Черноморски биотопен аквариум

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

XegouX
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 298
Регистриран на: Пон Окт 22, 2012 4:59 pm
Местоположение: Бургас

Re: Черноморски биотопен аквариум

Мнение от XegouX »

Ува има ли нещо общо с английското наименование Sand Eel ?
zx9r
новобранец
новобранец
Мнения: 75
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2011 6:24 pm
Местоположение: Бургас-Сарафово

Re: Черноморски биотопен аквариум

Мнение от zx9r »

Забравих да вметна, че и морски таралеж има вътре. Домъкнах го от Александрополис октомври месец заедно със спаритата и мурмуритата. На тоя клип се вижда бегло между камъните.. http://www.youtube.com/watch?v=F3RJLlhYit8" onclick="window.open(this.href);return false;
zx9r
новобранец
новобранец
Мнения: 75
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2011 6:24 pm
Местоположение: Бургас-Сарафово

Re: Черноморски биотопен аквариум

Мнение от zx9r »

XegouX написа:Ува има ли нещо общо с английското наименование Sand Eel ?
Точно същото е поне на снимките излизат уви на това наименование.
Аватар
Моряка
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2969
Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 8:06 pm
Местоположение: Иван Димитров-Варна

Re: Черноморски биотопен аквариум

Мнение от Моряка »

Снимката е моя на покривката и е правена няколко часа след изваждането от водата.Няма човка,това първо и увата има изпъкнала долна челюст,спокойно стига до 15см.
А сега де? :roll:
starcho
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1495
Регистриран на: Съб Фев 07, 2009 7:58 pm

Re: Черноморски биотопен аквариум

Мнение от starcho »

Увата прави големи пасажи,плувайки сред тях наистина е готино,като сребърна течност се въртят и групират.Веднъж оказал се отгоре размахах стрелата на харпуна по едно малко ято,рибоците се панираха,но почнаха прогресивно да намаляват докато изчезнаха.Разрових пясъка и започнаха да изкачат докато ятото се възроди.Явно са лоши плувци и търсят спасение в пясъка,прекрасна стръв за всеки хищник.
zx9r
новобранец
новобранец
Мнения: 75
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2011 6:24 pm
Местоположение: Бургас-Сарафово

Re: Черноморски биотопен аквариум

Мнение от zx9r »

Да и едно малко пасажче от 10тина рибки много ще ми тича в аквата, ама не мога да ги хвана пущините щото на 3-4 метра дълбочина седят и все ми бягат.
Аватар
Borkata
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1553
Регистриран на: Вто Окт 21, 2008 5:56 pm
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Черноморски биотопен аквариум

Мнение от Borkata »

Братле,обясни моля те нещо за аквариума.Литри,габарити,помпи-момпи,какви пари излиза ориентировъчно и т.н. :drinkers:
http://www.chepare.com/" onclick="window.open(this.href);return false; Качествени чепарета Borkata
Изображение
zx9r
новобранец
новобранец
Мнения: 75
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2011 6:24 pm
Местоположение: Бургас-Сарафово

Re: Черноморски биотопен аквариум

Мнение от zx9r »

BorisK написа:Братле,обясни моля те нещо за аквариума.Литри,габарити,помпи-момпи,какви пари излиза ориентировъчно и т.н. :drinkers:
Ами моя е сравнително малък за морските стандарти и аз за тва съм се насочил към по-дребни пасажни риби,а не като Колето към змеьове горяни :lol: Размерите са 150/50/55 -бере 412л. чисто. Относно цената ще кажа ,че сам си го сглобявах за по-евтино щот не съм син на Рокфелер. Стъклата са 10мм и си ги взех от стъкларя в славянка дето са калдърмите и ми излезнаха към 120 лв май по памет. Естествено може и с по-малък аквариум, аз ся глася един 160л. за рибоци от Егейско море,но не знам как ще съм с финансите тая година,че да хвръкна до там. Филтъра ми е тип канистър за 180 лв,но има вариант и със съмп(това е по-малък аквариум който е с прегради за различния филтърен материал-водата слиза от основния на самотек и се връща с качваща помпа) съмпа е по-добър за морски,ама мен ми се видя сложно в началото и за това си взех готов филтър. Освен филтъра трябват и уейвмейкъри коити да правят вълни и да движат водата(на моя лкип се виждат залепени на стъклото отстрани) струват около 40 лв. И не на последно място протеинов скимър(пеноотделител)-най-тънко-50лв.а тавана е небето-може да мине и 1000.
zx9r
новобранец
новобранец
Мнения: 75
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2011 6:24 pm
Местоположение: Бургас-Сарафово

Re: Черноморски биотопен аквариум

Мнение от zx9r »

ААА и още нещо. По принцип тия глупости са нужни за аквариум с повече риби. Може да се мине и с по-малко анджеклами и за под 100 лв като се замисля,обаче е много трудно и трябва да е бъкан с "живи"камъни вътре понеже те са незаменими за биологичната филтрация. И не на последно място в морския раздел на форума за аквариуми битува правилото на мечо пух-колкото повече толкова повече. Жив камък ще рече изваден от морето ,но тр да е варовиков и естествен а не тези по вълноломите от каменоломни...
Аватар
shturetc
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 451
Регистриран на: Пон Окт 03, 2011 9:24 am
Местоположение: Бургас

Re: Черноморски биотопен аквариум

Мнение от shturetc »

zx9r,бях ти обещал да "нагледам" калдърмите до Славянка.Взимат порядъчно количество цаца(нали копърки искаше да заселваш в аквариума си) рано сутрин(до 7-8 ч)-после рибата се дърпа навътре.

Колкото до спора ви за уви и заргани -ембриони...ще се спра на казаното от теб,че:
"от средата на юли до почти края на август като се гмурках на моето любимо местенце в созопол плувах буквално между тях и доста ги наблюдавах. Та мисълта ми е,че не плуваха като уви,а по-скоро като голям пасаж атерина, докато увата върви на кълбо"
Споделям казаното от теб.Миналата година наблюдавах същото поведение на дребосъци на 1 корабно място в порт Бургас-изток(мисля,че го бях споделил и с БорисК) и...за мене бяха зарганета,а не уви.Логиката ми беше същата като твоята-видяните от мен дребосъци се носеха на атериноподобен пасаж,а не въртяха на кълбо,каквото е обичайното поведение на увата(изградена защитна реакция).
Понеже липсата на "човка" кара някои да са сигурни,че рибетата са уви,нека река,че скороизлюпените заргани тоже така изглеждат

Длина тела у вылупившихся личинок — 13 мм. У молоди верхняя челюсть очень короткая и удлиняется по мере роста

...ха сега ,де...
zx9r
новобранец
новобранец
Мнения: 75
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2011 6:24 pm
Местоположение: Бургас-Сарафово

Re: Черноморски биотопен аквариум

Мнение от zx9r »

Утре между 6 и 7 сутринта ще ги посетя та дано изкарам късмет! Иначе за въпросните рибета най-сигурно е,че ако си хвана с времето ще стане ясно какви са... Айде утре,ако има цаца очаквайте инфо и снимки!
Аватар
JettroniX
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1006
Регистриран на: Пет Окт 28, 2011 10:58 am

Re: Черноморски биотопен аквариум

Мнение от JettroniX »

Иха цаца не в тигана или за захранка, а в аквариума :shock: Супер :smt023 Не знам, но една морска лястовица би била супер екзотика, но все пак :D
zx9r в този биотопен аквариум, до какви размери могат да се гледат рибите, защото предполагам с времето порастват ? Имал съм такъв проблем с обикновени декоративни рибки и 10 литров аквариум, та затова питам.
Изображение
zx9r
новобранец
новобранец
Мнения: 75
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2011 6:24 pm
Местоположение: Бургас-Сарафово

Re: Черноморски биотопен аквариум

Мнение от zx9r »

Хайде сега по въпроса с цацата. Сдобих се с 300 зора с няколко изтормозени екземпляра от калдърмите дето бяха седяли 2 часа в живарник и нямаха грам люспа по себеси останала. Както и да е, по-късно ще разправям какво стана после,но да споделя ,че опасенията ми май се оправдаха. Мисля,че това дето го хващат на пристанището не се оказа това което търся. А именно след,като видях за пръв път въпросните цаци ми се сториха някак различни и в последствие стигнах до заключението, че това е езерна цаца. Одеве минах през краснодар и какво да видя: на някои магазинчета каси с "нормална" цаца, а в други имаше от същите дето ми ги дадоха на калдърмите и пак пишеше цаца! А разликата си беше мн голяма и ми направи впечатление,че е доста по-голяма. Довечера ще наснимам от двата вида наложени една до друга....
zx9r
новобранец
новобранец
Мнения: 75
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2011 6:24 pm
Местоположение: Бургас-Сарафово

Re: Черноморски биотопен аквариум

Мнение от zx9r »

Работата с цаците не стана. До 24 часа умиргат без причина. Аз ги пуснах в по-малък аквариум 160 литров, може би в по-голям ще стане за да имат мн място за движение. Както и да е, приключих с тях, но поне си нахраних рибите обилно...Явно в нечий стомах плуват по-добре!
zx9r
новобранец
новобранец
Мнения: 75
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2011 6:24 pm
Местоположение: Бургас-Сарафово

Re: Черноморски биотопен аквариум

Мнение от zx9r »

С цацата не стана, сега чакам меджида: http://www.youtube.com/watch?v=T5hzDRtRNEM" onclick="window.open(this.href);return false; нищо,че други го ползват за храна... :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Рибите, навици, особености и как да ги ловим.”