Черноморска Акула?!?

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
Jon
новобранец
новобранец
Мнения: 17
Регистриран на: Чет Апр 12, 2007 6:03 pm

Черноморска Акула?!?

Мнение от Jon »

Някой може ли да предостави информация относно риболова с
въдица на черноморска акула-Стръв ,монтаж,тактика... :?: :roll: :?:
Скоро ще имам възможност да влизам навътре в морето и съм много
мераклия да опитам.Знам че по принцип е възможно,рибарските корабчета които влизат наватре го практикуват(или поне в миналото).
Предварително благодаря!
stereofx
новобранец
новобранец
Мнения: 46
Регистриран на: Сря Авг 17, 2005 3:07 pm
Местоположение: Велико Търново, Бургас
Обратна връзка:

Мнение от stereofx »

Според мен черноморскаа акула се лови на късмет. Не съм чул някой да каже : излизам за акула?!?! няма такова нещо. Аз лично съм хващал акула с монтаж за попче, просто беше захапала попчето и като я вадих се заби под лодката. Лодките около нас също хванаха веднага след това. Явно малките черноморски акули са стадни, то не че големи има де! ;-))Ако си толкова мераклия да търсиш акула... добре би било според мен да я търсиш на жива стръв или на рак на дъно, но едва ли ще успееш да упазиш стръвта си от попчетата. Айде на слука !
Аватар
gogo3
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 247
Регистриран на: Сря Ное 02, 2005 11:16 am
Местоположение: Варна

Мнение от gogo3 »

на мен са ми казвали че при риболов на акула , такъма е като за кая ,но се вдига леко от дъното, с около 10-15 см ,защото акулата не обикаля по дъното ,ами се върти над него.Иначе стръвта си е пак като за попче както и собствен ем(за предпочитане) от филе на прясно хваната рибка която още кърви , защото всепак акулата е хищник и надушва кръв от стотици метри.
Е това е от мен и наслука с акулите! :wink:
Аватар
gogo3
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 247
Регистриран на: Сря Ное 02, 2005 11:16 am
Местоположение: Варна

Мнение от gogo3 »

ето това е въпросният такъм

Изображение
Аватар
даката
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 369
Регистриран на: Съб Дек 17, 2005 7:36 pm
Местоположение: Балчик
Обратна връзка:

Мнение от даката »

За акулолов ще ти е необходмо да си набавиш големи куки ,но не и такива които ще намериш в рибарските магазини .
Такае защото този риболов несе практикува от брега и акулата вече не слиза близо до нашите брегове .
Черноморската акула не е хишна , ловисе успешно на солена рибка за
сучея ползвай дребен карагьоз .
Със лодка и на вътре шансовете несе увеличават - но с лодка и навътре пред Крапец шансовете са големи . :smt023
Последно промяна от даката на Пет Юни 01, 2007 10:24 pm, променено общо 1 път.
риба къща няма-риба време няма
наблюдател
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 749
Регистриран на: Чет Апр 05, 2007 3:38 pm
Местоположение: Недко Митев - Смолян

Мнение от наблюдател »

Акула се лови и целенасочено, но се влиза с лодка 2-3 часа навътре и там се пускат парагади. Нощува се в морето и на другия или по- другия ден (зависи от улова) обратно.
И да знаеш, че ако решиш пробваш, ще ти трябва много, ама много сигурна лодка за да знаеш, че ще се прибереш :!:
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Мнение от snegk »

Аз съм хващал в Слънчев бряг на червей при улов на попчета.Иначе нашите рибари като хвърляха мрежите за калкан на 100м.дълбочина имаха над 100 умрели акули. :wink:
fakir
новобранец
новобранец
Мнения: 57
Регистриран на: Сря Май 23, 2007 10:21 am

Мнение от fakir »

..в този ред на мисли бих ти предложил да се запасиш с много дънни и разнообразие от стръв. като нещо алтернативно бих ти предложил свинско/телешко сърце или дроб и задължително такъма да е направен така, че стръвта да стои на поне 20-30 см от дъното за да избегнеш фалшивите тревоги.
...когато няма риба, и жабата е рак...
RIBOLOVECat
новобранец
новобранец
Мнения: 59
Регистриран на: Сря Дек 27, 2006 10:48 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Мнение от RIBOLOVECat »

акулата е стадна риба и се среща на дълбочина около 60-80м
и както каза наблюдател се лови на парагади,с една вадичка шансовете са ти мнооооооого малки :lol:
не рибар 'РИБОЛОВЕЦ'
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Мнение от snegk »

Акулата,калкана и други риби ги има както на 2м дълбочина така и на 100м.Зависи от перьода.Питай рибарите с мрежи по кое време на годината,къде се намира. :wink:
Аватар
Камбата
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2378
Регистриран на: Нед Ное 26, 2006 6:05 pm
Местоположение: Варна,Морето,сините вълни...
Обратна връзка:

Мнение от Камбата »

На фарчето на морска гара Варна миналата година извадили две акули,но незнам на какви такъми,може би за калкан,въпреки,че там шансът да хванеш калкан е прекалено малък.
"Риболовът на дивите риби е твърде ценен, за да бъдат те улавяни само веднъж!"

- Лий Улф - 1939 г.
Аватар
BERG
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Авг 30, 2006 4:08 pm
Местоположение: Добрич

Мнение от BERG »

Колега преди 20 години служих на нос Шабла и няколко пъти влизах в морето за акула - с батарейния голям рибар. Такъма беше прост - капроново въже 5 мм около сто метра през 5 метра поводи от капрон 2 мм дълги около 3-4 м между тях по две тапи колкото цигарена кутия от полистирол. В краищата по две 10 литрови туби на поводи до 10м и тежести - гири по 16 кг на поводи около 15 - 20 м. Куките от 3-ка електроди калени и малко ковани 10/0. Стръв телешки сърца нарязани на четири, и други дреболии.Такъма се разпъва на 1-1,5 км от брега навътре в морето вечерта и сутрин се проверява.Лодката да е здрава и ти трябва малка брадвичка - освен ако не ги пускаш обратно.
:supz: Който може не пита който пита може :supz: :supz: :supz:
Аватар
Краси 7650
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 256
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 10:03 pm

Мнение от Краси 7650 »

:lol: - акули си има - аз съм виждал малки енкземпляри от буните
в Балчик преди две години един от братята ... изкара на търмък след като я видял да се мотае на буната на панела
изкарват и на попченски мрежи - акули бебета - но рядко
Аз , не съм ходил но , доста приятели са били за улов на акула - в
екваторията на Румъния - така - лодка - паракат , но това си е промишлен риболов
на времето всички лодки имаха един кол с ченгел на края но, как му викаха ...... :wink:
Красимир от Балчик
Аватар
Малкото рибарче
новобранец
новобранец
Мнения: 75
Регистриран на: Вто Мар 27, 2007 10:37 am
Местоположение: Бургас

Мнение от Малкото рибарче »

Краси 7650 написа:... на времето всички лодки имаха един кол с ченгел на края но, как му викаха ...... :wink:
Канджа?!
Не съм ловец, но съм рибар!
Ribarina
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1152
Регистриран на: Чет Фев 23, 2006 1:11 pm
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Акула+Рибарина=?

Мнение от Ribarina »

Колеги вчера на гости ми беше един рибар от Варна е мрежар,но си разбира човека от рибарлък.Предната вечер е извадил мрежите пълни с акула(става въпрос за мрежа за карагьоз).Казва че най- голямата била 50 см.
И така по същество: И аз искам да хвана акула ама на въдица.Миналата година ме качиха на черешата като ми казаха да хвърлям на черен дроб близо до тетраподи и по- големи камъни по възможност на дълбочина повече от 10 м.Поне 5 кила дроб хвърлих и здраво се намръзнах защото акулата Март и Април била излизала по-на плитко.Улова за тези месеци ми беше два-три рака закачени на черният дроб.На скоро познат рибар от Созопол ми разказа че хващали и на по-плитки места докато ловяли попче.Аз лично не съм виждал на живо хваната на въдица акула ама много се надявам да висне на моята.Че така ПОМАГАЙТЕ приемам всякакви идеи колкото и налуднечеви да са.
Благодаря предварително
Изображение
Акула Черноморска
(Squalus acanthias)
Тялото на черноморската акула е източено вретеновидно. Покрито е с дребни плакоидни люспи (това са бодилести люспи, изградени както зъбите при бозайниците), обърнати с шипчетата си назад. Устата е разположена на долната страна на главата и има форма на дъговидна напречна цепнатина. Очите са слабо източени по дължината на главата. На гръбната перка има свободен шип. Опашната перка е несемитрична-горната половина е по-голяма от долната. Гърбът е тъмносив, осеян с бели петна, а коремът-белезникав. На дължина достига до 150 см, а на тегло - до 12 кг.
Черноморската акула е доста разпространен вид - среща се навсякъде из Атлантически и Тихи океан и моретата около тях. В Черно море е доста обикновен вид. Движи се обикновено на малки стада, които обитават придънните слоеве на водата. Размножителният период на черноморската акула продължава от септември до ноември. По това време близо до брега - на дълбочина 25 - 40 м, тя ражда 16 до 32 малки. Оплождането на женските става или веднага след раждането, или през пролетта. Продължителността на инкубацията, която протича в яйцепроводите, продължава около 2 години.
Храна за черноморската акула са различни видове дребни риби - меджид, попчета, барбуня, писии, морски езици и др. През пролетта и есента храната и се състои глевно от хамсия, сафрид и даже скумрия.
Публикувай отговор

Обратно към “Рибите, навици, особености и как да ги ловим.”