ЧИЧОРИНА?

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

omerta
новобранец
новобранец
Мнения: 42
Регистриран на: Чет Мар 22, 2007 12:10 pm
Местоположение: varna

ЧИЧОРИНА?

Мнение от omerta »

като ходя за попчета по буните и от време на време ми се закачат едни рибки дето на мен ми приличат на слънчовките по язовирите ама не са толкоз шарени.и разни хора дето ловят край мене са ми казвали че тая рибка се казвала чичорина и не ставала за нищо.аз пък взех няколко и ги одрах като костур и то остана само едно бяло месо и го опърших и определено е доста по добро от "не става за нищо". та да попитам така ли се казва наистина тая риба или си има други име и има ли некъв специфичен начин на ловене или просто си се закача инцидентно по въдици за попчета ? ше съм благодарен ако някой знае нещо и сподели
от всичко хубаво по много
Аватар
Камбата
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2378
Регистриран на: Нед Ное 26, 2006 6:05 pm
Местоположение: Варна,Морето,сините вълни...
Обратна връзка:

Re: ЧИЧОРИНА?

Мнение от Камбата »

Лови се като попчетата както сам си разбрал.Можеш да познаеш,че е чичорина още преди да я извадиш,понеже много се дърпа и се върти около основното вкакно.По буните има малки рибки,не толкова шарени,но лятото като се гмуркахме виждах много големи риби,при това с най-различни цветове и окраски.Много интересна и красива рибка за морски аквариум,само да имаш място в хола. :lol: На вкус не е нищо особено,много кости има.
"Риболовът на дивите риби е твърде ценен, за да бъдат те улавяни само веднъж!"

- Лий Улф - 1939 г.
Аватар
pluv4o
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1085
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 9:25 pm
Местоположение: varna

Мнение от pluv4o »

един приятел е правил маринована и каза че била добра за мезе.
аз не съм опитвал
omerta
новобранец
новобранец
Мнения: 42
Регистриран на: Чет Мар 22, 2007 12:10 pm
Местоположение: varna

Мнение от omerta »

Камбата прави си, че се усеща, наистина се дърпа, а иначе за костите аз поне не съм обърнал внимание да има, режа гръбната перка и махам кожата от двете страни на рибката и в едната ти ръка остава кожата с главата и сички истории дет са и у корема а в другата ръка гръбнака с едно бяло месо.
от всичко хубаво по много
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Мнение от snegk »

ЧИЧОРИНА, това нее ли лапина :?:
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2580
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

чичорина

Мнение от Диканаров »

Колеги, описаната риба е лапина, а чучурина аз знам, че се нарича морската кучка. Това е подобна на попчето риба, която е без люспи и с малка и зъбата глава. Лови се в по-плитките скалисти участъци и е много лакома. Месото и не е с високо качество. Много дърпа и кефи, но не е за хвалба. Става за зарибяване на внуци през лятото на морето. :lol:
Аватар
Малкото рибарче
новобранец
новобранец
Мнения: 75
Регистриран на: Вто Мар 27, 2007 10:37 am
Местоположение: Бургас

Re: чичорина

Мнение от Малкото рибарче »

Диканаров написа:Колеги, описаната риба е лапина, а чучурина аз знам, че се нарича морската кучка. Това е подобна на попчето риба, която е без люспи и с малка и зъбата глава. Лови се в по-плитките скалисти участъци и е много лакома. Месото и не е с високо качество. Много дърпа и кефи, но не е за хвалба. Става за зарибяване на внуци през лятото на морето. :lol:
Напълно си прав!!! :supz:
Не съм ловец, но съм рибар!
Аватар
pluv4o
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1085
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 9:25 pm
Местоположение: varna

Мнение от pluv4o »

Чичорина е едно,а морско куче е друго.Кучето прилича на попчето,докато чичорината по скоро на таранка(каракуда).
Iwelin
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Съб Яну 13, 2007 11:02 am
Обратна връзка:

Мнение от Iwelin »

Само да питам дали не говорите за едни сстранично сплеснати шарени рибки с много ярки цветове острани, като цветовете са на лентички???
Това лято за първи път хванах такива и като малък са ми говорили за разни риби които не било много хубаво да ги хващаш с ръка та продължавам всичко което излезе на морето да си го откачам като го затиска под джапанката :oops: . Иначе гадината е с доста по малка уста от попчето (както е и кучето) и е много дразнещо като се завъртят такива. А иначе ги ползвам за хранене на гларусите :).
omerta
новобранец
новобранец
Мнения: 42
Регистриран на: Чет Мар 22, 2007 12:10 pm
Местоположение: varna

Мнение от omerta »

дам, такива са, странично сплескани и шаренки:)ама аз си ги пипам с ръце, само дето от време на време малко боде перката на гърба :)
от всичко хубаво по много
Iwelin
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Съб Яну 13, 2007 11:02 am
Обратна връзка:

Мнение от Iwelin »

Така и така сме захванали темата за морките риби, в черно море има ли МОРСКИ ДРАКОН? На няколко пъти ми се е струвало че съм виждал такова животно като съм се гмуркал но никога не съм го хващал. А то вече долкото знам има леко отровна гръбна перка.
П.С. Не ви ли се струваше че миналата година лятото имаше повечко риба в морето ? (Визирам Балчик) За първи път хванах и Барбуня (верно че се появи и студено течение същия ден), голям кеф като нацелиш, удар след удар.
omerta
новобранец
новобранец
Мнения: 42
Регистриран на: Чет Мар 22, 2007 12:10 pm
Местоположение: varna

Мнение от omerta »

като дете когато ходех с баща ми по плажовете на черноморец и фичоза той ми е показвал една рибка малка, сигурно колкото попче и ми беше казвал че имала отровна перка и май някакъв дракон се казваше. а иначе незнам дали барбун и барбуня е едно и също ама миналата година почти всеки път като ходя за риба на буната след делфинариума хващах покрай попчетата и такива рибки едни дето ми казаха че барбун се казвали
от всичко хубаво по много
Аватар
justinian
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 572
Регистриран на: Пон Юли 25, 2005 7:19 pm
Местоположение: In Female Dreams
Обратна връзка:

Мнение от justinian »

Има морски дракон в Черно море. Запознайте се внимателно със съдържанието на този линк.
http://www.spearfish.org/e107_plugins/c ... content.59
Сърцето на глупавите е в техните уста, а устата на мъдрите са в тяхното сърце.
genesis77
новобранец
новобранец
Мнения: 21
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 10:26 pm

Мнение от genesis77 »

така аз съм от варна и правя разяснение на тази тема,от речни не разбирам ама от морски да.
1 чичорина-кафеникава,на ивички по дължина,прилича на таранка,не на попче,но емалка.има цяла гръбна перка и боде,но не е опасна,води се плевелна риба но аз е ям и бива.
2 куче-прилича на попче но е като змиорка,не става вапрос за евреиско попче или по нашему галя.по някога има червеникави точки по главата.постояно ти сваля стръвта,рибарите го мразят и ако се хване го изхвърлят на брега,което смятям за неправилно,все пак душа носи,нека бог решава,ако не го ядеш.а то не се яде у нас,поне.лигаво е има кучешки зъби и хапе.
3.дракон-на вид между попче,куче и сафрид труден опис.сифкаво е като с сафрида но има синю жьлти ивички като тигьр но са бледи.ОТРОВНА грьбна перка зад главата дори на чироз пак е отровна тази перка,от личен опит знам.има хора като мен все едно те е ужилила пчела,но ако си алергичен боли много.много рядко води до смьрт,без паника само алергичните ,като осите.яде се ако и одрежеш тази предна перка кадето е шипа.в испсния я продадават барабар с друга дребна така се и ободах,въпреки че бе мъртва.по добре не рискуваите,вкус между сафрид и попче.август и септември е най много.
4.скропид-прилича на едро попче но има странични и горна перка като риба балон,ежи се цалата.не се пипа с ръка боде и е слабо отровна.често се хваща,при улов за попчета.дере се и се пържи като попче е на вкус че и по добра.става до 35 см.
5.барбуня- царска риба.нищо общо с горе изброените,червеникава на цвят,на вид прилича на дядово ношче за ашлама.равен корем и извита на долу глава.станично сплескана форма.има мустачки с които пасе по дъното.много вкусна и страшно скъпа на запад и гърция 25 евро килото за прясна.стига до 25 см но рядко у нас.става и за скара .
Iwelin
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Съб Яну 13, 2007 11:02 am
Обратна връзка:

Мнение от Iwelin »

А само за барбунята нещо не съм съгласен, на морето това което ми казаха за барбуня си беше една бяла рибка , с червени петна, но основно си беше бяла. За мустачките имаше си ги под устата и откъм главата изглежда много смешна :) . В смисъл че върви напред напред и изведнъж тръгва надолу, е не е съвсем под прав ъгъл .
Публикувай отговор

Обратно към “Рибите, навици, особености и как да ги ловим.”