Син рак

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

kuku
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 333
Регистриран на: Пон Май 01, 2006 10:39 pm
Местоположение: varna

Re: Син рак

Мнение от kuku »

Обърнете внимание на фактът че добитъкът е всеяден.А и никой не е споменал че яде рапани.Казва се само че той единствено може да им троши черупките, в което силно се съмнявам.Иначе - да, ако се развъдят ще ги изпапкаме :D .Гледах и как се приготвят даже - подготвен съм демек.
В Черно Море си има аналог на Синият плувец само дето не е син и е дооооста по дребен.
Дели
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 538
Регистриран на: Вто Окт 26, 2004 4:48 pm

Re: Син рак

Мнение от Дели »

Имах късмета да се запозная с този рак преди 2 години в Дубай. Бяхме за риба с дъщеря ми и ловихме на дъно на скарида. Нищо не подозирайки след поредния удар на пръчката си вадех рибата . В момента в който успях да видя рибата с учудване забелязах, че не водя риба а рак. И то какъв !
Изображение
Не мина и половин час и дъщеря ми се развика уплашена. Нито удара, нито воденето не подсказват, че не е риба.
Изображение
Местните рибари също бяха учудени и ни казаха, че е рядък екземпляр син рак който е много вкусен. Скоро започнаха да ни притискат от двете страни и да мятат върху нашите въдици. Но това беше. Нито по късно ,нито следващите дни имахме този късмет. Когато се прибрахме сварих раците за предястие и изпържих риба. За съжаление толкова месо излезе от раците че рибата остана непипната.
Изображение
Дано да се размножи в нашето море. Тогава ще ходим предимно на раколов. Но относно това с какво се храни, съм скептичен, че ще изяде рапаните. Първо удари ни на скарида и второ там където ги хванахме се гмурках и не видях нито миди нито рапани.
A. C.

Re: Син рак

Мнение от A. C. »

Всъщност изглежда красив.
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Син рак

Мнение от chirusa_bg »

A. C. написа:Всъщност изглежда красив.
Ако беше попаднал в бяла държава можеше да го оценят, но ние ще го изядем-маломерен и нещастен :lol:
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Син рак

Мнение от Булти »

туй не знам как ша съ науча да го фащам под водата с ръце :shock: ...тва че излизал главно на мрежи , не значи ли , че е нощно животно :?:
Аватар
alekoto
новобранец
новобранец
Мнения: 91
Регистриран на: Пон Юни 12, 2006 5:03 pm
Местоположение: Поморие

Re: Син рак

Мнение от alekoto »

днес сутринта в Поморие на лодките в квартал Св Георги изкараха същото живитно на попчени мрежи
дано успее да се развъди из морето че и ние да разберем какво хапват американците за 50 гущерчета :mrgreen: :drinkers: :drinkers:
A. C.

Re: Син рак

Мнение от A. C. »

chirusa_bg написа:Ако беше попаднал в бяла държава можеше да го оценят, но ние ще го изядем-маломерен и нещастен :lol:
Съгласна съм и знам , че за всичко това е виновна държавата или поне липса на такава.
Аватар
kopoy_92
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 318
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2008 8:27 am
Местоположение: гр. Варна
Обратна връзка:

Re: Син рак

Мнение от kopoy_92 »

Прочетох в един сайт,че синия рак се храни с миди (бивалви), чрвей, малки рибки, растения и леш. Ако някой иска да го прочте ето тук :Син рак (погледнете в разпространение и екология).Също научих, че в Турция около 250 тона е годишеня улов на сини раци, 150 тона от него, получени от средиземноморския бряг .
donadoni
новобранец
новобранец
Мнения: 80
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 9:50 pm

Re: Моряка

Мнение от donadoni »

Боро написа:Не споменаха, че се храни и с миди. Дори и да е така надявам се ще се появи и неговият естествен враг. Доколкото успях да разбера въпростният син рак го няма в Средиземно море.
в средиземно море или по точно на порто лагос ври от тях има ги милиони и нападат абсолютно всичко даже и воблери тази есен ми строшиха два воблера тия гадини.заради тях в порто лагос намаля рибата плуват много бързо и да не те барне за пръста къса месо,но затова пък са много вкусни месото наподобява като на нашия морски павур леко сладни но е вкусно а и има много в кутията и щипките.тази есен докарах няколко живи и пуснах два във варненското езеро би трябвало и тук да виреят защото мисля че предпочитат по сладка вода.
vanko4at
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 174
Регистриран на: Сря Ное 10, 2010 5:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Син рак

Мнение от vanko4at »

Не съм много сигурен , но дали не попадаш под ударите на закона , колега donadoni ?
Държавата се издържа от платените данъци , а народа от укритите.

http://www.facebook.com/Veterinaren.kabinet.Todorovi
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Моряка

Мнение от КИРО »

donadoni написа:.........тази есен докарах няколко живи и пуснах два във варненското езеро би трябвало и тук да виреят защото мисля че предпочитат по сладка вода.
Ай сега,хептен ще изчезне и тука рибата.
То не че много я има де.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
shturetc
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 451
Регистриран на: Пон Окт 03, 2011 9:24 am
Местоположение: Бургас

Re: Син рак

Мнение от shturetc »

vanko4at написа:Не съм много сигурен , но дали не попадаш под ударите на закона , колега donadoni ?
Колкото и добронамерен да е бил колегата donadoni ,привнасяйки чужд за екосистемата вид,какъвто се явява въпросния син рак,е нарушил Закона за биологичното разнобразие,Закона за защита на природата и неколцина международни конвенции,ратифицирани от България!
На варналии им остава да се надяват въпросните два рака или да не са в благоприятна среда във Варненското езеро и да погинат,или някой да ги прекара и си стори с тях вкусно ястие преди да са станали мама и тати,или просто да не дадат поколение!
zazturbo
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 121
Регистриран на: Нед Дек 06, 2009 7:24 pm

Re: Син рак

Мнение от zazturbo »

Тази от напаст Син рак яде буквално всичко,няма отърване от тях,и стават все повече и повече.Миналата година ходехме по Струма в Гърция да ловим морски кефал на пружина,излизаха екземпляри и по 3-4кг.,но на куките се закачаха и морунажи от които вадехме в повечето случаи само главите,ядяха и захранката от пружините,абе страшна напаст.Ако щете вярвайте,но на колегата огънаха дъното на теления живарник,а с друг живарник просто нямате шанс,ще бъде съсипан.Така че е по добре да не ги пренасяме в БГ,приспособими са и унищожават рибата,иначе са вкусни,но месото се вади с чук.като бронирани са.
starcho
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1495
Регистриран на: Съб Фев 07, 2009 7:58 pm

Re: Син рак

Мнение от starcho »

Тая гад я спират ниските температури през зимата иначе досега щеше да ври от тях.Може би само в най-южната акватория може да оцелее.На Варненската борса съм го виждал,вероятно внос от турците
Публикувай отговор

Обратно към “Рибите, навици, особености и как да ги ловим.”