Пеещ сафрид

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2580
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Пеещ сафрид

Мнение от Диканаров »

Искам да попитам морските ни вълци има ли у нас в Черно море "пеещи сафриди"? Какво имам в предвид! В Средиземно море съм ловил много сафриди, като нашенските на чепаре, единични бройки океански сафриди на рибка и често "пеещи" сафриди пак на чепаре. Последните са по-къси, жълтеникави на цвят на кожата, малко по-високи, малко сплескани и най-важното, като ги хванеш за да ги откачиш от куката издават един стържещ звук! Наподобява звукът на електрически звънец, на който металното чашка е развита. Нещо като тихо "кр.р.р.р".Затова ги наричахме- пеещи. На вкус са както другите сафриди. Тук у нас не съм хващал от този вид, но аз съм рядко около морето. От този вид не съм виждал по-голями от 70-100гр. :?:
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
Аватар
Моряка
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2969
Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 8:06 pm
Местоположение: Иван Димитров-Варна

Re: пеещ сафрид

Мнение от Моряка »

Случвало ми се е много пъти,но не съм правил разлика :roll: На пръв поглед всички са еднакви,това ме кара да се замисля :D Следващия път ще изследвам :wink:
А сега де? :roll:
ttkkxx
новобранец
новобранец
Мнения: 42
Регистриран на: Нед Юни 08, 2008 10:58 am

Re: пеещ сафрид

Мнение от ttkkxx »

Много пъти ми се е случвало да чувам сафридите да пеят,но разлика от другите със сигурност няма.
Каракаша
новобранец
новобранец
Мнения: 80
Регистриран на: Нед Юни 01, 2008 7:37 am

Re: пеещ сафрид

Мнение от Каракаша »

Аз мисля че е от пьрхането,то наподобява на описаното, но иначе като ги опьржа и взема три двулитровки каменица и на мене почват да ми пеят ,че и аз покраи тях особено комшията ако изкара и акордиона и става ма....та си иб.....лу :lol: :lol: :lol:
Аватар
turing
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 205
Регистриран на: Съб Май 26, 2007 6:51 pm
Местоположение: варна

Re: пеещ сафрид

Мнение от turing »

често ми се случва да ми пеят но си мисля че издават звуци благодарение на стискането с ръка при откачването от куката.за разлики не съм се вглеждал но ще проверим тая работа
Аватар
MAESTROTO
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 304
Регистриран на: Пон Май 28, 2007 5:43 pm
Местоположение: Varna

Re: Пеещ сафрид

Мнение от MAESTROTO »

Така е.Всички сафриди по нашето Черноморие са пеещи.
Кефа цена няма!
Дели
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 538
Регистриран на: Вто Окт 26, 2004 4:48 pm

Re: Пеещ сафрид

Мнение от Дели »

Звуците, които издават някой сафриди надали са безгрижна песен. По скоро е предсмъртен стон. Имам случай, когато масово "запяха" подгонени от хищници. Бяхме се вързали на поворотния буй и кичихме чепаретата със сафриди. Виждаха се на 2-3 метра да преминават бавно и важно паламуди. От време на време вадехме по някоя циганка , но по-често чепарето излизаше с отхапани куки. На смрачаване , явно хищниците подгониха сафрида здраво и започнаха да цъфтят джуруми. Ту тук, ту там , в един момент цялото море около буя закипя. Скачайки сафридите издаваха същите тези предсмъртни звуци. Онемяхме. Гледката беше впечатляваща.

P.S. Не се вържете за буя. Отразява се на финансите.
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2580
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: Пеещ сафрид

Мнение от Диканаров »

Дели, представям си тази впечатляваща картина, но как се чуваше този звук? Аз съм го чувал само от този жълтеникавия сафрид. Той си има същите ръбчета отстрани на опашката, но е по-слескан и малко по-висок. Чуваше се при откачането от чепарето, както го държиш в ръка. Звукът е тих, стържещ, къррркащ. Ти какви звуци си чул в морето. Подобни ли? Сигурно от хилядите сафриди скачащи в джурума се е получавал много по-сериозен звуков фон на плясъка на вълните и на рибите!
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
Дели
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 538
Регистриран на: Вто Окт 26, 2004 4:48 pm

Re: Пеещ сафрид

Мнение от Дели »

Нещо като пеещия фонтан в Пловдив,със светлинни и звукови ефекти, защото морето беше като огледало и залеза си играеше върху него. Сафрида в Средиземно море, който лових тази пролет къркореше по същия начин.Никога не съм се заглеждал в сафрида който ловя. Винаги бързам да извадя колкото може повече докато съм над пасажа и не остава врема нито за фото нито за изследвания. Аз сафрида го различавам, както ме учи един морски енциклопедист, на руски и турски. Руския идва със студеното течение от кримския полуостров и е много едър. Лови се най-често от северната страна на Калиакра и пред Шведския хотел. Турския зимува пред турския бряг и е значително по дребен.
runner
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 339
Регистриран на: Пет Юни 22, 2007 9:57 am
Местоположение: Варна

Re: Пеещ сафрид

Мнение от runner »

Колега Диканаров, знам за кое рибе обясняваш - хващал съм такова в Персийския залив. Наистина скрибуцат. С малко по-дълги перки са и с леко жълтеникаво в основата на опашката. Само че то и нашия почти всичкия скрибуца, е , по-тихичко но го прави често. Пък за вкус - недей сравнява с нашия. Рибата от топла вода си е въз суха и тричава. :wink:
babushka
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 410
Регистриран на: Сря Ное 12, 2008 6:45 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Пеещ сафрид

Мнение от babushka »

Септемврийският /уловен през септември тази год./ също издаваше някакъв звук, сякаш искаше да ми каже нещо. Така и не го разбрах какво искаше да ми каже, преди да падне в кофата. А през август си налових много хамсийка, която мариновах за през зимата, за мезе на винцето. :mrgreen:
Най-добрият начин да запазиш своите приятели е да не ги предаваш!
/Мизнер/
Публикувай отговор

Обратно към “Рибите, навици, особености и как да ги ловим.”