Апнеа

Модератор: nkolev66

Публикувай отговор
mickata
новобранец
новобранец
Мнения: 92
Регистриран на: Съб Авг 18, 2007 1:39 pm

Re: Апнеа

Мнение от mickata »

Да посъбудиме темата... ето малко още advanced joga techiques. Сигурен съм, че се постоянство и тренировки може да се постигне мого....
Изображение :lol:

Наздраве

:drinkers: :drinkers: :drinkers:
Аватар
Pretor
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 680
Регистриран на: Вто Ное 03, 2009 12:36 pm
Местоположение: Бургас

Re: Апнеа

Мнение от Pretor »

С такова постоянство общият сбор от влизания и излизания ще е нечетен :wink: .
Изображение
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Апнеа

Мнение от Булти »

....след кореспонденция с колегата Манук , а именно :
manuk написа:Здравей Булти,...Дайствително мисля в твоята тема "Апнея" да пусна линк към " Йога и гмуркане ", мисля че си заслужава...Заради едно недовиждане на модераторите не бива да лишаваме колегите от информация.
Много поздрави Манук.
....след известен размисъл , реших да върна темата си обратно ...все пак , тук има много по голяма посещаемост отколкото в моя форум ...
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Апнеа

Мнение от Булти »

Ще започна отдалече : Връщам се в една далечна година , когато карах (по различни причини) третия си в живота леководолазен курс . Караме практиката , мястото беше някъде на Отманлий , денем занимания - вечер почивка .Бяхме разделени на групи по няколко човека и всяка си имаше отделен инструктор . Всяка група се спускаше под вода отделно , като времето на престоя отдолу се определеляше от това на кой първи ще му чукне резервата или демек ще му свърши въздуха в бутилките със сгъстен въздух . Тогава тоя някой подаваше сигнал и цялата група изплуваше и за деня тва беше . Вечер бутилките стояха заключени в една клетка с катинар . Аз бях в една група с един авер с който бяхме запалени харпунджии от деца - други харпунисти в нашата група нямаше....защо ви разправям всичко това ?......

....та ние двамата с моя авер(Фюта) , подкупихме старшията дето държеше ключовете и вечер отключвахме клетката с оборудването , грабвахме собствените си бутилки и бегом към морето за подводни приключения ....щото на практика се получаваше така , че обикновено докато на другите бутилките бяха почти празни , нашите се изпразваха на 15-20 процента т.е. бяха си почти пълни и тук с тоя пример искам да ви кажа , че дължината на апнеята не се определя решаващо от физическите данни на индивида - голям гъден кош и т.н. а от начина на усвояване на енергията от въздуха от отделния човек....ние си дишахме нормално , без да задържаме дъха си - тва е опасно в лековод. спорт , но издишвахме много по-малко въздух от останалите в групата , а там имаше и доста едри натренирани момчета , които имаха по-голям обем въздух в дробовете ама и по-бързо издишваха въздуха в бутилките... и единствената разлика между тях и нас беше , че ние бяхме харпунджий , а те не...т.е. способноста да извличаш повече кислород или прана или както и да го наречете там се придобива от практиката и редовните тренировки и най-важното е не обема въздух , който имаш в дробовете си , а броя на сърдечните удари когато си под водата

.... тъй че продължавам . сложете си очилата и да почваме :
....тоя случай описан по-горе го дадох само като пример как различни хора , различно консумират въздуха - от едно и също количество въздух един получава по -малко енергия , друг повече и всичко е въпрос на тренинг ...един груб пример - един се напива от една чаша друг ,а на друг и половин бутилка не му стига - изключвам алкохолизма ...според мои наблюдения ( и на много други) всичко опира до съзнателното котролиране на сърд.ритъм и до "трениране" на клетките в човешкото тяло да се насищат с въгл. двуокис , като свързващ елемент между тези два процеса това е ритмичното дишане , издишане и задържане на въздуха....много опитни харпунджий правят всичко това несъзнателно , без дори да подозират , човека е произлязъл от водата и щом се потопи в нея , "паметта" на клетките се включва автоматично ...при някой става за дни , при други за години , при трети от само си не става ....въпроса беше как да си повишим апнеата ....за сравнително кратък период , в
условията на стрес и замърсен въздух , шумна околна среда , малко лично време и да е евтино ....възможно е , но за това трябва да потърсим помощ от Йога системата

....когато бях малък , майка ми много дертове и ядове е брала с мен , то не беше грип , настинка , бронхопневмония , задух , синузит...сички болести се през мен минаваха , бях слаб , рахитичен ,охтичав и на всичко отгоре злояд и проклет( не че още не съм второто )...и заеквах ... ....водили са ме по сума ти болници , клиники , лекари , знахари , врачки ...и вещици ...и резултат никкъв и накрая едим мой чичо (на тамошния диалект - лелинчо) се захвана с мен и ме въведе леко и неусетно , като на игра във великите тайни на Йога , той имаше две дъщери и аз му бях слабост , тогава беше офицер в кюстендилската Н.М.(варналия-заврян зет у Хисарлъко) , та той и група негови колеги бяха луднали по йога за да свалят стреса и да повишават бойната готовност ,... да ми е жив и здрав - след някоя и друга година взех да влизам в час , настигнах връстниците си , а после взех и да ги изпреварвам , оправих си и успеха (иначе си бях тройко-двойкаджия ) , завърших основното и дори атакувах и превзех мат.гимн.- през цялото това време йога непрекъснато ми помагаше ...пак от малък , но маалко по-голям баща ми разкри красотите на подв. свят и учудването ми тогава беше , че връстниците ми повечето плуваха по бързо от мен , но в гмуркането ги биех почти всичките...докато накрая се събрахме трима приятели с равни възможности и мераци и тя стана една ...
....поиграх си да напиша всичко това за да разберете за връзката ми с йога -за мен тя не беше увлечение или хоби а начин на оцеляване , след като се уволних се върнах пак при нея , но вече със задълбочено четене , откривайки философията и , и връзкта и със гмуркането...

...ако някой от вас почне да се занимава с йога ,му гарантирам , че ако не го блъсне блондинка или не му се наложи да си вади медицинско повече в болница крака му няма да стъпи , ако пък е с наднормено тегло ще отслабне неусетно без да спазва некви строги диети....голямо беше учудването ми когато разбрах , че думата ЙОГ означава :" излязъл от водата "(морето)...няма да се спирам на произхода на учението и на връзката му с Атландида...няма да ви занимавам с това , че йога ви издига с едно стъпало над останалите люде по нагоре към връзката Ви с Твореца и неговото осмисляне .....смятам да премина към по-практичните и полезни за гмуркането елементи , упражнения и асани , но каквото и да напиша няма да бъде достатъчно и ако искате да имате някаква полза трябва сами да потърсите повече - било то курсове ,литература , учители...пазете се от самозванци които ще ви обещаят , че само с едно докосване ще получите всичко -КУНДАЛИНИ , няма такова хапче ...резултати ще постигнете само с постоянни , приятни и леки ,но редовни тренировки - както под водата - така и на сушата и не прекалявайте що то - не е ли приятно - ще ви омръзне бързо ....

....ще я карам от главата за краката . но по-добре от нищо ...почвам с най-важната асана в системата , не толкова важна за апнеата , но имащ отношение към нея - стойка на глава - елемантарно ви се вижда но : гръдния кош е една торба - в нея се трупат секви нечистотии - катран , пепел , олово -аве сичко дет го има в атмосверата , цигарите и около нас под формата на прах , на тая торба отвора за съжаление е само отгоре .......
.....при това упражнение всички нечистоий и секрети се спускат надолу и по трахеята отиват към гърлото и оттам или се плюят с храчка или се гълтат след асаната -тва вече е индивидуално , полезно е и за укрепването на мускулатурата на гръдния кош - за апнеата е полезно че очиства гръдния кош , от йогийска гледна точка най-важното е , че стимулира една жлеза намираща се предния дял на черепната кутия ,жлеза стимулираща експлоатирането на 90 процетната така наречена от медиците " мъртва зона " в мозъка , хе-хе има и такъв сериал - Мъртва зона - фантастичен е , но дава някаква представа за това гоето говоря - там главния герой придобива подобни способности след травма и 6 годишна клинична смърт ,а у нас си имаме реални подобни личности - леля Ванга , Вяра Кочовска и т.н. - да не откланям темата , при йога тези способности се придобиват целенасочено...при всеки човек се проявява различно , при мен например се прояви под формата на сънища , които 90 процента се оказаха ясновидски и за момента тогава доста ми помогнаха да си опрая бизнеса , но тогава заниманията ми бяха интензивни и на отдалечено място в природата , без никакви външни дразнители....ох пак се самооспамих ...упражнението се изпълнява по следния начин :заставаш на колене , опираш си темето на пода и със сключени пръсти правиш триъгълник около главата си - като лактите ти са разтворени встрани ,със пръстите подпираш само задната част на темето и почват мъките - да си вдигнеш таза бавно нагоре и след това и да изпънеш краката , ако не успееш от 25тия път , пробваш срещу стена като си подпираш пак бля бля на нея , тогава ефекта не е същия , но така ще се научиш да го правиш по -лесно , по време на самото упражнение погледа трябва да е насочен в междуочието , времетраенето е толкова доколкото ти е приятно да издържиш и всеки път трябва да увеличаваш по малко.....

....тая стойка на глава има аналог в гмуркането - при всяко далдисване докато пътувате към дъното вие извършвате един минивариант на стойката на глава със всичките му там благоприятни последици и не само тя - всяко упражнение от йога си има аналог при гмуркането - тва му е интересното , има цяла зима напред -ша ги изредим сичките ...
общото при изпълнение на упражненията : необходимо е малко уединено , спокойно и полутъмно , добре проветрено помещение , което не е добре да се сменя - един път ,че като свикнеш с него редовно , щом само като влезеш и вече си наполовината "настроен" и отпуснат , второ докато изпълняваш асаните или медитираш от тялото ти се отделят биовълни които се "запечатват" в стените и после ти въздействат благоприятно обратно като се върнеш....


...по време на изпълненията на асаните задължително си пускам музика , няма значение каква - дали ще е бърза или бавна - стига да ви харесва и да ви отпуска и да не е прекалено силна , аз например слушам Продижи ...характерното в случая е , че тая музика( ако ще слушате изобщо) ще я слушате само докато правите упражненията и по никакъв друг повод - т.е. подберете си специални парчета и си ги пазете само за йогата - може да се направи аналог с посещение в църква например - там обстановката всеки път е една и съща , светлината , сенките , миризмите , псалмите , иконите по стените - още докато влезеш и честотата ( вибрацията) ти почва да се пренастройва , забравяш веднага за проблемите и ги оставяш отвън ...самата молитва също е вид медитация ....

п.с ...и докато не съм забравил , при тая стойка на глава хипертониците трябва да са по внимателни -ПОСТЕПЕННО...и самото упражнение по-принцип се изпълнява 2 пъти на ден - след събуждане и добро разсънване и вечер преди лягане или поне преди аператива ....и упражненията се изпълняват по няколко в групи...


... ....следващата поза е свещ , нямам време да се ровя из книгите да ви дам и оригиналните имена на позите - карам по памет , тая поза за апнеата е ценна с това , че подобно на предната( на глава ) очиства гръдния кош плюс допълнението , че брадичката притискайки горната част на белия дроб го изтисква като гъба и секрета продължава надолу и ако сте направили тази поза и сте се уморили вече в това положение от нея директно преминавате в следващата - рало - от свещ отпускате коленете си към лицето и го обхващате с колене , а ръцете стоят със сключени пръсти отзад на кръста - ще видите , че в тая поза дишането ви е затруднено - принудително вие можете да дишате само коремно , ралото притиска и очиства още повече и по-силно горната част на дроба , която обикновено при пушачите е най-замърсена и ако след това преминете пак към свещ , ще усетите как храчките вече пъплят към гърлото ви ....

Булти, днес изрових от от нета разни сайтове и свалих рисунки на основните Асани. Ако сикаш мога да ти ги пратя и ти по нагледно да ги постваш към обясненията. Сайта е yoga-welten.de за съжаление е на немски и ще представлява проблем за хората които не го владеят но пък при желание мога да пратя Асаните в PowerPoint формат.... спретнал съм ги набързо, но не гарантирам 100 % за правилното им изписване.

Колега Мика , всяка помощ е добре дошла ! И всеки друг който може да помогне с каквото и да е - нека се включи....горните две упражнения - също имат аналог в гмуркането - по точно едно упражнение , което се изпълнява на плитко под вода (бях писал в Спиърфиш за него )- значи говорим за дълбочина 1,5 - 2 м. - далдисваш и в същото време си изпускаш въздуха и лягаш на дъното с напълно изпуснат в/х , баласт не ти е нужен , може да си зяпаш повърхноста на водата отдолу - голям кеф е !...като баталясаш , отблъскаш се от дъното с крака и нагоре , горе раздишваш и наново целия цикъл....като задобрееш само си лягаш на повърхноста отпуснат по гръб , изпускаш си въздуха целия и без да мърдаш бавно потъваш така както си си легнал към дъното и естествено за да се издигнеш после трябва да се отласнеш ....


Миката :

Пичове в галерията качих снимки на асаните....
Булти така можеш да унагледяваш нещата и съответно да казваш кое по колко и кои упражнения най-вече, че има някои направо нечовешки.... змия трудно ще ги направи


...значи стойката на глава е тва :


Изображение

...след изгубването на снимките на Миката в галерията на Нарибата , взех снимки оттук :

http://www.clubpatanjali.net/asanas.html
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Апнеа

Мнение от Булти »

това в свещта :

Изображение

и както казах от нея се преминава в рало :

Изображение

а това стимулира оная чакра дето отговаря за добрия секс :

Изображение

сега видях и полу -ралото :


Изображение

което е междинно упражнение между свещта и ралото , демек от свещ преминаваш в полурало и после в рало - докато свикнеш да правиш хубаво рало ....другите асани ще ги включа , като му дойде времето ...

...много от упражненията изглеждат невъзможни за правене , както и голямата апнеа - и при двете неща важи принципа на постепенноста ....как правим например една трудна асана - почваме от някакво нейно бледо подобие -това което можем да изпълним реално опитвайки се да имитираме позата , в началото при повечето хора резултатите са плачевни , това да не ви отчайва , значи почваш , напъваш се леко и когато усетиш лека болка спираш( да не ме чуе само бат Мелен , че пак ши ни прати при ибрикчийте ) , при следващия си опит ще установиш , че предишното положение се постига вече по лесно и дори сега можеш малко повече - но спираш пак когато усетиш болка , изобщо е противопоказано ако те боли да продължаваш , ще си нанесеш такива вреди по тялото , че за йога няма и да си помислиш повече...упражненията по статична апнея се изпълняват по подобен начин...

а това е мост :


Изображение

тва упражнение аз го изпълнявам в един негов вариант : използвам столче с квадратна форма отгоре и височина от от 30 до 60 см. - за всеки е индивидуално (зависи от ръста) - просто сядам на единия ръб на столчето и бавно се отпускам по гръб към срещуположния и после си отпускам главата бавно назад докато стигна пода - общо взето правя същата асана само дето има стол под "моста ".....освен , че това упражнение бори стреса , чисти гръдния кош , оросява мозъка ами и действа много благотворно и върху гръбначния стълб и най-вече върху прешлените му -ако работите някъде прегърбен и получавате болки в гърба , то ще ви помогне - може и да го изпълнявате по няколко пъти на ден в офиса си ... и тук важи постепенноста за продължителноста на изпълнение , след като приключите бавно се изправяте на стола и си почивате няколко минути седнал - ако станете веднага прав може да получите световъртеж , същото важи и за стойката на глава - сваляте бавно краката надолу и както сте на колене поставяте юмруците на двете си ръце един върху друг ( ръцете пак са в триъгълник ) и върху тях отпускате челото си и си почивате толкова време колкото време са стърчали краката ви нагоре ...

...ако при изпълнението на моста върху стол усетите някакво изпукване в прешлените на гръбначния стълб - не бойте се - дори се стремете към това , ей изядох ляба на много народни лечители с тва упражнение ...
от bigbfg » Съб Сеп 20, 2008 7:18 pm

Здравейте! С интерес следя темата още от създаването и .Много благодаря на Булти за нея.От 97г до 2006 всяка година работех като воден спасител.Имам доста стаж по морето и басейни През 2004 работех с още един колега на едни басейни и сутрин и вечер когато няма хора с колегата ми плувахме един километър сутрин и един вечер.Колегата ми се занимаваше с йога и правеше стойки под водата след тренировките и казваше че му помагат много.Аз опитвах няколко пъти и интересното е че във водата изпълнението е доста по лесно или поне на мен така ми се е сторило Един пример при стойката на глава под вода го няма онова неприятно чуство на голямо налягане в главата както е на сушата.Както и да е може и да греша но ще ви кажа няколко трика за повишаване на апнеата.Правя го с уговарката че това е за начинаещи и аматьори в гмуркането като мене понеже много от хората които пишат тук са много напред с матеряла и приемат за даденост това че се знаят тънкостите на гмуркането.
1Тренировка на апнеата (може да се прави навсякаде и по всяко време) вземате си въздух и го задържате доколкото можете но не прекалявайте.
2 Хипервентилация Раздишването и обогатаване на кръвта с кислород .Постига се с максимум 3-4 цикъла бавно максимално издишане на въздуха от дробовете и след това максимално вдишване .Наблягам на максимум защото прекаляването с раздишването може да причини припадък коeто във водата е много опасно!
Надявам се че Булти няма да ми се расърди за това че се намесих в темата му
bigbfg
риболовец

Колега bigbfg , не само че не се сърдя , ами и се радвам , твоя приятел много точно и правилно е открил връзката между йога и гмуркане , в някои лит. произведения се споменава че , първоначално асаните , дори и оплождането (както сега раждането ) са се извършвали под вода от тая древна човешка раса от която е останала йога системата...има и една отхвърлена от науката( но не и от мен ) теория според която в определен период от време човечеството е живяло във водна среда - оттам е останала и сравнително голата кожа в сравнение с приматите и гърдите при жените - те са кърмили в изключително водна среда , от тогава са останали и някой гени - има сред нас хора , които по-никакъв начин не се чувстват добре отделени от водната среда и по всякакъв начин си търсят повод да са по близо до нея - посещаващите сайта тук май-всички сме такива


Изображение

а това е ЛОТОС - основен стоеж за много упражнения имащи връзка с апнеата , ще го ползваме доста по-нататък, най-вече се използва при дих. упражнения , които може би са стотици а аз правя само едно комбиниарано от няколко... и така заемаме лотос , ако ви е трудно може и полулотос - демек нещо което да прилича на него - важното е гръбн. стълб да е изправен и започваме да дишаме , но как ? 90 проц. от хората не дишат правилно - йогите различават горно (раменно), гръдно и коремно дишане - жените дишат преди всичко с раменете си -горно , мъжете повече коремно и тук ще вметна що пречи шкембето - ами намаля обема въздух който можеш да поемеш с корема си - виждали ли сте снимки на големите гмуркачи в момент когато поставят рекорд под вода ? - погледнете коремите им - доста са издути , а когато са на сушата в норм. състояние не са - ето я една от тайните на голямата апнея - освен максимално събирайки въздух в гръдния си кош , майсторите при гмуркане го събират и в корема си ....

....значи преди да започнем да правим дих.упражнения трябва да усвоим различните видове дишане - горно , гръдно и коремно и за да ги усвоим по-лесно и да ги локализираме в съзнанието си почваме да ги правим поотделно - първо почваме само горно и т.н. като се стремим да поемаме пълния обем и да го издишаме максимално , след като ги усвоим поотделно почваме комбинирано като първо почваме с повдигане на раменете , после пълним гръдния кош и накрая корема - поемаме максимално и леко задържаме , издишаме максимално но в обратния ред -корем , гр.кош , рамене , задържаме малко и пак вдишваме - тва е братя и сестри правилното дишане - всяко едно дихание е молитва , може да го правим и със затворени очи и да си представяме как с въздуха поемаме и потоците енергия( прана) , как тя се разтила в нашето тяло и ако имаме болно място в нашето тяло можем мислено да насочваме тая енергия към него -ще усетим леко затопляне там ( без майтап , ама така са премахвали и тумори дори )....Петър Дънов е казал :"когато си поемеш въздух господ се разкрива пред теб , когато го изпуснеш - ти се разкриваш на него "....и следва моето упражнение ......

...тва упражнение не е точно мое , по скоро изпълнявам само него( от дихателните ) , да го наречем" квадратна пранаяма" , при него се изпълняват четири цикъла равни по време - вдишване ,задържане , издишване , задържане - нещо като четритактов ДВГ ...и така заели сме лотос , полулотос или ...турски седеж , направили сме преди това няколко асани и с дясната ръка се опитваме да напипаме пулса на лявата , щом сме готови - започваме -пример : вдишваме - три удара на сърцето , задържаме - три удара , издишваме -три..., задържаме -пак 3 удара на сърцето , тва е пример , може и два удара - целта е да се спазва цикъла , когато успеете да го правите спокойно без да се напъвате и се отпуснете ще усетите как пулса ви се успокоява и леко се забавя , щом стигнете до тук може да увеличите броя на ударите на сърцето на всеки цикъл , и т.н.... така неусетно и с постоянство ще получите апнеа (в моментите на задърж.), такава каквато за да имате преди е трябвало да се напъвате ...писах преди за музиката по време на сеансите - тук можете да си пускате любимото избрано преди това парче , парче което ще слушате само при изпълнението на едно друго упражнение за.... забавяне на пулса ...

Изображение

....заемаме тва положение и пускаме тихо любимото парче , стремим се да се отпуснем и да се откъснем от проблемите на деня , ако си мислите за нещо странично - нищо няма да се получи ....концентрирайте се върху едната си ръка - например лявата и почнете да си мислете как ръката ви почва да натежава , концентрирайте се върху тая мисъл и ще усетите как вашата ръка става все по-тежка и тежка и след известно време ще усетите , че дори нямате сила да я повдигнете , ръката ви е натежала безкрайно , стигнете ли до тук -преминете към другата ръка , после единия крак , другия , таза ,главата....накрая ще усетите , че може да местите единствено клепачите си , затворете и тях (ако не сте го сторили досега ) и оставете ги и те да натежат...ако успеете да стигнете до тук , може да се каже , че сте успели да изключите сетивата си от съзнанието , оттук нататък опитните йоги отделят съзнанието от тялото си и както в някой религии се изразяват душата напуска тялото , аз го наричам разширено или трансцедентално съзнание , стигал съм наблизо само - колкото да се видя отстрани , по далеч не съм ходил защото връщането не е безопасно ако нямаш опитен учител , а аз не съм имал такъв , чел съм че хора са изпадали в подобни състояния малко след тежки пътни катастрофи - т.е. неволно са минавали Оная граница (между живота и смърта ) за малко и са се връщали обратно...при йога тоя процес е котролиран , обикновено когато йогата отлепя , вижда определени фигури и чува определени звуци - мантри и при следващите си опити за пътуване в астрала се концентрира върху същите фигури в съзнанието си и издава същите звуци - например -Оммм и т.н....ние няма да се занимаваме с тия техни пътувания( понякога до други планети и галактики) а само ще използваме техните опитности и знания за да се научим да котролираме - забавяме пулса си ...

...ако успеете да изпълните дори само част от горното упражнение - то вие вече значително сте забавили пулса си...докъдето и да сте стигнали - до която и част от тялото(следв.път повече ) и се "уморите" преминавате през следващия етап - оттук нататък действията в тва упражнение са мои експеримемти и тези неща не ги пишат в книгите - на мен са ми помогнали , но отговорноста си остава ваша ... : след като "натежа" всяка една част от тялото си преминавам съм сърцето си , концентрирам се върху него....

почвам да си представям , как сърцето ми натежава , натежава - почва да бие все по-бавно и бавно...ако някой психиатър прочете това което пиша в момента ще каже , че описвам фазите на автохипноза и ще бъде прав ....по-бавно , по-бавно ,НО -тук имам и опасен момент - да не стане прекалено бавно , че ...при йогите всеки един процес е котролиран и затова всичко се прави постепенно...винаги в съзнанието си трябва да имате една котролна лампичка , която да светва при опасност :пример: гмурнали сте се примерно на 15 м . дълбочина и преди това сте хипервентилирали , ако чакате да усетите някакъв сериозен порив за вдишване това просто няма как да се случи , дори е голям кеф (тва съм го изпитал ) на тая дълбочина мозъка мнoго по-слабо реагира на нивото на CO2 в кръвта , така че ако не ви светне лампичката може и да си останете там , тая "лампичка " се придобива само с тренировки - в примера с гмуркането - увеличаваш постепенно времето , когато си долу и има за нея едно много полезно упражнение за динамична концентрация....но да продължа за сърцето , след като съм си повярвал , че съм успял да го забавя поне малко ( на фона на любимата музика) аз си представям отраженията на водната повърхност , как лъчите си играят с вълните , отдолу следват безкрайни метри прозрачна синева и аз се спускам плавно надолу докато легна леко на дъното , постепенно част от мен се сраства с него , друга става прозрачна като водата , във вените ми пъпли морска вода и рибки плуват в нея....така получам усещането за едно сливане с бекрайното море ....какво е практичното приложение на всичко това и как го постигам ...утре .... ....

....когато човек е под водата чува различни неща , различни от това което чува горе , в началото обръща внимание на шума на морето ,на разните му там проскърцвания , протраквания и т.н. , после съзнанието привиква и възприема всичко това за нормално , пуснете някой клип сниман под вода със запис на звук и ще чуете всевъзможни звуци , на които преди не сте обръщали внимание...и така гмуркате се вие часове , около вас е привидна тишина и изведнъж чувате човешки говор - фрази или части от изречения , изведнъж чувате блъскане на врата на кола или чувате какъвто и да е градски шум - нехарактерен за морската среда , "Брех ,причува ми се !" - мислите си вие - а не се досещате , че това е игра на мозъка стремящ се да компенсира непозната и чужда подводна звукова среда...аз в течение на годините , еспериментирайки извлякох полза от това свойство на нашия разум , възможно е и друг да е стигнал до същия резултат , не предендирам да съм единствен ....та дайте му на мозъка това от което се нуждае под водата , но дайте нещо от което и вие ще имате полза ....наблягах няколко пъти нарочно за любима песен или парче , слушани по време на изпълнение на упражненията за дишане или забавяне на пулса...та гмуркам си се аз , и почвам да си припомням тая песен , един вид да си я тананикам наум , в началото ще я "чувате" едва едва , после малко по-силно , още по-силно и накрая тя ще изпълни изцяло съзнанието ви и ще бъде прекрасен звуков фон на подводните красоти , след време дори ще можете да повтаряте отделни нейни части и да си я коригирате дори , тук вече пулса ви несъзнателно се забавя и несъзнателно вие се връщате на мястото където извършвате заниманията си с йога , след като "прослушате" добре в мозъка си любимата песен гмурнете се и ще видите , че релтутатите са вече другииии ...в заключение за това упражнение - за "натежаването" - то се нарича пълно йогийско отпускане , ще напиша , че когато приключвате с него , пак трябва да е постепенно - олекотявате първо едната ръка и т.н. , ако скочите веднага на крака възможно е да припаднете ...утре продължавам с концентрацийте ....

Мерси колега !.....какво според вас представлява времето като физична величина , не като климат ? ...отговорите са безкрайно различни...според мен е вълна с източник - абсолютното начало на вселената

...всеки от нас е отделен източник на енергия - било физична или психична и всеки от нас живее в собственото си време , нашето време е различно от абсолютното , ако не беше така то нямаше да има часовници ....целта на днешното упражнение е да сверим нашия вътрешен часовник с тоя на реалноста извън нас ....заемете положението лотос , тук за разлика от другите упражнения е необходима пълна тишина.

....необходим ни е и будилник - добре ще да е , да е силно тиктакащ , с голям циферблат от времето на нашите дядовци и баби , слагаме го на некво столче на около метър от нас ,така че както сме си в лотос часовника да е на нивото на очите ни , упражнението е едно от многото и е основно в групата за Динамична Концентрация....успокояваме дишането , забравяме за външния свят и се концентрираме върху бягащата срелка на будилника ( ей да не земе да звънне ,че )....наблюдаваме така няколко минути , избираме си някое число от цифрите - най-лесно става с 12 и се фиксираме и върху него и върху върха на стрелката . наблюдаваме пак няколко минути как стрелката се отдалечава и приближава към 12....

....и в един от моментите , когато стрелката е "стъпала" върху 12 затваряме очи и слушайки тиктакането , си представяме (със затворени очи ) как стрелката продължава своя ход...в един произволен момент отваряме очите си и правим сравнение дали стрелката е там където си мислим че е , като сме със затв.очи...обикновено в началото разлики има - къде драстични , къде минимални , по-принцип колкото по- голям е периода от време когато не виждаме , толкова по-големи са разликите...затова обикновено почваме с малък интервал - напр. 15 сек и като почнем да познаваме тогава увеличавме , познаваме и увеличаваме до там - докъдето смятаме да продължи статичната ни апнеа ....защото когато правим упражненито за статична апнеа ние ще бъдем със затворени очи ( нищо външно да не ни смущава) а съзнанието ни като стрелка ще обикаля по въображаемия циферблат....упражнението е ценно и с това , че то изработва в нас "таймера" на оная "червена" лампичка , за която по горе писах , че светва при опасност , когато ресурса под водата ни е изчерпан ....упражнението е много ценно и с още нещо - страшно е полезно за един рефлекс дето използваме при срелба по движещи се мишени , усъвършенства усета за движение и време....негови разновидности се използват в бойните изкуства и в един от най-нашумелите фантастични филми ...така че , да знаете - на този свят няма нищо ново ....следва статична концентрация....
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Апнеа

Мнение от Булти »

.....продължавам със статична концентрация , заемаме положение Лотос , на столчето , на мястото на будилника поставяме горяща свещ , добре е помещението да е полутъмно и особено свеща да не ви е в контражур , демек зад нея да е тъмно и тъмен фон , преди за започнем самото упражнение раздвижваме очните ябълки , като се стремим да обходим всички посоки на периферното зрение , след това се втренчаме в свещта , като целта е да я гледаме със широко отворени очи и да се стремим в никакъв случай да не мигаме , възможно е да получите парене в очите и да ви текнат сълзи , ще издържите колкото можете , другия път повече , важното е че като баталясате да гледате в същото положение в което сте , да си затворите очите и да си коцентрирате погледа в междуочието , ще видите свеща , но в негатив

... задържате този негатив докато избледнее напълно и след това отваряте очите , аз обикновено на сеанс правя наколко опита , докато ми писне...след някой друг ден след като почнете да правите това упражнение , негатива на свещта ще избледнява след минути и още преди да е избледнял напълно ще започнете да виждате различни фигури или пейзажи , както сте си фискирали погледа в междувеждието (ако съм писал по-горе междуочие , значи съм сбъркал ) със затворени очи ,някой дори виждат Христос ( само лицето -аз лично само веднъж ) или други личности , след още някой друг ден по време на появяването на ясните фигури ще усетите лек натиск точно в областа където е насочен погледа ,това означава , че третото ви око ( както го наричат йогите ) се пробужда...там се намира оная жлеза за която писах при стойката на глава , чийто секрет отключва заспалата мъртва зона в нашия мозък , науката все още мълчи в тая област , предполагам че всичко е приоритет на военните ..пръв който се докопал до тези знания в съвр.общество е Адолф Хитлер , впрягайки ресурса на цяла една нация в издирването на Атлантида и след неговия крах и краха на Третия райх се налага табу върху цялата тая тема и от цялата тая работа страда цялото човечество - подчертавам дебело - от Табуто , нямам нищо общо с нацизма и мразя насилието - някой да не земе да си направи погрешни изводи
...инак оттук оттам се прокрадват отделни искри от това знание в пресата и тук там в някоя книга , във фантастичните филми обаче темата е широко застъпена - "силата" на джедайте ," промицина" в 4400 и т.н ...стимулирайки така всеки ден по-малко мозъка си в комбинация с другите упражнения вие косвено ще повишите не само апнеята и физ. си здраве а и жизнения си стандарт , колкото и невероятно да ви се вижда ,ай стига за днеска , че много задълбах ....

....упражнение за пасивна апнеа....обикновено се изпълнява след другите асани , добре е помещението да е леко прохладно и проветриво , заемаме положение лотос , бабиния будилник е на столчето пред нас , плюс хронометър в едната ръка , раздишвате спокойно с леки паузи след вдишването и издишването , вдишвате максимално , издишвате максимално , ако усетите леко замайване значи сте хипервентилирали , значи бързате - тогава намалете темпото , като за начало 3 , 4 мин.са достатъчни за вентилация , аз го правя 5 , при по-голям интервал се умаряте вече и постигате обратен ефект , любимото парче да се чува тихо....в един подбран момент когато стрелката на будилника е на 5 сек. преди 12 си поемате дълбоко въздух , задържате дишането и затваряте очите си , в същия момент ако сте сам трябва да включите и хронометъра ,представете си как голямата стрелка се движи по циферблата и се "отдайте" на музиката , всички външни мисли трябва да са табу - това не винаги е възможно - ако случайно мозъка ви кривне извън циферблата вежливо го върнете обратно , ако случайно погледнете будилника за справка знайте , че така губите ценни секунди от рекорда си , доверете се на вътр. си чувство и се отпуснете...когато прецените , че не издържате повече директно погледнете хронометъра , при положение , че това не е първия ви опит и сте постигнали същото време колкото предишния задръжте още 5 сек. и чак тогава издишайте - внимание - първото вдишване след апнеа е много важно - вдишвате макс и леко задържате и после се стремите нормално без задъхвания да нормализирате дишането си....и така опит след опит постепенно както във всички йога упражнения , увеличавате всеки път по 5 или 10 сек. апнеата си ...докато станете шампиони...после ще се радвам да чуя , че еди кво си и що си - сте го постигнали благодарение на мен - а не както се получи в Спиърфиш , показах им сума ти неща и след време се чуха репликите от разни пишлемета - от рода :"Както каза някой от сайта ! " а мен ме обявиха за псевдоспециалист - може и такъв да съм - всеки преценя сам за себе си - аз не сакам да натрапвам каквото и да било ....

Благодарение на моя оператор У...с , вчера цял ден нямах Нет ....няколко общи приказки за апнеата ....по принцип като ходите да биете риба , не ви трябва да правите големи апнеи , важното е да има ритъм - колкото време отгоре - толкова време отдолу , или ако ви е трудно - две трети от времето отгоре , една трета отдолу под водата ...има ли ритъм и по-малко малко ще се изморявате , и по ефективни ще бъдете и ако се наложи при екстремна ситуация винаги ще имате запас от време за действие под водата , с други думи не стойте на макс отдоле а по-скоро спазвайте ритъма...в разговори с Христо Янчев , съм установил , че той е на същото мнение , според него важно е сумарното време прекарано отдолу , спрямо общото а не дължината на малко на брой апнеи - изтощаващи силата на организма , изискващи по дълго време за въстановяване и с това намалящи сумарното време прекарано под водата....тренирайки голямата апнеа вие просто се подготвяте за онези редки ситуации в живота , когато сте на косъм от голямата риба или на косъм от смъртта и просто трябва да знаете с колко време разполагате отдолу преди да ...когато сезона не позволява гмуркане или нямате подобна възможност , упражненията за статична апнеа са нещото което ви държи във форма , така че после като отидете на морето да не почвате всичко отначало...апнеата ако не се тренира постоянно се губи за съжаление .... и направете си една сметка какво точно искате в живота - ако сте решили гмуркането да стане вашия начин на живот - откажете се на първо място от цигарите - в съчетание с йога е по-лесно , откажете се от скъпите и луксозни неща и удоволствия - било то предмети , жени(имам в предвид само скъпите жени ) ,скъпи коли или имоти поради простата причина , че за всеки лукс ние си плащаме с време от нашия личен живот , времето било пари - е не е верно - времето е безценно , а ако е прекарано и в гмуркане - то тогава изобщо не е загубено ....просто всеки трябва да прецени сам за себе си - кое има по-голям приоритет в живота му - безплатен обяд няма , всяко нещо което правим винаги е за сметка на нещо друго ...


Оооо Фишерменчо ти си бил жив ,къде се покри ? Един бонус за тебе - сега растеш и ако искаш да станеш висок прави това :

Изображение

, като сменяш краката и ръцете съответно , отначало бавно , после можеш и да напрягаш леко - докато чуеш изпукване
ами с тва упражнение стимулираш растежа на тялото , ако го комбинираш с висене на лост и плуване истинския резултат ще видиш след като спреш да растеш , тука важи и фактора наследственост , но друго си е да използваме и максимума - даден ни от природата....и помни по - висок човек - повече място за въздух в тялото

от pvo » Пон Сеп 07, 2009 3:28 pm

Булти , какъв тябва да е нормалният пулс на сърцето под вода на един гмуркач за да издържи по дълго време
pvo
риболовец

колкото по-бавен - толкова по-добре...нормалното за един е ненормално за друг - точна рецепта няма ...Жак Майол си е забавял пулса до стойности , при които нормален човек просто ще припадне ...има и още нещо - при самото гмуркане пулса автоматично се забавя , на 10 метра повече , на 20 още повече ...за по надолу незнам ...физическия смисъл ( не психическия ) от йога дишането е тренирането на мускулите , които свиват и разширяват гръдния кош - при застоял начин на живот тези мускули не се натоварват пълноценно и атрофират...при гмуркането на 10 м. - гръдния кош е свит наполовина - отколкото ако си на повърхноста , при 20 м - на две трети и от опит мога да кажа , че се чувства осезаемо ....как гмуркам аз - задължително един час на 3- 6 метра с неголеми апнеи , през това време прочиствам синуси , минуси , лабиринти и секви кухини , като поне два три пъти ми се пълни маската със зеленикава слуз ....после минавам на 10 метра и постепенно увеличавам апнеите...

...през това време сякаш нещо се "отпушва" в мен и поривите за вдишване не са толкова осезаеми и се забавят значително , през това време се прочиства и съзнанието ми - демек всички тревожни и негативни мисли са някъде далеч( а пък ако съм бил махмурлия - вече съм трезвак )...и тогава атакувам 20 те ...и задължително на 20 сек. престой на тая дълбочина отлитам нагоре ...мога и повече , но предпочитам експерименти със живота да не си правя - не съм млад вече ...обикновено след 2 часа гмуркане на 15- 20 м. баталясвам и минавам пак на 5,6 м. и тогава на тая дълбочина не знам що , но порива за вдишване е много- много забавен и "блед" - мога да стоя и 5 мин. ако искам - друг е въпроса дали има смисъл ...на края на излета мускулите учавствали в дих. процес ме болят - тогава значи съм направил една пълноценна тренировка ....запомнете - пълно вдишване - леко задържане - пълно издишване - леко задържане ....колкото повече издишате - толкова повече ще вдишате - наблегнете на това - там е истината - таблици , маблици ....за всеки е индивидуално
4x100срусалка+1бира » Сря Ное 04, 2009 11:23 pm

Булти, колко си слизал най-дълбоко?
Разкажи!

25 метра ...има хора посещаващи сайта тук с доста по сериозни постижения , но са имали и доста повече възможности за свободен контакт с морето...при мен нещата в повечето време са се свеждали до оцеляване , така че поставянето на рекорди и постижения са били последната ми грижа ...ся имало криза ...е на мен не ми пука щото съм си свикнал ...под 10 тия метър нещата отдолу са вече два пъти по различни , имаме два пъти по- голямо налягане и различна плътност ...всички които пожелаят могат да пишат тук...аз писах за това за което имам личен опит ...темата е отворена

Апнеа
от 4x100срусалка+1бира » Сря Ное 18, 2009 1:20 am

Булти, верно ти казвам като правя стойка на глава нищо не храча???
Само вратът ме наболява после. Леко така за 20тина сек... Вече бичим на равновесия 1 минута... Аз тва йогата може ли като съм селяк да не ме лови?

ако ти са чисти дробовете няма да храчиш нищо
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Апнеа

Мнение от Булти »

spear написа:
"Благодаря Ванка!
Така е, когато става дума за лаврак, правила май няма и то затова за нея най-малко се пише, реално няма какво да се напише. Аз в последно време пробвам една мисловна визуализация от йогата, тоест представям си рибата в главата, колко е голяма, как ми идва и т.н.. и в последно взеха да се материализирват нещата, майтап няма"
....при мен се е получавало с платерини и на подборен лов на сърни ...при платерините съм заемал най- удобната и скрита позиция между камъните и почвам да си представям откъде точно ще ми дойде , забелязъл съм , че колкото е по мътна водата - по лесно се получава и ако се концентрираш върху тая мисъл , чудото СТАВА ...при сърните съм се облягал на някое дърво и съм изпадал в нещо подобно на дрямка , през цялото време ми действа енергията на дървото , по някое време в мислите си виждам сърните точно как минават по мястото което аз съм избрал , отварям очи и те са там , дори точно тая която ще умре ме гледа тъжно в очите ....който ще да вярва ...Юлиане , аз ти вярвам напълно щото съм го преживявал ...пробвай и върху хора , като говориш с някой се концентрирай върху мисъл , с която го караш да извърши някое движение и...резултатите са плашещи ...веднъж стигнах до там , че предотвратих ПТП , видях , как пешеходец ще изскочи пред засилен автомобил без никаква видимост , беше шумно и нямаше как да ме чуе , накарах го мислено да спре в последния момент
...та нашите мисли се предават в околния свят и му въздействат...

...
най-лесно го правят йогите - взимаш една купичка за супа , слагаш вътре една супена лъжица сол , пълниш я с леко затоплена вода , навеждаш се над мивката , запушваш си едната ноздра и с другата смъркаш докато ти се стече водата в гърлото , изплюваш я барабар с малко секрети и гадости и после с другата ноздра по същия начин , повтаряш цикъла няколко пъти , в началото е трудно , после се свиква...гаранция давам ако го правиш една седмица , редовно , сутрин и вечер , когато си миеш зъбите , хремата ти изчезва
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Апнеа

Мнение от Булти »

...всеки сам си избира последователността на упражненията и я съобразява с тялото си ...аз почвам от моста , следват : стойка на глава , после ей тва :

Изображение

...после туй :

Изображение

...след това свещ , полурало и рало ...после преминавам към другите упражнения свързани с концентрация , релаксация и дишане... и напомням пак - аз не съм йога а просто гмуркач

КРАЙ

:drinkers:
Аватар
manuk
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 6:13 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Апнеа

Мнение от manuk »

Имам колега, който в такива случаи казва "Хвала".
Радвам се, че Булти размисли и до колкото можа си възтанови темата.
Верно е, че не сме Йоги в истинския смисъл на думата.
Йога е начин на живот......., трудно достижим от Европеец като нас, но от личин опит знам, че предложените от Булти, упражнения и коментари към тях, много ще помогнат на колеги, било по-млади, било по-възрастни, да станат добри гмуркачи и дълго да се радват на този прекрасен спорт- Подводен риболов.
Такъв опит наистина му е мястото, в този по-посещаван форум.
Още веднъж поздравления приятелю Булти, че направи тази решителна крачка, както и преди ти писах, всички може да сгрешим.
За това на всяка грешка, трябва да има и прошка, нали за това сме хора!
Безгрешните са светци!
............................................................................................
Всяко нещо си има цена, за да го постигнем, трябва да я платим!
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Апнеа

Мнение от Булти »

...и аз ти благодаря ...за някои неща не съм съгласен и споря с теб , но принципно си прав в повечето случаи ...тъжната истина е , че сме консуматорско общество с всички произтичащи от това негативни последици... но подводния свят е мястото , където много бързо се връщаш под лоното на майката природа ...а йогите в Тибет могат само да съжаляват , че не са гмуркачи ...

:D
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Апнеа

Мнение от Булти »

....в подкрепа на написаното от мен , ви препоръчвам тази книга :

http://zamunda.net/details.php?id=184603&hit=1

....открих я скоро , напълно случайно - по скоро тя ме откри :D ....обърнете внимание какво пише и са открили за очите на Атлантите - те пригодени за живот под водата :!:....йога е знание останало от тях - споменах ви вече за връзката йога - гмуркане - нещо което открих случайно :D
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Апнеа

Мнение от Булти »

"....В Талмуда намираме всичко това още веднъж , обобщено в пет:

Внимавай за мислите си , защото те ще станат думи ,
Внимавай за думите си , защото те ще станат действия ,
Внимавай за действията си , защото те ще станат навици ,
Внимавай за навиците си , защото те ще станат твой характер ,
Внимавай за характера си , защото той ще стане твоя съдба ....."
Аватар
stonetales
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 609
Регистриран на: Съб Юли 30, 2011 7:11 pm

Re: Апнеа

Мнение от stonetales »

Искам да попитам?

Тъй като не желая в тялото ми ( в съзвучие с написаното до тук)да остават спомени за дискомфорт, от неудачни опити за апнея, карам съвсем бавно.

Снощи, преди да заспя, за пръв път опитах да раздишам и задържам на вдишано положение,
Естествено, започнах със пълно издишване, три пълни вдишвания и издишвания, без напън и постигнах следните резултати:
3 раздишки - 50 сек задържане
3 раздишки - 55 сек.
3 раздишки - 60 сек.
3 раздишки - 65 сек.
3 раздишки - 70 сек.
3 раздишки - 70 сек.

И спрях - по гореизложените причини.
Това беше в леглото, в пълна релаксация, изпълнявайки позата "Полегнасана" или савасана:)

сутринта, на двора постигнах с по 5 сек - по малки разултати - предполагам, че е от липсата на пълна релаксация.
Интересното е, че всеки път, 10 сек преди издишването , получавах пристъп за преглъщане.

Окей - за да няма "насилие", точно като в йога - вече задържам само до получаване на пристъпа за преглъщане. Просто искам всичко да ми тече леко и свободно и да практикувам за удоволствие, а не за "убийствени резултати".

Бих искал да спомена, че съм водил курсове по Йога и Тай-чи за деца. Стигал съм до 3500 броя бхастрика, което от сегашната ми гледна точка си е живо насилие над тялото, независимо как биха го тълкували останалите практикуващи. Изкарвал съм и по 8 часа в асани, което пак си е живо насилие, тъй като ние не живеем в гореща страна.
На практика с тай-чи ми е по-живо, лесно и оптимално, но просто това си е моя начин.
Напоследък и тай-чи позарязах, защото си открих свои собствени техники. А самото раздишване и последващото ги задържане невероятно подпомагат и усилват нещата, с които се занимавам.

Та, въпроса ми е - бихте ли дали съвети, как точно да продължа, тъй като освен да прекратявам при позив за преглъщане, друга мисъл още не ми е дошла.

И тъй като сега върших домашна работа, изискваща движение, опитвайки да задържам, получих резултати, на два пъти по -малки. Предполагам, че апнеята в режим движение е около два пъти по-малка, от спокойно тренираната?
Оттича се по дрехите ни
звезден блясък..........
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Апнеа

Мнение от Булти »

Добре дошъл , колега ! Радвам се , че съм предизвикал интереса ти и то още повече интереса на човек практикуващ йога . Действително статичната ( пасивната ) апнея е по дълга от динамичната ( активната ) . Дали ще е точно два пъти по дълга или по малко зависи от натренираността и формата на гмуркача .... техниките написани до тук , ако ги изпълнявате , това не значи , че автоматично ще се повиши апнеята ви , те са просто допълнение с две направления - 1. ще поддържате форма , когато няма да имате възможност да се гмуркате , подобна на тая когато сте в активен сезон и много бързо " ще влезете в час " , щом се наложи и 2. ще повишите границите на собствените си възможности да издържате в апнея , при положение , че гмуркате или тренирате редовно ...
Аватар
stonetales
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 609
Регистриран на: Съб Юли 30, 2011 7:11 pm

Re: Апнеа

Мнение от stonetales »

И аз Благодаря на Булти и на Manuk, за безцеността на съветите тук, защото те оказват огромно влияние върху личните ми тренировки и открития:)
Днес - ей така, докато си цъкам интернета си свалих stowatch, че на мобилния нещо не бачка и на шега, на майтап, във все пак релаксирано състояние(без ума) дадох 90 сек. задържане и то с резерв, тоест, 10 сек след първото преглъщане. Аз засега повече и не искам:)
15 сек. да задържа на дъното на 3-4 метра - ууууу, берекет версин:)

В темата за целогодишната подготовка, с ваше разрешение, ще публикувам нещо, което сме открили съвместно, с един приятел.
Мисля си, че както тукашните техники помагат на това, което ще публикувам и то ще помогне за развитието на тукашните техники.

И пак Благодаря:)
Оттича се по дрехите ни
звезден блясък..........
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”