Лефер

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Аватар
Камбата
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2378
Регистриран на: Нед Ное 26, 2006 6:05 pm
Местоположение: Варна,Морето,сините вълни...
Обратна връзка:

Лефер

Мнение от Камбата »

Здравейте,колеги!
За тая проклета рибка-чернокопа/лефера/ знам,че се лови предимно есен на по-големичко чепаре,на тапа с парченце грацичка и най-вече на малка морска клатушка.Кажете дали през пролетта има лефер към Варна,или е само през есента,щото имам голям мерак,а незнам как е пролетта.Препоръчайте ми на какво да го ловя,ако има,и къде по-точно.Аз четох някъде,че големия канал между езерото и морето когато има лефер-там е.Преди няколко години ходихме за илария под Аспаруховия мост на няколко метра по посока езерото.По обяд всички си ловяха на бомбарди и най-вече на плувки от брега,а като рекохме да си ходим към 7 ч.,още по светло,тъкмо се стъмваше и като минахме покрай плочата точно под моста и видях,че някаква група от около 50-100 човека са се наредили от ляваа страна на плочата,на самата плоча и от дясната й страна и мятат блесни.Аз още не бях запален по спининга и не носех блесна,въпреки,че имах.Гледахме ги малко,никой не вадеше нищо,обаче по едно време една жена на около 40 години извади блесната и на нея имаше един доста приличен истински лефер,не малък чернокоп.След тая случка все повече хора започнаха да идват около плочата и да си мислят,че и те ще хванат.Някъде след 10 минути имаше още 3 извадени риби,след което ми омръзна само да гледам и да се дразня и си заминахме.Непомня обаче пролет ли беше,есен ли,бях някъде на 9-10 години,а сега съм почти на 14.

Дайте малко инфо за лефера,щото обожавам месцето му,според мен е най-вкусната морска риба,особено на скара.Пък и вече съм фен на спининга и във Варненкия залив освен за лефер не виждам за какво друго мога да мятам блесна,или воблер и най-важното-кога! :lol: :lol: :lol:
"Риболовът на дивите риби е твърде ценен, за да бъдат те улавяни само веднъж!"

- Лий Улф - 1939 г.
Аватар
Краси 7650
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 256
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 10:03 pm

Мнение от Краси 7650 »

Лефера - много вкусна риба
от скоро по северното черноморие се хваща и на блесна
миналата пролет във Балчик на един от даляните изкараха 30 броя на по -6- 7 кг парчето
рибарските лодки го търсят когата има джурум - смисъл - когато чайките започват, събрали се на ято се гмуркат и вдигат много шум
тогава се пускат чепарета и се обикаля в кръг
Последно промяна от Краси 7650 на Чет Яну 25, 2007 7:24 pm, променено общо 1 път.
Красимир от Балчик
Аватар
justinian
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 572
Регистриран на: Пон Юли 25, 2005 7:19 pm
Местоположение: In Female Dreams
Обратна връзка:

Мнение от justinian »

Сърцето на глупавите е в техните уста, а устата на мъдрите са в тяхното сърце.
Аватар
Камбата
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2378
Регистриран на: Нед Ное 26, 2006 6:05 pm
Местоположение: Варна,Морето,сините вълни...
Обратна връзка:

Мнение от Камбата »

Забравихме я тази тема май,я кажете сега на пролет като идват пасажите илария ще дойде ли и лефера?Кога,къде и по кой метод да го моря като дойде?
Аз засега съм хващал на канала под моста на жива таранчица,както се лови щуката на тапа,обаче с единична морска кука с дълго рамо.Същото нещо съм го правил,но не с жива таранчица,а с парченце сурова цаца.Имам и на блесна доста добри парчета,обаче само на един модел и той е на снимката.
Както виждате на снимката има две еднакви блесни-една оцветена с червени точици,синя страна,око и "хриле",а аз имам като долната-чисто сребриста,6 санта на дължина,грамовете не ги знам,но е лека.Има малка тройка на опашката,само за която дадох 1.50 лв,на нея пък направих едно писклюлче от сребристо плетено ламе,което монтирах с червен конец.

Изображение

Кажете си мненията за този модел клатушки,удачни ли са за лефера,или не?Ами попринцип каква големина е желателно да бъдат,какви цветове,какви форми и грамажи?Също клатушката ли е по-уловиста,или въртящата блесна?
"Риболовът на дивите риби е твърде ценен, за да бъдат те улавяни само веднъж!"

- Лий Улф - 1939 г.
elektronchika
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Съб Авг 06, 2005 2:25 pm
Местоположение: Варна

Мнение от elektronchika »

и мен ми е интересно лови ли се сега лефер или чернокоп край Варна? Много ще се радвам ако някой даде малко информация. Благодаря ви! :)
Аватар
markoff
новобранец
новобранец
Мнения: 19
Регистриран на: Съб Юни 18, 2005 12:59 pm
Местоположение: Varna
Обратна връзка:

Мнение от markoff »

и мен ми е интересно лови ли се сега лефер или чернокоп край Варна? Много ще се радвам ако някой даде малко информация. Благодаря ви!

Малък чернокоп ми се е закачал като хвърлям за заргани, обаче за лефер и аз нямам идея къде би могло да се хване във Варна.
Интересно ми е как се прави монтаж с блесна за хвърляне от брега (някоя от буните например). Ще се радвам ако някой от колегите които са хващали лефер да сподели своя опит :)
Риба има, ама водата е много... :)
Аватар
Камбата
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2378
Регистриран на: Нед Ное 26, 2006 6:05 pm
Местоположение: Варна,Морето,сините вълни...
Обратна връзка:

Мнение от Камбата »

Виж снимките на горните блесни!Аз имам тая сребристата номер 1-ви,мъничка.Монгажа е прост-към основното влакно,което не е добре да е по-малко от 0.30 и не по-голямо от 0.35 чрез възел се връзва блесната за вирбела,хвърляш на дълбоко място,най-добре е нда идеш на канала,там чернокоп редовно има,когато има де.Та мяташ,изчакваш да потъне и въртиш със средна,до бърза скорост.Лефера често удря на два метра преди да си извадил блесната.Аре,успех и дано скоро някой се похвали с уловен чернокоп.
"Риболовът на дивите риби е твърде ценен, за да бъдат те улавяни само веднъж!"

- Лий Улф - 1939 г.
elektronchika
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Съб Авг 06, 2005 2:25 pm
Местоположение: Варна

Мнение от elektronchika »

http://shop.akvasport.com/catalog/produ ... ts_id=1594

тази блесничка е подобна. Чувал съм да ги хвалят тези. Има я в 4 размера, този е най-малкия. Какви са ви отзивите за нея?
Аватар
Камбата
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2378
Регистриран на: Нед Ное 26, 2006 6:05 pm
Местоположение: Варна,Морето,сините вълни...
Обратна връзка:

Мнение от Камбата »

Мойта е абсолютно същата,просто тая фирма прави точни копия на Аглия,същата добра работа върши,аз за лефер предимно нея използвам,добре е да е от по-мъничките номера-№1,№2.Ако има лефер в района,в който я мяташ-няма шанс да се върнеш без риба. :D
"Риболовът на дивите риби е твърде ценен, за да бъдат те улавяни само веднъж!"

- Лий Улф - 1939 г.
docenta
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1066
Регистриран на: Съб Фев 11, 2006 6:35 pm
Местоположение: София

Мнение от docenta »

Камбата написа:Мойта е абсолютно същата,просто тая фирма прави точни копия на Аглия,същата добра работа върши,аз за лефер предимно нея използвам,добре е да е от по-мъничките номера-№1,№2.Ако има лефер в района,в който я мяташ-няма шанс да се върнеш без риба. :D
И оригиналите, и копията работят добре на лефер, но аз преди години си купих абсолютно същите по форма руски блесни , обаче бели, по 50 стотинки парчето с червено пластмасово "помпонче". Жестоки бяха, последната си замина преди три години близо до Змийския остров. Ако нямах удар на чисто бялата блесна - имам комплект разноцветни перманентни маркери и почвам да рисувам, каквото си искам по блесната, докато улучиш ваксата :D
Наслука
Мъдете здрави,
па другото ще се оправи!


Риболовна академия "Негован"
Аватар
Камбата
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2378
Регистриран на: Нед Ное 26, 2006 6:05 pm
Местоположение: Варна,Морето,сините вълни...
Обратна връзка:

Мнение от Камбата »

Добре е някъде по блесната,или тройката,да има нещо червено,аз съм усукал топче от червен конец и с него съм сложил плетено ламе.
"Риболовът на дивите риби е твърде ценен, за да бъдат те улавяни само веднъж!"

- Лий Улф - 1939 г.
IvanStoyanov
новобранец
новобранец
Мнения: 8
Регистриран на: Пон Май 28, 2007 9:49 pm

Мнение от IvanStoyanov »

Вчера и днес един колегa изкара на първа буна във Варна на блесна единични бройки лефер (~200-300 g). И аз повъртях малко, но без успех.
Аватар
Камбата
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2378
Регистриран на: Нед Ное 26, 2006 6:05 pm
Местоположение: Варна,Морето,сините вълни...
Обратна връзка:

Мнение от Камбата »

Днеска неможах да ида,ама утре рано сутринта до към обяд ще повъртя,но не на буните,а на едно друго място. :?
"Риболовът на дивите риби е твърде ценен, за да бъдат те улавяни само веднъж!"

- Лий Улф - 1939 г.
Zloto69
новобранец
новобранец
Мнения: 22
Регистриран на: Вто Юни 05, 2007 4:35 pm

Мнение от Zloto69 »

Вече и около Бургас хващат единични бройки.
tornado
новобранец
новобранец
Мнения: 19
Регистриран на: Пон Мар 19, 2007 9:25 am
Местоположение: Бургас

Мнение от tornado »

Колега Злото, къде хващат около Бургас лефер? Дай някъкво инфо
Публикувай отговор

Обратно към “Рибите, навици, особености и как да ги ловим.”