Въдица с каква акция е най подходяща за зарган ?

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
granik
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Пон Ное 01, 2010 11:58 pm

Въдица с каква акция е най подходяща за зарган ?

Мнение от granik »

Здравейте! Аз съм начинаещ в морския риболов и затова искам съвет. Въдица с каква акция е най подходяща за зарган ? Акция 10-30 или 20-60 , ако има и други . Предполагам ,че при по силен вятър си трябва по тежка бомбарда, затова сигурно акция 20-60 е по добре.
Стефан Добрев
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 299
Регистриран на: Чет Фев 26, 2009 5:48 pm

Re: Въдица с каква акция е най подходяща за зарган ?

Мнение от Стефан Добрев »

Здравей,Няма по-тежка бомбарда от 40 гр.Аз лично ползвам такива около 30 грамови.Пръта е с акция 10-40 грама и дължина 3.90.Търся си нещо подходящо с такава акция,но по-дълъг.Независимо от това,че прътът ми е малко къс постигам без усилия дистанции от 90-100 м. с 30-грамова бомбарда.Важното е прътът да е лек,защото при целодневно маане боли ръката :lol: Не е хубаво да си на горната граница на акцията на пръчката,но тези с по-голяма акция са и по-тежки.Изборът си е твой.Успех!
granik
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Пон Ное 01, 2010 11:58 pm

Re: Въдица с каква акция е най подходяща за зарган ?

Мнение от granik »

Благодаря за съвета!
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Въдица с каква акция е най подходяща за зарган ?

Мнение от Митко Кирилов »

Няма идеално решение: всеки избор е компромис.От мене лично и незаангажиращо!
Предпоставки:
1.Бомбарди 30-35 гр. ,предимно потъващи, повечето допълнително утежнени с 5-10 гр. по метода на “чурулика”.
2. Основно влакно: 0.18мм Ред Девил на Смарт /ще пробвам ново 0.16 с шок лидер 0.25 мм./
Далечното хвърляне не е задължително, но в някои случаи е за предпочитане.
Изхождайки от гореказаното:
1.При вятър, навалица, неудобен терен, тетраподи,опасност от счупване ползвам “силовия вариант”с фидер /тунигован от мен с по-малък брой водачи с по-голям диаметър/ 3 върха с различна акция макс. до 100 гр и дължина 3.9м
2.При “по-спокойна” обстановка работя с телескоп 4.5м, акция 40 гр
3.При високи скали и подводни рифове пред мястото, използвам силова болонеза 5 м,
акция 50 гр.
Гореописаното не е “панацея” за успешен рибилов: всичко зависи от комплекс съчетания на:
прът, макара, влакно основно, повод, кука, бомбарда, натрупан опит иначина на водене /не може да се опише-строго индивидуален: занаят не се учи, а се краде!/
От мене толкова с пожелание за успех.
:rolleyes: :rolleyes: Няма идеално решение: всеки избор е компромис.От мене лично и незаангажиращо!
Предпоставки:
1.Бомбарди 30-35 гр. ,предимно потъващи, повечето допълнително утежнени с 5-10 гр. по метода на “чурулика”.
2. Основно влакно: 0.18мм Ред Девил на Смарт /ще пробвам ново 0.16 с шок лидер 0.25 мм./
Далечното хвърляне не е задължително, но в някои случаи е за предпочитане.
Изхождайки от гореказаното:
1.При вятър, навалица, неудобен терен, тетраподи,опасност от счупване ползвам “силовия вариант”с фидер /тунигован от мен с по-малък брой водачи с по-голям диаметър/ 3 върха с различна акция макс. до 100 гр и дължина 3.9м
2.При “по-спокойна” обстановка работя с телескоп 4.5м, акция 40 гр
3.При високи скали и подводни рифове пред мястото, използвам силова болонеза 5 м,
акция 50 гр.
Гореописаното не е “панацея” за успешен рибилов: всичко зависи от комплекс съчетания на:
прът, макара, влакно основно, повод, кука, бомбарда, натрупан опит иначина на водене /не може да се опише-строго индивидуален: занаят не се учи, а се краде!/
От мене толкова с пожелание за успех.
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Аватар
bobo_33333
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3218
Регистриран на: Пон Май 02, 2011 9:54 am

Re: Въдица с каква акция е най подходяща за зарган ?

Мнение от bobo_33333 »

С каквато ти допадне,аз лично ми е по удобно с по голяма акция 30-50 и не чак толкова дълга,зависи и от мястото,както е казал колегата по в горния пост-тетраподи скали,НО има едно но...това ли е най-важното...
Най-важното е винаги носи резервна въдица :wink:
Както казват :
Птиченцето ,каца един път на рамото,
така и
Празна пушка ,един път гърми...
Да не ти се развали риболова,
особенно когато най много дава и ПРАЗ...тряс...малииии...
:rolleyes:
Аз там съм пораснал...
Bai Marin
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Сря Окт 29, 2014 7:48 pm

Re: Въдица с каква акция е най подходяща за зарган ?

Мнение от Bai Marin »

Най-важното е винаги носи резервна въдица :wink:
Както казват :
Птиченцето ,каца един път на рамото,
така и
Празна пушка ,един път гърми...
Да не ти се развали риболова,
особенно когато най много дава и ПРАЗ...тряс...малииии...
:rolleyes:[/quote]


прав е колегата, патил съм я такава :lol:
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Въдица с каква акция е най подходяща за зарган ?

Мнение от rap66 »

http://www.nariba.com/forum/viewtopic.php?f=142&t=88778" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.nariba.com/forum/viewtopic.p ... D#p1280518" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.nariba.com/forum/viewtopic.php?f=142&t=83434" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.nariba.com/forum/viewtopic.p ... 0%B0%D0%BD" onclick="window.open(this.href);return false;

Със сигурност има и други подобни.

п.п. Чудя се ... ако случайно настъпя и резервната въдица ... :smt115 Явно трябват 2 резервни .... ами ако и 3-та се счупи, какво правим ... звъним на приятел, да спази излета. Да де, ама ако батерията е паднала .... явно трябват и 2-3 резервни батерии .... сега се замислих за макарите ....от тях колко :roll:
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Въдица с каква акция е най подходяща за зарган ?

Мнение от КИРО »

rap66 написа:......п.п. Чудя се ... ако случайно настъпя и резервната въдица ... :smt115 Явно трябват 2 резервни .... ами ако и 3-та се счупи, какво правим ... звъним на приятел, да спази излета. Да де, ама ако батерията е паднала .... явно трябват и 2-3 резервни батерии .... сега се замислих за макарите ....от тях колко :roll:
Уби ма ве..... :lol:
Ама си прав де......Май трябва с две лодки да излизам. :P
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
bobo_33333
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3218
Регистриран на: Пон Май 02, 2011 9:54 am

Re: Въдица с каква акция е най подходяща за зарган ?

Мнение от bobo_33333 »

rap66 написа:
п.п. Чудя се ... ако случайно настъпя и резервната въдица ... :smt115 Явно трябват 2 резервни .... ами ако и 3-та се счупи, какво правим ... звъним на приятел, да спази излета. Да де, ама ако батерията е паднала .... явно трябват и 2-3 резервни батерии .... сега се замислих за макарите ....от тях колко :roll:
:shock: :shock: :shock: Ако ша чупите толкоз ваданлък,по добре не вземайте въдици ,като одите за риба :roll: :roll: :roll:
Аз там съм пораснал...
nekylve
новобранец
новобранец
Мнения: 36
Регистриран на: Пон Окт 20, 2014 11:21 am

Re: Въдица с каква акция е най подходяща за зарган ?

Мнение от nekylve »

Моя телемач е с акция 20-100 (4.5м) с 5 секции , китайски е за това ме съмнява горната граница да е доста завишена :)
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Въдица с каква акция е най подходяща за зарган ?

Мнение от Митко Кирилов »

Здравей, колега,
Относно акцията:
1. Ако ще употребяващ бомбарди до 30 гр.- акцията на пръта ти трябва да е 10-30 гр.Това са предимно мачовите пръчки. :D
2. Ако ще работиш с по-тежки бомбарди 35-45 гр. трябва ти прът с акция 20-50(60) гр.В този диапазон са фидерни и специализирани телескопни пръчки за бомбарда(сбиролино, бомбета). :)
Това за акцията: това питаш! :?:
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Въдица с каква акция е най подходяща за зарган ?

Мнение от rap66 »

Митко Кирилов написа:Здравей, колега,
Относно акцията:
1. Ако ще употребяващ бомбарди до 30 гр.- акцията на пръта ти трябва да е 10-30 гр.Това са предимно мачовите пръчки. :D
2. Ако ще работиш с по-тежки бомбарди 35-45 гр. трябва ти прът с акция 20-50(60) гр.В този диапазон са фидерни и специализирани телескопни пръчки за бомбарда(сбиролино, бомбета). :)
Това за акцията: това питаш! :?:
Без претенции за специалист, съм подчертал с червено това което НЕ става за морски риболов с бомбарда, да не изброявам защо. Наред със специализираните телескопични има и специализирани 3-коленни, в името на които има някъде "sbiro" или "trout" и са си баш за тая цел направени.
Аватар
stanevJR
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 229
Регистриран на: Вто Юли 22, 2014 12:05 pm
Местоположение: Бургас

Re: Въдица с каква акция е най подходяща за зарган ?

Мнение от stanevJR »

Здравей колега! Не видях нито един свестен отговор на въпроса ти, та ще споделя моето скромно мнение. Та така - Трябва ти един най-обикновен телемач с дължина 4.00м. - 4.20м. , до 30 - 40 грама. (Аз съм с един евтин от Косара, и съм много доволен - Торо е марката, има и едни други с първа секция - синя, мисля че Тъндър беше ама го изпращях в едни скали та така сега съм с този) Слагай си една бомбарда 20-25 грама и да ти е мирна главата, макарата с добре навито влакно 0.18 - 0.20. За да не чупиш върхове, трябва да знаеш как да хвърляш, особено пък при повечко вятър, което се случва много често, щот ако не на счупени върхове, то най-малкото съм се нагледал на възли , скъсани бомбарди и прочие както пруи мен, което вече е минало, така и при колеги.. Пръчката е разпъната прилежно и внимателно, основното ти влакно на макарата е прокарано през водачите и прокарваш първо бомбардата на него(плаващите бомбарди са червени и жълти, другите полупотъващи са прозрачни, от тях търси с по-тумбестата форма а не класическите, не че има особено значение, просто летят повечко) след самата бомбарта прокарваш едно манисто, връзваш един вирбел(аз ползвам от тези без закопчалката, който представлява две халкички) , след като го монтираш продължаваш надолу и си връзваш от ролката за поводи по избор 0.12 - 0.14 флуорокарбонов повод с дължина около един размах на ръцете (1.50 - 1.80) и късаш, след което накрая си връзваш кукичката, моите са на оунър, черни за да ми се сливат по-добре с червеят, морски с по-дълго рамо, контри по самото рамо да задържат стръвта, и с ухо накрая. Ти си човекът!
"Над нещата."
http://www.nariba.com/forum/viewtopic.php?f=135&t=89200" onclick="window.open(this.href);return false;
Bai Marin
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Сря Окт 29, 2014 7:48 pm

Re: Въдица с каква акция е най подходяща за зарган ?

Мнение от Bai Marin »

stanevJR написа: Пръчката е разпъната прилежно и внимателно, основното ти влакно на макарата е прокарано през водачите и прокарваш първо бомбардата на него(плаващите бомбарди са червени и жълти, другите полупотъващи са прозрачни, от тях търси с по-тумбестата форма а не класическите, не че има особено значение, просто летят повечко) след самата бомбарта прокарваш едно манисто, връзваш един вирбел(аз ползвам от тези без закопчалката, който представлява две халкички) , след като го монтираш продължаваш надолу и си връзваш от ролката за поводи по избор 0.12 - 0.14 флуорокарбонов повод с дължина около един размах на ръцете (1.50 - 1.80) и късаш, след което накрая си връзваш кукичката, моите са на оунър, черни за да ми се сливат по-добре с червеят, морски с по-дълго рамо, контри по самото рамо да задържат стръвта, и с ухо накрая. Ти си човекът!
:smt023
Публикувай отговор

Обратно към “Рибите, навици, особености и как да ги ловим.”