Морски дракон-техника и тактика

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

grizmin
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 380
Регистриран на: Вто Фев 26, 2008 11:07 am
Местоположение: Варна

Морски дракон-техника и тактика

Мнение от grizmin »

Знам, че много хора недолюбват тази риба,и я смятат за случаен улов ,в повечето случаи -НЕЖЕЛАН.
Но вкусовите качества на рибата,поне за мен,както и размера са причина да я търся целенасочено.
Това, че излиза на чепарета е ясно на всички чели постовете на булти и другите колеги,които са патили
от бодливеца. Ако желаете можем да споделим мнения за вида на чепаретата,номерата на куките и цвета на
перото,на което най много е налитал. сезонна ли е ,или постоянно активна,какво дъно обича,вълната влияе ли,
дълбочина и други подробности. САМО ДА СПОМЕНА-наясно съм с физиологията на рибата, последствията
от убождането,рисковете и т.н.
Това, че отива на такъм за кая е мисля повече от ясно,нека да обсъдим чепаретата.
И така,това което аз се сещам засега:
куки номер 7до 4 .
перо-черно,дълго(имам в предвид стърчи повече-горе долу колкото е дълго рамото на куката,перото е двойно)
куки номер 7 до 10
перо-бяло,с червен конец на лопатката.
дълбочина от 4 до 15 метра.
дъно-смесено-камък и полянки.
сезон на активност-най-рано съм хващал края на май,най късно -докато гони и сафрида.
Това е за региона от Паша дере до Кранево.
Ще се радвам на други мнения и препоръки.НАСЛУКА И НАЗДРАВЕ. :D
Какво му трябва на човек-1000 долара на месец,коричка черен хляб за черния хайвер,
и малко дизел за яхтата. Всичко останало е компромис.
Аватар
rumci
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5748
Регистриран на: Вто Окт 31, 2006 4:28 pm
Местоположение: Бургас

Re: морски дракон-техника и тактика.

Мнение от rumci »

Още от средата на м. май драконът е активен и налита на малките рибки преминаващи край него. Има отлична маскировка,като напада плячката от засада. Уловът с чепаре е удачен, но аз основно го ловя с потъваща бомбарда на морски червей. Хващал съм дракони на дълбочина от 2 до 15 метра. Основното при риболова на тази риба е стръвта да бъде поднасяна близо до дъното. Особено внимание трябва да се обръща при изваждането му и в никакъв случай да не се пипа с ръце! Отровните шипове ги изрязвам с по-дълга ножица или керпеден и едва тогава откачам куката. Месото му е близко по вкус с това на попчето, но с тази разлика, че дракона има само една средна кост.

Изображение
Аватар
EU_BG_akademika
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 333
Регистриран на: Пон Мар 31, 2008 8:03 am
Местоположение: с.Пчелник област Варна

Re: морски дракон-техника и тактика.

Мнение от EU_BG_akademika »

Да и аз го рупам препържен с биричка :drinkers: :drinkers: :drinkers: , супер филенце има. А за опериране съм си взел хирургически щипци, сега не ми се търси да им пусна смика, ама са едни дълги и се законтрят като щипнеш, абе няма мърдане. Та като го захвана с тях, откачам въдицата, в отделна кофичка, жената ги обработва после, и като им седна................ мале мила :drinkers: :drinkers: :drinkers: :drinkers: :drinkers: :drinkers: :drinkers: 5-6 кенчета все едно в мивката съм ги изсипал :D
Ако искаш да си щастлив 2 часа-напий се, ако искаш да си щастлив 1 месец- ожени се, ако искаш да си щастлив цял живот- стани рибар.
/китайска мъдрост/
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: морски дракон-техника и тактика.

Мнение от КИРО »

Днес гепих един,но сега се връщам,репортажа по-късно тая вечер.
Към 30см беше.На такъма за кая,стръв скарида.
Допълнението за сега.
Изображение

grizmin ,ако си им много навит,
пред Галата ги има доста.Вземи линия Галата-Траката на 100-150м от Галата.

Ако ще коментираме чепаретата за дракон, върви и на бялата перушина,
поне миналата година ми създаваха много проблеми като ловях сафрида.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
MAESTROTO
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 304
Регистриран на: Пон Май 28, 2007 5:43 pm
Местоположение: Varna

Re: Морски дракон-техника и тактика

Мнение от MAESTROTO »

Тази година не съм хващал.Може би защото ,ходя за попчета,не съм пускал чепаре..Миналата година през юни излизаха по 5 броя на чепарето за сафрид.Когато съм с малкия ми син за риболов,веднага ги настъпвам с ботуша,откачвам и хвърлям в морето,за да не се набоде той.Но иначе ,одрязвам главата и шипа на гърба и наистина са вкусни.
Според мен,трябва да се внимава с дракона ,ососбено за тези ,които не го познават добре.По-добре отрежи влакното на куката и го пусни в морето,отколкото да се рискува.
Кефа цена няма!
kiko73
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 102
Регистриран на: Сря Окт 22, 2008 6:58 pm
Местоположение: Варна

Re: морски дракон-техника и тактика.

Мнение от kiko73 »

Днес гепих един,но сега се връщам,репортажа по-късно тая вечер

колко по късно бе Кире чакаме
Каракаша
новобранец
новобранец
Мнения: 80
Регистриран на: Нед Юни 01, 2008 7:37 am

Re: Морски дракон-техника и тактика

Мнение от Каракаша »

Здравеите колеги, моите наблюдения са че отива на всякакви чепарета няма значение перо, ламе ,или от тези новите флоркарбоновите.Веднага ви казвам защо, като влизаме сьс лодката за сафрид сме трима човека екипаж :lol: .Слагаме умишлено различни чепарета , обаче като минем от някьде като каже само дракон ще се вади не подбира. Ние излизаме от панорама и като ни грабне ветреца обикновенно се кьм Кранево , старжи колкото можеш , гердани от по 8,9,10. И точно като минем мидената ферма като се почне с едни дракони мазни ( еииии по едно време положението излиза извьн контрол , и тримата едновременно като изкарахме по 4-5 на долните куки) как не се изпободохме не знам, те се откачат сами падат из лодката лудница пьлна.Аиде палим мотора обратно кьм панорама ,по една биричка от хладилната чантичка и пак се пускаме кьм Кранево и пак бои.И така целия юни и половината от юли на 2008(миналата) А за откачането на дракона ,слагам чепарето на капака на мотора и като го шибна един пьт сьс едно кьсо сапче с което набиваме дьнната тапа за изтичане на водата, право в главата :lol: и те сами се откачат. Иначе и аз сьм ял и наистина е много вкусен но не ги сьбираме,трябва да е някои трофеен екземпляр. Мене лично ме е жулвал два пьти дракон , наистина неприятно подуха ми са прьстите на рьката и до там се приключи, но сьм чувал че на Калиакра докато го изкарат човека с лодката до брега тои зел-дал.Мисля че юли месец са наи опасни ,размножителния им период там нещо бил , но за това последното не сьм сигорен ще ви подведа.Чакаме пак сафридеца, както разправят Бургазлии че го морят мисля че пак като миналата година юни месец е при нас вьв Варна.
grizmin
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 380
Регистриран на: Вто Фев 26, 2008 11:07 am
Местоположение: Варна

Re: Морски дракон-техника и тактика

Мнение от grizmin »

Благодаря за отзивчивостта, мненията на всеки един са ценни.Аз също използвам форцепс
за да го махам от куката,иначе ако всяка риба я дъня по китарата,губя време а и "търговския'' вид се
разваля.Но пък си заслужава адреналина да надрънкаш чепарето и да огънеш сопата на MAX. :D
Какво му трябва на човек-1000 долара на месец,коричка черен хляб за черния хайвер,
и малко дизел за яхтата. Всичко останало е компромис.
sea_dragon
новобранец
новобранец
Мнения: 41
Регистриран на: Пон Сеп 01, 2008 4:59 pm

Re: Морски дракон-техника и тактика

Мнение от sea_dragon »

слаба работа, форцепси работи, има бая написано по тази тема на друго място, за всеки случай си носете по опаковка метилпреднизолон ако сте алергични
runner
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 339
Регистриран на: Пет Юни 22, 2007 9:57 am
Местоположение: Варна

Re: Морски дракон-техника и тактика

Мнение от runner »

Някой може ли да покаже как точно да се изреже този звер, че да стигне до трапезата. Аз лично, му имам голям респект и даже не го вкарвам през линията на борда. Ама ме меракландисахте да го опитам, щом е толкова вкусен. И така, от къде се реже, това с керпедена дето му се режат бодлите приключва ли въпроса? Щото си е отровен, баси! Или както Киро го е показал - "праас!" през средата и край на мача.
Никога не съм хващал повече от 12 заргани, но винаги страшно съм се забавлявал!!!!
Мммм-даа! Важен е процеса!
sea_dragon
новобранец
новобранец
Мнения: 41
Регистриран на: Пон Сеп 01, 2008 4:59 pm

Re: Морски дракон-техника и тактика

Мнение от sea_dragon »

ето подробен снимков материял
http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f ... a&start=60
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Морски дракон-техника и тактика

Мнение от КИРО »

runner,
Режа го зад гръбната перка,ама на вкус чак пък толкова ....
Опитай го,все пак си морски човек.В супата е много добре.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
hvdragon
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 118
Регистриран на: Съб Окт 06, 2007 7:59 am
Местоположение: Варна

Re: Морски дракон-техника и тактика

Мнение от hvdragon »

моята процедура е следната: в лявата ръка с пинсетите му хващам главата, а с дясната с клещите чупя щиповете му. после в живарника при останалите... като го пускам в тигана още мърда и ми плиска олиото :lol:
Аватар
MAESTROTO
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 304
Регистриран на: Пон Май 28, 2007 5:43 pm
Местоположение: Varna

Re: Морски дракон-техника и тактика

Мнение от MAESTROTO »

Бях три дни на Кранево и когато вместо кая извадих три доста големи дракона се сетих за темата.Клъвнаха на прясна трицона.По "традиция" ги настъпвам по главата с ботуша и с остър нож я одрязвам зад хрилните отвори и шиповете на гърба.Но много внимаваите, с мен бяха двама приятели ,които са били убождани от дракон и ми разправяха какви болки са били.На единия приятел и баща му е бил убоден и е останал с парализиран пръст на ръката.Внимавайте,компромиси не правете,колкото и жестоко да изглежда отношението към рибата.
А месото му е вкусно,бяло и стегнато.Бях с професионални рибари и имах възможност да го сравня с това на сафрид,попчета,скорпид,барбуна и сафрид.
Кефа цена няма!
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Морски дракон-техника и тактика

Мнение от Булти »

sea_dragon написа:слаба работа, форцепси работи, има бая написано по тази тема на друго място, за всеки случай си носете по опаковка метилпреднизолон ако сте алергични
- я как брани татя си , браво мойто момче :drinkers: ....та послушайте колегата за лекарството - вече е почти завършил вишист фармацевт :oops:
Публикувай отговор

Обратно към “Рибите, навици, особености и как да ги ловим.”