Зарган и илария

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
Аватар
BERG
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Авг 30, 2006 4:08 pm
Местоположение: Добрич

Зарган и илария

Мнение от BERG »

Колеги, без съмнение това са двете най често (масово) ловени риби по морето(не визирам попчетата) - и двете се движат на пасажи НО - забелязл съм следната закономерност - май не се понасят една друга, когато върви иларията (платерината), заргана се покрива някъде и не пипа.Заргана е хищник - кефаловите относително не но.... пък и явно не се ядат една друга, а де :(
Някой спец да даде акъл защо е така?
:supz: Който може не пита който пита може :supz: :supz: :supz:
Аватар
Камбата
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2378
Регистриран на: Нед Ное 26, 2006 6:05 pm
Местоположение: Варна,Морето,сините вълни...
Обратна връзка:

Re: Зарган и Илария

Мнение от Камбата »

Аз есента по тъмно на плочата на Морска гара Варна търсих само чернокоп на блесна.За цялата есен хванах две бройки,но на лампите се виждаха как зарганите в последните метри плуват на 10см зад клатушката.Имаше случаи в които плуват по двойки.Точно в момента преди да извадя желязото правеха обратен завой и бавничко си заминаваха.Верно,че им е доста голяма клатушката Алба,или Тоби №1 и 2,обаче мисля,че подгонванията доказват хищничеството им.За това може би се ловят на по-разнообразна стръв от иларията.Заргана съм хващал на морски червей,на голям земен и на грозд от тънки торни.Сега чувам,че и на филе отивала. :lol: От колегата Солено знам,че любимата храна на зарганата е увата-малка рибка със същото тяло като зарганата,но не с дълга човка.Приличат ми на 6-7сантиметрови баракудки. :lol:

Относно враждата между иларията и зарганата е напълно възможно,но не е 100%.На трета буна като хвърлям на торни червеи си вадя само заргана,а на колегите до мен,които са на морски червей им кълват както заргани,така идобри иларии и платерини.
"Риболовът на дивите риби е твърде ценен, за да бъдат те улавяни само веднъж!"

- Лий Улф - 1939 г.
Аватар
BERG
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Авг 30, 2006 4:08 pm
Местоположение: Добрич

Re: Зарган и Илария

Мнение от BERG »

За увата има логика ... проблема е да си я наловиш, наблюдавал съм пасажите от ува на три метра от буната - даже пробвах с кепа ама :cry: но ми се струва че става за стръв само за "каишите" - все пак 5-7 см никак не е малко. :o
:supz: Който може не пита който пита може :supz: :supz: :supz:
Аватар
old navy
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 283
Регистриран на: Сря Дек 21, 2005 4:21 pm
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Зарган и Илария

Мнение от old navy »

Здравейте колеги.Миналата есен ходих около 2 седмици всеки ден само за заргана на бомбарда с морски червеи на Траката и през тея 2седмици извадих около 5-6 кг заргана и 7-8кг илария..За това не съм съгласен с вас, че иларията се пласши от зарганата или обратното .. :)
Живеи за удоволствието,защото си се родил от него!
Kогато прочетох за вредата от алкохола,спрях да чета!
Аватар
чуруликпенчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1523
Регистриран на: Съб Ное 18, 2006 7:49 pm
Местоположение: Варна - Враца

Re: Зарган и Илария

Мнение от чуруликпенчо »

Вражда няма.Просто,когато иларията се качи горе,пасажът от зарган слиза долу.Ако хвърлите на потапяща бомбарда в този момент ,ще извадите зарган. Това са пасажни риби и всяка от тях търси и се движи около себеподобните си.
Зарганът наистина се храни основно с ува , дребна трицона /цаца/ и хамсия.Не съм намирал други остатъци в стомасите им. Ако някой има други данни,ще ми е интересно да ги науча.
Няма дума в българския език,която в множествено число да завършва на "Й".
Аватар
BERG
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Авг 30, 2006 4:08 pm
Местоположение: Добрич

Re: Зарган и Илария

Мнение от BERG »

Зарганът май бше пелагична риба, макар да не съм виждал мехур в него, и което е странното се лови на морски червей който в никъкъв случай не обитава горните и средни слоеве на водата, ха де? От друга страна дребните зъби по човката явно издава хищника който се храни с риба и други доста бързоподвижни организми.
Тъпата муцунка на кефаловите, явно предполага ровене в тинята или пясъка и ловенето на морски червей изглежда оправдано.
Но и двете риби се хващат твърде често на плуваща бомбарда - т.е стръвтта е на 15-20 см от повърхността на водата, което не е много логично.... майната и на логиката пък, щом кълве.
:supz: Който може не пита който пита може :supz: :supz: :supz:
Аватар
zografa
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 858
Регистриран на: Съб Мар 22, 2008 7:43 pm
Местоположение: Бургас

Re: Зарган и Илария

Мнение от zografa »

не знам има ли някаква закономерност но много често съм ги хващал мешано и двата вида есента рибата яде здраво и не мисля че си пречат по някакъв начин може би е просто случайност
kalkan4o
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1519
Регистриран на: Вто Авг 09, 2005 11:43 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Зарган и Илария

Мнение от kalkan4o »

Аз пък от моя скромен риболовен опит мога да кажа,че пасажите на иларията и на зарганата са доста често заедно.Което говори, че не си пречат ама хич :roll: .Най-често ми се е случвало иларията да удря по на близко, а зарганата по навътре :roll: .Като се има в предвид, че миналата година 90% от морските ми излети на бомбарда са на морска гара и на вълнолома :roll: . Повечето пъти между иларийте се хващаше по някоя друга заргана.Зарганите основно преди изгрев точно съм забелязал, че са доста активни :roll: .
За бракониерите само слънчаци :lol: !
Аватар
REX_HUNT
новобранец
новобранец
Мнения: 4
Регистриран на: Сря Апр 28, 2004 12:23 pm
Местоположение: Varna
Обратна връзка:

Re: Зарган и Илария

Мнение от REX_HUNT »

kalkan4o написа:Аз пък от моя скромен риболовен опит мога да кажа,че пасажите на иларията и на зарганата са доста често заедно.Което говори, че не си пречат ама хич :roll: .Най-често ми се е случвало иларията да удря по на близко, а зарганата по навътре :roll: .Като се има в предвид, че миналата година 90% от морските ми излети на бомбарда са на морска гара и на вълнолома :roll: . Повечето пъти между иларийте се хващаше по някоя друга заргана.Зарганите основно преди изгрев точно съм забелязал, че са доста активни :roll: .

И аз съм го забелязал това,на Камен Бряг миналата есен ред заргана,ред илария.
ИЗЯЖ БОБЪР , СПАСИ ДЪРВО !!!!
Аватар
rumci
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5748
Регистриран на: Вто Окт 31, 2006 4:28 pm
Местоположение: Бургас

Re: Зарган и Илария

Мнение от rumci »

чуруликпенчо написа:Вражда няма.Просто,когато иларията се качи горе,пасажът от зарган слиза долу.Ако хвърлите на потапяща бомбарда в този момент ,ще извадите зарган. Това са пасажни риби и всяка от тях търси и се движи около себеподобните си.
Зарганът наистина се храни основно с ува , дребна трицона /цаца/ и хамсия.Не съм намирал други остатъци в стомасите им. Ако някой има други данни,ще ми е интересно да ги науча.
Миналата година стомасите на някои заргани бяха пълни с летящи мравки, за съжаление май няма как да ги закачаме по куките :lol: .
Аватар
BERG
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Авг 30, 2006 4:08 pm
Местоположение: Добрич

Re: Зарган и Илария

Мнение от BERG »

rumci написа: Миналата година стомасите на някои заргани бяха пълни с летящи мравки, за съжаление май няма как да ги закачаме по куките :lol: .

Това ме навежда на мисълта, че в ход могат да бъдат пуснати стримери,изкуствени мухи, и други подобни в комбинация с бомбардата :wink: (основно с плуваща), а защо не и туистер с малка кука???
:supz: Който може не пита който пита може :supz: :supz: :supz:
kuku
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 333
Регистриран на: Пон Май 01, 2006 10:39 pm
Местоположение: varna

Re: Зарган и Илария

Мнение от kuku »

Правени са опити със искуствена стъв на бомбарда.Резултатът никак не е задоволителен.Има тема някъде из форумът.Моите впечатления са че макар и пасажна риба зарганът като се храни се движи на по-малки групи.Когато има пасаж кефалови и бомбардата цопне в близост до него зарганът макар и добър плувец няма шанс да се докопа до стръвта.Причината за това вече е посочена - зарганът нормално плува на по голяма дълбочина и атакува стръвта отдолу(като всеки хищник).Миналата есен имах възможност да наблюдавам "процедурата" зашото рибите в един момент бяха до самият камък(на вълноломът) и при водене на бомбардата успоредно ясно се виждаше самата атака.Интересното е че кефаловите като наедреят също май образуват по малки групи,докато дребните правят "джурум" и когато са активни покрай тях морски червей не може да премине ненаръфан.
stoistoi
новобранец
новобранец
Мнения: 47
Регистриран на: Вто Фев 12, 2008 12:03 am
Местоположение: Варна

Re: Зарган и Илария

Мнение от stoistoi »

Днес около 10 часа, буната на Траката, видях пасаж заргани. Задържа се продължително в Юго-Източния край около тетраподите. Направих опит на бомбарда и плувка но без резултат. Пасажа бе на дълбочина около 1.5 метра.
и най-умния си е малко прост
Аватар
BERG
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Авг 30, 2006 4:08 pm
Местоположение: Добрич

Re: Зарган и Илария

Мнение от BERG »

stoistoi написа:Днес около 10 часа, буната на Траката, видях пасаж заргани. Задържа се продължително в Юго-Източния край около тетраподите. Направих опит на бомбарда и плувка но без резултат. Пасажа бе на дълбочина около 1.5 метра.
Как го видя на тази дълбочина :roll: Или беше твърде близо? Пасажа голям ли беше?
:supz: Който може не пита който пита може :supz: :supz: :supz:
stoistoi
новобранец
новобранец
Мнения: 47
Регистриран на: Вто Фев 12, 2008 12:03 am
Местоположение: Варна

Re: Зарган и Илария

Мнение от stoistoi »

Да, пасажа беше близо, заради това опитах и на плувка с голия телескоп. А относно твоята подозрителност.....???????
и най-умния си е малко прост
Публикувай отговор

Обратно към “Рибите, навици, особености и как да ги ловим.”