Всичко за Паламуда!!!

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

balzer
новобранец
новобранец
Мнения: 42
Регистриран на: Пон Юли 27, 2009 3:37 pm
Местоположение: London,UK

Всичко за Паламуда!!!

Мнение от balzer »

Моля колегите за информация,ако някои е ловил паламуд от лотка със спининг и чепаре.
Методи на ловене,тактики,време през което се лови.
Сухо дупе риба не яде ;)
Д.Димитров
новобранец
новобранец
Мнения: 42
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 7:18 am

Re: Всичко за Паламуда!!!

Мнение от Д.Димитров »

Ловенето на паламуд от лодка чрез влачене на воблер /тролинг/,е най емоционалния риболов / поне за мен/. По тоя начин се лови основно циганка, но съм имал случай да се хване и два килограмов паламуд. Удара е страхотен, а воденето на уловената вече риба е страхотна емоция и прилив на адреналин. Понеже е изключително бърза, риболовеца има чувство че води едва ли не 2-3 килограмова риба, а в крайна сметка се оказва че е най много 500 гр. Ползва се воблер който гази плитко- 50-60 см., обикновено рибите се виждат като скачат над водата за да гонят рибки, тогава е най удачен риболова с воблер. Става и с по дълбоко газещи воблери, на 4-5-6 м. но там улова на риби е доста по рядък.
Риболова с чепаре е вече доста по трудоемък и от надуваема лодка е необходима да са двама души, единия води лодката, а другия борави с чепарето. Може и сам риболовец да се справи, но трябва да е доста по умел.
Аватар
Шморхи
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 742
Регистриран на: Пон Сеп 28, 2009 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Всичко за Паламуда!!!

Мнение от Шморхи »

Колега, може ли да дадеш съвет за подходящ воблер за такъв риболов. В смисъл, линк или спецификация някаква...
Аз имам няколко пилкера, но те са просто заместител на оловото за чепарето и няма да свършат работа за тролинг според мен.
Разликата между английските ,руските и българските форуми:
в английския форум задаваш въпрос, отговарят
в руския задваш въпрос ,отговарят ти и на свой ред те питат нещо
в българския форум, като зададеш въпрос всички започват да ти обясняват колко си прост
*Станислав*
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 237
Регистриран на: Сря Ное 04, 2009 10:18 pm
Местоположение: Варна

Re: Всичко за Паламуда!!!

Мнение от *Станислав* »

Пилкерите нямат никаква игра подводата и наистина няма да ти помогнат в този случай :roll:
Д.Димитров
новобранец
новобранец
Мнения: 42
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 7:18 am

Re: Всичко за Паламуда!!!

Мнение от Д.Димитров »

Съжалявам че нямам в момента снимки на ефективни воблери за паламуд. Както писах по горе, плитко газещи, лъскави и да наподобяват гюмюш или цаца, морски /с бели куки/, аз ползвам на Йозури, доста добри са. Най рано по тоя начин съм ловил паламуд на 28 август, след това слиза на по дълбоко и вече с по дълбоко газещ воблер може да се пробва, а и по голям / около 10 см./. Често докато влачиш за паламуд се закачат и лефери, а може и някой лаврак да удари, затова е добре влакното да е плетено и то с дебелина 0,18.
kavarna
новобранец
новобранец
Мнения: 79
Регистриран на: Сря Яну 13, 2010 6:55 pm

Re: Всичко за Паламуда!!!

Мнение от kavarna »

Колега Димитров тази тема е много-интересна, щото все още е необичайна за нашето море!
Ще сме ти благодарни ако съумееш да поснеш малко снимков мателиал или поне още малко разказчета за улова.
starcho
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1495
Регистриран на: Съб Фев 07, 2009 7:58 pm

Re: Всичко за Паламуда!!!

Мнение от starcho »

Хубава е темата ама се постреснах с лаврака,нали е уседнала риба и не е в дълбокото?Инак с воблера си е голяма емоция
Д.Димитров
новобранец
новобранец
Мнения: 42
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 7:18 am

Re: Всичко за Паламуда!!!

Мнение от Д.Димитров »

Колеги, когато ловихме много паламуд /циганка/ на тролинг, пасажа беше в залива на Бяла, почти навсякъде излизаше, включително и на малка дълбочина. На Царево, при риболов на паламуд, на тролинг, хванахме един малко над 2 кг., на приятеля ми с другата лодка имаше жесток удар, който предизвика скъсване на плетено влакно, та това ме навежда на мисълта че може да удари лаврак или голям лефер /гофан/. Ако ми остане малко време до края на седмицата ще пусна снимки на воблери с които съм имал успех при риболов на паламуд. За съжаление през последните години паламуда не минава близо по нашето крайбрежие и не съм чувал някой да е хващал. Успех съм имал на Бяла, Царево и устието на Камчия / впрочем там при един от излетите ловихме смесено циганка и лефер, но по няколко бройки на човек/.
MARLIN
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 409
Регистриран на: Сря Сеп 09, 2009 1:42 am
Местоположение: Варна

Re: Всичко за Паламуда!!!

Мнение от MARLIN »

Aз съм ползвал модел C4 http://www.voblershop.com/popup_image.p ... t_code=741 ( може да е и модел SBR приличат си само че на единия гърба е по-тъмен не мога да преценя от снимката ) за лефер, но имам удари на същия и на паламуд Yo-zury са професионалисти. :D
Д.Димитров
новобранец
новобранец
Мнения: 42
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 7:18 am

Re: Всичко за Паламуда!!!

Мнение от Д.Димитров »

Абсолютно точно тези воблери съм ползвал за тролинг на паламуд и на лефер. И не само аз, почти всички варненци ползват такива. Но при мен най ефективен е този с цвят SBR /черно гръбче и лъскави страни/. Воблерите газят много плитко- 50-60 см., имат прекрасна игра и ако има паламуд / циганка / със сигурност ще имате резултат. Всички цветове от тази серия са много добри, пробвал съм поне 5-6 цвята, винаги с добър ефект, а веднъж имахме смесен ефект, на устието на Камчия се ловяха и паламуди и лефери. Тези воблери ги има и с по голяма лопатка, така че да потъват по дълбоко, примерно на 4-5 м., а има и по големи, така че ако има паламуд гарантирам успеха. Вярно че не е като с чепарето, там когато има паламуд резултата е доста по голям, защото се ловят по повече риби наведнъж, но пък кефа при тролинга е много по голям. Когато с мен беше един приятел, на който за пръв път му удари паламуд, реакцията му бе като че вади 4-5 кг. шаран, така и говореше, че е хванал нещо огромно, впоследствие се оказа че е 500 гр. циганка. Страхотно удоволствие!
ПП Впрочем, ползвал съм само плуващи воблери.
balzer
новобранец
новобранец
Мнения: 42
Регистриран на: Пон Юли 27, 2009 3:37 pm
Местоположение: London,UK

Re: Всичко за Паламуда!!!

Мнение от balzer »

Здравеите прители,много се радвам за успеха на тая тема,и съм много благодарен за инфото и отговорите ви!!!
Сухо дупе риба не яде ;)
петър василев

Re: Всичко за Паламуда!!!

Мнение от петър василев »

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
balzer
новобранец
новобранец
Мнения: 42
Регистриран на: Пон Юли 27, 2009 3:37 pm
Местоположение: London,UK

Re: Всичко за Паламуда!!!

Мнение от balzer »

Na silikon :o
Сухо дупе риба не яде ;)
Д.Димитров
новобранец
новобранец
Мнения: 42
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 7:18 am

Re: Всичко за Паламуда!!!

Мнение от Д.Димитров »

Колкото и странно да изглежда, така е, и на силикончета. Не зная по каква причина П.Василев не е направил коментар на снимките.Но веднага ще отбележа че тези силикончета не са като тия които ползваме за сулка или за костури, те са специални, само за паламуд. Аз имам две такива, но никога не съм ги ползвал. Дори не си спомням от къде са ми попаднали. А и не съм виждал и чувал някой в БГ да ги ползва. Мен ме светна Атанас Маринов / магазина на "Кавала" във Варна /. Зная само че се прави нещо като чепаре, но точно как става нямам идея. Силикончетата ми са точно като тези на снимките- бели със синкави гбчета и дълга опашка, явно тя придава някакво трептене във водата при влачене. Те са си заедно с куката, нямат оловна глава. Нищо не пречи да се опита при появата на паламуд и в нашето море, но тй като дойде и понеже не се задържа дълго време, се ползват традиционните методи, няма много време за експериментиране.
balzer
новобранец
новобранец
Мнения: 42
Регистриран на: Пон Юли 27, 2009 3:37 pm
Местоположение: London,UK

Re: Всичко за Паламуда!!!

Мнение от balzer »

Тука в Беларус им викат твистер,исползваме ги за хищници,но се учудих че паламуда се е лепнал на тях:)) явно е била доста гладна :))
Сухо дупе риба не яде ;)
Публикувай отговор

Обратно към “Рибите, навици, особености и как да ги ловим.”