Син рак

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Аватар
Боро
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 127
Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 12:07 pm
Местоположение: Варна

Син рак

Мнение от Боро »

Емисия новини на Канал 1 от 20 часа:
" Син рак беше уловен край Созопол. Екземплярът е достигнал полова зрялост, което показва че се е адаптирал напълно към Черно море и може би вече се реазмножава.. Видът обитава бреговете на Северна Америка. Преводът на латинското му име е " прекрасен, вкусен пътешественик" . Видът е абсолютният враг на рапаните. С мощните си щипки им троши черупките и ги поглъща !!! "
Та показаха въпросното животинче - беше красиво, голямо и приличащо на нещата от филмите на ужасите. Изкефих се много. Миналата година ходих на няколко пъти за миди, а се връщах с рапани ...:( Всички знаем, че Черно море е трето по големина в света, но за съжаление в него си излива боклуците половин Европа, да не споменавам безконтролният бивш СССР. Освен че си обичам да си хапвам миди винаги съм бил загрижен за мидената популация. Знаейки че няма да оцелеят съм връщал по малките във водата. Надявам се, природата да търпи равновесие и както се появиха изневиделица рапаните от Японско море пренесени с кораби, така и да се появили наистина смъртните им врагове.
Повече миди, по чисто море, повече риба !
Аватар
Моряка
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2969
Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 8:06 pm
Местоположение: Иван Димитров-Варна

Re: Син рак

Мнение от Моряка »

Да обаче това не е природно равновесие :? Тоя син рак храни ли се и с миди?,и ако опоска рапаните,какво ще яде???
А сега де? :roll:
Аватар
cookies
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Вто Юни 09, 2009 6:58 am
Местоположение: Варна

Re: Син рак

Мнение от cookies »

Наистина много рапани има вече.Следователно и по малко миди :evil: :evil: Навремето докато ревяха че няма рапани,на им сега рапани :butthead: Трябва да се поотвъдят малко :axe: ,ама май вече е невъзможно :( И аз предпочитам мидите пред рапаните :roll: Една порцийка панирани с биричка няма да ми дойдат зле :drinkers:
Аватар
Боро
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 127
Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 12:07 pm
Местоположение: Варна

Моряка

Мнение от Боро »

Не споменаха, че се храни и с миди. Дори и да е така надявам се ще се появи и неговият естествен враг. Доколкото успях да разбера въпростният син рак го няма в Средиземно море.
Аватар
zografa
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 858
Регистриран на: Съб Мар 22, 2008 7:43 pm
Местоположение: Бургас

Re: Син рак

Мнение от zografa »

И аз съм се чудел понякога как така преди години никой не хващаше рапани и те се срещаха тук там ,сега след ,като куцо и сакато беше почнало да ги събира по всякакъв начин те са в пъти повече уж голямо изтребване пък те повече се множат гадините
Младенов_78
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 420
Регистриран на: Нед Дек 28, 2008 6:05 pm
Местоположение: София

Re: Син рак

Мнение от Младенов_78 »

По новините казаха че е единствения който може да чупи рапаните а не че се храни изключително само с тях.
Още един натрапник от америка :lol:
Колекционирам лампови радиоприемници
Аватар
Моряка
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2969
Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 8:06 pm
Местоположение: Иван Димитров-Варна

Re: Син рак

Мнение от Моряка »

zografa написа:И аз съм се чудел понякога как така преди години никой не хващаше рапани и те се срещаха тук там ,сега след ,като куцо и сакато беше почнало да ги събира по всякакъв начин те са в пъти повече уж голямо изтребване пък те повече се множат гадините
Нали знаеме откъде идват :wink: НИНДЖИ :axe:
А сега де? :roll:
Аватар
kopoy_92
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 318
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2008 8:27 am
Местоположение: гр. Варна
Обратна връзка:

Re: Син рак

Мнение от kopoy_92 »

Ето емисията на канал 1 : http://bnt.bg/bg/news/view/11096/ulovih ... herno_more
клипчто е отдясно можете да го видите.
Още една информация за син рак : http://curious.actualno.com/news_75271.html
Аватар
Боро
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 127
Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 12:07 pm
Местоположение: Варна

kopoy_92

Мнение от Боро »

Благодаря за отговора.
Аватар
cookies
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Вто Юни 09, 2009 6:58 am
Местоположение: Варна

Re: Син рак

Мнение от cookies »

kopoy_92 изпревари ме с линка :mrgreen: :drinkers:
Аватар
kopoy_92
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 318
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2008 8:27 am
Местоположение: гр. Варна
Обратна връзка:

Re: Син рак

Мнение от kopoy_92 »

cookies написа:kopoy_92 изпревари ме с линка :mrgreen: :drinkers:
Карай няма значние, кой е дал информацията важното е да я има. :smt023
HAZART
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1288
Регистриран на: Нед Окт 23, 2005 9:51 pm
Местоположение: Васко Бояджиев/ПЛОВДИВ/АСЕНОВГРАД/ДЕВИН/

Re: Син рак

Мнение от HAZART »

В Черно море е попаднал през 60-те години на 20 век от Средиземно, а там, вероятно, е бил пренесен с баластните води на корабите. Това е най-разпространеният начин за разселване на животински и растителни видове в Световния океан. За повече от 40 години живот в Черно море синият рак не е успял да се размножи същински, поради ниската температура на водата през зимата.

Не се шашкайте напразно.Пък и нали е деликатес,ще го папкаме.
ТОВА,ЧЕ БРАКОНИЕРИТЕ СА НА СВОБОДА,НЕ Е ТЯХНА ЗАСЛУГА А Е НАША ГРЕШКА.

Изображение
Аватар
daniel_g
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1011
Регистриран на: Чет Мар 23, 2006 8:26 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Син рак

Мнение от daniel_g »

Дааа, ще си хапваме блу крабс, като американците :)
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Син рак

Мнение от Булти »

...рапаните са дар божи за гладния български народ , виновни сме хората , не съществата в морето...да запитам - що има монопол в изкопните цени на рапана :?: :?: :?: , що в години когато има повече рапани цената драстично пада...и хората за да оцелеят почват да тралят МАСОВО :!: ...виждал съм участъци на дъното от рода на 5 , 6 декара осеяни с тралове - излиза си лодката , закача си тралчето и в морето , на връщане си го оставя обратно там , инак на лодката си има водолази :wink: , дори и си мокрят неопрените за парлама :wink: ...в Черно море и злато да има - пак определени хора ще го изкопуват на безценица и пак ще има глад - да го духат бедните :? , или ТИКВИТЕ както се изрази един умник от Манията ...за мидите - тези които пишат , че нямало миди обикновено не са водолази , нямат лодки и ходят на лесно достъпни места , там дето ходят и брадчедите ...нямало е ДЕЛНИЧЕН ден в който , ако отида на морето да не се сблъскам с тях , къртят здраво ...и понеже взеха да свършват сега подкараха таляните - колове , молове - сичко дет може да се закрепи мида ...един брадчет с гума пълна с миди веднъж беше почнал преход от около 2 км. срещу вятъра - "Ти си луд бе !" - викам му , а той - "Луд не луд , глад майка !"...и те са си прави за себе си - по ли е хубаво да крадат :?: ....вината е в самите нас - че позволихме на определена малка група хора да изпият кръвта на нацията :evil: ...борил съм се с кви ли не проблеми и малодушието на хората винаги ме е ужасявало...инак ако си имаш лодка и маска - миди си има - нема проблем , само по-далечко да е от брега :wink: ...
... а на тоя син рак , не разчитайте много - първо ще опоска сичко дето се яде по-лесно , после ще пристъпи към рапаните :D :D :D
A. C.

Re: Син рак

Мнение от A. C. »

Нали знаете, че и рапана е пренесен от Японско море . Той също няма естествен враг тук. А знаете ли , че Фердинат е докарал тук гларусите. 30 двойки , които намират добра среда и също нямат естетвен враг.Ако ще яде рапани , защо ние да не ядем син рак, :)
Публикувай отговор

Обратно към “Рибите, навици, особености и как да ги ловим.”