Хамсия

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Аватар
Тедо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2178
Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 9:32 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Хамсия

Мнение от Тедо »

на какво се лови /с въдица/?
Вчера се върнах от Каварна, влизахме с лодката за сафрид под антените на с. Българево и видяхме пасажи от някаква странна /за мен/ риба, коята плува по повърхността и дори си подава главата отгоре... след много хвърляния с чепаретата успяхме да хванем 1бр. и на кея ни казаха, че било хамсия...
догодина ще си нося въздушната пушка :twisted:
Аватар
Боро
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 127
Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 12:07 pm
Местоположение: Варна

Мнение от Боро »

На чепаре. Май и на морски червей, но никога не съм пробвал. Просто пристига заедно със сафрида и съм я хващал заедно с него.
А рибата, която си наблюдавал най-вероятно е била кефалова. Предполагам, че е илария. Плаваща бомбарда, морски червеи и остава един незабравим спомен !
Аватар
чуруликпенчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1523
Регистриран на: Съб Ное 18, 2006 7:49 pm
Местоположение: Варна - Враца

Мнение от чуруликпенчо »

Отгоре е била иларията , а отдолу хамсията и увата. Въздушната пушка няма да ти свърши работа,защото дори да я убиеш с първия изстрел,иларията потъва към дъното. Тя си няма въздушен мехур.Ако не я убиеш от първия път , ще избягат всичките риби,а улучената ще си умре някъде по-късно. Просто упражнението /стрелба/няма смисъл. В такива случаи се използва такъм с бомбарда и морски червей.Замяташ зад пасажа и прекарваш такъма през него.Няма начин да мине без удар.
Няма дума в българския език,която в множествено число да завършва на "Й".
MASTA
новобранец
новобранец
Мнения: 45
Регистриран на: Сря Мар 01, 2006 2:01 am

Мнение от MASTA »

Според мен е или платерина или атерина ,тя прави така в Бургас я ловим на плувка и блатен ама голяма играчка докато ги направиш сто :D
http://zra.atspace.com/ - закон за риболова в България
Аватар
Камбата
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2378
Регистриран на: Нед Ное 26, 2006 6:05 pm
Местоположение: Варна,Морето,сините вълни...
Обратна връзка:

Мнение от Камбата »

Ако е амсия ти препоръчвам чепаре с 10-15 морски куки №9-10,щото хамсията има голяма уста.За да хващаш хамсия,а не граци,сафриди и други риби,трябва ти черна перушина на куките,може и с малко ламе,но черната перушина е задължително. :lol:
"Риболовът на дивите риби е твърде ценен, за да бъдат те улавяни само веднъж!"

- Лий Улф - 1939 г.
Аватар
Тедо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2178
Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 9:32 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Тедо »

Камбата написа:Ако е амсия ти препоръчвам чепаре с 10-15 морски куки №9-10,щото хамсията има голяма уста.За да хващаш хамсия,а не граци,сафриди и други риби,трябва ти черна перушина на куките,може и с малко ламе,но черната перушина е задължително. :lol:
ми на чепаретата за сафрид не пипаше... можеби защото бяха зелено и синьо фосфоресциращи...
това за пушката си беше майтап...
kalkan4o
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1519
Регистриран на: Вто Авг 09, 2005 11:43 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Мнение от kalkan4o »

чуруликпенчо написа:Няма начин да мине без удар.
Сега сигурно ще кажеш, че гледам да зе заяда,но много пъти се е случвало да виждаш пасажите да ти са усмихват но да не пипат стръвта :wink: .
За бракониерите само слънчаци :lol: !
Аватар
stoned
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 110
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 9:59 am
Местоположение: Варна

Мнение от stoned »

Вчера ходих и помятах 2-3 часа на бомбарда на вълнолома (с нулев резултат за съжаление :(, 1 удар за 3 часа ), и един дядо вадеше хамсия на чепаре с тапа, ама слабо.
ЗАРИБЕН
Аватар
Mitak
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 639
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 2:55 pm
Местоположение: Дупница

Мнение от Mitak »

преди две лета станах свидетел на качествен риболов на хамсия на пристанището в Созопол трима души с директни телескопи около 5-6 метрови и чепаре от 10 голи куки №9 за половин час хванаха сигурно над 100 рибета при всяко пускане вадиха по минимум две три хамсии имаха и няколко сафрида но дребни... беше ми много любопитно как на гола кука ловят и то много добре стоях при тях доста време и те ми казаха че на голата кука имало резултат само през ноща нещо за блестенето ми говорих... голяма шоу направиха и много риба хванаха и доста морски кончета :lol:
Изображение
Аватар
^^Fi$h^GhO$T^^
новобранец
новобранец
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Авг 01, 2007 8:04 pm

Мнение от ^^Fi$h^GhO$T^^ »

Здравейте колеги!Аз скоро се регистрирах и съм нов. :D Сега по темата:незнам дали ще одобрите начина,но аз,независимо от вида на рибата,завързвам 5-6 куки тройки директно на кордата,недалеч една от друга,и засичам рязко в пасажа \търмък\ пък колкото се закачат :wink: .Това е най сигурният начин :lol:
Аватар
Mitak
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 639
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 2:55 pm
Местоположение: Дупница

Мнение от Mitak »

^^Fi$h^GhO$T^^ написа:Здравейте колеги!Аз скоро се регистрирах и съм нов. :D Сега по темата:незнам дали ще одобрите начина,но аз,независимо от вида на рибата,завързвам 5-6 куки тройки директно на кордата,недалеч една от друга,и засичам рязко в пасажа \търмък\ пък колкото се закачат :wink: .Това е най сигурният начин :lol:
:evil: :evil: :evil: лошо много лошо :evil: :evil: :evil:
Изображение
Аватар
^^Fi$h^GhO$T^^
новобранец
новобранец
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Авг 01, 2007 8:04 pm

Мнение от ^^Fi$h^GhO$T^^ »

защо?
:?:
Аватар
Mitak
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 639
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 2:55 pm
Местоположение: Дупница

Мнение от Mitak »

^^Fi$h^GhO$T^^ написа:защо?
:?:
как защо.... 5-6 тройки.... търмъченето е бракониерство :evil: ако незнаеш.... за напред да бъди разумен и спазвай правилата :evil:
Изображение
nikgeo
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 233
Регистриран на: Сря Мар 01, 2006 6:15 pm
Местоположение: Добрич - 43˚34'25" N, 27˚49'43" E

Мнение от nikgeo »

^^Fi$h^GhO$T^^ написа:защо?
:?:
Не е въпросът само в браконерството. При този "търмък" хващаш едно рибе, а увреждаш поне още пет. Защо ще ги унищожаваш? Или си на принципа "след нас... потоп". Уважавай рибата, за да има "и след нас дори"
Аватар
Тедо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2178
Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 9:32 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от Тедо »

аз така или иначе си налових за час и малко заедно с баджанака 94бр сафрид тоя ден... първото хвърляне извадих "гирлянда" с 8 риби... след това постепенно се разредиха... на следващия ден времето беше лошо, а на по-следващия не ги намерихме въобще... само тия хамсии или каквото там беше това чудо...
живот и здраве наесен в Гърция!
Публикувай отговор

Обратно към “Рибите, навици, особености и как да ги ловим.”