49 pm
Местоположение: Варна - Враца

Re: Кога тръгват различните морски риби?

Мнение от чуруликпенчо »

Абсолютно съм съгласен с теб и го приемам като комплимент. :wink: :D
Последно промяна от чуруликпенчо на Пон Мар 03, 2008 7:39 am, променено общо 1 път.
Няма дума в българския език,която в множествено число да завършва на "Й".
VPK
новобранец
новобранец
Мнения: 17
Регистриран на: Съб Ное 26, 2005 5:00 pm
Местоположение: sofia

Re: Кога тръгват различните морски риби?

Мнение от VPK »

Колеги това с неказването на някой места не е егоизъм или нещо подобно, моля не се обиждаите. Аз ако примерно съм бил на известно място където има хора и това място не съм си го открил аз, с удоволствие бих казал всичко което знам, обаче понякога сам си намирам места които обикновенно всеки пренебрегва и казва абе то там няма никой значи няма риба, а не е така, и примерно си хващам и като ме види някой след 1 седмица няма място за мен, много е гадно, аз съм се приготвил такъми работи настроил съм се за деня станал съм рано отивам си на "моето" място и какво да видя ами то за мен няма място, и тогава ми се проваля целия ден и се сещате как се чувствам, а не всеки ден се намира свободно местенце с риба сами знаете, затова избягвам да споменавам някой места. А и не е много приятно да се наредите 20 човека на място за 5. Това се отнасе още по-силно за сладководния риболов където съм доста по-деен. Там винаги когато отивам съм със свито сърце, сега ще има ли място за мен, има ли някой, постоянно за това мисля, понякога дори се отказвам да ходя събота или неделя защото съм на 120% сигурен, че е пълно с хора, затова съм избрал да запазвам някой места, а още повече, че това е форум и четът огромен брои хора.
За сафрида, ами в БГ се срещат 4 вида, два от тях са: черноморски и средиземноморен (за другите два кои са непише), втория по скоро като изключение единични бройки. За наше щастие черноморския на теория става по-голям, до 1,3кг, различават се трудно по брой, лъчи по перките, брои шипчета и др но едвли някой ще седне да ги брои, вероятноста да хванете средиземноморски май клони към нула.
Медузата е Rhisostoma pulmo, каква роля играе обаче непише. Която пък някъде я споменават като поредния нашественик. Колкото и да търсих достоверна снимка така и ненамерих, май е тази, всички снимки са все художествени и не се вижда много добре. Ръба не е син, а лилав и има лилаво и по нея. Изображение
Имам и друг въпрос, според вас хищните риби изяждат ли драконите, и преди години скорпида и дракона ловяли ли са се, тоест колко разпространени са били?
Аватар
чуруликпенчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1523
Регистриран на: Съб Ное 18, 2006 7:49 pm
Местоположение: Варна - Враца

Re: Кога тръгват различните морски риби?

Мнение от чуруликпенчо »

Дракон си има от край време.Изобилието му е на приливи и отливи,т.е.по-често го няма масово с изключение на миналата година.Беше си нашествие.Скорпид до този момент не съм хващал с въдица и не съм чувал някой друг да е имал такава слука.На мрежи тази година също излизаше доста.Не зная дали има риби ядящи тези гадове,ама аз гледам да съм по-далеч от тях.Голям бой пада с чехъла. :D :D :D :D :D
Няма дума в българския език,която в множествено число да завършва на "Й".
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Кога тръгват различните морски риби?

Мнение от КИРО »

Скорпид,само два пъти и то в далечното минало,на 100-тина метра пред буната на Гларус.А за черноморски сафрид от порядъка на килограм,въобще не съм чувал даже някой да е изкарал такова "чудовище".
bokooll
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Ное 14, 2007 8:59 pm
Местоположение: Бургас

Re: Кога тръгват различните морски риби?

Мнение от bokooll »

Заповядаите на Юг места има за всички :D морето е достатачно голямо за всеки мераклия за "своите места " всеки си има такива на който ходищ да хванеш риба и да си починеш от околния свят :D
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Кога тръгват различните морски риби?

Мнение от КИРО »

bokooll написа:Заповядаите на Юг места има за всички :D морето е достатачно голямо за всеки мераклия за "своите места " всеки си има такива на който ходищ да хванеш риба и да си починеш от околния свят :D
Особенно нос Агалина,фантазия,стига да те пуснат.
Аватар
чуруликпенчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1523
Регистриран на: Съб Ное 18, 2006 7:49 pm
Местоположение: Варна - Враца

Re: Кога тръгват различните морски риби?

Мнение от чуруликпенчо »

На юг най-много ми харесва на /около/ нос Арапя.Има места за цялата китайска империя и се събира доста риба.И вълнолома на база Атия не е за изхвърляне ,ама там.........малко по- трудно.
Няма дума в българския език,която в множествено число да завършва на "Й".
Аватар
pluv4o
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1085
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 9:25 pm
Местоположение: varna

Re: Кога тръгват различните морски риби?

Мнение от pluv4o »

чуруликпенчо написа:
За сафрида, никой не каза необходима ли му е медузата за укритие на малките, тоест без медуза има ли популация?
За едрата и дребна форма, аз го разбирам така веднъж започнал да расте бавно, тоест нямоло е достатъчна храна сафрида си остава дребен завинаги, тоест дори възрастните пак са по-малки от едрата форма.
Колега VPK ,нямам идея какво се случва с растежа на сафрида,но е факт,че миналата година ,в началото на сезона той беше дребен /с размер на граца/ , но вътре беше пълен с хайвер.Това значи , че е полово зрял и не е граца.Явно някакъв дребен вид -недорасляк. По-интересното е ,че в края на сезона се появи един доста едър вид с размери 20-22 см.Мисля , че в галерията ми има няколко такива по снимките.Не поглеждаше чепарето,но пък за сметка на това здраво лапаше морски червеи на такъм с бомбарда.За връзката сафрид-медузи не бях чувал до този момент.Може би сега е момента да се включи и Бат Милен в темата.Той си е корифей в морския риболов.
От стар рибар знам,че когато има хищна риба,сафрида се крие сред медузите.
Публикувай отговор

Обратно към “Рибите, навици, особености и как да ги ловим.”