МЕДЖИТ

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

МЕДЖИТ

Мнение от КИРО »

Трябва и на тази риба да отдадем нужното внимание.
Изображение

По принцип меджита е предшественик на сафрида.Идва
десетина дена преди него.
Лови се основно на сафридско чепаре,
но и на каяджийския такъм също налита.
И то не епизодично,по-скоро - често.
Лошото при тази риба е,че трябва често да се спира с риболова,за да се изчисти.
Поне на 30 минути,отделяте десетина за тази операция,иначе бързо се разваля.
Добра от кулинарна гледна точка.Както припържена,така и на чироз,маринована,
или приготвена като плакия.
Като чироз и стигат 24 часа навън,после си я приберете на хладно.
Като стръв за други риби почти не се използва.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
тони котев
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Май 17, 2010 10:10 am

Re: МЕДЖИТ

Мнение от тони котев »

Една от най-вкусните риби в нашето море.Ловя я на чепаре за сафрид,но слагам парченце от рапан на всяка кука.Иска си мръвка.Лови се и на такъма за попче.Виждал съм уловен миджид, дълъг 2 педи и половина,сигурно беше над 2 кг., но това е голяма рядкост.
Аватар
Моряка
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2969
Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 8:06 pm
Местоположение: Иван Димитров-Варна

Re: МЕДЖИТ

Мнение от Моряка »

Като реши да яде-кльопа всичко.Като хвана първия го нарязвам и с него ловя.На плочата имах случай един колега ядеше праскова и я хвърли във водата-после,като чистех в един намерих парче от прасковата :lol: и на парчета сланина също съм хващал.Торния червей също.
А сега де? :roll:
Аватар
chipi_
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 869
Регистриран на: Съб Окт 14, 2006 6:33 pm
Местоположение: Варна

Re: МЕДЖИТ

Мнение от chipi_ »

В гьола си,с парахода си,гониш сафридакис,излиза миджитакис.
Смяна на мястото,заадължително.Където има меджитакис нема сафридакис.Моиси наблюдениица.
На времето го пукахме на олюфчета,верно вкусен е пущината.
Изображение
roko-koko
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 609
Регистриран на: Чет Окт 08, 2009 8:33 am

Re: МЕДЖИТ

Мнение от roko-koko »

Kолега така е ,обаче зяащо да сменяш мястото като меджита си е доста по-вкусен от сафрида,верно че до час два задължително трябва да си го изчистил но разликата във вкуса си еголяма и си заслужава(мое мнение не искам да споря с никого.Иначе като си дава си дава клиопа каквото си пуснал ,че и на голи куки съм вадил.Срещу плажа на Арапя малко вдясно от крокодила съм хващал преди 7-8 години 350-400 грамови екземпляри на около 55-60 м дълбочина вярно ,че няколко бройки ама големи :D .Най -вкусните обаче са 15-20 сантиметровите -току що извадени от морето :lol: :drinkers: :drinkers: : :drinkers: .
Аватар
Mi7chell
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1645
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2008 8:26 pm
Местоположение: ВАРНА

Re: МЕДЖИТ

Мнение от Mi7chell »

2009 когато сафрида във Варна изби на 1 Май,меджита изби на 20 Март.На морска гара вреше,хващаше се и денем и нощем.
Зарганолог
rif_58
новобранец
новобранец
Мнения: 42
Регистриран на: Нед Сеп 05, 2010 11:30 am
Местоположение: ВАРНА

Re: МЕДЖИТ

Мнение от rif_58 »

Тази рибка си обитава нашите води целогодишно.Единственно мигрира в дълбочина според сезона.Зимата се придържа в дълбоки води 60 - 100 м,а другото го знаете.В момента започна да се показва по мрежите.Успех на мераклиите.
roko-koko
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 609
Регистриран на: Чет Окт 08, 2009 8:33 am

Re: МЕДЖИТ

Мнение от roko-koko »

Никой ли не хваща меджит?.....Оня ден с Тони Котев си разцъкахме половин кофа пред Агалина (пред мидарниците) и малко към Пангозите (пред Смокиня).. Убийствена риба .Повтарям както и в горния си пост в пъти е по-вкусна от сафрида (не налагам отново мнение)просто прясна извадена току що си е муцка.Тони ,брат ,пич си ,жалко че си тръгвате в Неделя от Смокиня.Довечера пак от тая красотичка :D :drinkers:
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: МЕДЖИТ

Мнение от КИРО »

Те ти един ве.
Изображение

По еконта ли го искаш,или ще дойдеш да си го вземеш ?Изображение
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
rimohit
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1391
Регистриран на: Пет Май 13, 2005 9:04 pm
Местоположение: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: МЕДЖИТ

Мнение от rimohit »

roko-koko написа:Никой ли не хваща меджит?.....Оня ден с Тони Котев си разцъкахме половин кофа пред Агалина (пред мидарниците) и малко към Пангозите (пред Смокиня).. Убийствена риба .Повтарям както и в горния си пост в пъти е по-вкусна от сафрида (не налагам отново мнение)просто прясна извадена току що си е муцка.Тони ,брат ,пич си ,жалко че си тръгвате в Неделя от Смокиня.Довечера пак от тая красотичка :D :drinkers:
Ценно инфо , мерси Роко !
В неделя мисля да отскоче в този район с каяка да го преслушам . Как са като размер.
татовамомченценаучибезбройнещаотмоитерепортажидобисмелостоттяхвидячеивБългарияможедаселовирибаскаяккопираабсолютновсичкитемимаршрутиирепортажиипослегипредставикатосвоивМаниятаинаРиба
roko-koko
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 609
Регистриран на: Чет Окт 08, 2009 8:33 am

Re: МЕДЖИТ

Мнение от roko-koko »

Излизат предимно средни ,даже бих могъл да кажа дребни екземпляри (колкото сафрид)щото преди няколко години пред Арапя съм вадил колкото лакът големи .Ами това е дава си доволно ,не избира кечето на чепарето :D ,сафрид от лодка никъкав миналата седмица нито сутрин нито вечер ,на плочата на Агалина редовно има хора до вечерта ,ама хващат ли и какво не мога да ти кажа.Абе и нищо да няма ,на Пангозите ще извадиш лихнари и пак ще си доволен.Пожелавам на всички приятен уикенд ,а на теб Тишо успешен излет ,ние сигурно ще сме в тоя район лодката е бяло -синя ялка с надигащи отривисто чаши с бира 3-4ма души в нея говорещи на висок глас и смеещи се безпричинно :lol:
zliaster

Re: МЕДЖИТ

Мнение от zliaster »

калкана го кльопа .. намирал съм доста втасали в коремите им :) и в развъдниците го захранват със замръзен меджит .. :) ама те тези калкани от развъдника са някакви смешни .. растат на ширина .. и достигат 2-3 кг :)
Публикувай отговор

Обратно към “Рибите, навици, особености и как да ги ловим.”